حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

چگونه سگ را خوشحال کنیم؟

اگر از سگ نگهداری می کنید حتما بخوبی درک می کنید که خوشحال کردن سگ ها تا چه اندازه لذت بخش است. اگر به دنبال راهکارهایی برای خوشحال کردن سگ هستید این مطلب را دنبال کنید.

مطمئن شدن از خوشحال و سالم بودن سگ، یکی از مهم‌ترین جنبه‌های پذیرش مسئولیت نگهداری از یک حیوان خانگی است. برای این که دوست وفادار خود را شاد نگه دارید، باید با او زمان بگذرانید و عشق، توجه و تحریک مغزی بسیار زیادی را صرف او کنید. در حالی که نژادهای مختلف سگ دارای نیازهای متفاوتی با یکدیگر هستند اما چند نکته‌ی اثبات شده برای خوشحال نگه داشتن سگ ها وجود دارند که در این مقاله توضیح خواهیم داد.

چگونه سگ خود را خوشحال کنیم

در ادامه 10 روش برای خوشحال کردن سگ ها را به شما معرفی نموده ایم:

1 – به رفتار خوب سگ خود پاداش دهید

حفظ یک رابطه‌ مثبت با سگتان، کلید خوشبختی است. ستایش – هم کلامی و هم فیزیکی – یکی از بهترین روش‌ ها برای تقدیر کردن از آن‌ ها به شمار می‌ رود و در آموزش به سگ ها بسیار ضروری است. سگ ها ذاتاً حیوانات اجتماعی هستند و از تعامل لذت می‌برند.

ایجاد یک پیوند خوب به همراه تشویق و پاداش همواره منجر به تبعیت سگ از صاحبش فراتر از ترس از مجازات و فریاد زدن خواهد شد. گاهی‌ اوقات، صاحبان سگ پس از دوره‌ ی آموزش به سگ‌ هایشان، تشویق و پاداش دادن به آن‌ها را فراموش می‌کنند. اما این نکته حایز اهمیت است که پیوند خود با سگتان را نزدیک و قوی نگه دارید.

2 – برنامه‌ ورزش روزانه‌ خود را تغییر دهید

پیاده‌ روی هم برای سلامت فیزیکی و هم برای بهزیستی روانی سگ ها خوب است. ورزش نه‌ تنها به آن‌ ها کمک می‌ کند تا نیازهای ورزشی طبیعی خود را برآورده کنند بلکه زمان خوبی برای ایجاد پیوند یک سگ و صاحبش می‌ باشد. دیدن پارک‌ های جدید، درختان و سواحل، یا رفتن به حومه‌ شهر، باعث تحریک مغزی می‌ شود و به سگ ها کمک می‌کند تا کمی از راه رفتن روی پیاده‌رو های بتنی خلاص شوند.

به یاد داشته باشید که تا جایی که به سگ مربوط می‌ شود، پیاده‌ روی در مورد دنبال کردن بوهای جدید است. بنابراین، بهتر است صبور باشید. و سعی کنید کمی آن‌ ها را آزاد بگذارید تا بتوانند به دنبال کشفیات خود بروند. البته، پیش از آن، مطمئن شوید که وقتی صدایشان می‌ کنید، نزدتان می‌ آیند.

3 – اسباب‌ بازی سگتان را تعویض کنید تا هیجان‌ زده باقی بماند

سگ ها نیز مانند انسان‌ ها به تنوع واکنش نشان می‌ دهند. برای این که به سگتان کمک کنید تا از اسبا‌ب‌ بازی‌هایش خسته نشود، آن‌ ها را به دو گروه تقسیم کنید و هر هفته یکی از مجموعه‌ ها را در اختیار او قرار دهید. زمانی که مجموعه‌ بعدی را پس از یک هفته باز می‌ کنید، اسباب‌ بازی‌ های درون آن برای سگتان کاملاً جدید به نظر خواهند رسید. علاوه بر این، این اسباب‌ بازی‌ ها تنها برای یک هفته در اختیار سگ خواهند بود و زمان کافی برای خسته شدن از آن‌ ها را پیدا نخواهد کرد!

4 – با یکدیگر بازی کنید

بازی کردن برای تحریک فیزیکی و روانی سگ بسیار اهمیت دارد و کمک می‌کند تا خسته نشوند و حوصله‌شان سر نرود. بازی‌های پر جست و خیز می‌توانند سگ را بیش از اندازه هیجان‌زده کنند اما مجبور نیستید تمام فعالیت‌های فیزیکی را کنار بگذارید.

قطب معاشقه (طنابی که یک سمتش به یک اباب‌بازی وصل شده است) می‌تواند فعالیت تعقیب و گریز سرگرم‌کننده‌ای باشد. همچنین، یک روش عالی برای ورزش کردن در فضای کوچک بیرون از خانه به شمار می‌رود. این بازی می‌تواند به آموزش سگ نیز کمک کند. شما می‌توانید از آن برای آموزش نشستن، نگاه کردن، منتظر ماندن، گرفتن یا انداختن نیز استفاده کنید.

5 – به سگتان کاری برای انجام دادن بدهید

اساساً، سگ ها اغلب برای انجام یک کار خاص مانند شکار کردن، نگهبانی یا جستجو پرورش داده می‌شدند. سپردن کارهای خانه می‌تواند راهی برای تخلیه‌ی انرژی آن‌ها باشد.

از سگتان بخواهید تا روزنامه را برایتان بیاورد، در را ببندد، چیزی را در سطل آشغال بیندازد، اسباب‌بازی‌هایش را داخل سبد جمع کند، اعضای خانواده را بیدار نماید، چیزی که بر زمین انداخته‌اید یا گم کرده‌اید را بردارد، یا یک پیام نوشته شدن روی کاغذ را برای فرزندانتان در طبقه‌ی بالا ببرد. سگ ها دوست دارند تا به عنوان یک عضو مفید خانواده در نظر گرفته شوند.

6 – بودن در خانه را هیجان‌انگیز کنید

زمانی که هوای بیرون بد باشد، بازی کردن و ورزش با سگ در خارج از خانه غیرممکن می‌شود. اما فعالیت‌هایی وجود دارند که می‌توانند شما و سگتان را سرگرم نگه دارند، از جمله قایم موشک بازی کلاسیک. سگتان می‌تواند خوراکی پنهان شده زیر فنجان‌های پلاستیکی را پیدا کند، به دنبال یک توپ روی پله‌ها بگردد، یک اسباب‌بازی یا خوراکی که در جایی از خانه پنهان شده است را پیدا کند، و غیره!

سعی کنید سگتان را به تمرین مهارت‌هایش مانند نشستن، غلتیدن، آمدن، دست دادن و غیره ترغیب کنید. این مهارت‌ها را به صورت تصادفی تمرین کنید و پاداش خوبی برای درست انجام دادنشان در نظر بگیرید.

7 – سگ ها را وقتی تنها در خانه هستند، سرگرم نگه دارید

تنها ماندن سگ ها در خانه موجب استرس و حتی اضطراب جدایی می‌شود. بنابراین، سگ ‌هایتان را برای یک مدت زمان طولانی تنها نگه نگذارید. اگر نمی‌توانید کسی را برای نگهداری از سگتان استخدام کنید یا همسایه یا دوستی برای بیرون بردن سگتان از خانه ندارید، از یک اسباب‌بازی هیجان‌انگیز برای سرگرم نگه داشتن سگتان زمانی که تنها در خانه است، استفاده کنید.

8 – خوراکی‌ های جدید سگ را کشف کنید

غذای مناسب برای سگ بسیار مهم است. بیایید صادق باشیم – سگ ها به شدت با خوراکی‌های شیرین انگیزه پیدا می‌کنند. بنابراین، دادن غذا یا خوراکی به آن‌ها موجب شاد شدنشان می‌شود. حتی می‌توانید خودتان برایشان غذا درست کنید! فقط فراموش نکنید که به اندازه‌ی تعیین شده در روز غذا و شیرینی بخورند. بنابراین، اگر بیشتر از حد معمول به سگتان میان وعده داده‌اید، میزان یا کالری وعده‌ی غذایی اصلی آن‌ها را کمتر کنید تا اضافه وزن پیدا نکنند.

9 – ماساژ سگ را امتحان کنید

ماساژ تنها برای انسان‌ ها نیست. آن می‌تواند اضطراب سگ را کاهش دهد، گردش خون را بهبود بخشد و پیوند بین شما و سگتان را تقویت کند. با نوازش سگتان شروع نمایید و سپس، او را با ملایم صحبت کردن آرام کنید. سگ ها را به صورت دایره‌ای شکل با کف دست ماساژ دهید. از بالای سر تا عضلات گردن را ماساژ دهید. این کار را تا ناحیه‌ شانه ادامه دهید.

سپس، ماساژ را از سینه به سمت پاها انجام دهید. البته، مراقب باشید تا پنجه‌ها را لمس نکنید. دوباره به سمت شانه‌ها حرکت کنید و حرکات دایره‌ای شکل را روی ستون فقرات انجام دهید. اگر می‌ بینید که سگتان از این کار لذت می‌برد، ماساژ را از قسمت دم و سپس پاها تا پنجه‌ها دوباره تکرار کنید.

10 – بین برنامه‌ روزانه و تجربیات جدید تعادل برقرار کنید

سگ ها، عادت کردن را دوست دارند و به احساس امنیت و اطمینان یک زندگی ساختار یافته نیاز دارند. پایبند ماندن به یک برنامه‌ی روزانه در حالی که از خانه کار می‌کنید یا به محل کار می‌ روید، باعث خوشحال بودن سگتان می‌شود. با این وجود، هنوز جایی برای کشف ترفندها، خوراکی‌ ها یا مکان‌ های جدید وجود دارد که می‌تواند شما و سگتان را از برنامه‌ تکراری روزانه رها کنند.

مطالب پیشنهاد شده در مورد سگ

کدام نژاد سگ عمر بیشتری دارد ؟

درمان خارش بدن سگ

چگونه سگ گمشده را پیدا کنیم؟

بهترین سگ های سایز متوسط

چرا سگ ها دمپایی دوست دارند؟

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *