بهداشت و سلامتروانشناسی

خودارضایی و نازایی؛ آیا خودارضایی مرد و یا زن می تواند باعث نازایی شود؟

آیا خودارضایی باعث نازایی و ناباروری می شود؟

گفته می شود که خودارضایی عوارض جسمی و روحی زیادی برای فردی که جلق می زند به همراه دارد که البته بعضی از این تصورات پایه و اساس علمی ندارند. گفته می شود که یکی از عوارض خودارضایی، نازایی می باشد.

خودارضایی عملی است که در مورد عوارض آن اطلاعات ضد و نقیض زیادی وجود دارد. یکی از عوارض خودارضایی در باور عموم، نازایی و ناباروری است. آیا واقعا خودارضایی می تواند دلیل ناباروری مردان و نازایی زنان شود؟ آیا جلق زدن باعث نازایی می شود؟ اگر شما هم به دنبال پاسخ سوالات خود هستید پس با ما همراه شوید. در این مطلب رابطه خودارضایی و نازایی را بررسی می کنیم.

خودارضایی و نازایی

خودارضایی چیست؟

تحریک کردن الت تناسلی فرد توس خودش، خودارضایی گفته می شود. مردان و زنان به دلایل مختلفی خودارضایی می کنند. فروید، روانشناس اتریشی، باور داشت که میل به برقراری سکس در انسان به دو خواستگاه غریزه و عاطقه انسان ها بر میگردد و از این دو مورد نشات می گیرد. به این ترتیب خودارضایی در زنان و مردان به دلیل غریزه و فیزیولوژی بدن اتفاق می افتد و هیچ دلیل عاطفی در آن دخیل نمی باشد زیرا در این نوع رابطه شریک جنسی وجود ندارد. خودارضایی در هر سنی برای افراد وجود دارد و دلیال مختلفی هم دارد.

خودارضایی و نازایی زنان

خودارضایی در خانم ها دلیل اصلی نازایی نیست، ولی می تواند باعث کاهش احتمال بارداری و نازایی شود. وقتی که زنان به ارگاسم می رسند، دهانه رحم به صورت طبیعی پایین می آید. این اتفاق، عکس العمل طبیعی بدن زن برای افزایش احتمال باروری می باشد. وقتی که یک زن عادت به خودارضایی دارد، ممکن است قبل از مرد به ارگاسم برسد، در این صورت اسیدهای واژن وارد دهانه رحم می شود و تعداد اسپرمهای زنده مانده برای بارور شدن تخمک را کاهش می دهد.

خودارضایی و ناباروری مردان

ضعیف بودن اسپرم ها یکی از گزینه هایی است که باعث ناباروری آقایان می شود. بردن مرد برای تولید اسپرم با کیفیت بالا و به مقدار لازم نیاز به 3 یا 4 روز وقت دارد.

خودارضایی مکرر باعث ناباروری نمی شود ولی باعث پایین آمدن کیفیت اسپرم می شود. یکی از دلایلی که باعث کاهش باروری در مردان می شود، زودانزالی است. اگر مرد قبل از شریک جنسی خود ارضا شود، احتمال باروری کمتر می شود. خودارضایی ممکن است تمایل فرد به رابطه با شریک جنسی را کم کند.

ضعیف شدن اسپرم ها همیشه به دلیل جلق نیست و عوامل دیگری هم در این موضوع تاثیر می گذارند. مهمترین عامل ضعیف شدن اسپرم عبارت است از:

۱. پوشیدن شلوارهای تنگ
۲. استعمال دخانیات
۳. استرس
۴. نوشیدنی‌های الکلی

خودارضایی و نازایی

عوارض خودارضایی

خودارضایی برای زنان و مردان در هر سنی، دارای عوارض جسمی و روحی فراوان است. از مهم‌ترین آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱. احساس خستگی و کسالت دائمی
۲. تندخویی و زودرنجی
۳. بی‌خوابی یا بدخوابی
۴. انزال زودرس و غيرارادی در مردان
۵. افسردگی به علت حس گناه

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *