کدام حیوان بیشتر از همه می‌خوابد؟

کدام حیوان بیشتر از همه می‌خوابد؟

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چه حیوانی بیشتر از همه می‌خوابد؟ ما چند حیوان که نسبتا خواب زیادی دارند را به شما معرفی می‌کنیم.

عادت‌های خواب بسیاری از حیوانات با عادت‌های خواب انسان‌ها تفاوت دارد. به عنوان مثال، بسیاری از پستانداران در حالت ایستاده می‌خوابند و برخی از پرندگان در حال پرواز می‌خوابند. اگرچه، تحقیقات تاکنون نتوانسته است به خوبی خواب حیوانات را درک کند اما فرضیه‌هایی مطرح شده است که به ما در پردازش اطلاعات مربوط به عادت‌های خواب حیوانات کمک می‌کنند. در ادامه می‌خواهیم به شما بگوییم کدام حیوان از همه بیشتر می‌خوابد.

دانستن این که حیوانات چند ساعت می‌خوابند، ممکن است شما را متعجب کند. برخی از حیوانات بسیار کم می‌خوابند. در واقع، برخی از ماهی‌ها از قبیل آن‌هایی که قدرت بینایی ندارند یا باید همواره شنا کنند، اصلاً نمی‌خوابند. با این وجود، اکثر حیوانات می‌خوابند.

برخی از حیوانات زیاد می‌خوابند، به خصوص در مقایسه با انسان‌ها. اگرچه، ممکن است فکر کنید که تنبل به دلیل شهرتش برای تنبل بودن است که ساعات طولانی را می‌خوابد اما بار دیگر به این موضوع فکر کنید. دانشمندان متوجه شده‌اند که تنبل‌ها در حیات وحش به اندازه‌ی یک فرد نوجوان در دنیای انسان‌ها می‌خوابند. با این وجود، حیوانات دیگر اکثر روز خود را در خواب سپری می‌کنند.

حیواناتی که زیاد می‌خوابند

شما ممکن است در مورد این که کدام حیوانات بیشتر می‌خوابند، کنجکاو باشید. متاسفانه، پاسخ دادن به این سوال چندان ساده نیست. مانند انسان‌ها، حیوانات یک گونه نیز دارای عادت های خواب متفاوتی هستند. علاوه بر این، اندازه‌گیری خواب روزانه‌ی یک حیوان بسیار دشوار است. عادت های خواب یک حیوان در اسارت تغییر می‌کند. با این وجود، دنبال کردن خواب حیوانات آسان نیست.

اگرچه، اطلاعاتی که در مورد خواب حیوانات داریم، کامل نیستند اما نشان می‌دهند که کوآلاها و آرمادیلوها از جمله گونه‌هایی هستند که بیشتر از بقیه می خوابند. در ادامه، برخی از حیواناتی که گفته می‌شود بیشتر از بقیه می‌خوابند را معرفی می‌کنیم.

آرمادیلوها

حیواناتی که زیاد میخوابنداکثر انسان‌ها برای یکی سوم از روز (یا کمتر) می‌خوابند. از سوی دیگر، آرمادیلوها اکثر زمان خود را صرف خواب می‌کنند. 21 گونه از آرمادیلوها وجود دارند که به طور متوسط، 16 ساعت از روز را می‌خوابند. گونه‌های مختلف آرمادیلوها احتمالاً برای مدت زمان‌های مختلف در روز می‌خوابند.

مطالعه‌ای نشان داد که آرمادیلوهای نه باند به طور متوسط 77 درصد از روز را در خواب می‌گذرانند (حدود 18.5 ساعت). این گونه از آرمادیلوها یکی از بیشترین گونه‌های آرمادیلو محسوب می‌شوند و می‌توان آن‌ها را در شمال، مرکز و جنوب آمریکا یافت.

کوآلاها که جانوران کیسه‌دار هستند نه خرس، یکی دیگر از گونه‌های خواب‌آلود حیوانی به حساب می‌آیند. در مطالعه‌ای نشان داده شد که کوآلاها در طول روز، 14.5 ساعت می‌خوابند. همچنین، 5 ساعت هم استراحت می‌کنند. برخی از کوآلاها برای 22 ساعت در روز استراحت می‌کنند یا می‌خوابند.

رژیم غذایی حاوی اکالیپتوس کوآلاها ممکن است دلیل اصلی خستگی آن‌ها باشد. برگ‌های اکالیپتوس حاوی مواد مغذی و انرژی زیادی نیستند. اگرچه، کوآلاها در طول روز یک پوند یا بیشتر از این برگ‌ها را می‌خورند. با این وجود، همچنان کمبود انرژی دارند. کوآلاها اکثر وقت خود را صرف خوردن یا خوابیدن می‌کنند. به همین دلیل است که وقت زیادی برای فعالیت پس از خوردن باقی نمی‌ماند.

سگ‌ها

هر کسی که صاحب سگ است، می‌داند که سگ‌ها از جمله گونه‌های حیوانی هستند که از لم دادن لذت می‌برند. علاوه بر خوابیدن در طول شب، سگ‌ها معمولاً در طول روز نیز چندین مرتبه چرت می‌زنند. مطالعه‌ای بر روی سگ‌ها نشان داد که این حیوانات تنها 44 درصد از روز را کاملاً هوشیار هستند. این بدان معنی است که سگ‌ها 66 درصد (نزدیک به 16 ساعت) از روز را یا خوابیده‌اند یا استراحت می‌کنند. سگ‌ها همچنین تمایل دارند در روزهای پس از فعالیت بیشتر بخوابند.

مشابه انسان‌ها، سگ‌ها نیز از عادت های خواب برای رشد و حافظه استفاده می‌کنند. توله سگ‌ها بیشتر از سگ‌های بالغ به خواب نیاز دارند چراکه سریع‌تر رشد می‌کنند. نشان داده شده است که خواب باعث می‌شود تا سگ‌ها، عملکرد بهتری در مواجه با فرمان‌های جدیدی که یاد می‌گیرند، داشته باشند. این بدان معنی است که خواب در میزان یادگیری و حافظه‌ی سگ‌ها موثر است.

علاوه بر این، سگ‌ها مانند انسان‌ها می‌توانند اختلالات خواب داشته باشند. به عنوان مثال، برخی از بولداگ‌های انگلیسی از آپنه انسدادی خواب رنج می‌برند. برخی از سگ‌ها دچار نارکولپسی یا حمله خواب می‌شوند و میزان خواب آن‌ها با افزایش سن، کمتر می‌شود. در این موارد، سگ‌ها کمتر از مقدار میانگین می‌خوابند.

خفاش‌ها

اگرچه، خفاش‌ها از خواب زیاد لذت می‌برند اما به احتمال زیاد، از آنچه ما فکر می‌کردیم، کمتر می‌خوابند. دانشمندان زمانی معتقد بودند که خفاش‌ها نزدیک به 20 ساعت در طول شبانه‌روز می‌خوابند. با این وجود، این احتمال وجود دارد که خفاش‌ها بیشتر حالت بی‌حالی پیدا می‌کنند تا خواب. حالت بی‌حالی شبیه به خواب زمستانی است و اگرچه، شکلی از استراحت محسوب می‌شود اما با خواب تفاوت دارد.

عادت های خواب یک خفاش به محیط و همچنین گونه‌ی آن بستگی دارد. برخی از گونه‌های خفاش برای 15 ساعت در طول روز می خوابند. گونه‌های دیگر در طول زمستان تنها 27 درصد از زمان خود (یعنی حدود 6.5 از روز) را صرف خواب می‌کنند که 16 درصد کمتر از میزان خواب آن‌ها در ماه‌های گرم تابستان است. اگرچه، به تحقیقات بیشتری نیاز است اما خفاش‌ها زمانی که به بودن یک درنده در نزدیکی خود شک می‌کنند، کمتر می‌خوابند.

شیرها

تعیین عادت های خواب یک شیر در حیات وحش بسیار دشوار است چراکه نزدیک شدن به یک شیر می‌تواند خطرناک باشد. شیرها ممکن است 21 ساعت از روز را دراز بکشند و استراحت کنند. با این وجود، تمام این مدت زمان را لزوماً در خواب نمی‌گذرانند.

شیرهای ماده در طول روز کمتر از شیرهای نر می خوابند زیرا بخش اعظمی از شکار بر عهده‌ی آنان است. شیرهای در قفس در مقایسه با شیرهایی که در حیات وحش زندگی می‌کنند، زمان بیشتری را صرف خواب و استراحت می‌کنند زیرا فعالیت کمتری دارند و شکار نمی‌کنند.

موش‌ها

موش‌ها جانورانی هستند که در شب فعالیت می‌کنند و بیشتر ساعات روز را می‌خوابند. میزان خواب موش در قفس بسیار زیاد مطالعه ده است زیرا آن‌ها به عنوان الگوهایی در نظر گرفته می‌شوند که می‌توانند درک بهتری از عادت های خواب انسان در اختیار ما قرار دهند. موش‌های در قفس، به طور متوسط، حدود 12 ساعت یا بیشتر در طول روز می‌خوابند. متاسفانه، تحقیقات خواب انجام گرفته بر روی این نوع موش‌ها نشان نمی‌دهند که موش‌های حیات وحش چقدر می‌خوابند.

سخن پایانی

بسیاری از حیوانات بیشتر از انسان‌ها می‌خوابند. اما این به معنی تنبل بودن آن‌ها نیست. میزان خوابی که حیوانات نیاز دارند اغلب به محیط و سبک زندگی آن‌ها بستگی دارد. فاکتورهایی از قبیل سن حیوان، درجه حرارت محیط زندگی و لزوم هوشیار ماندن برای دوری از سایر حیوانات درنده ، همگی بر تعداد ساعات خواب یک حیوان در طول روز تاثیر می‌گذارند. علاوه بر این، رژیم غذایی و سایز بدن یک حیوان نیز بر میزان خوابی که نیاز دارد، تاثیرگذار است.

مطالب مشابه پیشنهاد شده

کدام حیوانات بیشتر عمر می‌کنند؟

کدام حیوانات حس شنوایی قوی دارند

حیواناتی که رنگ خونشان متفاوت است

بزرگترین چشم مربوط به کدام حیوان است

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *