حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

گنجشک ها چه غذایی می‌خورند؟

گنجشک ها پرندگان دوست داشتنی هستند که پشت پنجره آن‌ها را می‌بینیم. اما شاید این سوال به ذهنتان خطور کرده باشد که این پرندگان چه می‌خورند؟ در این مقاله با ما باشید تا فهرستی از مواد غذایی که در رژیم غذایی گنجشک ها قرار دارد را به شما معرفی کنیم تا بدانید گنجشک ها چه غذایی می‌خورند و غذای مورد علاقه گنجشک ها چیست.

با کمی تحقیق اطلاعات منحصر به فردی در مورد گنجشک ها بدست آوردیم. آن‌ها در درجه اول خوراک دام ازجمله ذرت، غلات، جو، گندم، برنج و حشرات می‌خورند. در فصل زمستان که منابع غذایی کم است این پرندگان از انواع میوه و به خصوص توت تغذیه می‌کنند. همچنین، از غذای باقیمانده از آشپزخانه انسان‌ها نیز از خود پذیرایی می‌کنند.

جدا از این، گنجشک ها سبزیجات و گیاهان را نیز می‌خورند. در این مقاله، ما در مورد انواع غذاهایی که گنجشک ها می‌خورند صحبت خواهیم کرد. با ما باشید!

غذاهایی که گنجشک ها می‌خورند

مانند بسیاری از پرندگان آوازخوان، گنجشک ها همه‌چیزخوار هستند و این بدان معنی است که هم محصولات حیوانی و هم گیاهی را مصرف می‌کنند. این پرندگان عمدتا به دنبال پیدا کردن گیاهانی بر روی زمین هستند. اما به طور کلی غذای گنجشک ها چیه. در ادامه فهرستی از غذای مورد علاقه گنجشک ها را با هم بررسی می‌کنیم.

گنجشک ها چه غذایی می‌خورند؟

1. غلات بهترین غذای گنجشک های کوچک

گنجشگ ها عمدتا به دنبال پیدا کردن غلات مانند سویا، برنج، ارزن سفید، ارزن قرمز، گندم، جو، ذرت، ذرت خوشه‌ای و غیره هستند. این پرندگان به لطف منقارهای کوچکی که دارند ترجیح می‌دهند دانه‌های کوچک را بخورند.

شما می‌توانید از این غلات برای تغذیه‌ی گنجشک های حیاط خود استفاده کنید. اگر هیچ یک از این موارد را در خانه ندارید، به مطالعه این فهرست ادامه دهید.

2. دانه‌ها

دانه‌های گیاهان و علف‌های رشد کرده بر روی زمین می تواند به نوعی غذای پرندگان باشد. برخی از این دانه‌ها عبارتند از دانه‌های گل آفتابگردان، گلرنگ‌ها، دانه‌های آفتابگردان روغنی سیاه، دانه‌های خشک و غیره.

3. مغزیات و آجیل

یکی دیگر از غذاهای مورد علاقه گنجشک ها دامنه‌ی گسترده‌ای از مغزیات و آجیل‌ها از جمله بادام زمینی، بادام، آجیل برزیلی و غیره است. این مغزیات سرشار از پروتئین و روغن هستند و این برای سلامت این پرندگان مفید است. از آنجایی که این پرندگان منقارهای کوچکی دارند، مغزیات بدون پوست می‌توانند موجب خفگی آن‌ها شوند.

اگر می‌خواهید به گنجشک های حیاط خود آجیل بدهید، نیازی به شکستن آن‌ها نیست زیرا خود پرندگان این کار را با منقار انجام می‌دهند.

4. میوه

گنجشک ها گاهی با نوک زدن کمی میوه می‌خورند. آن‌ها انواع مختلفی از میوه‌ها را مصرف می‌کنند. بسیاری از باغداران از دست این پرندگان شاکی هستند که میوه‌ها را نوک زده و لکه‌دار می‌کنند. میوه‌های مود علاقه‌ی گنجشک ها عبارتند از سیب، انگور، گلابی، گیلاس، آلو، هلو، موز، هندوانه و غیره. اگر می‌خواهید این میوه‌ها را در اختیار گنشجک قرار دهید، بهتر است آن را تکه تکه کنید زیرا این پرندگان قادر به خوردن کل میوه نیستند.

5. انواع توت

مانند سایر میوه‌ها انواع توت نیز در فهرست غذاهایی قرار می‌گیرند که گنجشک ها هرازچندگاهی می‌خورند. توت‌های مورد علاقه این پرندگان عبارتند از توت فرنگی، بلک بری یا توت سیاه، بلوبری، توت سفید، تمشک و غیره. اگر در حیاط خانه درخت توت دارید حتما متوجه گنجشک ها شده‌اید.

6. سبزیجات

درست مانند انسان، سبزیجات در رژیم غذایی پرندگان نیز قرار دارد. وقتی صحبت از گنجشک در میان باشد، سیب زمینی، نخود فرنگی، کاهو و گوجه فرنگی در فهرست مورد علاقه قرار می‌گیرند. به طور معمول، گنجشک سبزیجات نمی‌خورد مگر اینکه منبع غذایی دیگری در دسترسش نباشد و مجبور باشد برای ادامه حیات به سبزیجات روی آورد.

7. حشرات

گنشجک ها با حشرات کوچک مختلف ازجمله کرم‌ها، شته‌ها، زنبورها، مورچه‌ها و غیره در فصل بهار و اوایل تابستان جشن می‌گیرند. آن‌ها عمدتا این حشرات را برای تغذیه‌ی جوجه‌های خود شکار می‌کنند. هنگامی که جوجه‌ها بزرگ شدند و از لانه پر کشیدند، گنجشک به رژیم غذایی معمول خود یعنی غلات و دانه‌ها بازمی‌گردد.

8. گیاهان

به طور معمول، گشنجشک ها به دانه‌های گیاهان و علف‌های رشد کرده بر روی زمین علاقمند هستند، اما ممکن است هرازچندگاهی از برگ آن‌ها نیز تغذیه کنند. وقتی غذای کافی برای سیر کردن خود را پیدا نکنند، باید برای ادامه حیات از برگ درختان تغذیه کنند. گل‌ها و جوانه‌های از گیاهان مورد علاقه آن‌ها هستند.

9. غذای انسان‌ها

گاهی اوقات، گنجشک باقیمانده برخی از غذاهای انسان مانند خرده نان و سیب زمینی سرخ کرده را می‌خورد. اگر می‌خواهید به گنجشک غذا بدهید، بهتر است خرده نان را برای مدتی در آب خیس کنید زیرا این پرنده نمی‌تواند خرده نان خشک را ببلعد.

10. پسماند

گونه‌هایی از گنجشک وجود دارند که از پسماند و زباله‌های انسان‌ها تغذیه می‌کنند. ممکن است شما این پرندگان را در اطراف سطل‌های زباله دیده باشید. این پرندگان در زباله‌ها به دنبال باقیمانده غذای انسان می‌گردند.

گنجشک ها در فصل زمستان چه می‌خورند؟

در فصل زمستان گنجشک ها عمدتاً از انواع توت‌های وحشی از جمله توت فرنگی، توت سیاه، بلوبری، توت فرنگی، تمشک و … استفاده می‌کنند. در این فصل به دلیل سرما، یخبندان و بارش برف دانه‌ها، غلات و حشرات به ندرت یافت می‌شوند.

با این وجود، گنجشک یک پرنده اجتماعی است و رابطه نزدیک و خوبی با انسان دارد. به همین دلیل در فصل زمستان بیشتر غذای خود را از انسان‌ها دریافت می‌کنند.

جوجه گنجشک چه غذایی می‌خورد؟

جوجه گنجشک همان غذایی را می‌خورد که والدینش به او می‌دهند. جوجه‌های از غذای بازگشتی والدین خود تغذیه می‌کنند زیرا به قدری کوچک هستند که نمی‌توانند به طور مستقل غذا بخورند. غذایی که عمدتا این جوجه‌ها می‌خورند حشرات است زیرا پروتئین لازم برای رشد آن‌ها را تامین می‌کند.

وقتی 4 الی 6 هفته از تولد جوجه می‌گذرد، می‌تواند لانه را ترک کند. سپس، آن‌ها می‌توانند غذای خود را از طبیعت پیدا کنند. اگر گنجشکی به خوبی رشد نکرده باشد، نمی‌تواند حشرات بزرگ را شکار کند و فقط به گونه‌های کوچک مثل مورچه‌ها و پروانه‌ها وابسته می‌شود.

اگر جوجه گنجشکی را بر روی زمین تنها پیدا کردید، بدانید که نیاز به کمک شما دارد و به تنهایی نمی‌تواند غذا بخورد. غذاهایی که می‌توانید به او بدهید عبارتند از:

  • غذای آماده سگ/گربه که در آب خیس شده باشد،
  • تخم مرغ آب پز مخلوط در آب،
  • حشرات کوچک مانند مورچه، سوسک یا پروانه،
  • حشرات خشک شده.

کلام آخر

تقریبا همه گنجشک ها یک رژیم غذایی معمول دارند که شامل موارد گفته شده در بالا یعنی غلات، دانه‌ها، مغزیات، میوه، انواع توت، حشرات و غیره است. حالا که می‌دانید گنجشک‌ها در طبیعت، حیاط خانه و در فصل زمستان چه می‌خورند، می‌توانید غذای مورد علاقه‌شان را در اختیارشان قرار دهید. اگر تجربه‌ی غذا دادن به گنجشک را دارید در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب پیشنهادی دیگر در مورد گنجشک ها

چرا گنجشک به پنجره نوک میزند (علت نوک زدن و برخورد پرنده ها به پنجره)

آیا خوردن گوشت گنجشک حلال است؟

3.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *