بهداشت و سلامتروانشناسی

آرام کردن فرد عصبی + تکنیک ها و روش های موثر برای آرامش بخشیدن به افراد عصبی

عصبانی بودن یک خصلت است که در تمامی سنین دیده می شود. فرد عصبی هنگام عصبانیت کنترل کافی روی واکنش ها و بروز احساسات خود ندارد اغلب آرام کردن افراد عصبی کاری دشوار است ولی با وجود استفاده از تکنیک ها و روش های طلایی می توانید یک باعث آرام شدن و آرامش بخشیدن به فرد عصبی شوید و مشکلات او را کاهش دهید.

مقدار توانایی و مهارت کنترل کردن خشم در افراد بزرگسال بیش از کودکان است زیرا افراد به خوبی واقف هستند که چه عوامل محیطی و درونی باعث عصبانیت آنها می شود و چه عواملی می تواند شدن این خشم را در آنها فروکش نماید ولی یک کودک نمی تواند این تحلیل را داشته باشد و فقط بنا به شرایط بیرونی که در آن قرار می گیرد واکنش های غیر قابل کنترلی دارد. اگر شما هم در اطرافتان با افرادی سر و کار دارید که عصبی هستند و با کوچک ترین اتفاقی واکنش های غیر قابل کنترل از خود نشان می دهند پس باید این مطلب را بخوانید.

در این مطلب تاپ ناز می توانید در مورد روش هایی بخوانید که به شما کمک می کند تا راحت تر با این افراد ارتباط عاطفی برقرار کنید و باعث فروکش شدن خشم آنها شوید. هر فردی در ارتباط با افراد خشمگین باید بدانید که این افراد به درک و رابطه عاطفی بر پایه اعتماد دارند پس شما فقط با صحبت کردن و نزدیک شدن به عزیزان خود می توانید او را متوجه رفتارهایش کنید و در صورت لزوم به او کمک کنید تا خود را مهار کند. خیلی از روش هایی که در این زمینه ارائه می شود طی تحقیقات روانشناسان انجام گرفته است. بیشتر در چنین مواقعی رفتارهای شایع این افراد مورد بررسی قرار می گیرد و با ریشه یابی دلیل به فرد آگاهی داده می شود تا بتواند خود کنترلی بیشتر داشته باشد.

شیوه ها و تکنیک های طلایی برای آرام کردن فرد عصبی

عصبانیت وقتی که کنترل نشود می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد با وجود اینکه عصبانیت در زندگی روزمره افراد امری طبیعی می باشد ولی وقتی که فرد نتواند خود را در محیط های بیرون کنترل کند و در نهایت پشیمانی برای او به بار آید یک امر غیر طبیعی خواهد بود. در بسیاری از تحقیقات نشان داده می شود که پرخاشگری در افراد ریشه در کودکی و نوع تربیت افراد دارد.

بیشتر در معرض عصبانیت و رفتارهای غیر قابل کنترل قرلر می گیرند. از سویی دلایلی که باعث بروز عصبانیت در افراد می شوند هم متعدد است ولی به طور کلی خصوصیات اخلاقی مانند خود شیفتگی، رقابت، بی صبری و ناکامی زمینه ساز رفتارهای پرخاشگرانه در افراد هستند و وقتی که این خصلت شناسایی و رفع شوند فرد می تواند کنترل راحت تری روی خشم خود داشته باشد. کنترل عصبانیت با چند تکنیک و اقدامات کاربردی ممکن است که ما در این بخش به برخی از این تکنیک ها اشاره می کنیم.

آرام کردن فرد عصبی + تکنیک ها و روش های موثر برای آرامش بخشیدن به افراد عصبی

پذیرش عدم تغییر دیگران

خیلی از افراد فکر می کنند که می توانند اطرافیانشان را تغییر دهند ولی حقیقت این است که بعضی از افراد نمی خواهند از دیگران کمک بگیرند و شما برای اینکه بتوانید عصبانیت خود را کنترل کنید باید کمتر به دنبال تغییر دیگران باشید. افراد عصبی دو دسته هستند افرادی که می خواهند دیگران به آنها کمک کنند و افرادی که این خواسته را ندارند و شما هم برای آرام کردن افراد عصبی باید بدانید که فرد مقابل شما رد کدام دسته قرار دارد در نهایت آرامش بیشتری در رفتارهای خود با او ایجاد کنید و سعی کنید تا آنها را به آرامش دعوت نمایید.

دلایل را جویا شوید

با ارتباط بیشتری و تاثیرگذارتر با فرد از او بپرسید که دلیل ناراحتی او چه است بهانه هایی که باعث پرخاشگری و عصبانیت در افراد می شود مختلف است به فرد مقابل فرصت دهید تا با خود فکر کند و دلایل که باعث عصبانیت او می شود را جویا شوید. هم صحبت شدن با او و درد و دل کردت باعث می شود تا هر چه در دل و ذهن فرد است بیرون ریخته شود و شما از طریقی به او کمک کنید. برای برقراری ارتباط از کلمات و جملاتی استفاده کنید که حس مثبت به فرد متقل شود و این امکان را به وجود می آور تا فرد راحت تر احساساتش را بروز دهید و اعتماد کند. یک زن باید بداند عصبانیت مردان چه دلیلی دارد و چطور با آن مقابله کند در این صورت بیشت به رابطه خود با همسرش کمک می کند.

آرام کردن فرد عصبی + تکنیک ها و روش های موثر برای آرامش بخشیدن به افراد عصبی

تایید کردن او

گاهی این دسته از افراد نیاز به تایید شدن از سوی دیگران دارند او گاهی می خواهد بداند که این احساسات از سوی او طبیعی است زیرا نداشتن احساسات طبیعی و معمول در این افراد اعتماد به نفس آن ها را کاهش می دهد و این تصور در آن ها ایجاد می شود که دیگران او را همچون یک فرد معمولی نمی دانند. شما می توانید برای برقراری ارتباط های خود از جملاتی همچون مورد زیر استفاده کنید:

«انگار از این شرایط عصبانی‌ای و البته عصبانیتت هم کاملا طبیعیه. به‌نظرت می‌تونیم در موردش با هم حرف بزنیم و یه فکری بکنیم تا احساس بهتری پیدا کنی؟»

عذرخواهی کردن

اگر علت عصبانیت فرد مثابل رفتارهای شما است بهتر است تا با عذرخواهی کردن از او دلجویی کنید با یک عذرخواهی شما می توانید این اطمینان را ایجاد کنید که در صورت بروز هر مشکلی و یا خطایی شما به این رفتارها واقف هستید و مهارت عذرخواهی کردن دارید. از سویی با عذرخواهی کردن فرد این رفتار را می آموزد که باید از خودگذشتگی داشته باشد و در صورتی که رفتاری نادرست از او سر زند باید جرات عذرخواهی کردن داشته باشد.

 

تغییر دادن محیط

فضایی آرام را فراهم کنید تا فرد بتواند کمی فکر کند و از شرایط متشنج خود دور شود در چنین شرایطی ممکن است فرد بخواهد کمی تنها باشد و ضرورتی به گفت و گو نبیند اگر فرد تمایل دارد می توانید محیط او را تغییر دهید. تفریح کردن در فضای آزاد و پیاده روی نیز می تواند حال و هوای فرد عصبی را تغییر دهد و راهی برای آرام کردن افراد عصبی است که می توانید از این طریق فرد مقابل خود را دلداری دهید و روحیه او را بالا ببرید. اگر فرد عصبی در اطراف شما کودکتان است باید تکنیک کاربردی برای کنترل کودک در هنگام عصبانیت را بدانید و از این طریق کودک خود را کنترل کنید.

 

دیگر راهکارها

در برخی از موارد انجام تکنیک ها و شیوه های مدیتیشن می تواند روحیه فرد را بالا ببرد این راهکارها موجب آرام سازی فرد می شود بنابراین می توانید با چند نفس عمیق استرس و فشارهای روانی فرد را کاهش دهید. در پایان این مطلب نیز به چند راه موثر غلبه بر خشم و عصبانیت و حفظ خویشتن داری نیز اشاره می شود که در کنار دیگر شیوه ها تاثیرگذار است:

  • یافتن راه حل برای رفع مشکل ها
  • راه های که موجب آرام شدن فرد می شود را جویا شوید
  • در هنگام عصبانیت سکوت کنید
  • آرامش خود را حفظ کنید
  • تایید کردن احساسات فرد
  • سعی کنید روحیه فرد را بالا ببرید
  • خودتان را در مشکلات او شریک بدانید
  • منطقی تر فکر کنید

با راهکارهای و تکنیک های طلایی کنترل کردن خشم دیگران آشنا شدید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *