درس و مدرسهسبک زندگی

تحقیق درباره زنبور عسل برای کودکان و دانش آموزان

زنبورها برای اکوسیستم بسیار مهم هستند. آن‌ها گرده‌ افشان گل‌ ها، سبزیجات و میوه‌ ها هستند. آن‌ها به رشد گیاهان دیگر کمک می‌ کنند و برای طبیعت بسیار مهم هستند. در حالی که ممکن است زنبور حشره‌ مورد علاقه‌ شما نباشد اما بهتر است اطلاعاتی در مورد آن‌ ها داشته باشید و اگر فرزندانتان عاشق حیوانات و حشرات هستند، این اطلاعات را با آن‌ ها نیز به اشتراک بگذارید. در این مقاله، برخی از جالب‌ ترین اطلاعات در مورد زنبور مانند غذای زنبور، زندگی زنبور عسل، کندوی زنبور عسل و دلیل اهمیت زنبور عسل برای کودکان را جمع‌ آوری کرده‌ایم. این اطلاعات را بخوانید و با دوستان دوستدار حیوانات به اشتراک بگذارید. از مطالب این نوشته می توانید همچنین به عنوان تحقیق دانش آموزی درباره زنبور عسل استفاده کنید. این اطلاعات برای نوشتن تحقیق درباره زندگی زنبورهای عسل برای دانش آموزان کلاس اول، دوم، سوم، چهارم و حتی بالاتر مفید است.

انواع مختلف زنبور

بیش از 20000 گونه زنبور در سیاره‌ی ما وجود دارند. با این وجود، این گونه‌ها را می‌ توان به طور کلی در چهار گروه طبقه‌بندی کرد:

1- زنبورهای عسل

در حالی که در تمام قسمت‌های جهان پیدا می‌شوند، زنبورهای عسل به صورت خانوادگی زندگی می‌کنند. زنبورهای عسل بسیار خاص هستند و کلونی آن‌ها می‌تواند برای مدت زمان طولانی زنده بماند. زنبورهای عسل در کلونی‌ها یا کندوها زندگی می‌کنند و اعضای هر کلونی را می‌توان به سه دسته تقسیم کرد: زنبور ملکه، زنبور کارگر و زنبور نر. نیش زنبورهای عسل به آن‌ها وصل شده است و اگر نیش بزنند، پاره می‌شود. این بدان معنی است که تنها یکبار می‌توانند نیش بزنند.

زیستگاه

کندوی این زنبورها بیشتر روی شکاف درختان دیده می‌شود؛ با این وجود، بر روی دودکش‌ها یا اتاق‌های زیرشیروانی نیز لانه می‌کنند.

رژیم غذایی

این حشرات کوچک، عسل تولید می‌کنند و آن را در لانه‌ی زنبوری خود نگه می‌دارند. از آن همچنین برای تغذیه‌ی زنبورهای عسل جوان‌تر در طول ماه‌های زمستان نیز استفاده می‌کنند.

فواید

ممکن است بی‌مصرف به نظر رسند اما این حشرات مسئول گرده‌افشانی 100 محصول در ایالات متحده آمریکا هستند.

2- زنبورهای کشنده

زنبورهای قاتل یا زنبورهای قاتل آفریقایی بسیار شبیه به زنبورهای عسل هستن اما تفاوت آن‌ها در اندازه ی بالشان است. آن‌ها نام ترسناکی دارند اما نیش زنبورهای قاتل چندان سمی نیست. با این وجود، آن‌ها با تعداد زیاد حمله می‌کنند و می‌توانند خطرناک باشند؛ به خصوص برای افرادی که به نیش زنبور آلرژی دارند. بهتر است که فاصله‌ی امن با این زنبورها را رعایت کنید. اگر به دنبالتان افتادند، دویدن در یک الگوی زیگزاگ می تواند آن‌ها را سردرگم کند.

زیستگاه

این زنبورها دارای لانه‌های کوچک‌تری هستند، و می‌توانید آن‌ها را در غیرمعمول‌ترین مکان‌ها از قبیل درون لاستیک‌ها، روی جعبه‌ها و غیره پیدا کنید.

رژیم غذایی

زنبورهای قاتل، گرده و شهر را جمع‌آوری می‌کنند و از آن‌ها برای تغذیه‌ی لاور و زنبورهای جوان‌تر استفاده می‌نمایند.

فواید

این زنبورها نیز مانند سایر انواع زنبورها در زمینه‌ی گرده‌افشانی محصولات و گیاهان بسیار اهمیت دارند.

3- زنبور مخملی یا زنبور گرده

تحقیق درباره زنبور عسل برای کودکان

جدا از اجتماعی بودن و زندگی در خانواده‌های بزرگ، زنبورهای مخملی یا گرده یکی از مفیدترین حشراتی هستند که به گرده‌افشانی گیاهان و گل‌ها کمک بسیار زیادی می‌کنند. یکی از حقایق جالب در مورد این نوع از زنبورها این است که دارای نیش نرمی هستند که در اثر نیش زدن پاره نمی‌شود. در نتیجه، برخلاف زنبورهای عسل می‌توانند بیشتر از یکبار نیش بزنند.

همچنین بخوانید: فواید نیش زنبور عسل برای انسان

زیستگاه

اگرچه، زنبورهای مخملی دوست دارند بر روی زمین لانه‌گذاری کنند اما می‌توان لانه‌ی آن‌ها را در جاهای دیگری از قبیل پاسیوها، کف، اتاق زیر شیروانی، تیرهای سقف و غیره نیز یافت.

رژیم غذایی

آن‌ها گرده و شهد گل‌ها را جمع می‌کنند و لارو و سایر زنبورهای درون لانه از این گرده و شهد تغذیه می‌کنند.

فواید

این زنبورهای برای گرده‌افشانی هم محصولات و هم گل‌های وحشی بسیار مهم هستند.

4- زنبورهای نجار

به این نوع از زنبورها نجار گفته می‌شود زیرا می‌توانند چوب را سوراخ کنند. برخلاف سایر زنبورها دوست دارند لانه‌های کوچکی بسازند که فقط برای خود و بچه‌هایشان است. این نوع زنبورها می‌توانند بار نیش بزنند زیرا نیش آن‌ها خاردار نیست.

زیستگاه

این زنبورها، لانه‌ی خود را درون سطح چوبی نرم‌تر می‌سازند. این چوب توسط زنبورهای ماده برای ساخت لانه جویده می‌شود.

رژیم غذایی

این زنبورها نیز گرده و شهد گیاهان را جمع‌آوری می‌کنند و از آن‌ها برای تغذیه‌ی بچه‌هایشان و سایر زنبورهای درون لانه استفاده می‌کنند.

فواید

زنبورهای نجار در گرده‌افشانی گیاهان محصولاتی که اغلب توسط سایر زنبورها نادیده گرفته می‌شوند، بسیار مهم هستند.

مشخصات زنبورها

زنبورها از خانواده‌ی حشرات هستند. بدن زنبور از سه قسمت تشکیل شده است که شامل سر، سینه و شکم می‌باشد. زنبورها، شش پا دارند. بدن آن‌ها از مو پوشیده شده است و طول این مو بسته به نوع زنبور تفاوت دارد. اکثر مردم زنبورها را با زنبورک اشتباه می‌گیرند. اما این دو با هم تفاوت دارند چراکه زنبورها نه‌تنها بال‌های منحصر به فردی دارند بلکه دارای ساختار شانه‌مانندی روی بازوان خود هستند که از آن برای تمیز کردن شاخک‌هایشان استفاده می‌کنند.

آیا زنبورها شکار می‌ شوند؟

زمانی که صحبت از شکارچیان طبیعی این موجودات می‌شود، نام‌های زیادی وجود ندارند. برخی از شکارچیانی که این حشرات را شکار می‌کنند، عبارتند از پستانداران، پرندگان، خزندگان، سنجاقک‌ها و غیره. علاوه بر این، حیواناتی از قبیل خرس نیز لانه‌ی آن‌ها را به طور کامل از بین می‌برند تا از عسل درون کندوی آن‌ها تغذیه کنند.

زنبورها چگونه از خود محافظت می‌کنند؟

بهترین مکانیزم ایمنی بکار گرفته توسط زنبورها برای محافظت از خود از طریق ساختن کندوها در مکان‌هایی است که دسترسی به آن‌ها توسط شکارچیان دشوار می‌باشد. زنبورها همچنین از نیش خود برای نیش زدن شکارچیان نیز استفاده می‌کنند! وقتی زنبور نیش می‌زند، نیش آن از درون بدن بیرون می‌آید و در بدن قربانی باقی می‌ماند تا زهر ترشح کند. این کار همچنین به سایر زنبورها سیگنال می‌دهد که برای کمک بیایند. نیش یک زنبور چندان سمی نیست اما می‌تواند درد بسیار زیادی را ایجاد کند. با این وجود، نیش زنبور برای کسانی که به آن آلرژی دارند، می‌تواند کشنده باشد.

سایر حقایق و اطلاعات جالب در مورد زنبور برای کودکان

در ادامه، چند حقیقت جالب دیگر در مورد زنبورها آورده شده است که می‌توانید با کودکان خود به اشتراک بگذارید.

 • لانه‌ی زنبورها را کندو می‌نامند. زنبورهایی که در کندو یا لانه زنبوری زندگی می‌کنند، به سه دسته تقسیم می‌شوند: زنبور ملکه، کارگر و نر. لانه‌ی زنبور دارای ساختار شش ضلعی خاصی است که به شانه معروف است.
 • یکی از جالب‌ترین حقایق در مورد زنبورها این است که تقریباً همه رنگی را می‌بینند. با این وجود، قادر به دیدن رنگ قرمز نیستند. این حس بویایی قوی آن‌هاست که برای جمع‌آوری گرده و شهد جذب گل‌هایی با رنگ‌های مختلف می‌شوند.
 • یکی از حقایق جالب در مورد زنبورهای نجار این است که نه‌تنها چوب را سوراخ می‌کنند بلکه می‌توانند درون آن تونل‌های عمیقی هم بسازند. در حالی که این تونل‌ها به نظر چند اینچ عمق دارند اما عمق آن‌ها می‌تواند تا 10 فوت هم برسد.
 • زنبورها به خوبی پرواز می‌کنند و می‌توانند بال‌های خود را 200 مرتبه در ثانیه حرکت دهند. آن‌ها همچنین می‌توانند با سرعت 25 مایل در ساعت نیز پرواز کنند.
 • زنبور ملکه در هر کندو تنها زنبوری است که مسئولیت تخم‌گذاری را بر عهده دارد و می‌تواند در طول روز بر روی 2500 تخم بخوابد. تبدیل هر تخم به زنبور می‌تواند تا 21 روز طول بکشد.
 • طول عمر زنبور کارگر بین پنج تا شش هفته است. و در این مدت زمان، هر زنبور کارگر به تولید یک دوازدهم قاشق چایخوری عسل کمک می‌کند.
 • در صورت مرگ زنبور ملکه، زنبورهای کارگر یک لارو جوان را به عنوان ملکه جدید انتخاب می‌کنند. این لارو انتخاب شده هر روز با یک ژل رویال خاص تغذیه می‌شود تا تبدیل به یک زنبور ملکه سالم و بارور گردد.
 • زنبورهای نر تنها می‌توانند در ماه‌های بهار و تابستان داخل کندو بمانند. به محض فرا رسیدن زمستان، این زنبورهای نر از درون کندو بیرون می‌شوند.
 • زنبورها دارای حس بویایی بسیار قوی هستند.
 • زنبورها بسیار سخت‌کوش هستند و زنبورهای کارگر برای جمع‌آوری شهد و گرده گیاهان و گل‌ها سخت کار می‌کنند. در هر دوره، یک زنبور کارگر می‌تواند از 50 تا 100 گل دیدن کند.
 • زنبورها بسیار اجتماعی هستند و کلونی‌های بزرگی دارند. به طور میانگین، حدود 50000 زنبور می‌توانند درون یک کندو زندگی کنند.

زنبور عسل چیست؟

تحقیق درباره زنبور عسل برای کودکان

زنبورهای عسل، گروهی از حشراتی هستند که گرده و شهد گل‌ها را به منظور تولید عسل جمع می‌کنند. تشخیص زنبورهای عسل به خاطر رنگ‌ سایه و طلایی آسان است. آن‌ها در کلونی‌های بزرگی در داخل لانه یا کندو زندگی می‌کنند. در راس یک کلونی، زنبور ملکه قرار دارد. زنبور ملکه هر سال تغییر می‌کند.

یک زنبور عسل معمولی، 15 میلی‌متر است در حالی که زنبورهای ملکه به 20 میلی‌متر هم می‌رسندو بدن زنبورهای عسل از سر، سینه (قسمت میانی) و شکم تشکیل شده است. روی سر این زنبورها، یک جفت شاخک و یک دهان وجود دارد. روی سینه‌ی آن‌ها، شش پا و بال‌ها قرار دارند. به جز زنبورهای نر، نیش زنبورهای عسل روی شکم آن‌ها قرار گرفته است.

حقایق جالب در مورد زنبور عسل

 1. زنبور عسل دو تا سه برابر عسل بیشتر از نیازش تولید می‌کند.
 2. زنبورهای ملکه می‌توانند روی 2500 تخم در یک روز بخوابند.
 3. زنبورهای عسل با سرعت حدود 25 کیلومتر در ساعت پرواز می‌کنند.
 4. زنبورهای عسل با انتقال گرده‌ها به قسمت‌های مختلف گل به رشد گیاهان کمک می‌کنند.
 5. زنبورهای عسل تنها یکبار می‌توانند نیش بزنند.

زیستگاه زنبورعسل کجاست؟

تحقیق درباره زنبور عسل برای کودکان

زنبورهای عسل در سراسر جهان زندگی می‌کنند. این بدان دلیل است که در بسیاری از کشورها از آن‌ها برای تولید عسل استفاده می‌شود. دانشمندان بر این باور هستند که زنبورهای عسل ابتدا فقط در آفریقا وجود داشته‌اند. سپس، در سراسر جهان گسترش پیدا کرده‌اند. بنابراین، زیستگاه اصلی زنبورهای عسل، آب و هوای استوایی و جنگا‌ها بوده است.

امروزه، زنبورهای عسل را می‌توان در جاهای مختلفی یافت – هر جایی که تعداد زیادی گل وجود دارد. زیستگاه زنبور عسل شامل موارد زیر است:

 • باغ‌ها
 • باغ میوه
 • چمنزار
 • جنگل
 • زمین‌های مرطوب
 • خلنگ‌زار
 • مزرعه

زنبورها، موجودات اجتماعی هستند که با هم در لانه یا کندو زندگی می‌کنند. زنبورهای عسل در زیستگاه طبیعی خود، لانه‌هایی درون شکاف درختان یا زیر لبه‌ی اشیا، جایی که می‌توانند از دست شکارچیان پنهان شوند، درست می‌کنند.

در زمستان، زنبورهای عسل از عسلی که در بدن خود نگه داشته‌اند، تغذیه می‌کنند و کندو را گرم نگه می‌دارند. این بدان معنی است که زنبورهای عسل  در نواحی خنک‌تری از قبیل اروپای شمالی، عسل بیشتری تولید می‌کنند و از آن برای بقا در ماه‌های خنک‌تر استفاده می‌نمایند. آن‌ها همچنین به یک لانه‌ی عایق‌بندی شده که توسط زنبورهای کارگر ساخته می‌شوند، نیاز دارند. در کشورهای گرم‌تری که زمستان سخت و طولانی ندارند، نیازی به ساخت لانه‌ی عایق‌بندی شده یا ذخیره‌ی مقدار زیادی عسل نیست.

زنبور عسل در هر جای دنیا که باشد، دمای لانه‌ی خود را یکنواخت نگه می‌دارد. در تابستان، آن‌ها از منابع شهد ذخیره‌شده‌ی خود برای خنک کردن لانه زمانی که هوا بسیار گرم شده است، استفاده می‌کنند.

همچنین بخوانید: تحقیق درباره زراعت و باغداری

تفاوت بین لانه زنبور و کندو چیست؟

در طبیعت، زنبورهای کارگر وظیفه‌ی ساخت کلونی را بر عهده دارند. کندو، ساختار ساخته شده توسط انسان‌هاست که برای ایجاد یک لانه‌ی امن برای زنبور عسل طراحی شده است.

کندو زنبور عسل چه ویژگی هایی دارد؟

تحقیق درباره زنبور عسل برای کودکان

کندو مجموعه‌ ای از چند شانه است. هر شانه از دو لایه سلول شش وجهی ساخته شده توسط موم زنبور کارگر تشکیل شده است. این سلول‌ها برای ذخیره‌ی مواد غذایی از قبیل عسل و شهد بکار می‌روند. زنبور عسل از شهد گل‌ها، عسل تولید می‌کند. عسل اولین شکل از شکری است که انسان‌ها پیدا کردند. بنابراین، قرن‌هاست که انسان‌ها به نگهداری از زنبور عسل پرداخته‌اند.

در هر کلونی، زنبورهای عسل دارای نقش‌های مختلفی هستند. این نقش‌ها عبارتند از:

زنبورهای نر. زنبورهای نر برخلاف سایر انواع زنبورهای عسل، نیش ندارند. آن‌ها تنها برای چند هفته زنده هستند و وظیفه‌ی بارور کردن تخم‌های ملکه را دارند.

زنبورهای کارگر. زنبورهای کارگر، ماده هستند. آن‌ها تمام کار را انجام می‌دهند و معمولاً زنبورهایی هستند که ما در طبیعت می‌بینیم. طول عمر آن‌ها بین شش تا چند هفته است. در این مدت زمان، آن‌ها شهد گل‌ها را جمع می‌کنند، لانه می‌سازند و از آن مراقبت می‌کنند و وظیفه‌ی تمیز نگه داشتن لانه را نیز بر عهده دارند.

زنبور ملکه. این زنبور بر روی تخم زنبورهای عسل نسل بعدی می‌خوابد. اکثر کلونی‌ها دارای یک زنبور ملکه هستند. وقتی ملکه بمیرد، یک ملکه‌ی جدید انتخاب می‌شود و زنبورهای کارگر به آن غذایی خاصی به نام ژل رویال می‌دهند.

دلیل اهمیت زنبور عسل برای کودکان

تحقیق درباره زنبور عسل برای کودکان

نه‌تنها زنبورهای عسل، عسل تولید می‌کنند بلکه نقش بسیار مهمی در گرده‌افشانی گیاهان دارند. آن‌ها تنها یکبار می‌توانند نیش بزنند و تنها زمانی که در خطر باشند، نیش می‌زنند. بوی آزاد شده توسط زهر یک زنبور گاهی‌اوقات منجر به حمله‌ی زنبورهای دیگر می‌شود.

چرا زنبور عسل کوچ می‌ کند؟

تحقیق درباره زنبور عسل برای کودکان

به عنوان بخش طبیعی از چرخه‌ی زندگی، زنبورهای عسل کوچ می‌کنند. آن‌ها این کار را زمانی انجام می‌دهند که کلونی بیش از اندازه شلوغ شود. این اتفاق معمولاً در اوایل تابستان و اواخر بهار، در طول گرم‌ترین ساعات روز رخ می‌دهد.

معمولاً نیمی از زنبورهای کارگر، ملکه‌ی قدیمی را برای شروع یک کلونی جدید دنبال می‌کنند در حالی که نیمی دیگر با همان ملکه‌ی جدید در لانه می‌مانند. یافتن یک محل مناسب به منظور ساختن لانه می‌تواند برای کلونی جدید کمی طول بکشد. بنابراین، آن‌ها گاهی‌اوقات در میان شاخه و برگ درختان استراحت می‌کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *