حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

شپش از چی به وجود میاد؟

شپش‌ ها، حشرات کوچک، بدون بال و انگلی هستند که از خون انسان تغذیه می‌ کنند. در این مقاله به این سوال که “شپش از چی به وجود میاد” پاسخ می دهیم. شپش‌ ها از طریق تماس نزدیک و همچنین به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی – به خصوص در میان دانش‌ آموزان – به راحتی منتقل می‌ شوند.

شپش ها خود به خود بوجود نمی آیند آن ها منتقل می شوند. در ادامه بیشتر توضیح می دهیم که شپش از چه چیزی بوجود می آید؟

انواع شپش

سه نوع شپش وجود دارد:

 • شپش سر: این نوع از شپش‌ ها بر روی پوست سر پیدا می‌ شوند. آن‌ ها را می‌ توان به راحتی در پشت گردن و بالای گوش‌ ها دید.
 • شپش بدن: این شپش‌ ها در لباس و روی رختخواب وجود دارند و برای تغذیه روی پوست انسان حرکت می‌ کنند. شپش بدن اغلب کسانی را تحت تاثیر قرار می‌ دهد که نمی‌ توانند حمام کنند یا لباس‌ هایشان را بشویند، از جمله افراد بی‌ خانمان.
 • شپش ناحیه شرمگاهی: این شپش‌ ها که معمولاً با نام خرچنگ نیز شناخته می‌ شوند، روی پوست و موی ناحیه شرمگاهی وجود دارند و کمتر روی موهای زبر بدن ازجمله موهای سینه، ابروها و مژه‌ ها دیده می‌ شوند.

با وجود رسیدگی به بهداشت همچنان ممکن است دچار شپش شوید. این بیماری در صورت عدم رسیدگی و درمان تبدیل به یک مشکل مزمن و جدی خواهد شد.

علائم وجود شپش در بدن

از کجا بفهمیم د بدن ما شپش وجود دارد؟ نشانه‌ ها و علائم رایج شپش شامل موارد زیر هستند:

 • خارش شدید در ناحیه پوست سر، بدن و ناحیه تناسلی.
 • احساس مورمور شدن ناشی از حرکت موها.
 • شپش روی پوست سر، بدن، لباس و موی بدن یا ناحیه شرمگاهی. شپش بالغ ممکن است به اندازه‌ یک دانه‌ کنجد یا حتی بزرگ‌ تر باشد.
 • تخم شپش‌ ها روی ساقه مو. دیدن تخم شپش ممکن است دشوار باشد زیرا بسیار کوچک هستند. آن‌ها به راحتی در اطراف گوش و پشت گردن دیده می‌ شوند. تخم شپش‌ ها را می‌ توان با شوره سر اشتباه گرفت اما برخلاف شوره سر، آن‌ ها را نمی‌ توان به راحتی از مو پاک کرد.
 • زخم روی پوست سر، گردن و شانه‌ ها. خارش منجر به برجستگی‌های قرمز کوچکی می‌ شوند که گاهی‌ اوقات با باکتری عفونت می‌ کنند.
 • آثار گزش به خصوص در اطراف کمر، کشاله ران، بالای ران و ناحیه شرمگاهی.

شپش را با این ها اشتباه نگیرید

اگر مشکوک به آلودگی با شپش هستید، به پزشک مراجعه کنید. گاهی‌ اوقات، موارد زیر با شپش اشتباه گرفته می‌ شوند:

 • باقیمانده‌ مو
 • قسمتی از بافت موی مرده روی ساقه مو
 • اثر زخم، چرک و ضایعات پوستی
 • حشرات کوچک دیگری که در مو پیدا می‌شوند.

شپش چگونه به وجود میاد: علل ایجاد شپش

شپش از خون انسان تغذیه می‌ کند و می‌ تواند سر، بدن و ناحیه شرمگاهی را آلوده کند. شپش ماده، ماده‌ی چسبنده‌ای تولید می‌ کند که هر تخم را به ساقه مو می‌چسباند. شپش‌ها در عرض شش تا نه روز از تخم بیرون می‌آیند.

شما ممکن است در تماس با شپش یا تخم آن دچار این مشکل شوید. شپش‌ ها نمی‌توانند پرواز کنند یا بپرند. ‌آن‌ها به روش‌ های زیر منتقل می‌ شوند:

 • تماس سر به سر یا بدن به بدن. این اتفاق ممکن است در هنگام بازی یا تعامل نزدیک کودکان یا اعضای خانواده رخ دهد.
 • نزدیکی متعلقات نگهداری شده. نگه داشتن لباس‌ های عفونی در کمد یا چوب لباسی‌ های مدرسه، یا نگه داشتن وسایل شخصی ازقبیل بالش، پتو، شانه و اسباب‌بازی‌ های پردار در نزدیکی خانه می‌تواند منجر به گسترش شپش شود.
 • وسایل مشترک بین دوستان و اعضای خانواده. این وسایل شامل لباس، هدفون، برس، شانه، تزئینات مو، حوله، پتو، بالش و اسباب‌بازی هستند.
 • تماس با مبلمان آلوده. دراز کشیدن روی تخت یا نشستن بر مبلمان پارچه‌ای که اخیراً توسط فرد مبتلا به شپش استفاده شده‌اند. شپش می‌تواند برای یک یا دو روز خارج از بدن زنده بماند.
 • تماس جنسی. شپش ناحیه شرمگاهی معمولاً از طریق رابطه‌ی جنسی منتقل می‌شود و اغلب بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می‌ دهد. شپش ناحیه شرمگاهی کودکان نیز ممکن است نشانه‌ای از سوءاستفاده‌ی جنسی یا تعرض باشد.

همچنین بخوانید: درمان شپش سر در کودکان

پیشگیری از ایجاد شپش

پیشگیری از انتشار شپش سر در مراکز نگهداری از کودکان و مدرسه دشوار است. ارتباط بسیار نزدیکی بین کودکان و وسایل شخصی‌شان وجود دارد که منجر به گسترش شپش می‌شود. این موضوع بازتاب‌دهنده‌ی بهداشت شما یا فرزندانتان نیست و اگر فرزندتان به شپش مبتلا شد، نمی‌تواند نشان‌دهنده‌ اهمال شما در نگهداری از فرزندتان باشد.

محصولات بدون نسخه‌ای وجود دارند که به دفع شپش کمک می‌کنند. اما برای اثبات اثربخشی و ایمنی این محصولات به مطالعات و تحقیقات علمی بیشتری نیاز است.

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که مواد اولیه این محصولات – اغلب روغن‌های گیاهی ازقبیل روغن نارگیل، زیتون، رزماری و درخت چای – می‌توانند به دفع شپش کمک کنند. با این وجود، این محصولات به عنوان «طبیعی» طبقه‌بندی می‌شوند چراکه توسط سازمان غذا و دارو (FDA) تایید نشده‌اند و اثربخشی و ایمنی آن‌ها بر اساس استانداردهای FDA مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند.

تا زمانی که تحقیقات بیشتری در زمینه اثبات اثربخشی محصولات پیشگیری از شپش سر صورت گیرد، بهترین رویکرد صرفاً دنبال کردن مراحل از بین بردن شپش – و تخم‌هایشان – است تا دیگر با هیچ‌گونه شپشی مواجه نشوید.

 • از فرزند خود بخواهید تا تماس سر به سر در هنگام بازی یا فعالیت‌های دیگر با هم‌کلاسی‌هایشان نداشته باشند.
 • به فرزند خود یاد دهید تا وسایل شخصی خود ازقبیل کلاه، روسری، کت، شانه، برس، لوازم جانبی مو و هدفون را با دیگران به اشتراک نگذراند.
 • به فرزندتان بگویید که از فضاهای مشترکی که در آن‌ها، کلاه یا لباس چندین دانش‌آموز روی یک چوب لباسی آویزان می‌شوند، خودداری کنند.

با این وجود، نمی‌توان انتظار داشت که هم شما و هم فرزندتان از تمام تماس‌هایی که منجر به گسترش شپش می‌شوند، دوری کنید.

فرزندتان ممکن است روی سرش تخم شپش داشته باشد اما لزوماً دچار شپش سر نشود. برخی از این تخم‌ ها خالی هستند. با این وجود، تخم‌ هایی که در 6.4 میلی‌ متری پوست سر وجود دارند، باید به منظور جلوگیری از گسترش بیشتر درمان شوند؛ حتی اگر تنها یک تخم پیدا شود.

تخم‌ هایی که دورتر از پوست سر هستند، احتمالاً ناشی از یک عفونت قدیمی می‌ باشند و به منظور جلوگیری از عود کردن باید برداشته شوند.

مطالب مشابه پیشنهاد شده دیگر

سوسک از چی بدش میاد

شپش از چی بدش میاد؟ (چه چیزی باعث نابودی شپش می شود)

ساس از چی بوجود میاد و روش های پیشگیری

ساس از چی بدش میاد (۱۰ روش خانگی که ساس را فراری میدهد)

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *