حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

چه گل هایی برای گربه ها ضرر دارد؟ (۲۰ گل مضر برای گربه)

یکی از مهم ترین دلایل برای خرید گیاهان آپارتمانی و قرار دادن شان در محیط خانه این است که گیاهان روح تازه ای به خانه می بخشند. اما اگر از آن دسته آدم هایی هستید که حیوان خانگی دارید، پیش از خریدن گل و گیاه باید اول به این موضوع توجه کنید که گل خاص آپارتمانی که می خرید برای حیوان خانگی شما ضرر دارد یا نه؟ البته خیلی ها ممکن است این موضوع را برای اولین بار شنیده باشند اما در واقع همینطور است. گاهی همین گل های آپارتمانی بی خطر و زیبا موجب مشکلات گوارشی و خارش پوستی در حیوانات خانگی شما بخصوص گربه ها می شوند. البته این عوارض از بهترین و خفیف ترین مشکلات هستند. دیده شده که گاهی گل های آپارتمانی موجب تشنج، از کار افتادن سیستم خاصی در بدن و یا حتی مرگ جاندار شده است.  ما در این مطلب قصد داریم 20 گل که برای گربه شما مضر و سمی است را با شما معرفی کنیم.

20 گیاه آپارتمانی خطرناک برای گربه

گربه ها ممکن است گیاهانی که در خانه هستند را بجوند و علت این کار هم دریافت مواد معدنی و فیبر مورد نیاز بدن شان است. البته این موجودات فرق بین گیاهانی که برایشان مفید است و آن دسته که برایشان خطر دارد را نمی دانند. بنابراین این وظیفه شماست که بدانید کدام دسته از گیاهان آپارتمانی برای گربه سانان ضرر دارد و کدام دسته بی خطر و امن است! در این مطلب تلاش کرده ام با کمک متخصصان شایع ترین گیاهانی که برای گربه ها خطرآفرین هستند را  به شما معرفی کنم. البته به جای گل های خطرناک چند گل جایگزین که برای گربه ها کاملا بی خطر هستند را هم معرفی کرده ام.

1. گل لیلیوم

 • ماده سمی برای گربه ها: لیکورین
گل لیلیوم

گل های زیبا و بی نقص این گیاه فقط انسان ها را جذب نمی کنند. گاهی گربه ها هم به سمت گل های درشت و خوش رنگ این گیاهان جذب شده و هوس خوردن و جویدن هم به سرشان می زند اما نمی دانند که لیلیوم چقدر برای گربه مضر است! گربه ها با جویدن این گیاه علائمی مانند درد معده، ریزش غیر عادی آب دهان، لرزش بدن، استفراغ، و کاهش اشتها پیدا می کنند.

 • جایگزین: ارکیده ها هم می توانند به اندازه آماریلیس یا همان لیلیوم زیبا بوده و در عین حال برای حیوانات خانگی شما بی خطر باشند. خوبی ارکیده ها این است که دوام بیشتری هم دارند. پس می توانید از زیبایی این گل ها لذت بیشتری ببرید. فراموش نکنید که موقع سفارش آنلاین گل و فرستادن این شاخه های زیبا برای خانواده و دوستان به این نکته هم توجه کنید که برای حیوانات خانگی ضرری نداشته باشند.

2. گل اسپاتی فیلوم

 • ماده سمی برای گربه ها: کلسیم اگزالات
گل اسپاتی فیلوم

بر اساس گفته متخصصان این گل زیبای آپارتمانی به شدت برای گربه ها خطرناک بوده و حتی گاها باعث مرگ شان می شود. اگر گربه ای به اشتباه از این گل مصرف کرده باشد باید بستری شده و چندین روز پشت سر هم آزمایش خون و ادرار بدهد تا متخصصان متوجه شوند میزان مسمویت چقدر است. بر اساس نتیجه ای که از این سری آزمایشات به دست می آید دامپزشک تصمیم خواهد گرفت که درمان و بررسی عملکرد کلیه و تراپی های بلند مدت گربه چطور خواهد بود.

 • جایگزین: به جای اسپاتی فیلوم از گل ارکیده سفید در خانه استفاده کنید. این گیاهان برای گربه ها سمی نبوده، بسیار زیبا هستند و نگه داری از آنها هم خیلی ساده است.

3. اکالیپتوس

 • ماده سمی برای گربه ها: اکالیپتول
اکالیپتوس

این گیاه به داشتن برگ های معطر که بوی آرامش بخشی دارد معروف است. بیشتر اوقات هم به دلیل همین بوی خوبش از این گیاه و برگ های سبزش در خانه نگه داری می کنند. اما باید بدانید که اکالیپتوس برای گربه ها خطرناک است. اگر گربه ای به میزان کافی از برگ این گیاه بجود علائمی مانند ریزش آب دهان، اسهال، استفراغ و کاهش اشتها برزو خواهد داد. البته بیشتر اوقات این علائم خیلی خفیف هستند و 24 ساعت پس از جویدن از بین می روند. توجه داشته باشید که ماده سمی موجود در برگ های اکالیپتوس، اکالیپتول است. روغن این گیاه مقدار بیشتری از اکالیپتول دارد. پس هرگز این روغن را در دسترس گربه ها قرار ندهید.

 • جایگزین: به جای اکالیپتوس از رزماری استفاده کنید که برگ های خوشبو دارد. این گیاه در عین معطر کردن خانه شما حشرات را هم فراری می دهد.

4. سیکاس

 • ماده سمی برای گربه ها: سیکاسین
سیکاس

گیاهان تیره سیکاس ظاهری بسیار زیبا، آرامش بخش و استوایی به خانه می دهند اما همه این گیاهان برای حیوانات خانگی خوب نیستند. سیکاس یکی از گیاهان این تیره است که به شدت برای گربه ها خطرناک بوده و به علت دارا بودن ماده سمی به نام سیکاسین به هیچ وجه نباید در خانه ای که گربه هست مورد استفاده قرار بگیرد. ای ماده سمی موجب آسیب های گوارشی و کبدی غیر قابل جبران و حتی مرگ گربه سانان می شود. هر چه گربه شما کوچک تر باشد بیشتر تحت تاثیر این گیاه قرار خواهد گرفت.

جایگزین: به جای سیکاس می توانید از شامادورا در خانه نگهداری کنید. این گل زیبا که به نام های نخل خوش شانسی یا نخل بامبو هم شناخته می شود، فضای خانه را مطبوع کرده و برای حیوانات خانگی هم هیچ خطری ندارد.

5. باباآدم یا گوش فیلی

 • ماده سمی برای گربه ها: کلسیم اگزالات نامحلول
باباآدم یا گوش فیلی

این گیاه با برگ های بزرگ، سبز و ظاهری جادویی نظر هر بیننده ای را مسحور خود می کند. پس جای تعجبی ندارد اگر همه دوست داشته باشند در خانه باباآدم داشته باشند. البته کسانی که در خانه گربه دارند باید از نگه داری این گل خودداری کنند. چرا که کلسیم اگزالات دارد و موجب از کار افتادن کلیه ها در گربه می شود.

 • جایگزین: به جای باباآدم و گوش فیلی از کالاتیا در خانه مراقبت کنید. این گل هم مانند باباآدم برگ های سبز درشت و خیره کننده داشته، ظاهری استوایی به خانه می دهد و البته هیچ خطری هم برای گربه ها ندارد. خوشبختانه نگهداری از کالاتیا هم بسیار ساده بوده و هر کسی با کمترین میزان اطلاعات در مورد گیاهان می تواند از این گیاه مراقب کند.

6. کراسولا یا گیاه یشم

کراسولا یا گیاه یشم

کراسولا که به نام های گیاه ثروت یا گیاه خوش شانسی هم شناخته می شود موجب استفراغ و عوارض عصبی مانند عدم تعادل و افسردگی در گربه ها می شود. البته هنوز مشخص نیست ماده سمی موجود در این گیاه چیست اما به محض اینکه مشکوک شدید گربه شما از این گیاه خورده باید به دامپزشک مراجعه کرده و نشانه ها را بررسی کنید. اگر گربه مورد تهاجم عصبی قرار نگرفته باشد با شست و شوی معده یا بالا آوردن سم خارج می شود. در غیر این صورت با خوراندن زغال چوب و سرم تراپی گربه را تحت نظر می گیرند تا سم کاملا از بدنش خارج شود.

 • جایگزین: به جای کراسولا از هاورتیا مراقب کنید. هاروتیا هم مانند کراسولا برگ های گوشتی و سبز دارد و خوشبختانه برای گربه ها سمی نیست.

7. آلوئه ورا از گیاهان تیره سوسنیان

 • ماده سمی برای گربه ها: ساپونین و انتراکینون
آلوئه ورا از گیاهان تیره سوسنیان

آلوئه ورا پای ثابت تمام خانه هاست. این روزها تقریبا در هر آشپرخانه ای می توان از این گیاه دید چرا که خواص بسیار زیادی داشته و تقریبا هزار و یک کاربرد دارد. اما کسی که در خانه اش گربه دارد باید نگه داری از آلوئه ورا را فراموش کند. گفتنی است که ژل این گیاه قابل خوردن بوده و مشکلی هم ندارد. اما بافت ضخیمی که این ژل را احاطه می کند موجب مشکلات دستگاه گوارش خواهد شد. بر اساس گفته متخصصان این بافت ضخیم موجب بروز علائمی مانند اسهال و استفراغ خواهد شد.

 • جایگزین: هاورتیای گورخری کمی از آلوئه ورا کوچک تر است اما تقریبا همان ظاهر را دارد. هاورتیا در اندازه های متفاوت موجود بوده و نگه داری از آن هم بسیار ساده است.

8. پتوس ابلق

 • ماده سمی برای گربه ها: کلسیم اگزالات نامحلول
پوتوس ابلق

از دیگر گیاهانی که برای گربه مضر است می باشد می توان به پتوس اشاره کرد. نام های متفاوتی برای این گیاه وجود دارد. از جمله پتوس طلایی یا پتوس. اما باید توجه کرد که این گونه از گیاهان کلسیم اگزالات نامحلول دارند که موجب خارش و حساسیت دهان، گلو، زبان و لب در گربه ها می شود. گربه پس از جویدن این گیاه دچار تورم مری و سوزش گلو شده و برای قورت دادن غذا دچار مشکل خواهد شد.

 • جایگزین: به جای پوتوس گل پول چینی نگه داری کنید. این گیاه با نام های پیله آ یا گیاه آلومینیومی هم شناخته شده و برای گربه ها هیچ خطری ندارد. یکی از نکات مثبت نگه داری از پیله آ این است که تاثیرات بسیار خوبی در فنگ شویی دارد.

9. ادریسی

 • ماده سمی برای گربه ها: گلیکوزیدهای سیانوژیک
ادریسی

گل های ادریسی در تمام دنیا به زیبایی معروفند و واقعا جلوه بی نظیری از رنگ ها داشته و به خانه روحی تازه می دهند. اما در عین حال به شدت برای گربه ها خطرناک هستند. گربه ها پس از جویدن این گیاه در عرض چند ساعت علائم بیماری را بروز می دهند. این علائم شامل ریزش آب دهان، استفراغ و اسهال می شود. بیشتر اوقات اسهال به شکل خونی ادامه پیدا خواهد کرد.

 • جایگزین برای این گل: گل آهاری با همین تنوع رنگی می تواند جایگزین بسیار خوبی برای ادریسی خطرناک باشد.

10. دیفن باخیا

 • ماده سمی برای گربه ها: کلسیم اگزالات نامحلول و آنزیم پروتئولیتیک
دیفن باخیا

تقریبا 20 گونه متفاوت از دیفن باخیا وجود دارد از جمله دیفن کارینا، دیفن استتار، دیفن ماری، دیفن اسنو و… . باید بدانید که تمام گونه های دیفن باخیا سمی هستند. اگر گربه ای برگ های این گیاه را بجود علائمی مانند خارش دهان و سوزش دهان و لب و زبان بروز پیدا خواهند کرد. البته ریزش آب دهان، مشکلات بلع و استفراغ را هم نباید فراموش کرد. اگر فکر می کنید گربه شما از این گیاه خورده است هر چه سریع تر به دامپزشک مراجعه کنید.

 • جایگزین: مناسب برای این گل مارانتا گلی است که ظاهری بسیار شبیه به دیفن باخیا داشته و هیچ خطری هم برای گربه ها ندارد.

11. سانسوریا پاکوتاه

 • ماده سمی برای گربه ها: ساپونین
سانسیویریا پاکوتاه

یکی از خوشروترین گل هایی که هر کسی می تواند در خانه اش داشته باشد و سال های سال از سرسبزی اش لذت ببرد سانسوریا است. اما باید بدانید که این گیاهان ماده سمی به نام ساپونین دارند. اگر گربه سانی برگ این گیاه را بخورد یا بجود علائمی مانند سرگیجه، اسهال و استفراغ پدیدار می شوند. اگر شک دارید که گربه شما از این گیاهان خورده است یا نه حتما خیلی زود با دامپزشک تماس بگیرید. متخصصان بر اساس شدت علائم دستورالعمل های لازم را به شما توصیه خواهند کرد.

 • جایگزین: به جای سانسوریا می توانید Caeroba داشته باشید. چرا که این دو گونه گیاهی بسیار شبیه به هم بوده و برگ های پهن، ایستاده و نوک تیز دارند. البته نام دیگر caeroba «گیاه مار زنگی» است.

12. گلیسین

 • ماده سمی برای گربه ها: لکتین، گلیکوزید ویسترین
گلیسین

هیچ عبارتی نمی تواند زیبایی و عطر گل های گلیسین را توصیف کند. اما کسانی که گربه دارند باید از خیر این گل های بنفش بگذرند تا حیوان خانگی شان سالم بماند. البته عوارض جویدن و خوردن این گل به اندازه گیاهان قبلی شدید نیست. اما گاهی دیده شده که علائمی مانند افسردگی و  مشکلات گوارشی مانند اسهال و استفراغ بروز پیدا می کند. اسهال ناشی از خوردن گلیسین گاهی اوقات خونی است.

 • جایگزین: گل اطلسی با سایه از این رنگ بنفش می تواند جایگزین خوبی برای گلیسین باشد. و البته برای گربه شما هم هیچ ضرری ندارد.

13. گل ناز

 • ماده سمی برای گربه ها: کلسیم اگزالات نامحلول
گل ناز

این گل های رنگی با نام گل ناز یا خرفه هم شناخته می شوند، بنابراین باید موقع خرید گل به تمام نام های یک گیاه توجه داشته باشید. زیبایی این گل ها چشمگیر است و هیچ کس هم نمی تواند چنین موضوعی را انکار کند. در عین حال باید بدانید که گل ناز به شدت برای گربه ها سمی، خطرناک و مرگ آور است. علائم ناشی از خوردن این گل شامل ترشح بی اندازه بزاق، لرزش بدن و از کار افتادن کلیه ها است.

بنابراین اگر گربه شما از این گیاه خورده یا حتی جویده است باید هر چه سریع تر به نزدیک ترین مرکز اورژانس و خدمات دامپزشکی مراجعه کنید. درمان این علائم از ایجاد استفراغ شروع می شود و نهایتا به شست و شوی لوله گوارشی و معده و سرم تراپی ختم خواهد شد تا گربه درمان شود. البته این دوره درمانی حداقل سه روز طول خواهد کشید. در تمام این مدت هم گربه باید بستری شده و کاملا تحت نظر باشد.

 • جایگزین: گل مروارید هم مانند گل ناز رنگارنگ و زیباست بنابراین جایگزین خوبی هم محسوب می شود. گل مروارید را هم به صورت گلدانی و هم به صورت شاخه ای می توان تهیه کرد.

14. گل داوودی

 • ماده سمی برای گربه ها: سزکویی ترپن، لاکتون، پیرترین و سایر حساسیت زاهای موجود در این گل
گل داوودی

داوودی یکی دیگر از گل های رنگارنگی است که می تواند منجر به بیماری گربه سانان شود. خوردن و جویدن این گیاه باعث می شود علائمی مانند اسهال، استفراغ، ریزش بیش از حد آب دهان، و درماتیتیتس ( نوعی حساسیت پوستی) بروز پیدا کنند. درمان شامل تجویز داروهای استفراغ آور و ضد اسهال می شود. البته اگر حساسیت پوستی ایجاد شده باشد، پوست گربه هم شسته خواهد شد. به احتمال خیلی زیاد گربه شما باید چند روز بستری شده و سرم دریافت کند.

 • جایگزین : بنفشه آفریقایی با رنگ های درخشان و شاخ و برگ های زیاد می تواند جایگزین مناسبی برای داوودی باشد.

15. آزالیا

 • ماده سمی برای گربه ها: گرایانوتوکسین
آزالیا

آزالیا از جمله گل هایی است که معمولا در فضای باز رشد می کند اما گاهی هم از این گل ها درون گلدان های کوچک و برای زیباتر کردن فضای خانه استفاده می شود. جویدن و خوردن هر بخش از این گل منجر به اسهال، استفراغ، ضعف و گاهی هم ایست قلبی می شود.

 • جایگزین: به جای آزالیا می توانید از کاملیای قرمز مراقبت کنید که درست همان زیبایی و رنگ را داشته و هیچ ضرری هم برای گربه ها ندارد.

16. لاله از تیره سوسنیان

 • ماده سمی برای گربه ها: تولیپالین A و B
لاله از تیره سوسنیان

لاله یکی از گل های بهاری است که با آمدن این فصل در رنگ های مختلف در بازار عرضه می شود. در عیتن حال باید بدانید که این گیاه به شدت برای گربه ها سمی و خطرناک است. بر اساس گفته متخصصانِ دامپزشک، گل های این گیاه بیشترین میزان سم را دارا بوده اما بخش های سبز هم سمی و خطرناک هستند. واکنش های گربه نسبت به خوردن این گیاه شامل اسهال، استفراغ، ریزش آب دهان و افسردگی است. برای کنترل علائم بالینی و کمبود آب بدن گربه سان خود باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

 • جایگزین: به جای لاله های بهاری می توانید از گل صد تومانی در خانه نگهداری کنید. این گل های پر گلبرگ و رنگارنگ با نام کاملیایی ژاپنی هم شناخته شده و هیچ خطری برای گربه ها ندارند.

صیفی جات مضر برای گربه

تا به این بخش از مقاله با گیاهان آپارتمانی مضر برای گربه ها آشنا شدید. اما آیا می دانستید که برخی از صیفیجات همچون سیر و پیاز برای گربه های سمی می باشند؟ در ادامه صیفیجاتی که برای گربه ها مضر هستند را به شما معرفی می کنم.

1. گوجه فرنگی

 • ماده سمی برای گربه ها: سولانین
گوجه فرنگی

گوجه فرنگی بخش جدانشدنی از رژیم غذایی ما انسان هاست اما این گیاه ماده ای به نام سولانین دارد که برای گربه سانان خطرناک است. حتی برگ های سبز گیاه و میوه های نرسیده هم خطرناک بوده و در صورت خوردن منجر به بروز علائمی مانند ریزش آب دهان، کاهش اشتها، مشکلات هاضمه، کاهش ضربان قلب، و گشاد شدن حدقه چشم خواهد شد.

 • جایگزین: بهترین کار ممکن نگه داری از گیاه گوجه فرنگی درون حیاط یا بالکن است. جایی که اصلا در دسترس گربه نباشد. البته در این صورت نباید اجازه دهید که گربه وارد حیاط شود. علاوه بر این می توانید از آلاله درون خانه نگه داری کنید. بیشتر گل های میوه دار درون باغچه رشد می کنند اما آلاله درون خانه و گلدان هم رشد می کند. البته باید توجه داشته باشید که نور، خاک فراوان و رطوبت کافی فراهم باشد.

2. سیر از گیاهان سوسنیان

ماده سمی برای گربه ها: دی سولفید

سیر از گیاهان تیره سوسنیان

تقریبا در گوشه و کنار هر خانه ای سیر پیدا می شود. قرار نیست با گربه داشتن دست از خوردن این چاشنی خوشمزه و اضافه کردن آن به غذاها بردارید. اما باید سیر را از دسترس این حیوانات دور کنید. بر اساس گفته متخصصان دی سولفید موجود در سیر که علت بوی این گیاه هم هست موجب می شود به گلبول های قرمز موجود در خون گربه ها آسیب برسد.

پس باید خیلی توجه کنید که این ماده در دسترس گربه تان نبود و غذاهای سیر دار هم به این موجودات داده نشود. خیلی از ما همیشه مقداری از غذا را با حیوانات خانگی مان تقسیم می کنیم. این در حالی است که ممکن است رژیم غذای ما برای حیوانات خانگی مان مناسب نباشد. سیر هم یکی از همین موارد است. پس حتما با مشورت دامپزشک و بر اساس نوع حیوان خانگی که دارید رژیم غذایی اش را تعیین کنید.

3. پیاز از گیاهان سوسنیان

 • ماده سمی برای گربه ها: دی سولفید
پیاز از گیاهان تیره سوسنیان

همان داستانی که برای سیر صدق می کند برای پیاز هم وجود دارد. اگر گربه ای مقدار کمی از این ماده بخورد تاثیراتش روی گلبول های قرمز خون بسیار ناچیز بوده و علائم دیده نمی شوند. اما اگر مقدار زیادی خورده شود یا اینکه گربه مدت زمان زیادی از این ماده بخورد علائم زیادتر شده و آن زمان است که شما نشانه های بیماری را به صورت کم خونی در حیوان خانگی تان می بینید.

 • جایگزین: درست مانند سیر، قرار نیست جایگزینی برای این ماده غذایی در رژیم ما انسان ها وجود داشته باشد. فقط باید حواس تان را جمع کنید تا پیازها در دسترس گربه خانگی نباشند.

4. جعفری

 • ماده سمی برای گربه ها: فورانوکومارین
جعفری

یکی از ابتدایی ترین مواد اولیه در آشپزی برای تزیین بشقاب ها جعفری است. پرورش این گیاه در گلدان و فضاهای کوچک خیلی راحت است و به همین خاطر در خیلی از خانه ها پیدا می شود. اما متاسفانه در خانه هایی که گربه هست نباید خبری از جعفری باشد. البته مانند خیلی از گیاهان موجود در لیست خوردن و جویدن این گیاه چندان خطرناک نیست. اما اگر جعفری مدت زمانی طولانی و به مقدار زیادی خورده و جویده شود منجر به حساسیت نوری می شود.

 • جایگزین: گشنیز طعم و ظاهری بسیار شبیه به جفعری دارد. اکثر اوقات این دو گیاه با هم اشتباه گرفته می شوند. بنابراین می توان از گشنیز به جای جعفری استفاده کرد.

اگر گربه من گلی سمی بخورد باید چکار کنم؟

چنانچه گربه شما یکی از گل های سمی فوق را خورده باشد باید از گلی که جویده یا خورده شده است عکس گرفته و هر چه زودتر به دامپزشکی مراجعه کنید. اصلا مهم نیست که میزان گل خورده یا جویده شده چقدر باشد چون شما نمی دانید سمی بودن گل در چه حد است. پس بهتر است بدون توجه به این مقدار جانب احتیاط را رعایت کرده و به دامپزشکی مراجعه کنید.

علاوه بر این گاهی سمی بودن گل ها آنقدر زیاد است که اصلا نیازی به جویده شدن یا خورده شدن ندارد. یعنی با گاز گرفتنی ساده و حتی لیس زدن هم سم به بدن جاندار منتقل می شود. گاهی سرعت عمل شما در انتقال به مراکز درمانی تعیین کننده میزان بهبودی گربه شما خواهد بود. پس در این مورد اصلا تردید نکنید.

از خوراندن هر گونه ماده استفراغ آور مانند هیدروژن پروکساید که در اینترنت در موردشان می خوانید خودداری کنید. در مواردی که گربه شما مسموم شده به تجربه و دانش یک متخصص دامپزشک نیاز است.

توجه داشته باشید که گربه ها در پنهان کردن علائم بیماری شان استاد هستند. این یک مکانیسم دفاعی در گربه سانان است که از آنها مراقبت می کند. پس حتی اگر گربه شما خیلی علائمش را بروز نمی دهد هم با دامپزشک تماس بگیرید. اگر شک دارید صبر نکنید. بروز علائمی مانند اسهال و استفراغ در مراحل پیشرفته بیماری است و کنترل مسمومیت در این دوره سخت تر می شود. پس هر چه زودتر اقدام کنید بهتر است!

مطالب پیشنهاد شده دیگر

گرگ از چه چیزهایی و از چه حیواناتی می ترسد؟

شپش از چی بدش میاد؟ (چه چیزی باعث نابودی شپش می شود)

چگونه کرم ابریشم را پرورش می دهند (مراحل پرورش کرم ابریشم به زبان ساده)

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *