حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

گربه از چه بویی بدش میاد ؟

احتمالا از فهمیدن این که قدرت بویایی گربه شما چقدر قوی است تعجب خواهید کرد! در حقیقت، گربه ها حتی از بسیاری از نژادهای سگ نیز شامه حساس تری دارند. از آنجا که معمولاً گربه ها نسبت به انسان بوی بیشتری را احساس می کنند، آنها همیشه بو و رایحه ها – چه خوب چه بد – را به یک شکل حس نمی کنند. بیایید درباره این که گربه ها از چه بو هایی بدشان می آید، بیشتر بدانیم.

بوهای تعجب آوری که گربه ها از آنها بدشان می آید

گربه ها از چه بوهایی بدشان می آید و چرا باید به آنها اهمیت دهید؟ دانستن این که گربه ها از چه بوهایی متنفر هستند، می تواند کاربردهای عملی در دنیای واقعی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر می خواهید گربه ها را از باغ خود دور نگه دارید، باید بدانید چه گیاهان معطری بوی تند و تیزی دارند و می توانند آنها را از آن جا دور کنند. اگر گربه تان مدام روی دکوراسیون و مبلمان خانه این طرف و آنطرف می رود، سعی کنید محل مشکل را با بویی که برای او ناخوشایند است، اسپری کنید.

البته همیشه استثناهایی وجود دارد. همه گربه ها از این بوها بدشان نمی آید، اما خیلی از آنها چنین بوهایی را دوست ندارند. اگر چه برخی از این بوها می توانند مثل پخش بوی اسانس های روغنی باشد، ولی توصیه نمی کنیم که از این روش برای دور کردن گربه تان استفاده کنید تا با این کار به بعضی از اتاق ها نروند. چرا؟ چون بسیاری از اسانس های روغنی برای گربه ها سمی است.

مرکبات: پرتقال، لیمو، لیمو ترش و گریپ فروت

گزارش های زیادی نشان می دهد که بوی مرکبات برای گربه ها آزار دهنده و تنفرانگیز است. پس می توانید از این موضوع به نفع خودتان استفاده کنید و با انداختن پوست پرتقال دور باغتان، گربه ها را از آن جا دور نگه دارید یا روی وسایل خانه که نمی خواهید گربه شما آن را چنگ بزند، رایحه مرکبات بریزید.

مرکبات برای گربه ها خوراکی در نظر گرفته می شود (اگر چه احتمالاً بیشتر آنها علاقه ای به این میوه ها نخواهند داشت)، اما پوست و مواد گیاهی در مرکبات ممکن است باعث استفراغ، اسهال یا درماتیت (ورم و التهاب پوستی) در آنها شود.

اسطوخودوس، شمعدانی و اکالیپتوس

برخی از باغبان ها از گیاه اسطوخودوس برای جلوگیری از آمدن گوزن به زمین هایشان استفاده می کنند، اما شما نیز می توانید این کار را به عنوان یک بازدارنده برای گربه سانان امتحان کنید. علاوه بر این گیاهان شمعدانی و اکالیپتوس هم بویی می دهند که گربه ها بدشان می آید. یادتان باشد که اسطوخودوس، شمعدانی و اکالیپتوس همه تا حدی برای گربه ها سمی هستند و اگر بلعیده شوند، باعث ترشح بزاق زیاد، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، افسردگی یا درماتیت در آنها می شوند.

رزماری، آویشن و سداب

گربه ها مطمئناً بینی خود را از بوییدن بعضی از گیاهان از جمله رزماری، سداب و آویشن بر می گردانند. رزماری و آویشن به طور معمول برای گربه ها بی ضرر هستند، در حالی که سداب ممکن است واکنش منفی در آنها ایجاد کند (همان طور که در انسان نیز می تواند).

موز و خردل

اگر چه گربه ها می توانند موز و خردل بخورند ( با اینکه ترکیب جالبی بنظر نمی رسد!) اما احتمالاً آنها را نخواهند خورد. یافته ها از بوهایی که عموما در آشپزخانه ها پخش می شود، نشان می دهد که گربه ها علاقه ای به موز و خردل ندارند.

فلفل، کاری و دارچین

رایحه های تند شدید مثل فلفل، کاری یا زردچوبه هندی و دارچین نیز گربه ها را دور می کند. با این حال، ما توصیه نمی کنیم که از فلفل هندی یا فلفل قرمز یا سایر پوسته های فلفل برای دور کردن گربه ها در باغ استفاده کنید، زیرا این امر می تواند به آنها آسیب برساند. ولی دارچین برای گربه ها سمی نیست.

نعناع، گالتریا و منتول

اکثر رایحه هایی که گربه ها از آنها متنفر هستند شامل بوی نعناع و بوهای تندی است که مربوط به نعناع است مثل گالتریا یا توت قرمز زینتی و منتول یا عرق نعناع، چون مصرف نعناع و مشتقات آن، باعث ایجاد اسهال و استفراغ در گربه ها می شود.

کاج و سرو

به خاطر داشته باشید که گربه شما ممکن است از ظرف خاک بسترهای طبیعی (محل دستشویی گربه) که حاوی موادی از کاج و یا سرو هستند، دوری کند. گربه ها معمولاً بسترهای توده شونده بدون بو را برای انجام کار خود ترجیح می دهند.

بوهای نه چندان تعجب آوری که گربه ها از آنها بدشان می آید

بوهای خاصی وجود دارد که هم گربه ها و هم مردم از آنها نفرت دارند.

بستر کثیف

گربه ها موجوداتی مشکل پسند و ایرادگیری هستند، به این معنی که آنها از استفاده یک بستر کثیف به همان اندازه که شما از دیدن آن متنفر هستید، نفرت دارند! اگر چند گربه در خانه دارید، ممکن است با یک بستر کثیف، مشکلات زیادی داشته باشید. بعضی از گربه ها خیلی تمیز هستند، بنابراین بوی کثیفی گربه های دیگر در بستر آنها را از جعبه خاک بستر دور کرده و به جای آن روی فرش کار خود را انجام دهند. پس شما هرگز نباید بستر را دوباره جمع و استفاده کنید و به جای آن باید با یک جعبه بستر خود تمیز شونده هر بار یک بستر تمیز برای گربه خود تهیه کنید!

حُسن یوسف یا گیاه گربه ترسناک

گربه ها به طور ذاتی می دانند که باید مراقب ترشح شدید این گیاهان باشند. Coleus canina که به عنوان “گیاه گربه ترسناک” نیز شناخته می شود، بوی خاصی مثل بوی بد راسو می دهد که دور کننده سگ ها نیز می باشد. ممکن است سعی کنید که اینها را در باغ خود بکارید تا گربه ها از آن جا دور شوند البته اگر خودتان می توانید این بو را تحمل کنید!

شگفتی دیگر: علاقه گربه های بزرگ به عطر

در انتهای این زنجیره، باید بگوییم که اخیراً یک واقعیت جالب در مورد گربه های بزرگ دریافته ایم: گربه ها عاشق بوی عطر هستند! نگهبانان باغ وحش بانهام در انگلیس اخیراً فراخوانی برای عطرهای قدیمی یا ناخوشایند منتشر کرده اند که به عنوان بخشی از برنامه های موثر توانمندسازی، در حصار محفظه گربه های بزرگ اسپری می شود. این طور به نظر می رسد که بچه گربه های بزرگ به ویژه عاشق عطر Calvin Klein هستند!

مطالب پیشنهاد شده دیگر در مورد گربه ها

دلیل عطسه کردن گربه چیست؟

غذای مورد علاقه‌ گربه های خیابانی

آیا گربه نجس است یا نه (نظر مراجع چیست)

چه گل هایی برای گربه ها ضرر دارد؟ (۲۰ گل مضر برای گربه)

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *