حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

آیا خرگوش نجس است

اگر سوالاتی درباره ی احکام نگهداری خرگوش و نجس بودن پوست و مو و ادرار خرگوش دارید این پست را دنبال کنید.

امروزه نگهداری از حیوانات به بخشی از سبک زندگی مردم تبدیل شده است. بیشتر افراد سگ یا گربه را به عنوان حیوان خانگی انتخاب می کنند ، اما ممکن است به نگهداری خرگوش در خانه تمایل داشته باشید ولی ندانید که آیا خرگوش نجس است یا نه. در این مطلب به بررسی نجس بودن خرگوش از دیدگاه مراجع تقلید می پردازیم تا بدانید حکم نگهداری خرگوش چیست.

پیشنهاد می کنم برای انتخاب اسم خرگوش پسر از مطالب موجود در مینویسم کمک بگیرید.

آیا خرگوش نجس است یا نه

در تحقیقات جدید تاثیر حیوانات خانگی در درمان افسردگی اثبات شده و حیوانات بیش ازگذشته مورد توجه افراد قرار گرفته اند. اما نجس بودن این حیوانات برای برخی افراد دغدغه شده است. در ادامه در مورد نجس یا پاک بودن خرگوش صحبت می کنیم.

نژادهای مختلف خرگوش وجود دارد و این روزها کودکان و نوجوانان علاقه زیادی به نگهداری از خرگوش در خانه دارند. اما آیا خرگوش نجس است؟

گفته می شود ؛ نگهداری خرگوش در خانه مانعی ندارد اما به دلیل اینکه خرگوش حبوان حرام گوشت است اما حیوانی پاک است و در اسلام بول، مدفوع و فضولات حیوانات حرام گوشت حرام و نجس می باشد و اجتناب از آن لازم است.

ادرار و مدفوع خرگوش چون حیوان حرام گوشت است نجس می باشد و محل نجس شده با ادرار را باید با آب بشویید،  پس از رفع عین آبکشی نمایید. بهتر است مسلمان با لباس پاک و در مکانی تمیز به عبادت خداوند مشغول شود.

البته می توانید با آموزش  دستشویی به خرگوش ‎تا حد زیادی خیال خودتان را راحت کنید.

آیا پوست خرگوش نجس است

بر اساس نظر آیت اله مکارم شیرازی، استفاده از پوست خرگوش برای زیرانداز منعی ندارد اما از آنجایی که خرگوش حیوان حرام گوشت است و پوست و مو اجزای حیوانات حرام گوشت اگر روی لباس نمازگزار باشد نماز را باطل می کند، بنابراین بهتر است هنگام نماز دقت کنید که مویی از خرگوش روی لباس نمازگزار نباشد. همچنین توجه داشته باشید اگر ذبح خرگوش شرعی نباشد پوست آن نیز نجس می باشد.

آیا موی خرگوش نجس است؟

بر اساس نظر آیت اله مکار شیرازی خرگوش حیوانی پاک است و بدن آن نجس نیست. اما ادرار و مدفوع یا جزیی از بدن آن مثل مو، اگر روی لباس نمازگزار باشد نماز باطل می شود. اما اگر نمازگزار پس از اقامه نماز متوجه شود که موی خرگوش روی لباس او بوده است، بر اساس نظر آیت اله سیستانی تربیت و نگهداری خرگوش در خانه مانعی ندارد و اگر یک تا دو تار موی خرگوش روی لباس نمازگزار باشد نماز باطل نمی شود اما بیشتر از آن نماز را باطل می کند.

حکم نگه داری خرگوش در خانه

شاید بخواهید بدانید حکم نگهداری خرگوش در خانه از سوی مراجع تقلید چیست.

در مورد حکم نگه داری خرگوش در خانه و سایر حیوانات گفته می شود، منعی ندارد اما بهتر است افراد پرهیزکار هدفی از نگهداری آن داشته باشند و خوب است بدانید که خرگوش حیوانی حرام گوشت است و ادرار و مدفوع آن نجس می باشد. اما بدن آن نجس نیست. اما اگر مو یا جزیی از بدن خرگوش روی لباس نماز گزار باشد نمازش باطل می شود.

مطالب پیشنهاد شده دیگر

بهترین غذای خرگوش چیست و چه چیزهایی نباید بخورد؟

آیا خوردن گوشت گنجشک حلال است؟

کدام حیوان در هنگام خواب یک چشم خود را باز نگه میدارد ؟

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *