حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

چگونه بفهمیم ماهی عید نر است یا ماده

در این پست از مجله روز با یک مطلب آموزشی در مورد چگونه بفهمیم ماهی عید نر است یا ماده در خدمت شما هستیم.برای دیدن آموزش از کجا بفهمیم ماهی قرمز عید نر است یا ماده در ادامه پست همراه مجله روز باشید.

بی شک بسیاری از ما در عید نوروز و سال جدید ماهی قرمز عید میخریم و از آنها بخوبی مراقبت می کنیم و حتی گاهی کنجکاو می شویم که چگونه بفهمیم ماهی عید نر است یا ماده. ممکن است که برای پرورش یا تولید مثل به جنسیت آنها نیاز داشته باشیم یا به خاطر گذاشتن اسم برای ماهی عید نیاز به دانستن جنسیت آن هستیم. تشخیص جنسیت ماهی قرمز کار راحتی است به شرطی که بدانید که چگونه این کار را انجام دهید . در این پست روش هایی را برای تشخیص ماده یا نر بودن ماهی قرمز به شما یاد میدیم که با استفاده از این روش ها به راحتی می توانید تشخصی دهید که ماهی قرمز عید ماده است یا نر.در ادامه این پست آموزشی همراه مجله روز باشید.

چگونه بفهمیم ماهی عید نر است یا ماده
از کجا بفهمیم ماهی قرمز عید نر است یا ماده

چگونه بفهمیم ماهی عید نر است یا ماده

در ادامه این پست چند راه کار برای تشخیص جنسیت ماهی قرمز عید به همراه تصاویر آماده کردیم.با استفاده از روش های زیر و با توجه به تصاویر در زیر هر توضیحات می توانید جنسیت ماهی را تشخیص دهید.

روش اول برای تشخیص ماده بودن ماهی قرمز

یکی از روش های تشخیص جنسیت ماهی قرمز ماده شکل بدن ماهی هست.ماهی ماده معمولا بدن گرد و کلفت شکلی دارند.به دلیل اینکه ماده ها باید تخم گذاری کنند بدن آنها در یک طرف دارای برآمدگی می باشد و به همین دلیل بدن آنها نامتقارن است.عکس نمونه زیر مربوط به یک ماهی ماده با بدن کلفت و گرد مانند است.

چگونه بفهمیم ماهی عید نر است یا ماده
از کجا بفهمیم ماهی قرمز عید نر است یا ماده

روش دوم برای تشخیص ماده بودن ماهی قرمز

دومین روش تشخصی جنسیت ماهی ماده برآمدگی مخرج ماهی هست. مخرج ماهی های ماده بزرگتر از نرها می باشد و مخصوصا در زمان تخم ریزی این برامدگی بخوبی قابل مشاهده است.وقتی که از بغل به ماهی نگاه می کنید مخرج ماده ها از بدن آنها بیرون زده است.همچنین مخرج ماهی ماده کلفت تر (گوشتی تر) می باشد.در تصویر زیر یک نمونه گویا برای این مورد هست.

چگونه بفهمیم ماهی عید نر است یا ماده
از کجا بفهمیم ماهی قرمز عید نر است یا ماده

روش سوم برای تشخیص نر بودن ماهی قرمز

روش دیگر برای تشخیص ماهی نر خال های سفید رنگ هستند. بهترین راه شناسایی نرها داشتن خال های سفید رنگ روی جداره آبشش های آن ها می باشد.معمولا این خال ها تا پایان زمان جفتگیری روی ششهای ماهی باقی میمانند ، اما در ماهی هایی که چندبار جفت گیری کرده اند این خالهای به صورت دائم روی جداره ششها باقی می مانند.خال ها امکان دارد که در دیگر اعضای هامی مانند : بالها ، صورت و روی بدن ماهی هم ظاهر شود.

داشتن خال ها نر بودن ماهی قرمز را اثبات میکند اما تمام ماهی هایی که خال ندارند ۱۰۰ درصد ماده نیستند چون بعضی از نرها هیچوقت این خالها در آنها ظاهر نمی شود.در تصویر زیر نمونه خال های سفید روی آبشش های ماهی را مشاهده می کنید.

چگونه بفهمیم ماهی عید نر است یا ماده
از کجا بفهمیم ماهی قرمز عید نر است یا ماده

روش چهارم برای تشخیص نر بودن ماهی قرمز

چهارمین روش برای تشخیص نر بودن ماهی عید بدن لاغر و کشیده آن هست.ماهی قرمر نر دارای بدنی کشیده و لاغر نسبت به ماده های هم سن و نژاد خود هستند.در تصویر زیر ساختار لاغر بودن بدن ماهی را مشاهده می کنید.

چگونه بفهمیم ماهی عید نر است یا ماده

روش پنجم برای تشخیص نر بودن ماهی قرمز

پنجمن راه تشخیص نر بوذن ماهی عید مقعد هم سطح بدن ماهی است.نرهای اصولا دارای مقعد هم سطح بدن می باشند بر خلاف ماده ها که دارای بیرون زدگی هستند .

چگونه بفهمیم ماهی عید نر است یا ماده

روش ششم برای تشخیص نر بودن ماهی قرمز

آخرین روش برای تشخیص نر بودن ماهی قرمز عید الگوی شنای ماهی هست.برای تشخیص نر بودن ماهی عید باید فتار ماهی در زمان تخم ریزی را در نظر داشته باشیم.با استفاده از رفتارهای زیر می توانیم ماهی نر را از ماده تشخیص دهیم.

  • ماهی قرمز نر در زمان تخم ریزی به دنبال ماهی ماده شنا می کند و همیشه در نزدیکی آن می ماند.
  • ماهی نر ماهی ماده را به دیواره تنگ یا علف های داخل تنگ هل می دهد تا ماده را مجبور به تخم ریزی کند.
  • در زمان نبودن ماده ماهی های نر به دنبال یکدیگر شنا می کنند و رفتار های مشابهی از خود بروز می دهند به همین دلیل بهتر است از روشهای فیزیکی که گفته شد استفاده شود.
4.1/5 - (18 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *