حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

سگ ها چه رنگ‌هایی را می‌بینند؟

آیا می دانید سگها چه رنگهایی را تشخیص میدهند، دانشمندان معتقدند که دید سگ شبیه به انسان ها است با این تفاوت که سگ نمی‌تواند رنگ قرمز-سبز را ببیند. سگ ها می‌توانند رنگ‌های زرد و آبی و ترکیب آن‌ها را ببینند. این باعث می‌شود تا جهان بیشتر به رنگ قهوه‌ای خاکستری به نظر رسد.

آیا همه چیز در دنیای سگ ها، سفید و سیاه است؟ این ایده که سگ ها قادر به دیدن هیچ رنگی نیستند، برای دهه‌ها مورد قبول انسان‌ها قرار گرفته بود. اما مطالعات جدید در مورد رفتار و آناتومی سگ‌سانان نشان می‌دهند که با وجود این که سگ ها نمی‌توانند رنگ‌ها را مانند انسان ببینند اما قادر به دیدن آن‌ها هستند.

ممکن است رنگ‌شناسی فراتر از درک آن‌ها باشد اما مطالعات نشان داده‌اند که چشم سگ می‌تواند سایه‌های بیشتری از رنگ خاکستری را ببیند.

کوررنگی چیست؟ سگ چه رنگ هایی را می بیند

جان دالتون، دانشمند انگلیسی (1766-1844)، چندین مطالعه در زمینه‌ی کوررنگی در اواخر قرن هجدهم انجام داد. دالتون متوجه این پدیده شد چراکه خود و برادرش نمی‌توانستند برخی از رنگ‌ها را تشخیص دهند. آن‌ها قرمز را با سبز و صورتی را با آبی اشتباه می‌گرفتند.

سگ چه رنگ هایی را می بیند

در انسان‌ها، نقص در درک رنگ قرمز-سبز رایج‌ترین شکل از نقص در تشخیص رنگ به حساب می‌آید. 8 درصد از مردان و 5/0 درصد از زنان در شمال اروپا دارای کوری رنگ قرمز-سبز هستند. آن بر اثر ناهنجاری در مولکول‌های تشخیص رنگ در شبکیه به نام سلول‌های مخروطی چشم به وجود می‌آید. شبکیه در پشت چشم است که نور را به پالس‌های الکتریکی تبدیل می‌کند. سپس، این سیگنال‌ها از طریق عصب بینایی به مغز منتقل می‌شوند و در اینجاست که تصویر شکل می‌گیرد.

افرادی که برخی از این مولکول‌های تشخیص رنگ (گیرنده‌های رنگ) را از دست داده‌اند، طول موج برخی از نورها را تشخیص نخواهند داد. به همین دلیل است که دچار کوررنگی می‌شوند. افرادی که توانایی تشخیص رنگ قرمز-سبز را ندارند، می‌توانند رنگ آبی و زرد را تشخیص دهند اما رنگ قرمز برایشان به صورت خاکستری یا قهوه‌ای نمایان می‌شود.

افسانه دیدن رنگ توسط سگ ها

این تصور که سگ ها تنها سیاه و سفید را می‌بینند، به ویل جودی، نویسنده، عاشق سگ و ناشی پیشین Dog Week نسبت داده می‌شود. او مدعی بود که سگ ها دارای بیمایی ضعیفی هستند و فکر می‌کرد که آن‌ها تنها می‌توانند برخی از رنگ‌ها را ببینند.

جودی در سال 1937 در «آموزش به سگ ها» نوشت، این احتمال وجود دارد که دنیای خارجی برای یک سگ صورت سیاه و سفید ظاهر می‌شود.

در 1960، محققان دیگر به این نتیجه رسیدند که سگ ها تنها پستاندارانی هستند که می‌توانند رنگ‌ها را تشخیص دهند. مطالعات کمی در خصوص اثبات این ادعا وجود داشت. با این وجود، خیلی زود مشخص شد که بهترین دوست انسان، کوررنگی دارد.

آیا سگ ها کوررنگ هستند یا مشکل در بینایی دارند؟

در چند دهه‌ی گذشته، ارزیابی‌های ساختار چشم سگ‌سانان نشان داده‌اند که تفاوت‌ در طراحی اولیه بین انسان و سگ ها وجود دارد.  تکامل باعث به وجود آمدن این تفاوت‌ها شده است. سگ ها این حواس را به خاطر شکار در شب، ردیابی و یافتن غذا در شب توسعه داده‌اند. در نتیجه، چشمان آن‌ها به منظور دید بهتر در تاریکی و متوجه شدن حرکت تطبیق یافته‌اند.

سگ چه رنگ هایی را می بیند

دکتر جری کلین توضیح می‌دهد: به خاطر شکار در تاریکی، چشمان سگ‌سانان دارای عدسی و سطح قرنیه‌ی بزرگ‌تری هستند که باعث بهبود دید در شب می‌شوند. آن‌ها همچنین دارای میل یاخته (در مردمک چشم) بیشتری هستند که موجب بهبود دید در نور کم می‌گردند.

شبکیه همان جایی است که دانشمندان متوجه‌ی تفاوت کلیدی در تشخیص رنگ بین سگ ها و انسان‌ها شدند. شبکیه شامل میلیون‌ها سلول حسگر نوری است. این شامل موارد زیر است:

میل یاخته که سلول‌های به شدت حساسی هستند که حرکت را تشخیص می‌دهند و موجب بهبود دید در نور کم می‌شود.
یاخته‌های مخروطی که در نور روشن عمل می‌کنند و تشخیص رنگ را کنترل می‌نمایند.
سگ ها دارای میل یاخته و یاخته‌های مخروطی بیشتری در شبکیه هستند در حالی که انسان‌ها، یاخته‌های مخروطی بیشتری دارند و به همین دلیل است که تشخیص رنگ در سگ و انسان متفاوت است. انسان‌ها و برخی دیگر از گونه‌ها، سه رنگی هستند، این بدان معنی است که دارای سه نوع میل یاخته می‌باشند. سگ ها دو رنگی هستند و تنها دو نوع میل یاخته دارند.

هر نوع میل یاخته دارای طول موج نوری متفاوتی است. آن نوعی که برای قرمز و سبز است، به انسان‌ها کمک می‌کند تا گل سرخ و سیب سبز را تشخیص دهند. سگ ها و برخی از انسان‌های کوررنگ فاقد میل یاخته قرمز-سبز هستند.

در ضمن، چندین نوع ماهی و پرنده وجود دارند که می‌توانند طیف وسیع‌تری از رنگ‌ها را در مقایسه با انسان‌ها ببینند. انواع مختلفی از ماهی‌ها و پرندگان وجود دارند که چهار رنگی هستند. آن‌ها دارای چهارمین نوع از گیرنده‌ی میل یاخته برای جذب نور فرابنفش هستند.

آیا سگ ها می‌توانند رنگ‌ها را مانند ما ببینند؟

دانشمندان معتقدند که دید رنگی یک سگ شبیه به انسانی است که نمی‌تواند رنگ قرمز-سبز را ببیند. سگ ها می‌توانند رنگ‌های زرد و آبی و ترکیب آن‌ها را ببینند. این باعث می‌شود تا جهان بیشتر به رنگ قهوه‌ای خاکستری به نظر رسد. چمن سبز رنگ بیشتر شبیه به علف خشک به نظر می‌رسد. کوسن مخمل قرمز روشن همچنان راحت است اما به رنگ قهوه‌ای تیره به نظر می‌رسد.

رنگ های قابل تشخیص توسط سگ

Dog Vision ابزار آنلاینی را برای کمک به دیدن اجسام همانند سگ ها معرفی می‌کند. اپلیکیشن‌هایی نیز برای این کار وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای دیدن آنچه سگتان می‌بیند، استفاده کنید.

واکنش سگ ها به رنگ های مختلف چگونه است 

اکنون که می‌دانید سگ ها برخی از رنگ‌ها را نمی‌توانند ببینند، منطقی است که اجسامی با طیف رنگی که برایشان قابل تشخیص می‌باشند را تهیه کنید. این اطلاعات توضیح می‌دهد که چرا برخی از سگ ها با دیدن توپ تنیس زرد رنگ دیوانه می‌شوند اما هیچ واکنشی نسبت به رنگ صورتی یا قرمز از خود نشان نمی‌دهند.

زمانی که توپی را در چمن برای سگتان پرت می‌کنید، هیچ‌گاه رنگ قرمز را انتخاب نکنید چراکه نمی‌تواند آن را پیدا کند. و اگر می‌خواهید به او تفاوت قائل شدن بین دو اسبا‌ب‌بازی را یاد دهید، بهتر است که رنگ‌های آبی و زرد را انتخاب کنید.

در حال حاضر، محبوب‌ترین رنگ‌ها برای اسباب‌بازی سگ، قرمز و نارنجی هستند. با این وجود، تشخیص رنگ قرمز و نارنجی برای یک سگ دشوار است. این بدان معنی است که وقتی سگتان بابت بازی با این اسباب‌بازی لجبازی می‌کند، به احتمال زیاد تقصیر او نیست بلکه شما مقصر هستید که چنین اسباب‌بازی با رنگی که تشخیص آن در چمن سبز رنگ برای یک سگ دشوار است را انتخاب کرده‌اید.

مگ تک

مگ تک

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *