حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

چرا پرنده ها را برق نمیگیرد (علت عدم برق گرفتگی پرندگان)

در این پست دلایل عدم برق گرفتگی پرندگان در تماس مستقیم با سیم برق را بخوانید.
در یک روز آفتابی و روشن در حال قدم زدن هستید و به ناگاه سرتان را بالا میگیرید و چشمتان به پرندگانی که بر روی سیم های برق نشسته اند و به پایین و شما نگاه می کنند می افتد. سوالی که امکان دارد در این لحظه ذهن شما را درگیر کند این است که چرا پرنده ها را برق نمیگیرد؟ چطور می توانند روی سیم برق بایستند و شوک الکتریکی دریافت نکنند؟ این سوال خوبی است زیرا می دانید که اگر خودتان آن سیم را لمس کنید، احتمالاً شوک خطرناکی از برق دریافت خواهید کرد.

چرا پرنده ها دچار برق گرفتگی نمی شوند

اگر پرندگان روی سیم برق دچار برق گرفتگی نشوند، به این معنی است که برق آنها را شوکه نمی کند. در اصل، این بدان معنی است که برق می تواند از میان پرندگان بدون آسیب رساندن به آنها عبور کند.

اما دلایل برق نگرفتن پرندگان چیست؟

به طور خلاصه، الکتریسیته از طریق الکترون هایی که از طریق رساناها جریان می یابند، کار می کند. اگر روی سیم برق پرنده هایی وجود داشته باشد که شوک نمی گیرند، به این معنی است که پرنده رسانای خوبی برای جریان برق نیست. این به این معنی است که پرندگان اجازه نمی دهند برق از سیم به بدن آنها برود.

دلایلی که باعث می شود پرندگان روی سیم ها دچار برق گرفتگی نشوند این است که آنها رسانای خوبی نیستند.

پرندگان می توانند روی خطوط برق بنشینند، زیرا جریان الکتریکی اساساً حضور پرنده را نادیده می گیرد و به جای عبور از بدن پرنده از طریق سیم به حرکت خود ادامه می دهد. بدن پرنده رسانای خوبی برای الکتریسیته نیست.

الکتریسیته مشابه آب با کمترین مقاومت ممکن جریان دارد. در خطوط برق، برق در امتداد سیم های مسی جریان دارد. مس یک رسانای عالی الکتریسیته است زیرا اجازه می دهد الکتریسیته به راحتی در سطح آن جریان یابد.

از سوی دیگر، پرنده از سلول ها و بافت ها ساخته شده است. این سلول‌ها و بافت‌ها برق سیم را با مسیری آسان‌تر از مسیری که قبلاً روی آن قرار دارد، فراهم نمی‌کنند. از آنجایی که بدن پرنده رسانای خوبی برای الکتریسیته نیست، الکتریسیته اساساً پرنده روی سیم را نادیده می گیرد و به حرکت در امتداد سیم کشی مسی تا مقصد ادامه می دهد.

در واقع، اگر ما به صورت معلق از سیم برق آویزان شویم و هر دو دست خود را روی سیم قرار دهیم و هیچ چیز دیگری در اطراف خود نداشته باشیم، انسان ها نیز قادر خواهند بود دچار برق گرفتگی نشوند. هر چند در خانه آن را امتحان نکنید، زیرا استثناهایی برای این قوانین وجود دارد! پرندگان بر روی خطوط برق دچار برق گرفتگی نمی شوند، زیرا وقتی روی سیم های برق می نشینند، برق از بدن آنها عبور نمی کند. هنگامی که پرنده با هر دو پای خود روی سیم برق می نشیند، پاهای آنها پتانسیل الکتریکی برابری دارند. بنابراین برق در سراسر بدن پرنده حرکت نمی کند. با این حال، اگر پرنده به طور همزمان روی دو سیم مختلف بنشیند یا به طور همزمان یک تیر و یک سیم را لمس کند، در خطر مرگ است.

تعریف برق گرفتگی

ما برق گرفتگی را زمانی تعریف می کنیم که چیزی در اثر شوک الکتریکی شدید آسیب ببیند یا کشته شود. برق گرفتگی می تواند در اثر برخورد صاعقه یا تماس با ولتاژ بالا یا پایین رخ دهد.

ولتاژهای بالا ولتاژهایی هستند که بیش از 1000 ولت دارند و به احتمال زیاد به دلیل آسیب بافتی و سلولی منجر به مرگ می شوند. شوک های ولتاژ پایین زیر 1000 ولت هنوز هم می توانند انسان را بکشند، اما به احتمال زیاد منجر به علائمی مانند سوختگی حرارتی جزئی و احساسات می شوند.

چرا پرنده ها را برق نمیگیرد

چرا پرندگان روی سیم های برق می نشینند؟

دیدن پرندگان روی خطوط برق غیرعادی نیست. Passeriform مهم ترین راسته پرندگان با بیش از 5700 گونه است که اکثرا بر روی سیم برق می نشینند. پرندگان آوازخوان را می توان در تمام خشکی های این سیاره به جز قطب جنوب و برخی جزایر اقیانوسی یافت.

چگونه پرندگان روی سیم برق می نشینند؟

پرندگان دارای پاهایی هستند که برای نشستن روی شاخه ها سازگار است. پاهای آنها پر ندارد و یک انگشت آنها به سمت عقب و دیگری سه بند به جلو دارد.

تاندون‌های فلکسور که پا و انگشتان پرنده را به هم متصل می‌کنند، هنگامی که پرنده روی یک نشسته می‌نشیند، به‌طور خودکار خم می‌شوند و سفت می‌شوند.

پرندگان برای استراحت، خوابیدن، تکامل یافته و تغذیه می کنند. پرندگان می‌توانند روی شاخه‌ها و خطوط برق بدون افتادن بخوابند، زیرا تاندون‌های خم کننده‌شان قفل می‌شود.

نشستن در مکان‌های سخت برای خوابیدن به محافظت از پرندگان در برابر شکارچیان کمک می‌کند با این حال آسیب‌پذیر هستند. برای پرندگان، سیم‌های دارای کشش بالای مصنوعی مانند خطوط برق، شکلی مشابه سازه‌هایی دارند که پرندگان به طور طبیعی روی آن نشسته‌اند.

تحمل الکتریسیته در حیوانات مختلف متفاوت است

حیوانات مختلف مقاومت متفاوتی در برابر جریان الکتریکی دارند. ولتاژی که حصار روی آن تنظیم شده است باید بسته به نوع حیواناتی که برای آن تنظیم می شود تغییر کند.

به عنوان مثال، برای دور نگه داشتن خرس ها به دلیل خز عایق ضخیم خود به ولتاژ 5000 ولت نیاز دارند در حالی که خوک‌ها فقط به 2000 ولت نیاز دارند زیرا بینی صورتی رنگ آنها اولین چیزی است که سیم‌ها را لمس می‌کند.

مطالب پیشنهاد شده دیگر

گنجشک ها چه غذایی می‌خورند؟

عکس مرغ مینا (نر، ماده، جوجه)

چرا گنجشک به پنجره نوک میزند (علت نوک زدن و برخورد پرنده ها به پنجره)

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *