خانه و باغچهسبک زندگی

پاک کردن لکه زردچوبه | نحوه پاک کردن لکه زردچوبه از روی بدن، لباس و فرش

زردچوبه دارای مقدار زیادی کورکومین است که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است و برای سلامت بدن بسیار مفید است. ولی همین کورکومین می تواند باعث ایجاد لکه های زرد روی پوست صورت، بدن، ناخن، لباس، فرش، مبل، پلاستیک، کابینت و دیگر وسایل شود که شاید پاک کردنش دشوار باشد.
در ادامه این مطلب روش های از بین بردن رنگ زرد و لک زردچوب را بررسی می کنیم.

از بین بردن لک زردچوبه از روی لباس

با روش های متعددی که در زیر می بینید می توانید لکه زردچوبه را از روی لباس پاک کنید.

سفید کننده 

پارچه یا لباسی که رنگ آن سفید است را حدود 15 دقیقه در مایع سفیدکننده بخیسانید و سپس با آب بشویید.

جوش شیرین

برای پاک کردن زردچوبه از روی لباس یا پارچه، آن را در آب بخیسانید و سپس کمی جوش شیرین بر روی لکه زرد بریزید و خوب ماساژ دهید تا تمیز شود، سپس با آب بشویید و بگذارید تا خشک شود.

سرکه سفید

1 فنجان آب را با 1/2 فنجان سرکه سفید و 2 قاشق چای خوری صابون مایع ترکیب کنید و پارچه یا لباس را به مدت 15 تا 20 دقیقه در این محلول بگذارید تا به پاک کردن لک زردچوبه از روی آن کمک کند.

لیمو ترش

لیمو ترش به دلیل خواص اسیدی که دارد به رفع لکه زرد زردچوبه از روی پارچه و لباس کمک می کند؛

در یک ظرف آب دو یا 3 لیمو ترش تازه را بگیرید و لباس را به مدت 15 تا 20 دقیقه در آن بخیسانید سپس با پودر یا مایع شوینده خوب بشویید و آب بکشید تا لکه زرد زردچوبه از روی لباس پاک شود.

چگونه زردچوبه را از روی فرش و مبل پاک کنیم؟

مایع ظرفشویی

برای پاک کردن رنگ زردچوبه از روی فرش و قالی و حتی مبلمان، چند قطره مایع ظرفشویی را بر روی لکه زرد زردچوبه بریزید و با یک برس فرش شویی بر روی آن بکشید تا لکه پاک شود.

اگر نیاز بود این روند را دو تا 3 بار تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

پودر جوش شیرین

پودر جوش شیرین و مایع ظرفشویی را با نسبت 1:3 با هم ترکیب کنید و بر روی لکه بمالید تا پاک شود.

گلیسیرین

مقدار های مساوی گلیسیرین و آب را با هم ترکیب کنید و بر روی لکه فرش یا مبل بمالید، بگذارید 15 دقیقه بماند، حالا اول با مقداری آب و پارچه و بعد با بخار شوی روی آن بکشید تا تمیز شود.

پاک کردن لکه زردچوبه

چگونه لکه زرد زردچوبه را از روی پوست صورت و بدن پاک کنیم؟

اسکراب شکر

اسکراب شکر روشی ساده برای از بین بردن لکه های زردچوبه از روی پوست دست و صورت می باشد؛ شکر یه عنوان لایه بردار عمل می کند، سلول های مرده پوست را از بین می برد و زردی زردچوبه را هم از روی پوست پاک می کند.

درون یک کاسه 1 قاشق غذاخوری شکر را با 1 قاشق غذاخوری با هم ترکیب نمایید. این مخلوط را روی لکه های زردچوبه بمالید و به صورت حرکایت دایره ای ماساژ دهید تا هنگامی که زردی زردچوبه از بین برود. پوست را با آب بشویید و اگر هنوز لک پاک نشده دوباره این روند را تکرار کنید.

کرم های موبر (برای بدن)

کرم موبر دارای مقادیری پراکسید هیدروژن می باشد که به عنوان سفیدکننده عمل می کند و برای از بین بردن زردی زردچوبه از روی پوست مفید می باشد.

کمی کرم موبر را به صورت کامل بر روی لکه زردچوبه بمالید و سپس با یک پد پنبه ای آن را پاک کنید، این کار را 2 تا 3 بار تکرار کنید تا پوست شما تمیز شود. حالا پوست خود را با اب و صابون بشویید و کرم مرطوب کننده بزنید.

روش بالا را فقط برای پوست بدن استفاده کنید.

شیر

شیر روش موثری برای پاک کردن لکه های زردچوبه از پوست است؛ شیر دارای مقدار زیادی اسید لاکتیک است که به عنوان پاک کننده عمل می کند، سلول های مرده پوست را از بین می برد و باعث رفع زردی زردچوبه از روی پوست می شود.

یگ پد پنبه ای را در شیر بخیسانید و آن را بر روی لکه زردچوبه بمالید تا پاک شود، سپس پوست را با آب خوب بشویید.

جوش شیرین و آب لیمو ترش

جوش شیرین یک لایه بردار ملایم است در حالی که لیموترش یک عامل سفیدکننده است و برای از بین بردن زردی زردچوبه از روی پوست صورت و بدن مفید است.
1 قاشق غذاخوری پودر جوش شیرین را با 1 قاشق غذاخوری آب لیموترش تازه ترکیب کنید و بر روی لکه زردچوبه بمالید، حالا با یک پارچه تمیز نخی این ترکیب را بر روی پوست ماساژ دهید تا لک تمیز شود.
پوستتان را با آب بشویید و مرطوب کننده بزنید.

پاک کردن لکه زردچوبه

روغن نارگیل

چند قطره روغن نارگیل را روی پوست خود بزنید و خوب ماساژ دهید. سپس با یک دستمال تمیز آن را از روی پوست خود پاک کنید.

نحوه پاک کردن رنگ زردچوبه از روی ناخن

روغن نارگیل یا روغن کرچک

از آنجایی که کورکومین محلول در آب نیست، شما می توانید از روغن هایی مانند روغن نارگیل یا روغن کرچک برای از بین بردن لکه زرد زردچوبه از روی ناخن ها استفاده کنید.

یک پد پنبه ای را در روغن نارگیل یا روغن کرچک بخیسانید و آن را به آرامی بر روی ناخن ها بمالید تا لک زردچوبه پاک شود، اگر به خوبی حذف نشد این روش را چند بار تکرار کنید تا نتیجه بگیرید.

جوش شیرین

جوش شیرین یک لایه بردار ملایم است و یکی از بهترین و ارزان ترین روش ها برای از بین بردن زردی زردچوبه از روی ناخن ها محسوب می شود.

1 قاشق غذا خوری جوش شیرین را با 1 قاشق غذا خوری آب گرم ترکیب کنید و ناخن ها را به مدت 2 تا 3 دقیقه با آن ماساژ دهید و سپس با آب و صابون خوب بشویید تا لکه تمیز شود.

سرکه سیب

سرکه سیب به دلیل خواص اسیدی که دارد برای پاک کردن رنگ زردچوبه از روی ناخن ها مفید می باشد.

1 قاشق غذا خوری سرکه سیب را با 1 قاشق غذا خوری آب ترکیب کنید و با یک پد پنبه ای بر روی ناخن ها بمالید تا لکه زردچوبه پاک شود.

شما همچنین می توانید ناخن ها را به مدت 10  تا 15 دقیقه در این محلول بگذارید و سپس با آب خوب بشویید.

پاک کردن لکه از روی پلاستیک

برای پاک کردن لکه زردچوبه از روی ظروف و وسایل پلاستیکی می توانید از سرکه سفید، جوش شیرین، لیمو ترش، نمک و گوجه فرنگی استفاده کنید.

پاک کردن لکه زردچوبه از روی کابینت

برای پاک کردن لکه زرد زردچوبه از روی کابینت می توانید از مخلوط سرکه و جوش شیرین، محلول سرکه و آبلیمو، خمیر دندان و اسپری پاک کننده سطوح استفاده کنید.

در این قسمت تاپ ناز با روش های پاک کردن لکه زرد زردچوبه از روی لیاس، پوست بدن، وسایل و … آشنا شدید.

منبع کوکا COCA.IR

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *