حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

حافظه سگ ها چقدر است؟

سگ ها به حیوانات باهوش معروف هستند و بخوبی افرادی که از آنها نگهداری می کنند را می شناسند. حتی ممکن است سگی تنها یکبار شما را دیده باشد اما بخوبی در حافظه او مانده باشید. اگر می خواهید بدانید حافظه سگ چقدر است این مطلب را دنبال کنید.

ممکن است فکر کنید که سگ ها دارای حافظه‌ خارق‌العاده‌ای هستند. در مجموع، آن‌ ها وقت شام را می‌دانند، وقت بیرون رفتن برای پیاده‌ روی را می‌ دانند و تمامی کسانی که هر ساله به خانه‌ تان می‌ آیند را به یاد دارند.

دکتر هانتر فین، دامپزشک اهل تگزاس که در زمینه‌ی ایجاد ارتباط انسان با سگ هنگامی که از هم دور هستند، مطالعه کرده است، می گوید: ثابت شده است که سگ ها دارای حافظه هستند اما ما مطمئن نیستیم که حافظه سگ ها چقدر است. مطالعات بیشتری در این زمینه در حال انجام هستند و این واقعاً هیجان‌انگیز است.

او ادامه می دهد: «آنچه ما می دانیم، این است که برای اکثر ما، سگ ها دارای حافظه ی کوتاه‌ مدت دو دقیقه‌ای هستند. سگ ها دارای حافظه‌ای هستند که ما آن را حافظه‌ اپیزودیک یا رویدادی می‌ نامیم. حافظه‌ اپیزودیک، روش مغز برای ایجاد رابطه بین دو چیز است. به عنوان مثال، زمانی که ترفندی مانند نشستن یا در جای خود ماندن را یاد می‌ دهید، او پاداشی دریافت می‌ کند.

حافظه‌ اپیزودیک زمانی است که سگ آنچه که برایش رخ داده است را به خاطر می‌آورد، مانند رفتن به پارک یا بالا اوردن پس از خوردن چمن.

حافظه‌ی اپیزودیک به خودآگاهی مرتبط است و دانشمندان دوست دارند تا اطلاعات بیشتری در مورد این توانایی سگ ها به دست آورند. با این وجود، مطالعه‌ این موضوع چندان راحت نیست زیرا نمی‌ توان از آن‌ ها در مورد آنچه که به خاطر می‌ آورند، سوال کرد.

آیا سگ می‌ تواند چیزهای مربوط به گذشته را به یاد آورد؟

اگر تاکنون ویدیو های زیبای مربوط به دیدار مجدد یک سگ با صاحب سربازش که به مدت یک سال از هم دور بوده‌ اند را دیده باشید، کاملاً برایتان روشن است که سگ ها می‌توانند صاحبان فعلی و قبلی خود را به خاطر آورند. اما ما دقیقاً مطمئن نیستیم که این حافظه تا چه مدت زمان را پوشش می‌دهد.

آیا سگ می‌ تواند رویدادهای منفی را به یاد آورد؟

دکتر فین توضیح می‌دهد: ما می‌دانیم که سگی که در یک محیط منفی یا ناخوشایند زندگی کرده باشد، دچار اضطراب و استرس نسبت به نشانه‌های مختلف از جمله بو یا محل می‌شود. بنابراین، به احتمال قوی می‌توان گفت که سگ ها قادر هستند تجربیات منفی خود را به یاد آورند، حتی اگر آن تنها احساسی مرتبط با طرد شدن یا ترک کردن باشد.

مطالعات در حال پرده‌برداری از واقعیت‌های بسیار زیادی مربوط به حافظه‌ی سگ ها هستند، از جمله این که چگونه یک سگ می‌تواند خانه‌ی خود را از یک مسافت بسیار دور پیدا کند یا این که چگونه سگ ها می‌توانند صاحب قبلی خود را برای سال‌ها گم شدن، بشناسند.

علاوه بر این، سگ ها ده‌ها کلمه‌ای که ما به آن‌ها یاد داده‌این را به خاطر می‌سپارند. نام پارک‌ها یا اعضای خانواده مانند طبیعت ثانویه‌ی یک سگ است. در واقع، سگ ها می‌توانند به اندازه‌ی یک کودک نوپا، لغت بدانند. این یک حافظه‌ی قابل توجه است.

یک چیز قطعی است. سگ ها صاحبان خود را به یاد دارند و اوقات شادی را برایشان رقم می‌زنند. هر چه بیشتر در مورد حافظه‌ی دوستان وفادار خود بدانیم، تجربیات بهتری با آن‌ها خواهمی داشت. اکنون، وقت آن رسیده که خاطرات خوبی با سگ خود بسازید.

مطالب پیشنهاد شده در مورد سگ

چگونه سگ را خوشحال کنیم؟

چگونه سگ گمشده را پیدا کنیم؟

بهترین سگ های سایز متوسط (معرفی سگ های با اندازه متوسط)

درمان خارش بدن سگ | درمان خانگی خارش بدن سگ

کدام نژاد سگ عمر بیشتری دارد ؟

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *