چگونه به سگ اسمش را یاد دهیم؟

چگونه به سگ اسمش را یاد دهیم؟

هنگام آموزش دادن به یک سگ برای این که اسمش را یاد بگیرد، این نکته حائز اهمیت است که به خاطر داشته باشید که سگ‌ها همانند انسان‌ها خود را به اسم‌هایشان ارتباط نمی‌دهند. به عنوان یک انسان، ما برای هر چیزی و هر کسی یک کلمه اختصاص می‌دهیم تا صحبت کردن در مورد یک موضوع را ساده‌تر کنیم. با این وجود، سگ‌ها به روش کمی متفاوت‌تری ارتباط برقرار می‌کنند. اگرچه، با گذشت سال‌ها، آن‌ها یاد گرفته‌اند تا نسبت به کلمات خاص به دلیل قدردانی یا پاداشی که بعد از آن در انتظارشان است، واکنش نشان دهند. همین منطق برای اسم سگ‌ ها نیز صادق است. در این مقاله، قصد دارم در مورد این که چگونه به سگ اسمش را یاد دهیم، صحبت کنم.

چگونه می‌توان به یک سگ اسمش را یاد داد؟

1- بازی اسم

این بازی است که می‌توانید برای معرفی کردن سگ خود به یک اسم جدید بکار ببرید. فرض کنید که اسم سگتان، «بادی» است. اینطور باید بازی را انجام دهید:

«بادی» را با یک لحن شاد بیان کنید و به محض این که سگتان به شما نگاه کرد، او را تشویق کنید و به او جایزه دهید.
صبر کنید تا دوباره حواسش پرت شود یا نگاهش را به سمت دیگر ببرد. به محض این که این اتفاق افتاد، دوباره نامش را با یک لحن شاد صدا بزنید و اگر به شما نگاه کرد، به او جایزه بدهید.
این کار را چندین مرتبه در طول روز انجاک دهید ؛ به خصوص وقتی سگتان گرسنه است یا می‌خواهد با خوراکی‌ها یا غذایش بازی کند.
این بازی را در اتاق‌های مختلف خانه انجام دهید تا سگتان در هر جایی به اسمش واکنش نشان دهد.

2- ارتباط بسیار مثبت سگ‌ها با اسمشان

همانطور که در بالا بدان اشاره شد، سگ‌ها از طریق ارتباطات بهتر یاد می‌گیرند. در نتیجه، به عنوان صاحبان سگ، منطقی است که اسم سگتان را از طریق سرگرمی و جایزه دادن به او یاد دهید.

از همان لحظه‌ای که سگتان وارد خانه می‌شود یا زمانی که هنوز توله است، سعی کنید ارتباط خاصی با اسم سگتان برقرار نمایید. مطمئن شوید که این نام همیشه یک نوع رضایت و خشنودی آنی را به دنبال دارد.

لازم نیست همیشه خوراکی یا غذا باشد. حتی می‌تواند اسباب‌بازی، توجه، بازی کردن، قدم زدن یا اساساً هر چیزی باشد که سگتان از انجام آن واقعاً لذت می‌برد.

3- اول در خانه تمرین کنید

این یک قانون استاندارد برای هر چیز جدیدی است که می‌خواهید به سگتان آموزش دهید. آموزش دادن باید همیشه در محیطی آغاز شود که سگتان با آن آشنایی کامل دارد. از بین بردن حواس‌پرتی‌های دیگر، اولین قدم در متمرکز کردن سگ برای یاد گرفتن اسمش به شمار می‌رود.

سگ‌ها، به خصوص توله سگ‌ها، به آسانی حواسشان پرت می‌شود. کوتاه نگه داشتن جلسات تمرین می‌تواند فرآیند یاد گرفتن راب رای سگتان بهتر و آسان‌تر کند. سعی کنید به سگتان اسمش را از طریق چیزهای مختلفی که در خانه وجود دارند، یاد دهید.

شما همچنین می‌توانید بازی‌هایی از قبیل قایم موشک را برای جذاب‌تر کردن فرآیندی یادگیری امتحان کنید. اجازه دهید سگتان در حالی که قایم شده‌اید، پیدایتان کند. در حالی که دنبالستان می‌گردد، اسمش را صدا بزنید تا به او در پیدا کردنتان کمک کنید. زمانی که پیدایتان کرد، یک خوراکی خوشمزه به او جایزه بدهید.

از طریق این بازی، نه‌تنها ارتباط بسیار مثبتی با اسمش ایجاد کرده‌اید، بلکه یک محرک فیزیکی و ذهنی برای ارتباط برقرار کردن با آن را فراهم نموده‌اید. در خانه، چیزهایی کمی برای پرت کردن حواس سگتان از فرآیند یادگیری وجود دارد. این امر موجب تمرکز بیشتر و دستیابی سریع‌تر به موفقیت می‌شود.

4- اسم سگ‌ها را خارج از خانه تمرین کنید

زمانی که سگتان در پاسخ دادن به اسمش در خانه حرفه‌ای شد، اکنون زمان آن می‌رسد که در خارج از خانه نیز او را امتحان کنید. بار دیگر، با مکان‌هایی با کمترین میزان حواس‌پرتی شروع کنید. خوارکی‌های کوچکی با خود داشته باشید. در حالی که سگتان بو می‌کشد، اسمش را با یک لحن سرگرم‌کننده و واضح صدا بزنید.

اگر سگتان به اسمش واکنش نشان داد، به او جایزه دهید. در صورتی که برای جلب توجه‌ی او نیاز بود چندین مرتبه اسمش را صدا بزنید، جایزه‌ی کم‌ارزش‌تری به او بدهید. هر چه اشتیاق بیشتر باشد، جایزه نیز بهتر خواهد بود. پس از آن، این کار را در مکان‌هایی با میزان حواس‌پرتی بیشتر انجام دهید.

لازم است تا آموزش‌های خود را در محیط‌های جدید مختلف امتحان کنید. این امر به سگتان، فرصت اجتماعی شدن عالی می‌دهد در حالی که شما نیز مطمئن می‌شوید که سگ آرام و حرف شنویی را تربیت می‌کنید.

5- ارتباط منفی ممنوع!

حتی یک ارتباط منفی می‌تواند تمام آموزش مثبتی که طی چند روز یا هفته‌ی گذشته انجام داده‌اید را از بین ببرد. منظور از ارتباط منفی، همان تنبیه کردن است. آن ممکن است یک واکنش آنی باشد اما اثرات بلندمدت بسیار زیادی را با خود به همراه دارد.

به عنوان مثال، سگتان ممکن است در حیاط پشتی مشغول بازی باشد و شروع به کندن زمین نزدیک به یکی از بوته‌ها کند. شما به شدت ناراحت می‌شوید و بر سرش فریاد می‌کشید. به محض این که به سمت شما می‌دود، بر سرش داد می‌زنید و او را به خاطر رفتارش سرزنش می‌کنید. به انجام این کار، شما یک ارتباط مبتنی بر ترس بین سگتان و اسمش ایجاد کرده‌اید. چندین تجربه‌ی این چنینی کافی است تا یک سگ شروع به نادیده گرفتن شما زمانی که اسمش را صدا می‌زنید، بکند.

حتی هنگام نه گفتن به سگتان، سعی کنید اسمش را به زبان نیاورید. تنها کلمه‌ی درست را ببرید. و اگر مجبور به اوقات‌تلخی و سرزنش کردن او هستید، از صدا زدن نامش بپرهیزید. به سویش بروید که این کار را همان زمانی که در حال خرابکاری است، انجام دهید. نه چند ساعت بعد از خرابکاری که انجام داده است. بعد از کاری که کرده است، دیگر متوجه‌ی منظور شما نمی‌شود. «سگ پشیمان» دروغ است. متاسفم که این حقیقت را فاش کردم اما مطمئن باشید که چنین چیزی وجود ندارد. سگتان تنها به خاطر زبان بدن و لحن صحبت کردنتان که باعث استرسش می‌شود، نگاه پشیمانی به شما تحویل می‌دهد.

6- از تکرار غیرضروری اسم سگ‌ها بپرهیزید

«بادی» …. «باددی» …. «باد» …. «بادیییییی» …. . فریاد زدن اسم جدید سگتان چندین مرتبه پشت سر هم با لحن‌های مختلف ممکن است به نظرتان دوست‌داشتنی برسد. اما این کار شما تنها باعث سردرگمی بیشتر سگ می‌شود. به خصوص زمانی که اسم سگتان را در حالی صدا می‌زنید که او به شدت مشغول انجام کار دیگری است و احتمال نادیده گرفتن شما توسط سگ بسیاربالاست. به این ترتیب، سگتان تنها یاد می‌گیرد که می‌تواند صاحبش را نادیده هم بگیرد.

مطمئناً زمانی که سگتان به اسمش عادت کرد و بهتر نسبت به آن واکنش نشان داد، تکرار کردن اسمش برای سرگرمی چندان مشکلی ایجاد نمی‌کند.

نکاتی در رابطه با انتخاب یک اسم خوب برای سگ‌ها

انتخاب کردن یک اسم جذاب و منحصر به فردی که از تکرار کردن آن در آینده‌ی نزدیک خسته نمی‌شوید، امری ضروری است. با این وجود، آیا می دانستید که طوری که اسم به نظر می‌رسد، نقش بسیار مهمی در واکنش سگ نسبت به آن دارد؟ نکات زیر را هنگام انتخاب کردن اسم برای سگتان به خاطر بسپارید. این نکات تنها کار آموزش را برایتان آسان‌تر خواهد کرد.

اسم‌هایی با حروف صدادار بهتر هستند. صدای این اسم‌ها در مسافت‌های دورتری به گوش می‌رسند.

همچنین بخوانید:

از گذاشتن اسم‌های چند سیلابی بپرهیزید

از گذاشتن اسم‌هایی که طولانی هستند و باید آن‌ها را مخفف کرد، بپرهیزید. به عنوان مثال، چه فایده‌ای دارد که اسم سگتان را کلوپاترا بگذارید و او را کلوئی بخوانید؟ متوجه هستم که صدا زدن اسم کلوپاترا هر وقت که می‌خواهید با سگتان ارتباط برقرار کنید، خسته‌کننده به نظر می‌رسد! اما سردرگم کردن سگ با دو اسم باعث سخت‌تر شدن فرآیند یادگیری می‌شود.

از انتخاب اسمی هم وزن با کلمه‌ای که اغلب بکار می‌برید، بپرهیزید

به عناون مثال، در صورتی که اسم سگتان «سید» است، او ممکن است اسمش را با عبارت دستوری «سیت به معنی نشستن» اشتباه بگیرد.
برای تثبیت بهتر، یک اسم انتخاب کنید. گاهی‌اوقات، پس از ناگذاری سگ، متوجه می‌شوید که به خوبی نسبت به آن واکنش نشان نمی‌دهد. چند بار تغییر اسم اشکالی ندارد. اما سعی کنید این کار را در همان مراحل اولیه انجام دهید. صبر کردن برای چند هفته و بعد تغییر اسم، ایده‌ی چندان خوبی به نظر نمی‌رسد.
از گذاشتن اسم‌های هم قافیه با سایر حیوانات خانگی بپرهیزید.

چقدر زمان می‌برد تا یک سگ اسمش را یاد بگیرد؟

پس از انتخاب کردن یک اسم مناسب و تمرین کافی، سگ می‌تواند اسمش را طی چند روز یاد بگیرد. تکرارهای کوتاه همراه با جایزه‌های خوشمزه را انجام دهید تا متوجه شوید که سگ‌ها خیلی زود با اسمشان ارتباط برقرار می‌کنند.

با این وجود، اگر به طور مکرر از اسم در طول سرزنش و تنبیه کردن سگ استفاده کرده باشید، ممکن است مدت زمان طولانی‌تری طول بکشد تا سگ اسمش را یاد بگیرد چراکه داد زدن بر سگ یا توهین کردن می‌تواند تاثیر منفی در فرآیند یادگیری داشته باشد.

سگ‌ها چگونه اسمشان را یاد می‌گیرند؟

جدا از ارتباط مثبت، سگ‌ها همچنین اسمشان را از طریق شرطی‌سازی کلاسیک نیز یاد می‌گیرند. به عنوان مثال، سگی با اسم بادی در واقع اسمش را به عنوان بادی نمی‌داند اما وقتی صدایش می‌نزنند، نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد.

زبان بدن صاحبان سگ، لحن صدا و غیره همگی فاکتورهای تعیین‌کننده‌ای در یاد دادن اسم سگ به شمار می‌رود. در صورتی که همیشه اسم سگ خود را به لحن سرگرم‌کننده‌ و شادی صدا بزنم، احتمال واکنش نشان دادن سگ نسبت به آن بیشتر خواهد بود زیرا می‌داند که نتیجه‌ی آن همیشه خوشایند است. اما اگر اسم سگ خود را با یک لحن نامناسب یا بی‌حوصله صدا بزنم، نتیجه‌ی آن از نظر سگ مثبت نخواهد بود. این موضوع برای آموزش بسیار حیاتی است.

آیا عوض کردن اسم سگ‌ها اشکالی ندارد؟

به هیچ وجه. یک سگ می‌تواند و باید به خاطر موارد زیر ناگذاری مجدد شود.

  • سگ از یک محیط خشن و بی‌رحمی که ارتباط مثبتی با اسمش برقرار نکرده است، نجات داده شده است.
  • توله‌ای بدون تجربه‌ی آموزش پیشین که خانه‌ی جدیدی پیدا کرده است.
  • زمانی که اسم سگ آنقدر دشوار است که سگ به آن واکنش نشان نمی‌دهد.
  • اسم به طور مکرر در هنگام سرزنش و تنبیه استفاده شده است به طوری که سگ دیگر آن را نادیده می‌گیرد.
  • هر سناریوی دیگری که باعث می‌شود سگ نسبت به اسمش واکنش نشان ندهد.

تشخیص اسم چیزی نیست که سگ طی یک روز یاد بگیرد. به همین دلیل است که آموزش دادن به سگ آنقدر مهم است که باید به طور مکرر انجام شود. گاهی‌اوقات، حتی اگر این چنین به نظر می‌رسد که سگتان اسمش را یاد نمی‌گیرد، به آموزش ادامه دهید و حواس‌پرتی‌ها و چالش‌های جدیدی را به فرایند یادگیری اضافه نمایید. با صبر و حوصله، تداوم و ارتباط مثبت، سگتان اسمش را یاد خواهد گرفت.

مطالب مرتبط پیشنهاد شده دیگر

سگ ها چه رنگ‌هایی را می‌بینند؟

انار برای سگ خوبه یا بد

چگونه سگ را خوشحال کنیم؟

حافظه سگ ها چقدر است؟

آیا بزاق دهان سگ برای انسان خطرناک است؟

چه نوع سگی برای باغ مناسب است (سگ مناسب نگهبانی باغ)

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *