حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

چگونه سگ گمشده را پیدا کنیم؟

در این مقاله خواهیم گفت برای پيدا كردن سگ گمشده چه کارهایی انجام دهید تا سگ خود را زودتر پیدا کنید.

آیا به تازگی سگ خود را گم کرده‌اید؟ نگران نباشید، به جای درستی سر زدید! ما به خوبی می‌دانیم که اطلاع نداشتن از محل دقیق سگ‌تان تا چه اندازه می‌تواند تجربه‌ی ترسناکی باشد. در ادامه مراحلی را به شما آموزش می‌دهیم که برای یافتن سگ گمشده خود باید آن‌ها را با دقت انجام دهید. با ما باشید.

مرحله 1: نگران نباشید و آرامش خود را حفظ کنید

برای بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی، سگ گمشده بدترین کابوس است! بنابراین، کاملا قابل درک است اگر احساس اضطراب و استرس داشت باشید. این احساس وحشتی که تجربه می‌کنید بدین معناست که سیستم عصبی شما تهدیدی را شناسایی کرده است (از دست دادن حیوان مورد علاقه) و بدن شما را آماده می‌کند تا برای رفع آن اقدام کنید. و این چیز بدی نیست، برعکس خیلی هم خوب است.

با این وجود، اگر احساس وحشت و اضطراب ناشی از گم شدن سگ‌تان برای یک مدت طولانی ادامه داشته باشد، این وضعیت برای سلامتی شما خطرناک است و مانع از اقدام موثر شما در جهت یافتن سگ گمشده خواهد بود. از همه مهم‌تر، سعی کنید همزمان با انجام اقدامات لازم و موثر برای یافتن سگ گمشده، آرامش خود را حفظ کنید.

ممکن است این سوال برایتان پیش آید که چگونه در این شرایط آرام باشم؟ شما می‌توانید با یادداشت‌برداری از وقایعی که رخ داده‌اند شروع کنید. به احتمل زیاد، این کار موجب می‌شود تا دوباره با دوست چهارپای خود ملاقات کنید. برای آسایش خاطر شما، ما سوالات متداول زیر را در مورد سگ گمشده جمع‌آوری کرده‌ایم.

سوالات متداول سگ گمشده (FAQ)

چگونه سگ گمشده را پیدا کنیم

 • چند درصد از سگ‌های گمشده به آغوش صاحب خود بازمی‌گردند؟ بر اساس یک مطالعه در ASPCA در مورد سگ‌های گمشده، 93% از سگ‌ها پیدا شده و به سلامت به خانه بازمی‌گردند.
 • اگر سگی فرار کند آیا دوباره به خانه بازخواهد گشت؟ سگ‌ها به رایحه‌های آشنا متکی هستند و در صورت نیاز مسافت‌های طولانی را برای پیدا کردن خانه‌ی خود طی می‌کنند. بر اساس همان مطالعه، 16 درصد از سگ‌های گمشده راه خود به خانه را پیدا می‌کنند.
 • یک سگ گمشده چه مدت می‌تواند زنده بماند؟ حتی اهلی‌ترین حیوانات خانگی نیز به طور غریزی راه بقا و شکار را می‌دانند. غرایز یک سگ گمشده برای یافتن غذا و آب به او کمک خواهد کرد و به احتمال زیاد می‌تواند تا چندین ماه یا حتی چندین سال زنده بماند.
 • احتمال پیدا کردن یک سگ در 24 ساعت چقدر است؟ احتمال این که شما سگ گمشده خود را در 12 ساعت ابتدایی پیدا کنید، 90 درصد است.

حالا که حقایق و اعداد و ارقام را می‌دانید و به لحاظ ذهنی کمی آرام‌تر شده‌اید، وقت آن رسیده است که سگ خودر اپیدا کرده و او را به خانه بازگردانید.

مرحله 2: شروع جستجو برای یافتن سگ گمشده

اگر سگ گمشده شما هنوز به خانه بازنگشته است، وقت آن رسیده که خود جستجو کنید.

ابتدا، شرایط را ارزیابی کنید:

 • آیا آخرین بار سگ‌تان را در خانه دیدید یا در مکانی ناآشنا بود؟
 • آیا سگ‌تان از چیزی ترسیده بود یا فقط به دنبال یک ماجراجویی می‌گشت؟
 • آیا مکان‌ها یا افرادی در نزدیکی شما وجود دارند که ممکن است سگ‌تان برای دیدن آن‌ها از خانه رفته باشد؟
 • آیا خطر در کمین اوست، آیا مکان‌هایی وجود دارند که ممکن است باعث ایجاد مشکل برای سگ‌تان شوند؟
 • در مدت زمانی که از گم شدن سگ‌تان گذشته است، فکر می‌کنید چقدر از شما دور شده است؟

نکته: با پاسخگویی به این سوالات می‌توانید هوشمندانه‌تر به جستجوی سگ گمشده خود بپردازید. و در حالی که ممکن است ایده‌هایی در مورد این که سگ‌تان به کجا رفته یا چه اتفاقی برای او رخ داده است داشته باشید، مطمئن شوید که فرضیاتی را مطرح نمی‌کنید که دامنه جستجو را محدود کنند. به عنوان مثال، شما نباید زود نتیجه‌گیری کنید که سگ‌تان توسط یک فرد ناشناس دزدیده شده یا یک حیوان وحشی به او حمله کرده و بر این اساس جستجو خود را متوقف کنید. آنچه حقیقت دارد این است که فرضیات مختلفی برای دلیل گم شدن سگ شما وجود دارند.

حال، از چک لیست ما برای جستجو و یافتن سگ خود کمک بگیرید.

چک لیست جستجوی سگ گمشده

 • منطقه‌ای که سگ‌تان در آنجا گم شده است را بگردید. محیط اطراف خود و شعاع بزرگ‌تری از محل گم شدن سگ را بگردید.
 • سگ‌تان را صدا بزنید. نام سگ خود را بلند و واضح صدا بزنید. با صدای خشونت‌آمیز این کار را انجام ندهید زیرا ممکن است باعث وحشت بیشتر سگ شود.
 • از دیگران کمک بخواهید تا با شما جستجو کنند. از اعضای خانواده، دوستان، همسایه‌ها یا هر کسی که در آن نزدیکی است کمک بخواهید. اگر فرد غریبه‌ای سگ را پیدا کرد، از او بخواهید قبل از هرکار با شما تماس گرفته و شما را مطلع سازد. در چنین شرایطی نزدیک شدن یک فرد غریبه به سگ ممکن است ترس و وحشت او را چند برابر کند.
 • حتما یک نفر در خانه بماند. وقتی همه بیرون از خانه مشغول جستجو هستند، حتما باید یک نفر در خانه باقی بماند زیرا ممکن است سگ‌تان خود راه خانه را پیدا کند و بازگردد.
 • در خانه را باز بگذارید. اگر سگ‌ در خانه‌ی خودتان، خانه‌ی یک دوست یا یک ویلای تفریحی گم شده است، در خانه را حتما باز بگذارید زیرا سگ می‌تواند خود راه خانه را پیدا کند.
 • سگ گم شده را با وسایل مورد علاقه‌اش به داخل خانه بکشید. از آنجایی که سگ‌ها جزو حیوانات با حس بویایی قوی هستند و می‌توانند از مایل‌ها بوهای آشنا را تشخیص دهند، بهتر است وسایل مورد علاقه‌ی سگ مانند پتو، اسباب بازی یا تختش را در بیرون از خانه در نزدیکی در ورودی قرار دهید. این کار احتمال بازگشت سگ با کمک غریزه‌ی بویایی را افزایش می‌دهد. آنچه مهم است این است که شی مورد نظر برای سگ آشنا باشد.
 • مسیرهایی که رفته‌اید را دوباره جستجو کنید. مسیرها یا مناطقی که اخیرا و به صورت مکرر با سگ خود به آنجا رفته‌اید و قدن زده‌اید را یکبار دیگر جستجو کنید. این احتمال وجود دارد که سگ گمشده در جستجوی خود برای بازگشت به خانه به این مناطق رفته باشد.
 • از افراد محلی سوال کنید که آیا کسی سگ شما را دیده است. در حالی که در منطقه‌ای که سگ‌تان گم شده است جستجو می‌کنید، از افراد محلی سوال کنید که آیا او را دیده‌اند. بهتر است شماره تلفن خود را به آن‌ها بدهید تا در صورت مشاهده‌ی سگ با شما تماس بگیرند.
 • محدوده‌ی جستجوی خود را گسترش دهید. اگر هنوز سگ گمشده خود را پیدا نکرده‌اید، محدوده‌ی جستجوی خود را گسترش دهید.

اگر تمامی موارد موجود در چک لیست بالا را انجام دادید و همچنان سگ شما پیدا نشده است، وقت آن رسیده است که گم شدن سگ را گزارش دهید و با مقامات محلی ذی‌ربط صحبت کنید.

مرحله 3: مفقود شدن یا گم شدن سگ خود را گزارش کنید

روش‌های متعددی وجود دارند که شما می‌توانید گم شدن سگ خود را گزارش دهید تا دامنه‌ی جستجو برای یافتن او گسترش یابد. توصیه می‌کنیم برای گزارش گم شدن سگ خود اقدامات زیر را انجام دهید:

آگهی‌های گم شدن سگ خود را در محله پخش کنید

آگهی‌های کاغذی تهیه و چاپ کنید و در آن‌ها اطلاعات سگ خود را درج نمایید. سپس، این آگهی‌های کاغذی را در محله خود یا مکانی که سگ‌تان در آنجا گم شده است پخش کنید. در صورت امکان از کاغذ رنگی برای چاپ استفاده کنید تا آگهی بیشتر دیده شود. آگهی باید حاوی اطلاعات زیر باشد:

 • توصیفی از ظاهر سگ شامل ویژگی‌های قابل تشخیص یا منحصر به فرد
 • عکسی از سگ
 • جزئیات برچسب قلاده
 • آخرین محلی که دیده شده است
 • شماره ID میکروچیپ
 • جزئیات تماس شما

به شبکه‌های اجتماعی محلی خود اطلاع دهید

در شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی اعلام کنید که سگ‌تان گم شده است. اطلاعات مذکور در بالا را به اشتراک بگذارید و پست را در تمامی گروه‌های فیسبوکی یا هر شبکه اجتماعی دیگری که استفاده می‌کنید، به اشتراگ بگذارید.

با مقامات محلی در تماس باشید

گروه‌ها و سازمان‌های محلی مختلفی وجود دارند که می‌توانید به آن‌ها گزارش گم شدن سگ خود را اعلام کنید. اول از همه به دامپزشک سگ خود اطلاع دهید (به خصوص اگر سگ شما دارای میکروچیپ است). در اینصورت اگر کسی سگ شما را پیدا کند و دامپزشکی ببرد، در اسرع وقت مطلع خواهید شد.

با پناهگاه‌های محلی حیوانات، مراکز نجات حیوانات خانگی و سایر سازمان‌های حیوانات خانگی در منطقه خود تماس بگیرید تا گزارش گم شدن سگ خود را اعلام کنید و ببینید آیا کسی قبلاً سگ شما را به یکی از این مراکز تحویل داده است. یا نه.

و از همه مهم‌تر!

چگونه سگ گمشده را پیدا کنیمتسلیم نشوید. اگر حیوان خانگی شما برای مدت طولانی گم شده باشد، ممکن است دلسرد شوید و جستجو را متوقف کنید. اما افراد دیگری نیز در این وضعیت بوده‌اند و در نهایت سگ گمشده خود را پیدا کرده‌اند. مهم نیست ساعت‌ها، روزها، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها به طول انجامد، هرگز امید خود را از دست ندهید.

چگونه از گم شدن سگ خود جلوگیری کنید؟

قابل درک است که شما دوست دارید از قرار گرفتن در چنین وضعیتی جلوگیری کنید. بنابراین، به منظور جلوگیری از گم شدن سگ خود موارد زیر را انجام دهید:

 • مطمئن شوید که سگ‌تان همیشه یک قلاده با کیفیت یا برچسب حاوی اطلاعات تماس و آدرس را دارد.
 • از میکروچیپ استفاده کنید و از طریق GPS سگ خود را دنبال نمایید. این دو مورد برای صاحبان سگ بسیار ضروری هستند.
 • به طور منظم سگ خود را برای قدم زدن به بیرون ببرید تا به اندازه‌ی کافی تحرک داشته باشد و دیگر سراغ کنجکاوی و ماجراجویی نرود.
 • وقتی با ماشین به جایی می‌روید، سگ‌تان را در صندلی یا قفس مخصوص سگ نگه دارید.
 • به طور مرتب در و حصار خانه و حیاط را چک کنید تا راه فراری برای سگ وجود نداشته باشد.
 • از سگ خود عکس بگیرید تا در صورت گم شدنش از آن‌ها استفاده کنید.

کلام آخر

در این نوشته گفتیم چگونه سگ گمشده را پیدا کنیم. امیدواریم با پیروی از 3 مرحله بالا بتوانید در اسرع وقت سگ گمشده خود را پیدا کنید. در ایده آل‌ترین سناریو، سگ شما از یک ردیاب GPS استفاده می‌کند که به شما امکان می‌دهد در عرض چند ثانیه مکان دقیق سگ خود را مشخص کنید.

مطالب پیشنهادی دیگر

چگونه سگ را خوشحال کنیم؟

حافظه سگ ها چقدر است؟

آیا بزاق دهان سگ برای انسان خطرناک است؟

چه نوع سگی برای باغ مناسب است (سگ مناسب نگهبانی باغ)

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *