زندگی و خانوادگیسبک زندگی

روش های داشتن مهارت های ارتباطی و اهمیت آن در زندگی

انسان موجودی اجتماعی است و به همین دلیل نیاز به داشتن مهارت های ارتباطی است. مهارت های ارتباطی به صورت کلی شامل دو نوع مهارت کلامی و غیر کلامی می باشد. وجود این مهارت ها در روابط میان فرد، کار، تحصلات و مکاتباتی ضروری است.

مهارت های ارتباطی قابل یادگیری هستند و می توان با تمرین و آموزش آنها را در وجود خود تقویت کرد. ولی همین ارتباطات گاهی باعث آسیب می شوند، پس باید درک عمیقی از فرآیند ارتباطات برای داشتن موفقیت در جنبه های مختلف زندگی داشته باشید.

عدم برقراری ارتباط موثر با افراد دیگر می تواند به دلایل مختلفی مانند نداشتن اعتماد به نفس و یا مشکلات دوران کودکی رخ دهد. ریشه یابی ناتوانی افراد در عدم برقراری رابطه در جلسات مشاوره روانشناسی قابل بررسی است. در ادامه اهمیت مهارت های ارتباطی و انواع آن را بررسی می کنیم.

 

مهارت های ارتباطی

مهارت ارتباطی به توانایی فرد برای انتقال اطلاعات به دیگران به صورت موثر و کارآمد گفته می شود. مهارت ارتباطی عمیق و کارآمد می تواند باعث بهبود ارتباطات بین فرد و تجاری شود و در نتیجه رضایت از زندگی هم بیشتر می شود. نخستین مرحله در ارتباط گرفتن با دیگران تولید اطلاعات و سپس پیدا کردن راهی برای رساندن اطلاعات به دیگران می باشد. فرآیند برقراری ارتباطات صحیح علاوه بر اطلاعات، به شیوه انتقال آنها هم ربط دارد.

هر فردی روش خاص از مهارت های ارتباطی برای منتقل کردن پیام را استفاده می کند. هر چه فرد بر دیگر مهارت های زندگی بیشتر مسلط باشد، به شیوه بهتری با دیگران رابطه برقرار می کند.

روش های داشتن مهارت های ارتباطی و اهمیت آن در زندگی

اهمیت افزایش مهارت های ارتباطی در زندگی

تقویت مهارت های ارتباطی در شکل گیری به ازدواج موفق، دوستی های پایدار، فرصت های شغر بیشتر و بهتر و پیشرفت در زمینه های مختلف موثر است و نقش دارد.

با مهارت های ارتباطی می توانید به جایگاه های بالاتری در زمینه کاری خود دست پیدا کنید و به راحتی تبدیل به یک مدیر موفق و ثروتمند شوید. از همه مهمتر این مهارت ها در برقراری ارتباط با دیگران، اعتماد به نفس شما را بالا می برد و دید مثبت و بهتری نسبت به خودتان ایجاد می کند. افزایش مهارت های ارتباطی در بین اعضای خانواده، به ویژه در ارتباط با فرزندان، در شکل دادن یک خانواده سالم به شما یاری می رساند.

مهارت های ارتباطی کلی

مهارت های ارتباطی کلی چند نوع دارند که عبارتند از:

1. مهارت های انتقال پیام

این نوع مهارت ها شامل مهارت ها ارتباط کلامی و غیر کلامی می شوند. مهارت های کلامی به کلمات و جملات بیان شده و دیگر اصواتی که باعث انتقال اطلاعات و معانی می شوند، مربوط است. مهارت های غیر کلامی بیشتر به زبان بدن مربوط است که چگونه علاوه بر صحبت کردن با استفاده از حرکات بدنی، چهره، طرز نشستن و ایستادن تاثیر می گذارد و در مواقعی پیامی را به آنها انتقال دهید.

2. مهارت های دریافت پیام

مهارت هایی که با استفاده از آنها پیام های مخاطب دریافت می شوند. در این مورد، مهارت های خوب گوش دادن، مشاهده با جزییات و پاسخ مد نظر می باشد.

 

انواع مهارت های ارتباطی جزئی

مهارت‌های ارتباطی جزئی انواع مختلفی دارند و به شرح زیر هستند:

1. مهارت‌ های ارتباطی بین فردی

پرورش این مهارت‌ها  در ارتباط روزمره با دیگران بسیار اهمیت دارد. افزایش و تقویت مهارت‌های بین فردی با استفاده از تقویت مهارت‌های انتقال و دریافت پیام صورت می‌گیرد. برای افزایش این مهارت ارتباطی در خود، نکات زیر را به کار بگیرید. این نکات شما را در برقراری ارتباط موثر و صلح آمیز با دیگران یاری می‌دهد.

در مرحلۀ اول باید شنوندۀ خوبی باشید. اینکه به چه میزان بتوانید پیام خود را به مخاطب برسانید به درک عمیق گفته‌های طرف مقابلتان بستگی دارد. برای نشان دادن علاقه خود به صحبت‌ها دیگران، از آن‌ها سوال بپرسید. برای کسب اطلاعات در زمینه روابط اجتماعی کلیک کنید.

معمولا افراد به سمت کسانی جذب می‌شوند که علاقۀ واقعی آن‌ها را نسبت به برقراری ارتباط ببینند. سعی کنید همواره در ارتباط با دیگران لبخند بزنید و خوشرو باشید. تماس چشمی با دیگران از موثرترین روش‌های برقراری ارتباط موثر است. درک دیدگاه‌های مختلف و شنونده بودن آن‌ها به روابط عمیق و دوستانه کمک زیادی می‌کند. همیشه در جمع‌ها ابراز وجود کنید و منفعل نباشید. این کار باعث می‌شود دیگران شما را فردی اجتماعی و جذاب بدانند. البته نباید در مورد زمینه‌ای که اطلاعات ندارید گزافه گویی کنید.

روش های داشتن مهارت های ارتباطی و اهمیت آن در زندگی

2. مهارت های ارتباط کاری

یادگیری مهارت‌های کاری نقش بسیار زیادی در بهبود اخلاق کارکنان، تولیدات بالاتر، افزایش فروش و رضایت مشتری ایفا می‌کند. در بسیاری مواقع مدیران شرکت‌های موفق مبالغی را برای آموزش مهارت های ارتباطی کاری برای کارمندان خود هزینه می‌کنند. برای داشتن ارتباط با کیفیت در زمینۀ کاری تمام انرژی خود را بر روی درک مخاطبتان صرف کنید. برای این کار از تقویت مهارت‌های کلامی و غیر کلامی بهره ببرید.

3. مهارت‌ های ارتباطی نوشتاری

تقویت مهارت نوشتن، درک پیام‌های نوشتاری شما را برای خواننده عمیق‌تر کرده و تاثیر بیشتری بر او می‌گذارد. ارتباطات نوشتاری شامل نامه‌ها، ایمیل‌ها، یادداشت‌ها و خبرنامه‌ها می‌شود. نوشته شما باید به شکل مناسبی آغاز شود و مقدمه‌ای جذاب داشته باشد. کلید ارتباط نوشتاری، مشخص کردن و وضوح هدف از انتقال پیام است. برای مثال می‌توانید از جملۀ (در این نامه قصد دارم تا شما را ازعلاقۀ خودم به موضوع … آگاه کنم) استفاده کنید. لحن مکالمه، استفاده از دستور زبان مناسب و املای درست کلمات، از نکات قابل توجه در یک ارتباط نوشتاری موثر هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر از مهارت نوشتن کلیک کنید.

نکاتی برای افزایش مهارت های ارتباطی

1. به زبان بدن خود در ارتباط با دیگران اهمیت دهید و از آن در جهت مثبت و تاثیرگذاری بیشتر استفاده کنید. برای مثال دست به سینه ایستادن، نگاه کردن به اطراف و گوشی موبایل، نشان می‌دهد که تمایلی به صحبت‌های طرف مقابل ندارید. برای کسب اطلاعات در زمینه ارتباط چشمی کلیک کنید.

2. از واژه‌ها و اصوات تکراری مانند (اوهوم یا اااا…) بیش از اندازه استفاده نکنید. تکرار مداوم آن‌ها سطح ارتباطات بیانی شما را پایین می‌آورند.

3. همیشه در ذهن خود داستان یا ماجرای خوبی برای تعریف کردن داشته باشید. این کار باعث می‌شود که ذهن شما فعال تر باشد و گفته‌هایتان متقاعد کننده‌تر به نظر برسند.

4. مخاطب خود را بشناسید و با هر کس متناسب با خودش ارتباط برقرار کنید.

5. همیشه انتقال پیام‌ها (چه کلامی و چه غیر کلامی) به صورت مختصر و مفید تاثیر گذارتر است و مانع از خستگی شنونده نیز می‌شود. افزایش مهارت همدلی در برقراری ارتباطات نیز باعث کاهش تنش و اضطراب در روابط خواهد شد. برای کسب اطلاع بیشتر از مهارت همدلی کلیک کنید.

مهارت های ارتباطی زوجین

تحقیقات نشان داده که زوجین موفق در زندگی مشترک، مهارت های ارتباطی بسیار خوبی دارند و به بهترین نحو با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. زوجین موفق، در زمان و مکان درست با یکدیگر حرف می‌زنند. در حین صحبت راجع به مشکلات و ناراحتی‌ها، احترام یکدیگر را نگه می‌دارند و رازها و مشکلات خصوصی‌شان را  برای دیگران فاش نمی‌کنند. تقویت مهارت های ارتباطی از اصول اساسی در تشکیل یک زندگی مشترک موفق است. مشاوره خانواده در ایجاد یک ارتباط موثر به شما کمک می‌کند. برای اطلاع بیشتر از مشاوره خانواده کلیک کنید.

مهارت های ارتباطی کودکان

آموزش مهارت های ارتباطی به کودکان اهمیت بسیار زیادی دارد چراکه بچه‌ها بسیار انعطاف پذیر هستند و با آموزش از دوره کودکی می‌توانید مهارت های ارتباطی را در شخصیت فرزند خود نهادینه سازید. کودکانی که مهارت های ارتباطی صحیح را نمی‌دانند، در اجتماع دچار مشکل شده و به تدریج خجالتی و منزوی خواهند شد. به همین دلیل ضروری است که با کمک یک روانشناس، مهارت های ارتباطی را به فرزندان خود بیاموزید. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری‎تان کنند.

به این پست امتیاز بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *