بهداشت و سلامتخواص خوراکی ها

معرفی دمنوش های قوی گیاهی آرامش بخش برای سلامت

با مصرف دمنوش های گیاهی مانند بابونه و زعفران می توانید اعصاب و روان را آرامیش ببخشید که در طب سنتی هم به این فایده این مواد اشاره شده است و مصرف آنها توصیه شده است.

دمنوش های گیاهی برای آرام شدن اعصاب

اضطراب، استرس، اعصاب نا آرام و … در زندگی بیشتر افراد جامعه وجود دارند که البته یک مشکل غیر قابل رفع نیست و به دلیل پیشرفت علم در طب مدرن و طب سنتی روش های زیبای برای درمان این مشکلات وحود دارد. در میان روش های گوناگون درمانی، در این مطلب به روش های آرامش بخش طب سنتی اشاره می کنیم که می توانید با استفاده از دمنوش های گیاهی و دارویی اعصاب و روان خود را آرام کنید.

هر داروی شیمیایی که برای آرام شدن اعصاب مصرف می کنید، می تواند عوارضی داشته باشد، ولی دمنوش های آرامش بخش اهصاب و روان ترکیبات گیاهی بدون ضررر هستند که عوارض ندارند.

دمنوش های تقویت کننده و آرامش بخش

دمنوش های گیاهی بدون ضرر برای ارامش اعصاب و روان

دمنوش آرامش چای میوه گل نسترن:

با داشتن 15 عدد میوه گل نسترن می توانید یک دمنوش آرامش بخش اعصاب و روان تهیه کنید. این چای طبیعتی معتدل و تا حدی خشک دارد و دارای ویتامین سی است و برای همین در پیشگیری و درمان سرماخوردگی هم موثر است.

دمنوش آرامش چای به لیمو – زیرفون:

این چای با طبیعت گرم برای آرامش اعصاب و روان بسیار مفید است . خواص فوق العاده این دمنوش گیاهی باعث شده است تا این نوشیدنی در لیست درمان های مشکلاتی همچون سرماخوردگی، تشنّج، نقرس، دردهای سیاتیکی، غلظت خون، روماتیسم، بی خوابیهای شبانه، میگرن، اضطراب، طپش قلب، سردرد، آسم، فشارخون و اسهال موثراست؛ همچنین این چای، تقویت کننده حافظه، شستشودهنده کلیه و مقوی قرار گیرد.

نکته: مصرف این چای به علّت دارا بودن زیرفون، برای خانم های باردار ممنوع است.

دمنوش آرامش هل:

هل، سیستم عصبی، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارشی را آرام می کند و همین خود دلیلی واضح و ساده است برای اینکه برای آرامش اعصاب و روان از دمنوش آن استفاده کنیم. هل علاوه بر این برای تقویت هوش و افزایش قدرت جنسی مفید است. در طب چینی از آن برای مقابله با مشکلات معده و روده ها استفاده می کنند.

دمنوش های تقویت کننده و آرامش بخش

تاثیر گذارترین دمنوش های گیاهی برای حفظ آرامش اعصاب و روان

دمنوش آرامش چای زعفران:

همانطور که می دانید زعفران، طبیعتی گرم و خشک دارد و یکی از گیاهانی است که شادی بخش و خنده آور است .تقویت قلب، تحریک قوای مغزی، ، ضدکرم خوردگی دندان، شستشودهنده کلیه، تقویت کننده معده، درمان و ضدسرفه و خلط آور است.

نکته : در هنگام زایمان برای تسهیل و تسریع روند زایمان می توان یک مثقال آن را دم کرده میل نمود امّا در دوران بارداری بهتر است از مصرف زیاد آن خودداری کرد.

دمنوش آرامش نعناع فلفلی:

نعناع تقویت کننده و نیروبخش است، به هضم غذا کمک و عملکرد معده، کبد، صفرا و روده ها را کنترل می کند. نعناع فلفلی یکی از گیاهانی است که موجب تسکین بدن و افزایش هوش می شود. این سبزی معطر به خوبی با چای (چای سبز و سفید) ترکیب شده و طعم خوبی به آن میبخشد.

دمنوش آرامش چای بابونه:

طبیعت این گیاه دارویی معتدل و در بابونه های صحرایی به سمت گرم و خشک است ، گیاهی دارویی با خاصیت ضد صفرا و آرام بخش اعصاب، به ویژه اعصاب معده و روده است . از خواص و فواید دیگر این گیاه که دمنوش آن بسیار طرفدار دارد می توان به ضد تب، ضد انگل، ضد یبوست و اشتهاآور بودن آن اشاره کرد.

چای و دمنوش بابونه توسط متخصصان طب سنتی برای درمان هایی با هدف تقویت حافظه، تقویت اعصاب، آرامش بخش و خواب آور، ضد تشنج، درمان اضطراب و استرس، درمان سرگیجه همچنین خواص قلب و عروقی بابونه شامل گشاد کننده عروق قلبی، پایین آورنده فشار خون، بهتر کردن خون رسانی به مغز و کلیه ، رقیق کردن خون و کمک کننده به کم خونی تجویز می کنند.

دمنوش های تقویت کننده و آرامش بخش

دمنوش آرامش چای زیره سیاه:

دمنوش درمانی زیر سیاه با طبیعت بسیار گرمی که دارد می تواند ناآرامی اعصاب را که گاهی ناشی از سردی زیاد مزاج است به راحتی رفع کند ؛ علاوه براین خواص دیگری همچون افزایش فشارخون پایین، تصفیه خون، تقویت قلب وعروق وشـسـتـشـوی کـلـیـه، ضد زردی پوست، افزایش دهنده شیرمادر، ضد نفخ وتقویت معده از آن مطرح شده است.

دمنوش آرامش بادرنجبویه

بادرنجبویه یا همان گیاه ملیسا یکی از نسخه های طب سنتی برای هضم و اعصاب است ، گیاه پرخاصیتی که برای تنظیم عملکرد تیروئید مفید است و به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدانی ضد اضطراب قوی است.

دمنوش آرامش چای گزنه:

گیاه گزنه یک دمنوش ضد صفرا و سنگ کیسه صفراوی قوی است و غلظت خون و چربی خون را کاهش می دهد و به دلیل طبیعت گرمی که دارد برای آرام کردن اعصاب و روان مفید می باشد.

در بین نسخه های قدیمی که از گزنه به عنوان ماده اصلی استفاده می شده است آن را به عنوان یک ماده موثر برای شستشوی کلیه، ضد سرطان و خونریزی، زیاد کننده شیر مادر، برطرف کننده خستگی، ضد ریزش موی سر و درمان پروستات یاد می شود.

دمنوش آرامش دارچین:

دارچین بسیار خواص دارد که در چند خط نمی گنجد. دارچین برای تنظیم فند خون مفید است و دارای خاصیت ضد اسپاسمی است. دارچین ضد میکروب و ضد التهاب است و انرژی را افزایش می دهد و به سادگی می تواند به عنوان یک داروی آرامش بخش اعصاب و روان مورد استفاده قرار بگیرد. این ادویه برای بی اشتهایی و نفخ معده نیز تجویز می شود.

دمنوش های تقویت کننده و آرامش بخش

دمنوش آرامش چای سفید:

چای سفید یکی از نوشیدنی های محبوب امپراتورهای چینی بوده است. این چای بسیار پر خواص است و از آن به عنوان آرامش بخش اعصاب، تقویت قلب، مقابله با پوکسی استخوان و درمان کننده آنفلوانزا استفاده می کردند.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *