حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

چرا شیرینی برای سگ مضر است

اگر حیوان خانگی دارید پس موظف هستید که به سلامتی آن اهمیت بدهید. سگها از محبوب ترین حیوانات خانگی هستند. در این پست به شما خواهیم گفت چرا شیرینی برای سگ ضرر دارد؟

سگ ها مانند ما دندان دارند. اگرچه آنها به اندازه انسان جوانه های چشایی ندارند، اما می توانند طعم شیرینی را بچشند و به همین راحتی به غذاهای شیرین معتاد می شوند. پس آیا قند برای سگ شما مضر است؟ نه همیشه. مقادیر کمی از قندهای طبیعی، مانند قندهایی که در موز، سیب زمینی شیرین و هویج یافت می شوند، در حد اعتدال مضر نیستند. شکر انرژی لازم را برای مغز و بدن سگ شما فراهم می کند. برای درک عوارض شیرینی برای سگ و خطرات رژیم غذایی شیرین برای سگ خود با ما همراه شوید.

4 دلیل برای اینکه شکر برای سگ شما مضر است

قندهای افزودنی می تواند باعث ایجاد مشکلات زیادی برای سگ ها شود، از مشکلات دندانی و دیابت گرفته تا اعتیاد به قند و چاقی.

  • قند با افزایش وزن و چاقی در سگ ها مرتبط است

افزایش وزن و چاقی در میان حیوانات خانگی رو به افزایش است. طبق یک نظرسنجی سالانه توسط انجمن پیشگیری از چاقی حیوانات خانگی، 56 درصد از سگ‌ها در سال 2018 یا دارای اضافه وزن هستند یا چاق بودند. دامپزشکان نیز این موضوع را تایید می‌کنند.

فقدان ورزش قطعا بخشی از این مشکل است، مانند تغذیه بیش از حد. اما غذاهای سگ و خوراکی‌های حاوی قند، که می‌توانند اعتیاد قوی ایجاد کنند، اصلاح این روند را برای صاحبان حیوانات خانگی سخت می‌کند.

سگهای معتاد به قند، شیرینی های بیشتری را می خواهند که به آنها احساس خوبی می دهد. اگر یک غذا یا خوراکی شیرین باعث می شود سگ شما احساس فوق العاده ای داشته باشد، برای داشتن آن به شما التماس میکنند و تعداد کمی از صاحبان می توانند در برابر سگ های التماس کننده با چشمان درشت و غمگین مقاومت کنند.

برای مبارزه با افزایش وزن یا چاقی، غذاهای سگ را بدون هیچ قند اضافه ای انتخاب کنید و به تدریج در طی چند هفته تغییر دهید. برای سهولت در تغییر، می توانید به آنها چند تنقلات بدون شکر بدهید. لقمه های کوچک مرغ پخته، یک تکه سیب، تکه های هویج، چند زغال اخته یا یک توت فرنگی همگی خوراکی های خوبی هستند. همچنین، ورزش روزانه سگ خود را افزایش دهید. اگر سگ شما چاق است، ابتدا با دامپزشک خود صحبت کنید و به تدریج برنامه ریزی کنید تا سگ شما به خودش آسیب نزند.

  • چاقی علت اصلی دیابت سگ است

قند بیش از حد می تواند منجر به چاقی شود و چاقی یکی از دلایل اصلی دیابت حیوانات خانگی است. طبق تحقیقات از هر 300 سگ، 1 سگ به دیابت مبتلا می شود، که این رقم در حال حاضر بسیار زیاد است. اگرچه دیابت نوع I شایع ترین نوع دیابت در سگ ها است، اما نوع دوم آن است که بیشترین ارتباط را با مشکلات وزن دارد.

دیابت نوع دوم یا دیابت مقاوم به انسولین زمانی اتفاق می‌افتد که هورمون‌های موجود در بدن سگ از عملکرد صحیح انسولین جلوگیری می‌کنند. این هورمون‌های مشکل‌ساز می‌توانند توسط چربی اضافی بدن تولید شوند، به همین دلیل است که در سگ‌های دارای اضافه وزن و چاق بسیار رایج است. به عبارت دیگر، شکر افزوده می تواند منجر به چالش های سلامتی مادام العمر برای سگ شما شود، بنابراین مراقب باشید.

  • شکر و شیرین کننده ها می توانند برای سگ ها سمی باشند

در حالی که بیشتر قندها و شیرین کننده های اضافه شده باید به سادگی اجتناب شوند یا در حد اعتدال مصرف شوند، برخی عوارض جانبی منفی دارند یا برای سگ کاملا سمی هستند.

زایلیتول یکی از خطرناک ترین قندها برای سگ است. این یک الکل قندی است که از گیاهان، از جمله درخت توس به دست می آید. این بسیار شیرین است و فواید دندانی برای انسان دارد، بنابراین اغلب در خمیردندان های بدون قند، دهان شویه ها، آدامس ها، کره های آجیلی، آب نبات های سفت و محصولات پخته شده استفاده می شود.

مردم می توانند زایلیتول را به خوبی متابولیزه کنند، اما برای سگ ها بسیار سمی است. این حقایق کاملاً شناخته شده هستند، بنابراین زایلیتول به طور کلی به غذاهای سگ اضافه نمی شود. با این حال، به عنوان صاحب حیوان خانگی، باید قبل از ارائه هر گونه غذای انسانی به سگ خود، وجود زایلیتول را بررسی کنید.

  • شکر ممکن است منجر به آسیب دندان شود

بیماری های دندانی بسیار شایع است و 80 درصد سگ ها و 70 درصد گربه ها را تا سومین سالگرد تولدشان مبتلا می کند. در حالی که حفره های دندان سگ و پوسیدگی دندان نادر هستند، اما شما هنوز هم باید مراقب سلامت دهان و دندان سگ خود باشید. سگ ها به دلیل مصرف بیش از حد شکر ممکن است با مشکلات دندانی زیادی مواجه شوند. باکتری های موجود در دهان سگ شما می توانند از قند تغذیه کنند و مینای دندان آنها را ضعیف کرده و آسیب جدی به آن وارد کنند.  بنابراین، مهم است که قندهای اضافه شده را کاهش دهید و روی سلامت دهان سگ خود تمرکز کنید.

مطالب پیشنهاد شده دیگر در مورد سگ

انار برای سگ خوبه یا بد

سگ ها چه رنگ‌هایی را می‌بینند؟

اگر سگ دستمال کاغذی بخورد چه میشود

چرا سگ ها به دنبال دم خود می گردند

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *