کدام حیوانات بیشتر عمر می‌کنند؟

کدام حیوانات بیشتر عمر می‌کنند؟

به طور متوسط، انسان‌ها حدود 72 سال عمر می‌کنند. این آمار توسط سازمان ملل متحد ارائه شده است. با این وجود، حیواناتی از قبیل نهنگ‌های سرگنده می‌توانند بیشتر از 200 سال زندگی کنند و طول عمر بالایی دارند. برخی از حیوانات با طول عمر زیاد در این نوشته معرفی می شوند.

انتظار می‌رود که برخی از گونه‌های حیوانی بیشتر از یک قرن زندگی کنند که با توجه به محیط زندگی، طول عمر آن‌ها می‌تواند بیشتر از این هم باشد. گربه‌های خانگی  معمولاً تا 16 سال زندگی می‌کنند؛ اما در سال 2005، یک گربه‌ی خانگی به نام کرم پوف تبدیل به قدیمی‌ترین گربه‌ی خانگی شد. این گربه در سال 2005 در سن 38 سالگی از دنیا رفت. در مورد طول عمر نژاد های مختلف سگ نیز همین طور است.

در حیات وحش، حیوانات با تهدیدهایی مواجه می‌شوند که طول عمرشان را کاهش می‌دهند، از جمله شکارچیان، حیوانات درنده و از دست دادن زیستگاه. با این وجود، برخی از حیوانات می‌توانند برای مدت زمان بسیار طولانی زندگی کنند. برخی از حیوانات با بیشترین طول عمر را در ادامه ببینید.

حیواناتی که زیاد عمر می کنند

در ادامه، 12 حیوان با طول عمر طولانی را معرفی می‌کنیم.

طوطی دم بلند

حیواناتی که زیاد عمر می کنند: طوطی دم بلند

طوطی دم بلند، نام گروهی متشکل از 17 گونه از خانواده‌ی طوطی‌هاست و به راحتی با پرهای روشن، دم بلند و منقار بزرگ تشخیص داده می‌شوند. طوطی‌های دم بلند که متعلق به آمریکای جنوبی هستند، در جنگل‌های بارانی زندگی و از آجیل، دانه‌ها و میوه‌های مختلف این جنگل‌ها تغذیه می‌کنند. طول عمر یک طوطی دم بلند بسته به نوع گونه دارد اما آن‌ها می‌توانند تا 50 سال و حتی بیشتر نیز عمر کنند. در مجموع، هر چه طوطی دم بلند بزرگ‌تر باشد، طول عمر آن نیز بیشتر خواهد بود.

فیل آفریقایی

طول عمر کدام حیوانات بیشتر است: فیل آفریقایی

فیل آفریقایی، بزرگ‌ترین حیوان خشکی محسوب می‌شود. قد یک فیل آفریقایی از شانه تا پاها، 11 فوت و وزن آن، حدود شش تن تخمین زده می‌شود. در حال حاضر، فیلی که در حیات وحش زندگی می‌کند، می‌تواند تا 70 سال هم عمر کند. با این وجود، این حیوانات نسبت به از دست دادن زیستگاه و شکار غیرقانونی بسیار آسب‌پذیر هستند. به همین دلیل است که در معرض انقراض قرار گرفته‌اند.

لاک‌پشت‌های غول‌پیکر گالاپاگوس

حیواناتی که بیشتر از بقیه عمر می کنند: لاک‌پشت‌

لاک‌پشت‌های گالاپاگوس، بزرگ‌ترین لاک‌پشت‌های جهان محسوب می‌شوند. این لاک‌پشت‌ها، بیش از 5 فوت طول دارند و وزن آن‌ها در حدود 550 تن است. لاک‌پشت‌های غول‌پیکر گالاپاگوس، قدیمی‌ترین گیاهاخواران دنیا نیز محسوب می‌شوند. این لاک‌پشت‌ها به طور متوسط بیش از 100 سال زندگی می‌کنند اما عمر آن‌ها می‌تواند بسیار طولانی‌تر از این باشد.

لاک‌پشت غول‌پیکری به نام تامی که در زیمباوه زندگی می‌کند، بین 200 تا 300 سال عمر دارد. این موضوع می‌تواند او را تبدیل به مسن‌ترین حیوان زنده‌ی خشکی کند اما هیچ مدرکی برای اثبات سن این لاک‌پشت و ثبت آن در کتاب رکوردهای گینس وجود ندارد. به همین دلیل است که این رکورد به نام یک لاک‌پشت 188 سال به نام جاناتان ثبت شده است.

کوی فیش ژاپنی

کدام حیوانات بیشتر عمر می‌کنند: کوی فیش ژاپنی

ماهی‌ها معمولاً برای طول عمر طولانی شهرت ندارند اما کوی فیش ژاپنی اگر در شرایط محیطی مناسب قرار گیرد، می‌تواند تا 40 سال یا حتی بیشتر زندگی کند. کوی فیش ژاپنی از خانواده‌ی ماهی کپور است و باور بر این است که کوی فیش‌های ژاپنی مدرن به قرن 19 برمی‌گردند؛ زمانی که ماهی‌های کپور رنگی حیات وحش توسط کشاورزان به دام انداخته و پرورش داده شدند.

نهنگ سرگنده

حیواناتی که عمر طولانی دارند: نهنگ سرگنده

نهنگ‌های سرگنده که در قطب شمال زندگی می‌کنند، در میان حیواناتی با بیشترین طول عمر قرار دارند. بنا به گفته‌ی انجمن حیات وحش دنیا، تجزیه و تحلیل بافت چشم و هارپون سنگی پیدا شده در پیه آن‌ها، نهنگ‌های سرگنده می‌توانند بیش از 200 سال هم زندگی کنند و یکی از حیواناتی که بیشترین عمر را دارند می باشد.

کوسه گرینلند

حیوان با طول عمر بالا و زیاد: کوسه گرینلند

کوسه گریلند دارای بیشترین طول عمر در میان مهره‌داران است به طوری که طول عمر این نوع کوسه بین 300 تا 500 سال تخمین زده می‌شود بنابراین می توان آن را حیوانی که بیشترین عمر را دارد دانست. نهنگ‌های گرینلند که در اقیانوس اطلس و قطب شمال زندگی می‌کنند، می‌توانند به 21 فوت طول هم برسند و غالباً از ماهی‌های مختلف تغذیه می‌کنند.

گوریل غربی

حیواناتی که عمر بالایی دارند: گوریل غربی

در حیات وحش، گوریل‌ها بین 30 تا 40 سال زندگی می‌کنند و گاهی‌اوقات نیز طول عمر آن‌ها به 50 سال هم می‌رسد. دو گوه گوریل وجود دارد: گوریل های غربی و شرقی. هر یک از آن ها به دو زیرگونه تقسیم می‌شوند: گوریل‌های شرقی نواحی خشک و گوریل‌های کوهستانی، و گوریل‌های غربی نواحی خشک و گوریل‌های در امتداد رودخانه. به گفته‌ی WWF، 3/98 درصد از DNA گوریل‌ها با انسان مشترک است. این موضوع، گوریل‌ها را به نزدیک‌ترین خویشاوندان انسان پس از شامپانزه‌ها و بونوبوها تبدیل می‌کند.

خفاش‌های براندت

حیوانات با طول عمر بالا: خفاش‌

پستانداران بزرگ‌تر در مقایسه به گونه‌های کوچک‌تر، طول عمر بیشتری دارند اما خفاش براندت یک استثنا به حساب می‌آید. در سال 2005، زیست‌شناسان یک خفاش برناندت با 41 سال سن را در سیبریا پیدا کردند.

در سال 2013، محققان دانشگاه پزشکی هاروراد دریافتند که تغییرات کلیدی در ژن‌ سیستم هورمونی به نام هورمون رشد یا IGF1، دلیل اصلی طول عمر طولانی خفاش‌ها به شمار می‌رود. این تغییرات در سایر پستانداران دیده نشده است، به استثنای جهش‌های نادر.

خرچنگ آمریکایی

حیوان با بیشترین طول عمر: خرچنگ

برخی از خرچنگ‌ها دارای طول عمر باورنکردنی هستند. خرچنگ آمریکایی می‌تواند حداقل 100 سال زندگی کند. دلیل اصلی این طول عمر بالا، محیط زندگی خنک خرچنگ آمریکایی است. آب‌های سرد اقیانوس اطلس به کاهش متابولیسم خرچنگ آمریکایی کمک می‌کند؛ در نتیجه، روند پیری کاهش می‌یابد و خرچنگ طولانی‌تر عمر می‌کند. البته، این امر زمانی رخ می‌دهد که خرچنگ آمریکایی بتواند از دست شکارچیان فرار کند.

آلباتروس (مرغ دریایی)

حیوانات با بیشترین طول عمر: مرغ دریایی

اکثر گونه‌های آلباتروس برای 50 سال یا بیشتر زندگی می‌کنند. مسن‌ترین آلباتروس ثبت شده به نام ویزدم بود که در سال 1956 به عنوان یک مرغ دریایی بزرگسال ثبت و سن آن بار دیگر در فوریه سال 2021 تخمین زده شد. ویزدم حداقل 70 سال سن دارد.

طوطی کاکلی

حیواناتی که زیاد عمر می کنند: طوطی کاکلی

طوطی کاکلی – نوعی از پرنده که برای ارتباط قوی با انسان‌ها شناخته و به عنوان حیوان خانگی نگه داشته می‌شود – دارای متوسط طول عمر 50 تا 70 سال بسته به گونه است. تمام گونه‌های طوطی کاکلی متعلق به استرالیا و جزایر اقیانوسیه از جمله مالزی و فیلیپین هستند.

تواتارا یا سمندر

حیواناتی که طول عمر بالایی دارند: سمندر

سمندرها نوعی خزنده‌ی مربوط به نیوزلند هستند. اگرچه شبیه به خزندگان معمولی هستند اما دارای اصل و نسب قدیمی می‌باشند که به دوران دایناسورهای برمی‌گردد. سمندرها به آرامی به بلوغ می‌رسند و تا سن 30 سالگی همچنان رشد می‌کنند. باور بر این است که سمندرها می‌توانند در حیات وحش تا 100 سال هم زندگی کنند و همانند خرچنگ آمریکایی، بخشی از این طول عمر بالا به خاطر متابولیسم کندتر آن‌هاست.

مطالب پیشنهاد شده دیگر

کدام حیوانات حس شنوایی قوی دارند

خوابیدن عجیب حیوانات: ۱۰ حیوانی که شبیه به من و شما نمی‌ خوابند

حیواناتی که رنگ خونشان متفاوت است

کدام حیوانات در خطر انقراض هستند در جهان با عکس

کدام حیوانات زلزله را پیش بینی می کنند و چگونه؟

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *