بهداشت و سلامتخواص خوراکی ها

آشنایی با روغن کنجد و خواص شگفت انگیز روغن کنجد

روغن کنجد روغنی بسیار با کیفیت و گران قیمت است که خواص بسیار زیادی دارد. این روغن مقاومت و ماندگاری زیادی میان روغن های خوراکی با درصد بالای چربی غیراشباع دارد و بسیار سالم است.

روغن کنجد

تقریبا می توان گفت روغن کنجد یکی از بهترین روغن های خوراکی است. دانه کنجد بیشترین میزان روغن را در بین دانه های روغنی دیگر داراست اما با وجود این تولید آن بسیار کمتر از دانه های دیگر نظیر سویا، آفتابگردان و گلرنگ است .

روغن کنجد به عنوان یک روغن با قیمت و کیفیت بالا شناخته می شود. این روغن بیشترین مقاومت و ماندگاری را در بین روغن های خوراکی با درصد بالای چربی غیراشباع دارد. نوع لیگنان و آنتی اکسیدان های طبیعی موجود در این روغن باعث بروز مقاومت بسیار بالا در برابر اکسیداسیون و خواص فیزیولوژیکی ارزشمند روغن کنجد شده است .

ترکیب اسیدهای چرب روغن کنجد به گونه ای است که برای هر سه مصرف سرخ کردن، پخت و پز و سالاد قابل استفاده است .

روغن کنجد که در زبان انگلیسی به آن Sesame Oil گفته می شود، از دانه های ریز اما شگفت انگیز کنجد حاصل می شود و دارای ترکیبات مغذی فراوان و سرشار از مواد آنتی اکسیدان می باشد. کنجد از حدود 5000 سال پیش به عنوان یک ماده غذایی، بخشی از خوراک انسان های آن روزگاران را تامین می نموده و همچنان هم مورد استفاده فراوان است .

روغن کنجد

خاصیت روغن کنجد

خواص شیمیایی

ترکیب اسیدهای چرب روغن کنجد

روغن کنجد به گروه اسیدهای اولئیک – لینولئیک متعلق است. این روغن کمتر از 15 درصد اسید چرب اشباع دارد که بیشترین آن پالمیتیک و استئاریک و بیش از 85 درصد مجموع اسیدهای چرب آن غیراشباع است. اسید اولئیک و اسید لینولئیک بیش از 80 درصد کل اسیدهای چرب روغن کنجد را تشکیل می دهند .

برخلاف روغن های گیاهی دیگر در این گروه، درصد اسید اولئیک روغن کنجد حدود 45 درصد و اسید لینولئیک آن حدود 40 درصد از مجموع کل اسیدهای چرب آن می باشد

استرول ها (sterols)

روغن کنجد در مقایسه با سایر روغن های گیاهی، مواد غیرقابل صابونی(حدود 2 درصد) بیشتری دارد. مواد غیرقابل صابونی شامل استرول ها، تری ترپن ها و تری ترپن الکل ها، توکوفرول ها و لیگنان های کنجد می باشد. روغن کنجد یکی از منابع غنی استرول های گیاهی(فیتواسترول) می باشد.

فیتواسترول ها یا استرول های گیاهی رقیب کلسترول در جذب هستند. بنابراین مصرف فیتواسترول موجب کاهش کلسترول خون و در نتیجه جلوگیری از حملات قلبی و عروقی می شود .

فیتواسترول ها و به طور خاص بتا سیتوسترول، از رشد سلول های سرطان کولون، سرطان پروستات و سرطان سینه نیز جلوگیری می کنند .

توکوفرول ها (Tocopherols)

شهرت روغن کنجد به خاطر مقاومت در برابر اکسید شدن آن است. یکی از دلایل این مقاومت بیش از حد به خاطر وجود توکوفرول در این روغن است و میزان آن در روغن کنجد 1200 میلی گرم بر کیلوگرم است. گاما توکوفرول بیشترین میزان موجود در روغن کنجد را شامل می شود و پس از آن دلتا و آلفا هستند که حدود 5 درصد توکوفرول موجود در روغن را شامل می شوند.

در بین اقسام مختلف ایزومرهای توکوفرول، گاما توکوفرول قوی ترین آنتی اکسیدان موجود در روغن ها می باشد .

روغن کنجد تحریک پذیری غشاء مخاطی را کم می کند. این روغن برای درمان سرفه، یبوست، آرتریت و پوست خشک توصیه می شود

این خاصیت آنتی اکسیدانی، ماندگاری این روغن را در برابر حرارت در مقایسه با روغن های دیگر بسیار افزایش داده است. مقاومت اکسیداتیو روغن کنجد در برابر حرارت 110 درجه سانتی گراد 17.5 ساعت می باشد که این روغن را در دسته روغن های با مقاومت بالا قرار می دهد.

همچنین نقطه دود این روغن 226 درجه سانتی گراد می باشد. شایان ذکر است مقاومت حرارتی روغن های مخصوص سرخ کردنی در همین دما حداکثر 14 ساعت می باشد. لذا از این روغن می توان در مصارف سرخ کردنی عمیق با طیب خاطر استفاده نمود .

روغن کنجد

فواید روغن کنجد

 • روغن کنجد روان کننده روده است 

همه ما ممکن است گاهی دچار یبوست شویم. نوشیدن مقدار زیادی آب و اضافه کردن فیبر به برنامه غذایی به روان کردن روده ها کمک می کند اما گاهی در مصرف فیبر غفلت می کنیم و یا دارویی می خوریم که باعث یبوستمان می شود. یکی دیگر از مزایای روغن کنجد این است که کمک می کند همه چیز دوباره به حرکت دربیاید. استفاده یک یا دو قاشق غذا خوری روغن کنجد کمک می کند روده ها چرب شوند و شدت یبوست کاهش بیابد .

 • فشار خون و قند خون را کاهش می دهد

روغن کنجد به کاهش سطح فشار خون بدن کمک می کند. آن را در رژیم غذایی روزانه خود به عنوان روغن پخت و پز دخیل کنید. روغن کنجد به کاهش سطح گلوکز نیز کمک کرده و خطر دیابت را کاهش می دهد. همچنین سطح قند بالا در بدن را کم می کند. آن را به هر شیوه ای که می خواهید در برنامه غذایی شامل کنید تا از خاصیت های سودمند آن بهرمند شوید .

 • به سلامت قلب کمک می کند

روغن کنجد غنی از اسیدهای چرب اشباع نشده است و به گزارش نیک صالحی می تواند به کاهش سطح کلسترول بد در بدن کمک کند، که در مقابل می تواند خطر بیماری های قلبی را کاهش دهد. این روغن غنی از لستین است و می تواند از لخته شدن خون در بدن جلوگیری کند .

 • تاثیر مصرف روغن کنجد در ترمیم آسیب های سلولی

اگرچه روغن کنجد نسبتا سنگین و چسبناک است اما به راحتی توسط پوست جذب می گردد. در واقع، این روغن، به عنوان روغن حامل یا روغن پایه، برای رقیق کردن سایر روغن های مفید برای ماساژ استفاده می شود.

ترکیب های مختلف انواع روغن اغلب به نوع پوست افراد بستگی دارد. با این حال، مخلوط کردن روغن کنجد با انواع دیگر روغن های گیاهی بی خطر و آسان است. هنگامی که این روغن برای ماساژ به کار می رود، جریان خون را بهبود بخشیده و سلول های آسیب دیده را ترمیم می کند .

 • خواص روغن کنجد در کاهش اضطراب و افسردگی

تیروزین، اسید آمینه ای است که در مقادیر نسبتاً بالا در روغن کنجد یافت می شود. تیروزین به طور مستقیم به فعالیت و رها شدن سروتونین در مغز مرتبط شده است، که می تواند از طریق پرنمودن بدن با آنزیم ها و هورمون هایی که سبب می شود فرد احساس خوشحالی کند، به بهبود وضع روانی کمک کند.

به عبارت دیگر، زمانی که شما از اضطراب یا افسردگی رنج می برید، روغن کنجد می تواند به شما کمک کند که بهبود خوبی در مسیر درست داشته باشید و خلق و خوی شما را تغییر می دهد .

 • پیشگیری از پوکی استخوان

دانه کنجد منبع بزرگ کلسیم می باشند که برای سلامت استخوان ضروری است. از این رو مصرف مداوم و به اندازه آن باعث افزایش تراکم مواد معدنی و سلامت کلی استخوان ها شده و در پیشگیری از خشکی مفاصل و پوکی استخوان در سنین میانسالی و سنین بالا موثر است .

 • با رادیکال های آزاد مقابله می کند

رادیکال های آزاد باعث آسیب رسیدن به DNA ، سلول ها و پروتئین بدن ما می شوند. این نوع آسیب می تواند منجر به بروز بیماری هایی نظیر آلزایمر، پارکینسون و سرطان شود. مواد خاصی مانند الکل، دود تنباکو، آفت کش ها، آلودگی هوا و غذاهایی که می خوریم باعث تولید رادیکال های آزاد می شوند.

مهم است که برنامه غذایی سرشار از آنتی اکسیدان استفاده کنیم تا با آسیب رادیکال های آزاد مبارزه کنیم و استرس اکسیداتیو را کاهش دهیم. حتی تحقیقات جدید نشان داده آنتی اکسیدان ها به مقابله با آرتروز، پیشرفت سرطان، آسیب های عصبی و التهاب کمک می کنند .

 • روغن کنجد حرارت را تحمل می کند

روغن نارگیل و یا روغن اکسترا ویرجین زیتون هم برای پخت و پز مناسب است اما می توانید روغن کنجد را هم که می تواند حرارت بالا را تحمل کند نیز به این جمع اضافه کنید.

روغن سوخته به جز بد بو کردن آشپزخانه و خراب کردن غذا برای سلامتمان هم مناسب نیست. نقطه دود کردن روغن حرارتی است که در آن روغن شروع به شکستن می کند و شروع به آزاد کردن رادیکال های آزاد و بو می کنند.

یکی از چیزهای خوبی که در مورد روغن کنجد وجود دارد این است که نقطه دودش حدود 400 درجه فارنهایت است. بنابراین بدون اینکه غذا را دچار مشکل خاصی کند می تواند در پخت و پز مورد استفاده قرار بگیرد .

 • برای غدد چشایی وسوسه انگیز است

روغن کنجد جدای فواید و ویژگی مقاوم بودن در برابر سوختن به عنوان طعم دهنده ای عالی نیز در آشپزی مورد استفاده قرار می گیرد. روغن کنجد طعمی آجیلی دارد و در غذاهای چینی و کره ای و همچنین هندی زیاد استفاده می شود. روغن کنجد را می توانید به دو شکل روغن کنجد بو داده و روغن کنجد معمولی پیدا کنید.

روغن کنجد بو داده را از دانه های بو داده کنجد درست می کنند و تیره رنگ تر است و برای افزودن طعم آجیلی و دودی غذاها به کار می رود. روغن کنجد معمولی را هم با استفاده از دانه های کنجد غیر بو داده تولید می کنند.

در درجه اول برای پخت و پز استفاده می شود. هر دوی این روغن ها را باید در یخچال نگهداری کرد تا از فاسد شدنشان جلوگیری شود، مخصوصا اگر مرتب استفاده شان نمی کنید .

 • یک مقدار کم کلی کار می کند

تنها با مقدار کمی روغن کنجد می توانید تاثیر گسترده ای روی غذا بگذارید. روغن کنجد قدرت طعم دهندگی و بوی قوی دارد .

 • چاشنی سالم و خوش طعم است

اگر از روغن کنجد برای پخت و پز استفاده نمی کنید، شرط می بندم الان کنجکاو شده اید که این روغن را به کار بگیرید. استفاده از روغن کنجد به عنوان یک چاشنی بسیار رواج دارد و در صورت تهیه آن لازم نیست نگران این باشید که حالا چطور استفاده اش کنید می توانید آن را در بیشتر غذاهای همیشگی مورد استفاده قرار دهید. کافیست چند دستور پخت که در آنها از روغن کنجد استفاده شده را مورد بررسی قرار دهید تا مقدراش نیز دستتان بیاید .

 • روغن کنجد مفید برای بهداشت دهان و دندان

اجداد ما برای داشتن دندان هایی سالم و رفع بوی بد دهان مسواک نداشتند، بنابراین مدت ها پیش آنها از شستشوی دهان با روغن استفاده می کردند ( در این روش یک قاشق غذا خوری روغن را به مدت 5 تا 10 دقیقه در دهان خود می چرخانید و سپس بیرون میریزید ).

تحقیقات پزشکی نشان داده است این کار می تواند مقدار باکتری های دهان را کاهش دهد و به سالم نگه داشتن دهان و لثه ها کمک کند .

 • از روغن کنجد به عنوان چربی سالم استفاده کنید

بیشتر ما می دانیم که چربی ها انواع مختلفی دارند. برخی خوب و برخی بد هستند و برای سلامت ضرر دارند. روغن کنجد سرشار است از چربی های دارای حلقه های اشباع نشده و چربی های غیر اشباع و همچنین میزان چربی های اشباع شده اش نیز پایین است.

چربی های غیر اشباع و چربی های دارای حلقه های اشباع نشده برای سلامت قلب مفید هستند و کمک می کنند کلسترول تحت کنترل در بیاید. از سوی دیگر چربی های اشباع و چربی های ترانس التهاب و کلسترول کلی را تقویت می کنند که برای قلب بد است.

یک چهارم فنجان روغن کنجد حاوی حدود 6.75 گرم چربی غیر اشباع، 7.84 گرم چربی دارای حلقه های اشباع نشده و 2.50 گرم چربی اشباع شده است .

 • از روغن کنجد برای ماساژ پا قبل از خواب استفاده کنید

بعضی از ما قبل از خواب روتین خاصی داریم. دندان هایمان را مسواک می زنیم، صورتمان را می شوییم، به پوست صورتمان کرم می زنیم، اما یک چیز آرامش بخش مانند ماساژ پا چه؟ ماساژ دادن خود یکی از قسمت های اساسی برنامه درمانی آیورودا است و همچنین روغن کند برای پوست نیز مفید است.

مالیدن یک قاشق چای خوری روغن کنجد یا بیشتر به کف پا قبل از خواب کمک می کند می کند شب خواب راحت تری داشته باشید. به خاطر داشته باشید بعد از مالیدن روغن کنجد به کف پا جوراب بپوشید .

 • انعطاف پذیری مفاصل را افزایش می دهد

آیا می دانستید روغن کنجد سرشار از کلسیم ، منیزیم است ؟ خوردن روغن کنجد از التهاب مفاصل کمک می کند. همچنین منبع غنی اسیدهای چرب غیر اشباع شده است که از پوکی استخوان در زنان جلوگیری می کند. همچنین انعطاف پذیری مفاصل و مانع از درد مفاصل می شود .

خواص روغن کنجد برای پوست :

روغن کنجد همچنین می تواند به صورت موضعی استفاده شود. این روغن به پوست شما درخششی فوق العاده می دهد، همان چیزی که شما همیشه به دنبال اش بوده اید. میزان فراوان آنتی اکسیدان های موجود در روغن کنجد باعث می شود که به عنوان روغن حامل برای لوازم آرایشی ایده آل باشد.

شما می توانید با استفاده از روغن کنجد به جای روغن زیتون پوست تان را ماساژ بدهید. هرچند هر دو روغن برای پوست شما خوب هستند، اما روغن کنجد در هنگام این که روی پوست مالیده می شود، حس گرمی خاصی به آن می دهد. شما باید اجازه بدهید به مدت 15 دقیقه روغن روی پوست تان بماند. اجازه بدهید به خوبی جذب پوست شود و جادو کند !

همان طور که همه ی ما می دانیم کلاژن بلوک تشکیل دهنده ی پوست است زیرا کلاژن پوست را انعطاف پذیر، نرم و صاف نگه می دارد. روی موجود در روغن کنجد می تواند به تولید کلاژن و جلوگیری از عفونت های پوستی کمک کند. روی همچنین روند ترمیم سلول ها را در بدن سرعت می بخشد و در نتیجه سوختگی و سایر اختلالات شدید پوستی را درمان می کند .

روغن کنجد یک مرطوب کننده ی عالی است و به تسکین پوست های خشک کمک می کند. صورت تان را مرطوب کنید و روغن کنجد روی آن بمالید. 10 دقیقه صبر کنید و در نهایت آن را شستشو دهید .

روغن کنجد حاوی SPF طبیعی است و این خاصیت آن هرچند خفیف می تواند پوست را از آسیب های نور خورشید ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کند .

روغن کنجد می تواند سموم را به دام بیندازد، بنابراین آن را قبل از حمام استفاده کنید. اگر بوی آن خیلی قوی است، می توانید آن را با روغن زیتون مخلوط کنید و سپس از آن استفاده کنید. شما همچنین می توانید زردچوبه و روغن کنجد را با هم مخلوط کنید و قبل از حمام آن را روی پوست تان استعمال کنید .

اگرچه روغن کنجد بافت غلیظی دارد، اما باز هم می تواند به پوست شما نفوذ کند .

شما می توانید روغن کنجد را برای درمان عفونت های قارچی و عفونت های واژن استفاده کنید. خاصیت ضد التهابی آن یک مزیت اضافی در این میان است .

روغن کنجد سرشار از ویتامین E است که در تهیه ی کرم های ضد پیری استفاده می شود. استفاده ی منظم از روغن کنجد می تواند پوست تان را از آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کند. بنابراین این روغن مانع از پیری زودرس پوست شما می شود .

روغن کنجد همچنین به مبارزه با لکه های پوستی کمک می کند و رنگ روشن و بی عیب و نقصی به پوست تان می دهد .

روغن کنجد می تواند ظاهر نامظلوب زخم ها را کاهش دهد و همچنین توانایی درمان سریع بریدگی و زخم ها را دارد. و این خواص روغن کنجد در بسیاری مواقع به داد شما میرسد

اگر پاشنه ی پاهای تان ترک خورده است و پوست دست تان خشک شده، ماساژ روغن کنجد هر شب قبل از رفتن به رختخواب به شما کمک می کند که مشکل را حل کنید. خیلی ساده روغن کنجد را روی مناطق آسیب دیده مالش دهید و یک دقیقه صبر کنید تا روغن جذب پوست شود. سپس برای جلوگیری از خشکی بیش تر جوراب و دستکش بپوشید.

برای رسیدن به نتیجه ی مطلوب این کار را هر روز به مدت یک هفته انجام بدهید. پس از استفاده از این درمان دست و پای تان نرم و جوان خواهند شد .

روغن کنجد

ارزش غذایی روغن کنجد

خواص روغن کنجد برای موهای تان :

موها تاج شکوه و زیبایی ما هستند؛ موها چهره ی ما را قاب بندی می کند و باعث می شوند که زیبا به نظر برسیم. تریکولوژیست ها می گویند داشتن یک رژیم غذایی مناسب به رشد مو و سالم بودن پوست سر کمک می کند.

روغن کنجد حاوی اسیدهای چرب ضروری مانند امگا 3 ، امگا 6 و امگا 9 است که موهای تان را از ریشه تغذیه می کنند. در ادامه شیوه های مختلف استفاده از روغن کنجد را برای جلوگیری از مشکلات شایع مو و درخشان کردن عمیق آن می بینید :

از درمان عالی و خانگی دستار درمانی استفاده کنید. به این صورت که روغن کنجد را حرارت دهید و از آن برای ماساژ پوست سر و موهای تان استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که روغن بیش از حد گرم نشده باشد. سپس با یک حوله ی مرطوب و گرم موهای تان را بپوشانید .

شما می توانید به جای رنگ موهای آماده و پر از مواد شیمیایی، روغن کنجد را انتخاب کنید. برای جلوگیری از سفید شدن زودرس موهای تان، روغن کنجد را با روغن آرگان، روغن نارگیل، روغن زیتون و روغن بادام شیرین مخلوط کنید و آن را روی مو و پوست سرتان بمالید. روغن کنجد دارای خواص تیره کننده ی مو هستند و استفاده ی روزانه از آن می تواند شما را همیشه جوان نگه دارد .

روغن کنجد می تواند به عمق پوست سر نفوذ کند و گردش خون را در پوست سر بهبود دهد. این امر به افزایش رشد موها کمک می کند. این روغن را می توان روی موهایی که تحت درمان های شیمیایی بوده اند و حسابی آسیب دیده اند، استفاده کرد. روغن کنجد پوست سر را تسکین می دهد و به رشد موها کمک می کند .

آلودگی و اشعه ی ماوراء بنفش خورشید حداکثر آسیب را به مو وارد می کنند. اگر شغل تان کار کردن زیر نور حورشید را برای ساعت های متمادی ایجاب می کند، شما به یک ماساژ روغن کنجد حسابی برای محافظت از موهای تان نیاز دارید. روغن کنجد یک کرم ضد آفتاب طبیعی است و یک پوشش محافظ ضخیم روی موها ی تان شکل می دهد. این روغن همچنین از موها در برابر استرساکسیداتیو ناشی از آلودگی محافظت می کند .

روغن کنجد زمانی که با دیگر روغن های معطر ترکیب شود، می تواند به از بین رفتن شپش کمک کند. خیلی ساده روغن را روی پوست سر بمالید و اجازه بدهید جذب پوست شود. سپس از یک شامپو استفاده کنید و مو را به طور کامل آبکشی کنید. موهای خود را شانه کنید تا تمام شپش ها از موهای تان جدا شوند. خواص ضد میکروبی روغن کنجد همچنین از پوست سر در مقابل عفونت های باکتریایی و قارچی محافظت می کند .

همچنین بخوانید : تغییر در سبک بازیگری محمدرضا گلزار و الناز شاکردوست

همه ی ما عاشق آرایش کردن موهای مان هستیم، اما حرارت دادن بیش از اندازه باعث می شود مو خشک و خشن شود. این پیامد ناشی از این است که حرارت متمرکز به فولیکول مو آسیب می رساند و منجر به بی جان شدن موها می شود. روغن کنجد می تواند به تسکین پوست سر و تقویت مو از ریشه کمک کند. این روغن سبب می شود که رطوبت در موهای تان بماند و موها را نرم و قابل کنترل می کند .

روغن کنجد می تواند شوره ی سر را به طور موثر درمان کند. روغن کنجد را روی موهای تان ماساژ بدهید و اجازه بدهید یک شب بماند. موها را به چند بخش تقسیم بندی کنید و مطمئن شوید که تمام سرتان را با روغن کنجد پوشش داده اید.

بهترین حالت این است که برای خلاص شدن از شوره ی سر به طور کامل، روغن کنجد را به مدت 30 روز پی در پی استفاده کنید. خواص تسکین دهنده ی آن سوزش پوست سر و خارش را کاهش می دهد .

روغن کنجد را با آب لیمو مخلوط کنید و سپس ترکیب حاصل را با حرکات دایره ای روی پوست سرتان ماساژ بدهید. تمام قسمت های پوست سرتان را پوشش بدهید و اجازه بدهید یک شب بماند. اگر می خواهید از این روغن به عنوان یک نرم کننده استفاده کنید، پس باید موهای تان را داخل یک حوله ی گرم بپیچید.

گرمای حوله کمک می کند که روغن به عمق پوست سرتان نفوذ کند. شما همچنین می توانیدروغن کنجد را با یک نرم کننده مخلوط کنید و موی خود با ترکیب حاصل از این دو پوشش دهید. اجازه بدهید به مدت یک شب بماند و صبح روز بعد موهای تان را شستشو دهید .

2 تا 3 قطره از روغن کنجد را بین کف دست های تان مالش دهید و آن را لابلای موهای تان بمالید تا فورا درخشان شوند. حالا شما یک نرم کننده ی موی فوق العاده و طبیعی در دسترس خود دارید .

روغن کنجد همچنین به جلوگیری از ریزش مو و موخوره کمک می کند چرا که قادر است مو را از ریشه تقویت کند. این روغن بهترین غذا برای مو است چرا که حتی بافت موها را بهبود می دهد .

مشکلات شایع مو اغلب با استرس مرتبط هستند. ماساژ روغن کنجد استرس مو، بدن و روح و روان تان را از بین خواهد برد. خواص خنک کننده ی آن به طور کامل شما را جوان خواهد کرد !

خواص روغن کنجد برای زنان باردار

ارزش تغذیهای و خواص کنجد در بارداری

دانه کنجد به عنوان یک دانه روغنی حاوی ترکیب از اسیدهای چرب اشباع نشده، چربی، پروتئین، مواد معدنی و کربوهیدرات (قند) است، همچنین حاوی گروه زیادی از ویتامینها میباشد. ویتامین های موجود در دانههای کنجد، ویتامین های خانواده B از جمله ویتامین B1 و B2 و اسید فولیک و ویتامین E است که هر سه عضو خانواده ویتامین B برای تکامل جنین و ارتقاء سلامتی مادر باردار بسیار مفید است، بنابراین خوردن دانه کنجد برای زنان باردار به منظور تامین این ویتامین لازم و ضروری خواهد بود .

در سه ماهه دوم بارداری مصرف کنجد، که هم کلسیم را تامین میکند و هم امگا 3 بالایی دارد و هم روی ضریب هوشی کودک تاثیر می گذارد، توصیه شده است .

در سه ماهه سوم بارداری که سیستم عصبی جنین در حال تکمیل می باشد و توانایی هایی مثل خندیدن، راه رفتن و تکلم در او شکل می گیرد، باید پیام های عصبی از طریق مغز ارسال گردد و برای این که مغز سالم شکل گیرد به املاح و ویتامین های متعددی نیاز است که یکی از آنها کلسیم می باشد که 30 گرم دانه کنجد حدود 25 درصد کلسیم مورد نیاز را تأمین می کند که معادل یک سوم لیوان شیر است.

پس دانه کنجد می تواند به عنوان منبع کلسیم مناسب در دوران بارداری نیز به شمار رود. علاوه بر این دانههای کنجد منبع خوبی از مس، منگنز، فسفر و منیزیم در دوران بارداری هستند .

یکی از مشکلات رایج مادران در دوره بارداری و از مسائلی که زنان باردار با آن مواجه هستند، کمبود و فقر آهن می باشد و نیاز به مصرف آهن در این دوره به شدت افزایش می یابد. حجم خون در دوره بارداری تقریباً دو برابر می شود، همچنین سلول های خونیجنین و جریان خون آن در این دوره در حال شکل گیری می باشد، بنابراین مصرف 30 گرم کنجد به صورت روزانه یک پنجم نیاز آهن را تامین خواهد کرد .

از دیگر فواید خوردن کنجد در بارداری، وجود آنتی اکسیدانهای موجود در دانه کنجد و روغن آن میباشد که در تقویت سیستم ایمنی بدن مادر و جنین موثر است .

نکات مهم در زمینه مصرف کنجد و روغن کنجد در بارداری

یکی از زمان هایی که به هیچ وجه نباید انواع مواد غذایی و داروهای گیاهی را بدون مشاوره با پزشک مصرف کرد، دوران بارداری است و زنان باردار باید در استفاده از هرگونه ماده غذایی، داروی شیمیایی و حتی داروهای گیاهی با احتیاط کامل عمل نمایند، چرا که سلامت جنین ممکن است در خطر قرار بگیرد.

زیادهروی و افراط در مصرف کنجد و روغن آن خطر سقط جنین را افزایش می دهند، به همین دلیل همان قدر که مصرف زیاد آن در ماههای نخست بارداری میتواند نامطلوب باشد، مصرف آن در ماه آخر بارداری و به ویژه یک هفته به زایمان میتواند به انجام زایمانی طبیعی و آسان کمک کند. به طور کلی لازم است زنان باردار در مصرف کنجد در بارداری اعتدال را رعایت کرده و با پزشک خود در این باره مشورت نمایند .

فواید روغن کنجد برای کودکان

این داروی گیاهی درد عضلانی را از بین می برد و در بهبود بیماری های رماتیسمی بسیار مؤثر است. همچنین برای آرام شدن گریه شبانه نوزادان مفید است. ماساژ بدن نوزاد با روغن کنجد می تواند بر روی حافظه، رشد مغزی و سیستم عصبی تأثیرات مثبت بگذارد. کنجد در کودکان دو برابر بزرگسالان باعث جلوگیری از بروز آلزایمر می شود .

با توجه به خواص بسیار زیاد کنجد پیشنهاد می گردد از این داروی بسیار ارزشمند گیاهی روی تمام نان ها، شیرینی ها و کیک ها استفاده شود و مادران باردار و شیرده، بچه های مدرسه ای و دانشجویان آن را با عسل به عنوان داروی تقویت حافظه و افزایش قدرت سلول های ایمنی و افزایش رشد و نمو سلول های بدن جزو رژیم های غذایی روزمره قرار می گیرد .

ویرجین برای استفاده در سالاد کودک :

ویرجین و یا روغن زیتون فوق العاده که عاری از هرگونه مواد شیمیایی تولید می شود و شما می توانید از این روغن برای پخت و پز و سس سالادها برای کل اعضای خانواده استفاده کنید .

لمپانت برای پخت و پز غذای کودک :

این نوع روغن زیتون برای مصارف غذایی مناسب نیست. اما اگر آن را تصفیه کنند، ممکن است بتوانید از آن در پخت و پز و انواع مصارف خوراکی استفاده کنند .

روغن تولید شده از تفاله ی زیتون برای کودک :

این روغن عمدتا برای پخت و پز استفاده می شود که از خمیر زیتون استخراج شده و با استفاده از حلال ها و دادن گرما از آن جدا می شود .

روغن کنجد

بهترین نوع روغن زیتون

7 فایده شگفت انگیز مصرف روغن زیتون برای کودک

بدون شک، سلامت کودک یک اولویت در زندگی شما و همسرتان خواهد بود. شما زمانی می توانید از سلامتی فرزند خود اطمینان حاصل کنید که کودکتان از یک رژیم غذایی متعادل تغذیه نماید. اما این اطمینان، به آسانی حاصل نخواهد شد. بنابراین، شما می توانید فقط یک کار انجام دهید، و آن اینکه شروع به استفاده از روغن زیتون در برنامه ی غذایی روزانه ی فرزند خود نمایید.

در این مقاله برخی از دلایل عمده ای که باید روغن زیتون بخش مهمی از رژیم غذایی یک کودک باشد، را برای شما بیان می کنیم. این دلایل عبارتند از :

1 کاهش پیش فعالی کودک با روغن زیتون :

اختلالات پیش فعالی یا ADHD در کودک به دلیل کمبودهای موجود در بدن آن ها، به طور فزاینده ای در حال افزایش است. با اینکه هنوز هم علت این اختلالات در کودکان ناشناخته می باشد، اما این اختلالات می-تواند در مدرسه برای کودک شما به یک کابوس ترسناک تبدیل شود. روغن زیتون به عنوان بهترین راه مقابله برای اینگونه کودکان که دارای علائم اختلالات پیش فعالی یا ADHD هستند، عمل خواهد کرد .

2 جلوگیری از بروز بیماری های قلبی و عروقی و سرطان ها درکودکان :

روغن زیتون حاوی پلی فنل است، که به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی شناخته شده است. این ماده ی -غذایی اعجاب انگیز برای پایین آوردن سطح تری گلیسیرید در بدن کودک شما مفید بوده و از سلامت قلب و عروق او محافظت خواهد کرد. همچنین، مصرف روغن زیتون در وعده های غذایی کودک شما، باعث بازسازی بافت های آسیب دیده بدن او شده و خطر ابتلا به سرطان را به اندازه ی قابل توجهی پایین می آورد .

3 رشد و توسعه ی مغز کودک با روغن زیتون :

روغن زیتون به دلیل سرشار بودن از اسیدهای امگا، یک ماده بسیار خوب برای توسعه و رشد مغز کودک شما می باشد .

4 روغن زیتون غنی از ویتامین برای سلامتی کودک :

کودک برای سلامتی و رشد مناسب بدن خود به ویتامین های مختلفی نیاز دارد. روغن زیتون از جمله مواد غذایی شگفت انگیزی است که حاوی ویتامین های متعددی است. از جمله این ویتامین ها می توان به ویتامین A که برای سالم نگه داشتن چشم های کودک شما ضروری است، ویتامین B که به رشد مغزکودکان کمک می کند و همچنین، ویتامین D و ویتامین E هست که در حفظ سلامت استخوانهای کودک مفید می باشند، اشاره کرد .

5 روغن زیتون و حفظ سلامتی پوست و موی کودک :

روغن زیتون حاوی تعداد زیادی از آنتی اکسیدان ها از جمله اسکوالین است، که می تواند به حفظ سلامت موها و پوست کودک شما و همچنین رشد سالم آن ها کمک کند .

6 وجود کالری بالا در روغن زیتون برای کودک :

روغن زیتون حاوی کالری بالایی است که می تواند انرژی مورد نیاز برای فعالیت های روزانه ی کودک شما را تامین کند. اما این کالری بسیار “خوب” بوده و به سلامتی بدن کودک شما آسیبی نمی رساند .

7 روغن زیتون، خطر ابتلا به چاقی در کودکان را کاهش می دهد :

کودکانی که در رژیم غذایی روزانه خود از روغن زیتون بهره می برند، نسبت به کودکان دیگر کمتر دچار چاقی می شوند. شما می توانید از چربی های مفید این ماده غذایی اعجاب انگیز برای سلامتی اعضای خانواده به ویژه کودک خود بهره ببرید.

اگر شما به عنوان یک مادر شروع به استفاده کردن از روغن زیتون در رژیم غذایی کودک خود بنمایید، می-توانید هدیه ی سلامتی را به آن ها دهید. در مورد روغن زیتون این نکته بیشتر جالب توجه است، که شما هم اکنون می توانید از روغن زیتون هایی که ویژه ی بچه ها ساخته شده، خریداری کنید.

برخی از مارک های روغن زیتون که دارای عطر و طعم میوه ای بوده و برای بچه هایی که در خوردن روغن زیتون بهانه گیری می کنند و آن را دوست ندارند، مناسب هستند.

عطر و طعم خوشمزه روغن زیتون ویژه کودکان، ممکن است به شما در علاقه مند شدن کودک به آن کمک کند. همچنین، لازم است بدانید که روغن زیتون به عنوان بهترین ماده برای درمان یبوست نوزادان شناخته شده است.شما می توانید استفاده از روغن زیتون برای طبخ غذای کودک را بعد از شش ماهگی او شروع کنید. اما، قبل از آغاز مصرف این روغن، حتما با پزشک کودک خود مشورت کنید .

روغن کنجد

فواید روغن زیتون

نحوه ی استفاده از روغن زیتون در رژیم غذایی کودکان و نوجوانان :

اگر شما تصمیم به اضافه کردن روغن زیتون در رژیم غذایی کودکتان گرفته اید تا با این کار مراقب سلامتی او باشید، باید چگونگی استفاده از این ماده غذایی شگفت انگیز را یاد بگیرید :

روش استفاده از روغن زیتون در رژیم غذایی نوزادان :

اگر دکتر کودک شما استفاده از روغن زیتون را برای فرزندتان تایید کرده باشد، شما می توانید شروع به اضافه کردن آن در رژیم غذایی کودک خود نمایید. به یاد داشته باشید که حتما این روغن را فقط برای آماده کردن مواد غذایی جامد به کار ببرید. می توانید یک قاشق مرباخوری از این روغن را به غذای جامد آماده شده ی کودک خود اضافه کنید. این یک راه عالی برای افزودن یک طعم جدید به غذای کودک خود می باشد .

استفاده از روغن زیتون در رژیم غذایی کودکان نوپا و بزرگ تر :

شما می توانید مواد غذایی روزانه ی کودکتان را در روغن زیتون آماده کنید. بچه ها در این سن معمولا عاشق غذاهای سرخ شده هستند. اگر شما از روغن زیتون برای تهیه ی غذای کودک خود استفاده کنید، به شما امکان آماده کردن مواد غذایی سرخ شده ی سالم را خواهد داد! شما حتی می توانید از این ماده غذایی شگفت انگیز برای پخت و پز هم استفاده کنید.

اگر شما می خواهید یک پیش غذای خوشمزه برای کودکتان حاضر نمایید، می توانید از روغن زیتون به عنوان یک سس فوق العاده طعم دار استفاده کنید و یک غذای پر از سلامتی و انرژی را به کودک خود ارزانی نمایید .

خواص روغن کنجد برای ابرو

اگر می خواهید مو و ابرویی پر پشت داشته باشید، از روغن کنجد ایرانی برای رشد آنها استفاده کنید. ویتامین E موجود در آن به رشد مو سرعت می بخشد.روغن کنجد یکی از قدیمی ترین روغن های گیاهی است که متخصصان تغذیه مصرف آن را به تمام افراد جامعه با هر گروه سنی توصیه می کنند.

روغن کنجد که از اسید های چرب امگا 3 ، امگا 6 و ویتامین E تشکیل شده و معمولاً از دانه های کنجد که دانه های روغنی هستند تهیه می شود. روغن کنجد علاوه بر مصرف پخت و پز که فقط به آشپزخانه محدود می شود و در صنایع آرایشی و بهداشتی به خصوص برای تهیه انواع مرطوب ، نرم کننده و ترمیم کننده پوست و مو کابردهای فراوانی دارد .

طبع کنجد وخواص آن در طب سنتی

1 طبع آن گرم و تر است .

2 در کنجد مواد معدنی چون مس، سیلیس، منیزیم، آهن، کلسیم، فسفر، آلومینیم، نیکل، کروم، کلروسدیم وماده پروتئینی مهم لیزین و همچنین هورمون نباتی لیسیتین وجود دارد .

3 کنجد یک غذای خوب برای ورزشکاران و کشتی ‎ گیران و وزنه ‎ برداران می ‎ باشد .

4 کسانی که دارای چربی بالا هستند از روغن کنجد استفاده کنند .

5 مصرف زیاد کنجد خارش پوستی ایجاد می ‎ کند .

6 کنجد باعث طول عمر و حفظ جوانی می ‎ شود .

7 کسانی که فشارخون دارند کنجد کمتر بخورند .

8 کنجد خشونت حلق را برطرف و صدا را صاف می ‎ کند .

9 کسانی که می ‎ خواهند چاق شوند از کنجد استفاده کنند .

10 زیادخوردن کنجد باعث بدبویی دهان می ‎ شود .

11 کسانی که تصلب شرائین دارند از کنجد و روغن آن استفاده کنند .

12 افراد سوداوی مزاج روزی یک قاشق کنجد بخورند .

13 مالیدن روغن کنجد به پوست باعث شفافیت پوست می ‎ شود .

14 ارده نرم کننده سفتی ‎ ها و ورم ‎ های سفت داخلی بدن است همچنین دملها را نرم می ‎ کند .

15 روغن کنجد ضدروماتیسم است .

16 کسانی که میگرن دارند یا سرگیجه با روغن کنجد سر را ماساژ دهند .

17 کسانی که سرطان دارند از کنجد استفاده کنند .

18 کنجد برای افراد کم خون غذای مناسبی است .

19 خوردن کنجد باعث نرم شدن روده ‎ ها و رفع یبوست می ‎ گردد .

20 خوردن کنجد باعث کاهش خستگی فکر می ‎ شود .

21 کسانی که زیاد مطالعه می ‎ کنند همیشه مقداری کنجد بوداده همراه داشته باشند که هرچند گاهی یک قاشق کنجد میل کنند .

22 کنجد دیرهضم است زیاده روی در مصرف آن باعث سوءهاضمه می ‎ شود و معده را خسته می ‎ کند .

23 برای درمان یبوست صبح یک قاشق کنجد بونداده (خام) بخورند .

24 برای ترک خوردگی دست ‎ ها از روغن کنجد استفاده کنید .

28% مغز انسان را لیسیتین تشکیل می ‎ دهد و همین ماده باعث پیشرفت بشر شد و کنجد سرشار از لیسیتین می ‎ باشد در نتیجه کسانی که کارهای فکری زیاد دارند کنجد را در برنامه غذایی خوش قرار دهند .

به این پست امتیاز بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *