حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

آیا گربه نجس است یا نه (نظر مراجع چیست)

حکم نگهداری گربه در منزل چیست؟ آیا گربه نجس است، آیا موی گربه نجس است؟ و سوالاتی از این قبیل و پاسخ به آنها از دیدگاه مراجع و احکام آن در این مقاله از مینویسم.

آیا قصد نگهداری گربه خانگی دارید؟ یا در مکانی قرار دارید که در آنجا گربه نگهداری می شود و برای انجام واجبات به دنبال احکام موی گربه هستید؟ در این مقاله درباره اینکه آیا گربه نجس است یا نه صحبت می شود.

آیا نگهداری گربه نجس است

گربه از جمله حیوانات حرام گوشت است. اما مانند سگ و خوک نجس نیست و فقط مدفوع گربه نجس می باشد. در این مقاله با مراجعه به دیدگاه مراجع و به لحاظ شرعی به بررسی نجس بودن گربه و نجس بودن موی گربه می پردازیم.

آیا از نظر اسلام گربه نجس است

از منظر اسلام همه چیز پاک می باشد مگر اینکه جزوی از نجاسات یازدگانه باشد:

 • ادرار
 • مدفوع
 • خون
 • منی
 • مردار
 • شراب
 • آبجو
 • کافر
 • سگ
 • خوک
 • عرق شتر

ادرار و مدفوع در مورد انسان و حیواناتی که خون جهنده دارند صدق می کند. بنابراین فضولات گربه و هر چیزی که در تماس با آن هستند نجس است اما خود گربه نجس نمی باشد.

بهتر است بدانید تمام مواردی که ما در مورد سرایت حرام و نجس بودن آن شک و گمان داریم و علم  و آگاهی نسبت به آنها نداریم پاک هستند و لازم نیست از آنها اجتناب کنیم.

امام صادق از پیامبر اکر نقل می کنند که:

“هر حیوانى که حرام گوشت است، نماز خواندن همراه با پشم، مو، پوست، بول، سرگین، شیر، و یا هر جرم‏ دیگرى که از بدن آن حیوان باشد، فاسد و باطل خواهد بود. خداوند نماز او را نمى ‏پذیرد، مگر این که با لباس دیگرى نماز بخواند که از حیوان حلال گوشت برآمده باشد.”

راه های اثبات نجاست

سه راه برای اثبات سرایت نجاست وجود دارد که عبارتند از:

انسان به نجس بودن ان یقین داشته باشد. حتی گمان بردن یا گمان قوی داشتن به نجاست نیز کافی نیست و باید مطمئن بود.

کسی که ان را در اختیار و صاحب ان است بگوید که نجس است.

دو نفر عادل یا حتی یک نفر که از علمش اطمینان دارید بگوید که نجس است.

بنابراین بر اساس نظر پیشوایان اسلام تا زمانی که محرز نشود چیزی نجس است، آن پاک می باشد. و ما باید تا همین حد نه یشتر و نه کمتر رعایت نماییم تا دچار وسواس نشویم.

موی گربه چه حکمی دارد

در بین حیوانات که در خشکی زندگی می کنند فقط سگ و خوک نجس می باشند بنابراین گربه زنده پاک است اما فضولات آن بر اساس 11 مورد نجاستی که گفته شد و گربه خون جهنده دارد، نجس است. گربه ای که مرده به دلیل اینکه مردار محسوب می شود قسمتهایی از ان که دارای روح است نجس است اما موی گربه چون روح ندارد نجس نمیباشد.

به طور کلی به دلیل بیماری هایی که از گربه به انسان منتقل می شود بهتر است از نگهداری گربه در خانه خودداری کنید اما با رعایت مسائل ایمنی و بهداشتی معمولا مشکلی پیش نمی آید.

آیا گربه نجس است از دیدگاه آیت الله خامنه ای

 • شرط چهارم 824: بر اساس توضیح المسائل امام خامنه ای لباس نمازگزار باید از حیوان حرام گوشت عاری باشد و حتی مویی از آن اگر همراه نمازگزار باشد نماز باطل است.
 • شرط چهارم 825: همچنین اگر آب دهان یا بینی و رطوبت دیگر از حیوانی که حرام گوشت است روی لباس نمازگزار باشد اگر تر باشد نمازش باطل است اما اگر خشک شده باشد و عین آن برطرف شده باشد نماز صحیح است.
 • شرط چهارم 827: اگر درمورد اینکه لباس از جنس حیوان حلال گوشت یا حرام گوشت شک داشته باشد، نماز خواندن با ان مانعی ندارد.

حکم نگهداری گربه در خانه از دیدگاه آیت الله مکارم

بر اساس گفته آیت اله مکارم شیرازی و در پاسخ به سوال؛ آیا نگهداری گربه در خانه مستحب است؟

پاسخ: با توجه به اینکه گربه جزو حیواناتی است که مدفوع آنها نجس است و اگر روی لباس نمازگزار باشد نماز صحیح نیست بهتر است بجز در موارد ضرورت از نگهداری گربه پرهیز شود.

حکم نجس بودن موی گربه از دیدگاه آیت الله سیستانی

سوال: تربیت و نگهداری گربه در منزل چه حکمی دارد؟ آیا موی گربه نماز را باطل می کند؟

پاسخ: تربیت و نگهداری گربه در منزل و انس با ان مانعی ندارد و اگر یک تا دو تار از موی ان روی لباس نماز گزار باشد نماز باطل نمی شود اما بیشتر از آن نماز را باطل می کند.

مطالب پیشنهاد شده دیگر

دلیل عطسه کردن گربه چیست؟

غذای مورد علاقه‌ گربه های خیابانی

چه گل هایی برای گربه ها ضرر دارد؟ (۲۰ گل مضر برای گربه)

طرز تهیه غذای گربه سالم برای افرادی که در منزل گربه نگهداری می کنند

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *