خانه و باغچهسبک زندگی

نحوه پذیرایی از مهمانان در عید نوروز و نکاتی برای مهمان نوازی

چطور از مهمانان در عید نوروز پذیرایی کنیم؟ این رسمی قدیمی و چند هزار ساله است و علیرغم تحریف های مدرن، باید به خوبی انجام گیرد. البته در مورد مهمانی در عید نوروز با توجه به گرانی ها، جک های خنده داری ساخته شده است ولی واقعیت این نیست و در عید نوروز باید به مهمانان نهایت احترام را بگذاریم، ولی چطور این کار را انجام دهیم؟

نحوه میزبانی و پذیرایی از مهمانان در عید نوروز

ایرانیان مهمان نواز هستند و به پذیرایی از مهمان علاقه دارند؛ همه دلشان می خواهد دور هم جمع شوند و ساعت های خوشی را در کنار هم داشته باشند. اگر شما هم می خواهید که یک پذیرایی بی نقص داشته باشید باید کاری کنید که به مهمانانتان خوش بگذرد و سلیقه شما زبانزد فامیل و مهمانان شود، پس در این مطلب همراه ما باشید.

کام تان را شیرین کنید

شیرینی جزو جدا نشدنی میزهای مهمانی اسـت. کافی اسـت انواع شیرینی، پشمک و نوقا برای پذیرایی را سر میز بگذارید و دم‌نوش یا چای خوش طعم را هم کنارش قرار دهید تا طراوت مهمانی‌تان چند برابر شود.

اگر کسی از مهمان‌هایتان دیابت دارد یا رژیم اسـت، خوب اسـت از خوراکی‌هاي رژیمی و مواد شیرین حاوی استویا کمک بگیرید تا او هم بتواند در شیرین کامی بقیه مهمان ‌ها سهیم شود. بطور اختصاصی بـه او بگویید کـه فلان مدل شیرینی یا پشمک را برای تـو تهیه کرده‌ام.

روی خوش را دریغ نکنید

نخستین و مهم ترین اصل برگزار کردن یک مهمانی خوب، داشتن میزبان خوب اسـت. میزبان خوب کسی اسـت کـه ارتباط برقرار کردن با مهمان‌هایش را بلد باشد.

اگر دوست دارید مهمان‌هایتان با شـما احساس اسانی و صمیمیت کنند؛ باید روی رفتارهایتان کار کنید. برای اینکار بـه موارد زیر دقت داشته باشید:

لبخند بزنید:

هیچ چیز بدتر از میزبانی کـه اخم‌هایش توی هم اسـت یا لبخند نمیزند، نیست. این میزبان احساس ناخواستنی بودن رابه مهمان‌هایش منتقل می کند.

توجه بـه زبان بدن:

زبان بدن یکدیگر از مواردی اسـت کـه باید بـه آن توجه داشته باشید. دست بـه سینه نایستید، دستتان را بالای سرتان نگذارید و پاهایتان رابه سمت آشپزخانه قرار ندهید.

با آرامش در حضور مهمانتان بنشینید؛ آسان تکیه دهید، دست‌ها را آزاد بگذارید و پاهایتان را تکان ندهید. تکان دادن پاها احساس استرس و بی‌قراری رابه مهمان منتقل میکند.

ارتباط چشمی:

وقتی مهمانتان صحبت می کند یا وقتی مشغول گفتگو با او هستید، حتماً بـه چشم‌هایش نگاه کنید. اگر چشم‌هایتان مرتب این طرف و آن طرف بگردد، در حقیقت بـه مهمانتان می‌فهمانید علاقه‌اي بـه حرف‌هایش ندارید؛ بنابر این اصول ارتباط چشمی را یاد بگیرید.

اهمیت خوب شنیدن:

آدم‌هایي کـه توانایی خوب شنیدن و گوش دادن بـه حرف‌هاي طرف مقابلشان را دارند، افرادی گرم و صمیمی هستند کـه ناخود آگاه در بقیه احساس آسانی ایجاد می کنند. بـه حرف‌هاي مهمان‌هایتان بـه خوبی گوش کنید.

استقبال گرم:

اگر بتوانید یک استقبال گرم و با هیجان داشته باشید، کار بزرگی انجام داده‌اید. بـه مهمانتان نشان دهید از دیدن او خوشحال هستید و بـه خانه شـما خوش آمده اسـت.

نحوه پذیرایی از مهمانان در عید نوروز و نکاتی برای مهمان نوازی

اهمیت خوراکی مرغوب

از میوه خوب گرفته تا آجیل و خشکبار، گردو و خرما خشک مرغوب را روی میز ودر معرض مهمان‌ هاي تان قرار دهید. مهم نیست اگر ایام عید نیست و صرفا یک مهمانی رسمی اسـت. مهم این اسـت کـه وجود آجیل و هر خوراکی مرغوب دیگری باعث می شود حالت مجلسی مهمانی شـما حفظ شود و مهمان تان متوجه شود بـه پذیرایی مناسب از او اهمیت میدهید.

اگر مواد خوراکی روی میزتان کهنه باشند یا ظاهرشان مشکل داشته باشد، تقریباً بـه این معناست کـه آمدن مهمانتان آن قدر اهمیت نداشته کـه بـه خاطرش وقت بگذارید و سراغ خوراکی‌هاي تازه و با کیفیت بروید.

اهمیت ظروف زیبا

برای این کـه بتوانید حق مطلب را در مورد مهمانداری ادا کنید، بهتر اسـت سرویس غذا خوری زیبایی تهیه کنید کـه یکدست اسـت. یکدست نبودن لیوان‌ها، بشقاب‌ها یا حتی قاشق و چنگال رسمی بودن مهمانی شـما را زیر سوال میبرد.

اگر امکان تهیه ظروف جدید ندارید، سعی کنید با ترفندهایی مثل استفاده از پوشش لیوان یا پوشش دسته قاشق و چنگال، عدم هماهنگی را تا حدودی پنهان کنید.

نحوه چیدمان صندلی‌ ها

یکی از نکاتی کـه ممکن اسـت خیلیها بـه آن توجه نکنند، نحوه چیدمان صندلی‌ها نسبت بـه هم اسـت. اگر مبل‌هایتان را دور از هم قرار داده‌اید، احتمال این کـه صمیمیتی بین مهمان‌هایتان ایجاد شود، بسیار کم اسـت. فاصله صندلی‌ها نباید طوری باشد کـه افراد وادار باشند برای صدا کردن هم دیگر، صدایشان را بالا ببرند.

در عین حال خوب اسـت مبلمان یا صندلی‌ها را گرد بچینید تا مهمان ‌ها وادار نشوند برای دیدن چهره هم سرشان را این طرف و آن طرف بچرخانند. اینکار باعث ارتباط چشمی بهتر و رابطه گرم‌تر می شود.

خودتان را خسته نکنید

اگر عادت دارید قبل از مهمانی خودتان را از دست و پا بیندازید و آن قدر کار کنید کـه دیگر رمقی برایتان نماند، لطفا دست از اینکار بردارید. خیلی بد اسـت کـه همه ی جنبه‌هاي پذیرایی تمام و کمال باشد؛ اما پای چشم میزبان از خستگی گود افتاده باشد یا مرتب خمیازه بکشد.

سعی کنید کارهایتان را چند روز قبل از مهمانی تقسیم کنید تا در روز جشن کمتر تکاپو را داشته باشید. بهترین لباس تان را بپوشید، بـه خودتان برسید و بشاش باشید.

فکر کردن بـه سرگرمی

طبق معمول زمانی کـه مهمان ‌ها غریبه باشند یا برای نخستین بار وارد منزل شوند، بهتر اسـت موضوعی برای گفتگو در آستین داشته باشید کـه بین آن‌ها مشترک باشد.

در فرهنگ‌هاي دیگر بـه این سبک سوال‌ها یخ شکن یا Ice breaker می گویند؛ اما اگر مهمان‌هایتان از قبل هم دیگر را می‌ شناسند، طبق معمول نیازی بـه این سوال نیست و آن قدر حرف توی حرف می آید کـه خود بخود یخ همه ی باز می شود.

بازی‌ های دسته جمعی

اگر جو مهمانی‌هایتان خودمانی اسـت و علایق مشترکی دارید، برای این کـه بـه همگی خوش بگذرد تهیه و تدارک یک بازی دسته جمعی را ببینید.

از قبل با توجه بـه تعداد مهمان ‌ها وسایل بازی را فراهم کنید و شب مهمانی بـه محض این کـه احساس کردید حوصله جمعیت در حال سر رفتن اسـت، بازی را از آستینتان بیرون بکشید. بازی‌ها علاوه بر سرگرم کننده بودن تاثیر زیادی روی شناخت بهتر هم دیگر دارد و صمیمیت بین افراد را بالا میبرد.

سر زدن به تک تک مهمان‌ ها

درود و احوالپرسی دسته جمعی سر جای خود؛ یکیدیگر از ترفندهایی کـه می توانید مهمانی‌تان رابا آن گرم کنید، سر زدن بـه تک تک مهمان ‌ها و احوالپرسی اختصاصی اسـت.

اینطوری هر فردی متوجه جایگاه ویژه‌اش برای میزبان می شود و صمیمیت شـما هم با او بیشتر خواهد شد. در پایان احوالپرسی یا ابتدای آن از مهمانتان بپرسید بـه چیزی نیاز دارد و بـه او خوش می‌گذرد؟ این سوال‌ها هم اهمیت دادن شـما بـه وی را نشان میدهد.

به این پست امتیاز بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *