غذای مورد علاقه‌ گربه های خیابانی

غذای مورد علاقه‌ گربه های خیابانی

خیلی اوقات گربه های گرسنه را در خیابان مشاهده می کنیم و دوست داریم که با غذا دادن به آنها کمک کنیم. اما ممکن است در مورد غذای مورد علاقه‌ گربه های خیابانی اطلاعات زیادی نداشته باشیم. برای آشنای با غذای گربه های خیابانی و کمک به آنها این مطلب را از دست ندهید.

آیا تاکنون یک گربه خیابانی به دنبال شما افتاده است و شما به فکر افتاده‌ اید که چگونه می‌ توانید به او کمک کنید؟ گربه های خیابانی اغلب گربه‌ های گم یا رها شده‌ای هستند که در مقطعی از زندگی خود اهلی بوده‌ اند. برخلاف گربه‌ های وحشی و سرگردانی که در خیابان‌ ها به دنیا آمده‌ اند و بزرگ شده‌ اند، گربه های خیابانی در حضور انسان‌ ها راحت‌ تر هستند. شما در وهله‌ اول می‌ توانید از طریق غذا دادن به یک گربه‌ خیابانی کمک کنید. سپس، می‌ توانید به دنبال صاحب اصلی او بگردید یا یک خانه‌ جدید برایش پیدا کنید. اما اگر می خواهید با غذای مورد علاقه گربه های خیابانی آشنا شوید این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

غذا براي گربه هاي خياباني

برخی از افراد، غذا دادن به گربه های خیابانی را توصیه نمی‌ کنند زیرا این گربه‌ ها یاد می‌ گیرند به جایی که به آن‌ ها آب و غذا داده شده است، برگردند. این نکته را فراموش نکنید که به یک گربه خیابانی در صورتی می‌ توانید آب و غذا بدهید که مشکلی برای صاحب خانه یا همسایه‌ ها نداشته باشد. زمانی که یک گربه به حال خود رها می‌ شود، سعی می‌ کند با شکار پرندگان، موش، مارمولک و سایر حیوانات کوچک زنده بماند. پس لازم نیست نگران باشید؛ با این وجود، گزینه‌ های زیادی برای غذا دادن به گربه های خیابانی وجود دارند.

 • غذای گربه اگر در دسترس دارید
 • کسنرو ماهی تن یا ساردین
 • تخم مرغ آب‌ پز تکه تکه شده
 • شیر بز یا ماست (این دو گزینه به خصوص برای بچه گربه‌ ها عالی هستند)
 • جگر مرغ و گوشت
 • گوشت گاو پخته یا ماهی (بدون ادوی و بدون استخوان پخته)
 • سینه مرغ یا بوقلمون
 • گوشت‌ بدون چربی

شکلات، غذاهای حاوی پیاز و سیر، انگور، کشمش یا آجیل به گربه های خیابانی ندهید چرا که ممکن است برای گربه‌ سانان سمی باشد.

غذاهای تجاری مخصوص گربه برای برطرف کردن تمام نیازهای تغذیه‌ای گربه تولید می‌ شوند. در صورتی که گربه‌ خیابانی نیاز فوری به غذا دارد، می‌ توانید از کسی گربه دارد کمی غذای گربه قرض بگیرید.

علاوه بر این، این نکته حائز اهمیت است که به گربه، آب تازه بدهید.

و در نهایت، یکی دیگر از مواردی که بعد از یادگیری نحوه‌ی غذا دادن به گربه های خیابانی باید در نظر بگیرید، این است که گربه به مکانی برای ادرار و مدفوع کردن نیاز دارد.

چگونه به گربه های خیابانی کمک کنیم

آشنایی با نحوه‌ ی غذا دادن به یک گربه‌ خیابانی یا بچه گربه تنها قدم اول است. بسیاری از ملاحظات مذکور تا حد زیادی به این موضوع بستگی دارند که قصد دارید با این گربه چکار کنید. آیا می‌ خواهید او را پیش خود نگه دارید یا تحویل پناهگاه دهید؟

1- گربه خیابانی را بگیرید و نگهش دارید

پیش از آن که به دنبال صاحب گربه خیابانی بگردید، ابتدا مطمئن شوید که گربه در امنیت کامل و تحت مراقبت شماست. بدون انجام حرکات ناگهانی که ممکن است باعث ترساندنش شود، گربه را طناب یا افسار مهار کنید. به گربه کمی غذا دهید و او را با گذاشتن غذا در یک جعبه یا محفظه فریب دهید تا بتوانید با خیال راحت از او نگهداری کنید.

2- تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید نگهش دارید یا نه

اگر تصمیم گرفته‌اید که گربه را نگه دارید، مسئولیت‌ های نگه داشتن یک حیوان خانگی را در نظر بگیرید. به غیر از دادن غذا و پناهگاه، هزینه‌ های نظافت، واکسیناسیون، معاینات پزشکی را در نظر بگیرید. برخی از مناطق در زمینه‌ پذیرش و نگهداری از گربه های خیابانی، قوانین مشخصی دارند. دستورالعمل‌ های عمومی در این زمینه را به خوبی مطالعه کنید.

3- آگهی‌ های مبنی بر گمشدن گربه تهیه و توزیع کنید

صرف‌ نظر از این که می‌ خواهید گربه خیابانی را به صورت موقتی یا دائمی پیش خود نگه دارید، باید در خصوص یافتن صاحب گربه تلاش کنید. سریع‌ ترین روش برای انجام این کار، پخش کردن آگهی‌ های گمشدن گربه همراه با توضیح، عکس و جزئیات تماستان است. این آگهی‌ ها را در مکان‌ های پربازدید قرار دهید.

4- به مقامات گزارش دهید

شاید بخواهید مقامات نجات حیوانات محلی را در خصوص گربه‌ خیابانی تحت مراقبت خود مطلع کنید. در اکثر موارد، از شما خواسته می‌ شود که گربه را تحویل پناهگاه‌ هایی دهید که برای مدت زمان خاصی از آنها مراقبت می‌ کنند و سپس، گربه را به صورت رسمی به یک خانواده می‌ سپارند. شما می‌ توانید درخواست نگهداری از گربه در خانه‌ خود را نیز تحویل پناهگاه دهید، در حالی که جستجو به منظور پیدا کردن صاحب گربه برای یک مدت زمان مشخص همچنان ادامه دارد؛ به خصوص اگر قصد نگهداری از یک گربه را داشته‌ اید.

5- به گربه کمک کنید تا یک خانه‌ جدید پیدا کند

اگر هفته‌ ها گذشته و کسی با ادعای صاحب گربه بودن پا پیش نگذاشته است، اگر شرایط نگهداری از حیوان خانگی جدید را ندارید اما نگران هستید که گربه در پناهگاه‌ های شلوغ زندگی خوبی نداشته باشد، می‌ توانید به او در پیدا کردن یک خانه‌ جدید کمک کنید. از دوستان یا بستگان خود سوال کنید و ببینید که آیا علاقه‌ای به نگهداری و مراقبت از این گربه دارند یا نه.

علت عطسه كردن گربه

6- آیا یک گربه وحشی است یا خیابانی؟

نوع غذایی که باید به گربه‌ وحشی بدهید، شبیه به همان غذاهای گربه های خیابانی است اما طرز برخورد با این دو نوع گربه کاملاً متفاوت است. بر اساس نظر کارشناسان، نگهداری از گربه‌ های وحشی اصلاً منطقی نیست. این حیوانات وحشی‌ تر از آن هستند که بتوان رامشان کرد.

با این وجود، روش هایی برای مراقبت و کنترل گربه‌ های وحشی در نظر گرفته‌ شده و اگر می‌ خواهید از یک گروه گربه‌ وحشی نگهداری کنید، بهتر است با مقامات محلی خود در این خصوص تماس بگیرید.

کمک به زنده ماندن حیوانات گمشده بسیار رضایت‌ بخش و دلگرم‌ کننده است. در صورتی که قصد غذا دادن به گربه های خیابانی و مراقبت از آن‌ ها را دارید اما نمی‌ دانید چگونه باید این کار را انجام دهید، نگران نباشید زیرا این تنها شما نیستید که می‌ خواهید زندگی بهتری برای چنین حیواناتی فراهم کنید. امروزه مراکز مختلفی برای کمک به حیوانات خیابانی در نظر گرفته شده است.

مطالب پیشنهاد شده دیگر

دلیل عطسه کردن گربه چیست؟

آیا گربه نجس است یا نه (نظر مراجع چیست)

عکس گربه نژاد اسکاتیش

چه گل هایی برای گربه ها ضرر دارد؟ (۲۰ گل مضر برای گربه)

5/5 - (1 امتیاز)

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *