حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

پروانه ها چه غذایی می خورند و چگونه؟

شاید با خود فکر کنید پروانه ها آنقدر کوچک و ظریف هستند که به سختی می توانند چیزی بخورند. اما پروانه ها مانند همه حیوانات به تغذیه نیاز دارند. غذای مورد علاقه پروانه ها شهد شیرین گیاهان و گلها است. پروانه ها گونه های مختلفی دارند که بسته به نوعشان منابع غذایی متفاوتی نیز دارند. در ادامه این مطلب به شما خواهیم گفت پروانه ها چه غذایی می خورند؟

غذای پروانه چیست

همان طور که میدانید شهد گیاهان یکی از غذاهای مورد علاقه پروانه هاست. پروانه ها بیشتر شهد و آب می خورند. هر گونه پروانه گیاه خاصی را ترجیح می دهد، اما هر جا که غذا در دسترس باشد، تغذیه می کند. پروانه های بالغ عمدتاً شهد گل را می خورند. آنها می توانند منابع شهد را از سبزیجات، گیاهان و شکوفه های میوه بیابند. پروانه ها همچنین ممکن است از خوردن آب میوه، آب قند، شیره درختان، قارچ ها و مواد آلی از حیوانات انرژی بگیرند. پروانه های نر به منبع نمک و مواد معدنی نیاز دارند و این را از نوشیدن آب گل آلود دریافت می کنند. پروانه ها مایعات شور را دوست دارند، به همین دلیل است که گاهی اوقات حتی روی برخی افراد مینشینند. این کار برای این است که می خواهند عرق ما را بنوشند!
پروانه ها حشراتی هستند که متعلق به راسته لپیدوپترها هستند. اعضای این راسته تنها حشراتی هستند که روی بال های خود فلس دارند. این ویژگی غیرمعمول آنها را متمایز می کند و به آنها ظاهر منحصر به فردی می دهد که آنها را به چشم ما زیبا می کند.

پروانه ها بسته به نوعشان، تغذیه های تفاوت دارند. به عنوان مثال، پروانه دروگر می تواند شته ها را بخورد. این تنها پروانه ای است که می تواند حشرات دیگر را بخورد. پروانه گورخری می تواند گرده را جمع آوری کرده و بخورد.

پروانه ها چگونه غذا میخورند؟

قبل از اینکه بگوییم غذای پروانه ها چیست ببینیم پروانه ها چگونه غذا میخورند؟ پروانه ها وقتی از گلی به گل دیگر می روند، در حال تغذیه هستند. پروانه ها دهان و دندان ندارند. هر پروانه دارای یک امتداد طولانی به نام پروبوسیس است. این عضو بلند شبیه نی باریکی است که از سر پروانه بیرون آمده است. هنگامی که پروانه از آن استفاده نمی کند، پروبوسیس به شکل یک توپ پیچیده می شود.

پروانه ها چه غذایی می خورند

وقتی زمان غذا خوردن فرا می رسد، پروانه به منبع غذایی نزدیک می شود و پروبوسیس را باز می کند. پروانه سپس نی تغذیه را در گل یا منبع دیگر شهد قرار می دهد. نی تغذیه طولانی باعث می شود تا پروانه به راحتی به اعماق گل برسد تا شهد آن را بیرون بکشد.

پروانه ها چه غذایی می خورند

پروانه ها از کجا غذا پیدا می کنند و چه میخورند؟

مانند بسیاری از حیوانات وحشی، پروانه ها دائما در جستجوی غذا هستند. مکان های زیادی وجود دارد که آنها آن را پیدا می کنند. بیشتر پروانه ها گیاهخوار هستند و منبع اصلی انرژی خود را از شهد دریافت می کنند. با این حال، آنها انرژی و سایر مواد مغذی را از منابع مختلف غذایی دریافت می کنند. رایج ترین منابع غذایی پروانه ها عبارتند از:

شهد گل ها

یشتر پروانه ها شهد مورد نیاز خود را از گل ها می گیرند. آنها از شهد گلهای وحشی و خانگی لذت می برند. شهد منبع غذایی اصلی برای همه گونه های پروانه است. قندهای موجود در شهد به پروانه ها انرژی کافی برای حرکت و جفت گیری و تخم گذاری می دهد. پروانه ها جذب گیاهان شهد ساز میشوند. مزیت گیاهان این است که پروانه به گرده افشانی این گیاهان در حین حرکت کمک می کند. گل ها از طریق شکل، اندازه، رایحه و رنگ های مختلف خود پروانه ها را به خود جذب میکنند.
پروانه ها این قابلیت را دارند که بدانند یک گل بزرگ، درخشان و خوشبو منبع خوبی از شهد درون خود دارد. پروانه ها گل های کامپوزیت را ترجیح می دهند. کامپوزیت ها گلهایی هستند که مرکز مسطح بزرگ و گلبرگهای بیرون زده شکلی دارند. برخی از آنها عبارتند از: گل بابونه، آفتابگردان، سوزان چشم سیاه و گل محمدی.
همچنین پروانه ها دارای یک گیاه میزبان هستند که از آن برای تخم گذاری روی آن استفاده می کنند. این گیاهان منبع غذایی غنی برای لاروهایی هستند که به تازگی از تخم خارج شده اند. نمونه ای از یک گیاه میزبان، علف شیر برای پادشاهان است. بدون این گیاهان میزبان، پروانه ها نمی توانند چرخه زندگی خود را کامل کنند.

شهد سبزیجات

پروانه ها از شهد برخی سبزیجات تغذیه می کنند و به گرده افشانی متقابل سبزیجات کمک می کنند.
سبزیجات معمولی که دارای شکوفه های پروانه دوست هستند عبارتند از: کدو سبز، اسکواش، کدو تنبل، تربچه، کلم، کنگر فرنگی، مارچوبه.

شهد گیاهی

مانند سبزیجات، انواع مختلفی از گیاهان علفی را خواهید یافت که دارای گل های شهد ساز هستند. این گل ها اغلب شکل مناسبی برای فرود آمدن پروانه ها بر روی خوراک هستند. رازیانه، شوید، جعفری، پونه کوهی، پیازچه.

آب قند

پروانه ها همچنین می توانند محلول خانگی شکر و آب را بخورند. اگر گل های شهد زا ندارید این یک راه عالی برای جذب پروانه ها به حیاط خانه شما است. با مخلوط ساده شکر و آب و کمی نمک، که برای پروانه های نر ضروری است.

میوه

پروانه ها عاشق میوه خوردن هستند. پروانه ها از دو طریق از خوردن میوه لذت می برند:

  • شهد میوه: درختان و گیاهان، شکوفه های پر از شهد تولید می کنند که پروانه ها دوست دارند از آنها تغذیه کنند. ممکن است به اندازه گل های دیگر متوجه بازدید پروانه ها از شکوفه های میوه نشوید. اما این به این دلیل است که شکوفه های میوه فقط برای مدت کوتاهی در فصل بهار وجود دارند و برخی از پروانه ها ممکن است در خواب زمستانی باشند. برخی از شکوفه های میوه ای که پروانه ها جذب آنها می شوند عبارتند از: سیب، گلابی ها، هلو، آلو، انجیر، گیلاس و پرتقال ها.
  • آب میوه: پروانه ها عاشق میوه خوردن هستند. آنها آب میوه ها را می نوشند. همچنین میوه‌ای که از درخت افتاده است با پوسیدگی به مایع تبدیل می‌شود. پروانه ها از نوشیدن این آب میوه شیرین لذت می برند. پروانه ها میوه های شیرین و آبکی مانند: توت فرنگی، هندوانه، گریپ فروت، خربزه، پرتقال ها.
پروانه ها چه غذایی می خورند

گودال های گلی

پروانه ها دوست دارند از گودال های گل آلود بنوشند، زیرا منبع عالی از مواد مغذی ضروری است. گل و لای بیشتر از نمک، پروتئین، نیتروژن و اسیدهای آمینه تشکیل شده است که پروانه ها را سالم نگه می دارد. هرچه پروانه های نر به گل و لای بیشتری دسترسی داشته باشند، در تولید مثل و زنده نگه داشتن گونه موفق تر خواهند بود.

دیگر غذاهای مورد علاقه پروانه ها

  • خندق ها: پروانه ها به مایعات زیادی نیاز دارند و از خندق ها یا ناودان های زهکشی آب می نوشند.
  • سرگین حیوانات: وقتی سایر حیوانات میوه می خورند، آن را در سرگین خود رها می کنند. بسیاری از گونه‌های پروانه‌ها از نوشیدن مایعی که در اطراف مدفوعشان است، خوشحال هستند.
  • درختان: یکی دیگر از غذای پروانه ها شیره درختان است. پروانه ها اگر مایعات دیگری پیدا نکنند شیره درخت می نوشند. همه پروانه ها به شهد به عنوان منبع غذایی متکی نیستند. برخی از گونه ها مانند پروانه هاکلبری ترجیح می دهند شیره درخت بخورند. شیره درختان سرشار از قند است که به پروانه ها انرژی می دهد. شیره درخت همچنین حاوی مواد مغذی دیگری مانند نیتروژن، نمک، مواد معدنی و اسیدهای آمینه است. درختان پر از شیره معمولی که پروانه ها را جذب می کنند عبارتند از: بلوط، افرا، خاکستر، گردو، بید و سنجد
  • حشرات: یکی دیگر از غذاهای پروانه ها حشرات هستند. بیشتر پروانه ها حشرات دیگر را نمی خورند. باز هم به این دلیل که آنها قسمت دهانی برای خوردن انواع غذای جامد ندارند.
    پروانه دروگر تنها پروانه گوشتخوار است که به طور عمده از شته های پشمی تغذیه می کند.
  • قارچ: پروانه ها دوست دارند از منابع قارچی مانند قارچ و گلسنگ تغذیه کنند. قارچ ها منبع بسیار خوبی از مواد معدنی و نمک هستند که پروانه ها برای حفظ سلامتی به آن ها نیاز دارند.
  • گرده: بیشتر پروانه ها عمدا گرده را نمی خورند. آنها ممکن است گرده را مصرف کنند زیرا از شهد چسبنده گیاه تغذیه می کنند. آن تکه های گرده تصادفی می تواند منبع کوچکی از پروتئین برای پروانه ها باشد. پروانه بلند گورخر گونه ای غیر معمول است که به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود گرده می خورد. آنها می توانند گرده ها را با استفاده از بزاق مخصوص تجزیه کنند.
پروانه ها چه غذایی می خورند

مطالب مشابه پیشنهاد شده

معرفی نژاد گربه هیمالین (مشخصات، نگهداری، رژیم غذایی)

مار از چی بدش میاد؛ چگونه مار را از خانه دور کنیم؟

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *