بهداشت و سلامتروانشناسی

ذهن آگاهی | تکنیک و ترفندهای ذهن آگاهی و تمرینات مخصوص آن

ذهن آگاهی تکنیکی برای مدیریت درست روی ذهن است و باعث می شود که فرد در زمان حال زندگی کند و افکارش را بر این اساس مدیریت کند.

شاید تاکنون مشکلاتی ماند حواس پرتی و بی توجهی برای شما ایجاد شده باشید و ذهن شما را از واقعیت زندگی دور کرده باشد و در نهایت دچار تخیل می شوید. یکی از پیشنهادهایی که برای مواجه شدن با این مشکلبرای افراد اراده می شود استفاده از تکنیک های ذهن آگاهی می بباشد که بر اساس آن می توانید تفکرات خود را منظم کنید و آنها را سازماندهی کنید. ولی عمل کردن این واقعیت براحتی ممکن نیست و نمی توان خیلی ساده زهن خود را از این افکار دور کرد.

روش ذهن آگاهی و تکنیک های آن

افراد در زندگی نگرانی های مختلفی دارند که می تواند ذهن آنها را مشغول و درگیر کند، فکر کردن به اشتباات گذشته و مسیری که در آینده پیش رو دارید می تواند از دغدغه های زندگی هر فردی باشد که به اندازه خودش پر تنش و استرس است. ولی این نکته که چطور می توان از شر این افکار بد در طول روز خلاص شد و خود را از درگیری های روزمره خارج کرد نیاز به بحث و زمان زیادی دارد. راهنمای تغییر نگرش در زندگی برای تبدیل کردن افکار بد به خوب در این بخش مطالعه می کنید می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

در سال های اخیر با توجه به نوع زندگی ها که استرس جزئی جدایی ناپذیر از آن شده است روانشناسان با تحقیقاتی گسترده به دنبال رفع اینگونه مشکل ها بوده و قصد دارند تا راهکارهایی را برای مقابله با استرس ارائه دهند. یکی از تکنیک هایی که بسیاری از روانشناسان به آن اشاره می کنند تکنیک ذهن آگاهی است که در آن تلاش فرد بر این است تا آگاهی خود را از ذهن خود بالا ببرد. خودآگاهی ذهنی فرایندی است که طی آن فرد می تواند به واقعیت های کنونی زندگی خود واقف شود و بیشتر با آن رو به رو خواهد شد. در حقیقت در این تکنیک ما به دنبال رهایی از افکار آزار دهنده و تخیلات پوچ هستیم.

حضور در لحظه و زندگی کردن در حال یکی از مهم ترین نتایجی است که در تحقیقات روانشناسان به دست آمده و نشان می دهد فرد برای افزایش تمرکز خود بهتر است در لحظه زندگی کند تا استرس آینده و ترس از گذشته او را رها کند.

ذهن آگاهی

ترفندهای ذهن آگاهی

وارد کردن ذهن آگاهی در زندگی نمی تواند کاری سخت و غیر ممکن باشد بلکه نیاز به آگاهی و تمرین دارد. در بسیاری از مواقع افرادی که از تکنیک های مدیتیشن استفاده می کنند می توانند خود را در حالتی پایدارتر قرار دهند و به آگاهی ذهن دست پیدا کنند.

استفاده از آگاهی ذهن می تواند دارای تاثیرات و فواید بسیار مهمی در زندگی فرد باشد که از جمله آن ها می توان به کاهش اضطراب، استرس، افسردگی، حل مشکل اختلال خواب، حل مشکل کم اشتهایی و … اشاره کرد.

ذهن خوانی چیست و چه تفاوتی با آگاهی ذهن دارد؟ ذهن خوانی در حقیقت نوعی افزایش تسلط بر ذهن است که نشان می دهد شما با تمرین می توانید بر ذهنیات دیگران نیز نفوذ کنید بنابراین افرادی که فکر می کنند نمی توانند ذهن خود را کنترل کنند کاملا در اشتباه هستند و می توانند از تکنیک های زیر برای ذهن آگاهی استفاده کنند.

برنامه مدیتیشن:

یکی از تکنیک های کاربردی که برای تقویت ذهن آگاهی از آن استفاده می شود تکنیک های موثر مدیتیشن است این تکنیک ها در بسیاری از موارد کاربرد دارند و توسط روانشناسان توصیه می شوند. در اینجا با تاثیرات این تکنیک بر روی افزایش آگاهی ذهن آشنا خواهید شد. انجام این برنامه ها در یک برنامه ریزی درست می تواند به افزایش تمرکز شما کمک کند که توصیه می شود این ورزش را با استفاده از نکات زیر انجام دهید:

 • انتخاب مکانی آرام و ساکت برای انجام ورزش
 • تقویت کردن دست ها و گردن برای افزایش تمرکز در این حرکات
 • تمرکز بر روی تنفس عمیق
 • رهایی از افکار گذشته
 • دور کردن اضطراب و فکرهای آزاردهنده در هنگام انجام تمرینات

ذهن آگاهی

برنامه ریزی برای انجام کارها:

یکی دیگر از روش های کاربردی در ذهن آگاهی برنامه ریزی داشتن و انجام اصولی برنامه ها دست شما باید برای افزایش تمرکز و دوری از افکار منفی در طول روز برنامه ریزی مشخصی داشته باشید و بر اساس این برنامه ریزی ها پیش بروید.

افزایش آگاهی:

آگاهی داشتن در زندگی می تواند تاثیرات بسیار مهم و گسترده ای در موفقیت شما داشته باشد افراد آگاه راحت تر می توانند به آنچه که می خواهند دست پیدا کنند زیرا به خوبی روش های دستیابی به اهداف خود را می دانند و سعی می کنند تا با افزایش آگاهی موانع را از سر راه خود بردارند.

توجه به خود:

شما به خوبی باید به علایق خود آگاه باشید اینکه چه غذایی را دوست دارید به چه کتاب هایی علاقه مند هستید و اینکه انجام چه کارهای بزرگ و کوچکی می تواند شما را راضی و خوشحال نگه دارد هر یک به اندازهی ای دارای تاثیر است و موجب افزایش ذهن آگاهی خواهد شد.

بهترین تکنیک های کنترل ذهن برای تغییر مسیر زندگی تکنیک هایی هستند که شما را به خودتان و شخصیت درونیتان نزدیک تر می کنند که باید خودتان با تحقیق بیشتر به آن ها دشت پیدا کنید.

درک دیگران:

درک احساسات دیگران و ابراز احساسات نسبت به آن ها یکی دیگر از تکنیک های پیشنهادی برای افزایش ذهن آگاهی است که فرد از این طریق می تواند با دنیای اطراف خود بیشتر ارتباط داشته باشد و درک بیشتری از آن ها به دست آورد.

دلسوزی شما نسبت به خود و دیگران موجب می شود تا آرامش در وجود شما نهادینه شود و از این سو می توانید بر نگرانی ها و اضطراب خود غلبه کنید.

راهکارهای دیگر:

 • استفاده از تکنیک های افزایش تمرکز
 • استفاده از تکنیک های تغییر نگرش
 • مثبت اندیشی
 • پیشگیری از استرس و اضطراب
 • توجه به نیازهای فیزیکی و روحی بدن
 • افزایش آگاهی نسبت به افکار

این دسته از تکنیک های ذهن آگاهی که بیشتر با آن ها آشنا شدید در واقع کمک می کنند تا شما به شخصیت درونی خودتان بیشتر پی ببرید و از این جهت احساس موفقیت و خرسندی در شما ایجاد خواهد کرد.

ذهن آگاهی

روش های آرام کردن ذهن

برای آرام کردن ذهن 6 روش به شما پیشنهاد می کنیم که حتما باید امتحان کنید.

1. آرام کردن ذهن با مدیتیشن

تنها راه موثر برای آرام کردن ذهن انجام مراقبه است. اگر با مدیتیشن آشنا نیستید، باید بگویم که مدیتیشن، روش متمرکز نمودن توجه است که به شما کمک می کند آرام بمانید و به شما آگاهی لازم در مورد زندگی تان را می دهد.

مدیتیشن انواع مختلفی دارد و علاوه بر این تکنیک های دیگری نیز برای آرام شدن ذهن وجود دارد که در درون خود دارای مدیتیشن هستند، همه این روش ها دارای هدف مشترک دستیابی به صلح درونی و رسیدن به آرامش ذهن هستند.

 

2. آرام کردن ذهن با تنفس عمیق

تنفس دیافراگمی عمیق نه تنها روش بسیار موثری است بلکه در عین حال روش ساده ای برای کسب آرامش ذهن است. علاوه بر آرامش ذهن، این روش برای مقابله با استرس مفید است.

اگرچه تنفس سطحی مقدار اکسیژنی را که به سلول های مغزی شما می رسد کاهش می دهد و در نتیجه تاثیر منفی بر عملکرد کلی مغز شما دارد، تنفس عمیق ماهیچه های شما را ریلکس می کند، تنش را از بین می برد و به عملکرد مغزتان کمک می کند. تنفس عمیق می تواند در هر زمان و هر مکانی انجام شود!

 

3. آرام کردن ذهن با تمرین قدردانی

تمرین قدردانی باعث تغییرات واقعی در مغز شما می شود که عملکرد مغز را بهبود می بخشد و احساس شما را بهتر می کند. بنابراین برای تقویت عملکرد مغز خود و از بین بردن ذهن میمونی، قدردانی برای چیزهای خوب موجود در در زندگیتان را آغاز کنید.

این روند باعث می شود که افکار استرس زا برای خود جایگاه خاصی داشته باشند و لذا کم کم از مغز شما بیرون روند. هنگامی که چنین افکاری بیان می شوند، دیگر سبب تخریب مغز شما نمی شوند و، اجازه می دهد ذهن شما به استراحت بپردازد.

 

4. آرام کردن ذهن با نویسندگی

نوشتن افکار خود، یکی دیگر از راه های موثر آرام شدن ذهن است. این کار سبب می شود که افکار استرسزای شما مکانی مخصوص به خود داشته و بتوانند در کنار سایر افکار موجود در مغز شما زندگی کنند. هنگامی که این افکار بیان می شوند، دیگر حالت مخربی نخواهند داشت و می توانند تنها به عنوان یک احساس گذرا درک شوند.

 

5. آرام کردن ذهن با ورزش

اگر چه ممکن است این موضوع باعث شگفتی شما شود اما، تمرینات فیزیکی شاید مهمترین چیزی باشند که بتوانند مغز شما را سالم نگه دارند. اینگونه فعالیت ها نه تنها جریان گردش خون را در بدن شما افزایش می دهند بلکه باعث می شوند که دیگر مواد مغذی مثبت به مغز منتقل شوند.

ورزش در واقع باعث تحریک « سیستم عصبی » می شود. سیستم عصبی توانایی مغز برای تولید سلول های مغزی جدید، به خصوص سلول هایی است که به مغز کمک می کنند عملکردی آرام و طبیعی داشته باشد.

 

6. آرام کردن ذهن با GABA

GABA ، که مخفف اسید گاما آمینو بوتیریک است، فعالیت نورون هایی را که بدان ها متصل می شود، کاهش می دهد و باعث آرام شدن ذهن بیش از حد فعال انسان می گردد. به طور خاص، هنگامی که این ماده به عنوان مکمل مصرف می شود.

با افزایش امواج مغزی متمرکز و آرام بخش، موجب آرامش ذهن می شود، در حالیکه دیگر امواج مغزی نگران کننده را نیز تسکین می دهد.

آرام کردن ذهن می تواند اثرات مثبت زیادی بر روی سلامت کلی شما داشته باشد. با تمرین این استراتژی های ساده، مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید که شما شروع به تجربه ی خوشبختی و احساس رفاه می کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *