هر چند وقت یکبار باید سگ را شست (تعداد دفعات حمام کردن سگ در ماه)

هر چند وقت یکبار باید سگ را شست (تعداد دفعات حمام کردن سگ در ماه)

اگر به تازگی یک سگ خانگی به جمع شما اضافه شده بهتر است اطلاعاتی درباره حمام کردن و شستن آن داشته باشید. در این نوشته به این موضوع می پردازیم که سگ ها را باید هر چند وقت یکبار حمام کرد.

یکی از رایج‌ترین سوالات صاحبان سگ‌ این است که هر چند وقت یکبار باید سگ‌هایشان را حمام کنند؟ این سوال بسیار مهم به حساب می‌آید چراکه حمام کردن سگ بیش از اندازه و حمام کردن کمتر از مقدار مناسب می‌تواند مشکل‌ساز باشد. فاکتورهای بسیار مختلفی بر برنامه زمانی حمام سگ‌ها تاثیرگذار هستند. فاکتورهایی از قبیل طول و نوع مو، سطح فعالیت، آلرژی‌ها یا مشکلات پوستی دیگری که ممکن است سگ درگیرشان باشد.

هر چند وقت یکبار باید سگم را حمام کنم؟

واقعیت این است که اگر سگتان به بیماری پوستی خاصی مبتلا نباشد، تا وقتی که بوی بد ندهد یا واقعاً کثیف نباشد، به حمام کردن نیازی نخواهد داشت. به طور متوسط، اکثر سگ‌ها تنها ماهی یکبار به حمام کردن نیاز پیدا می‌کنند. شما می‌توانید سگ خود را کمتر از این هم حمام کنید اما حمام کردن سگ کمتر از هر سه ماه یکبار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

علاوه بر این، امکان حمام کردن سگ بیشتر از این مقدار نیز وجود دارد اما حمام کردن بیشتر از هر دو هفته یکبار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. حمام کردن سگ بیشتر از هر دو هفته یکبار باعث خشکی و سوزش پوست و همچنین از بین رفتن چربی طبیعی پوست سگ می‌شود.

بدیهی است که یک هفته درمیان حمام کردن تا سه ماه یکبار، یک بازه‌ی زمانی بسیار گسترده است؛ در نتیجه، ماهی یکبار حمام کردن سگ می‌تواند بهترین گزینه به شمار رود. چگونه می‌توان متوجه شد که حمام کردن سگ ماهی یکبار کم یا زیاد است؟ یکی از فاکتورهایی که می‌تواند بر تعداد دفعات حمام کردن سگ تاثیر مستقیم داشته باشد، سطح فعالیت است. آیا سگتان وقت زیادی را در خارج از خانه صرف می‌کند؟ آیا سگتان را به شکار می‌برید؟ سگ‌هایی که بیشتر وقت خود را در بیرون از خانه و لای بوته‌ها می‌گذرانند را باید بیشتر از سگ‌هایی که تمام وقت در خانه هستند، حمام کنید.

آیا سگتان ریزش مو زیادی دارد یا از نژادهایی است که معمولاً دچار ریزش مو نمی‌شوند؟ برس زدن می‌تواند به بیرون کشیدن موهای سست و در نتیجه، جلوگیری از ریزش موی سگ کمک کند. با این وجود، حمام کردن سگ یک روش جایگزین بسیار کارآمدتر و بهتر است. اگر در اواسط فصل ریزش مو هستید، سگی که دچار ریزش مو می‌باشد، به تعداد دفعات بیشتر حمام کردن نیاز پیدا خواهد کرد.

هر چند وقت یکبار باید سگ را شست

برای حمام کردن سگ به نوع و اندازه موها دقت کنید

پوشش تمام نژادهای سگ شبیه به هم نیستند. سگ‌هایی که دارای موهای متوسط تا بلند هستند، به یک هفته درمیان تا هر چهار تا شش هفته یکبار حمام نیاز دارند. مراقبت از موهای سگ از طریق برس کردن و شانه زدن می‌تواند سگ را در مدت زمان بین دو حمام تمیز نگه دارد. از بین رفتن چربی طبیعی پوست سگ که به دلیل حمام کردن بیش از اندازه ممکن است رخ دهد، برای برخی از نژادها می‌تواند مشکل‌ساز باشد. این چربی‌های طبیعی مانند عایق عمل می‌کنند و از سگ در برابر سرما محافظت می‌نمایند.

برخی از نژادهای سگ به تعداد دفعالت بیشتر حمام کردن نیاز دارند که البته با توجه به نوع پوشش موهایشان، کمی غافلگیرکننده است. باور کنید یا نه، برخی از نژادهای سگ بی‌مو مانند چاینیز کرستد و سگ بی‌مو پرویی به همان اندازه‌ی نژادهای سگ دارای موهای بلند، به نظافت و حمام کردن نیاز دارند. این نژادها از ممنوعیت هفته‌ای یکبار حمام پیروی نمی‌کنند. به دلیل چربی‌های تولید شده روی سطح پوست این سگ‌ها، حمام کردن منظم برای جلوگیری از تجمع چربی بسیار ضروری است.

سگ‌هایی با موهای بلند از قبیل پولی یا کوموندور از آنچه فکر می‌کنید، به تعداد دفعات حمام کمتری نیاز دارند. حمام منظم برای این نژادها ضروری نیست چراکه موهای بلند باعث دفع آب می‌شوند و در نتیجه، آبکشی شامپو و خشک کردن کامل موها بسیار سخت خواهد بود. نگهداری از این نوع نژادها به زمان و تلاش بسیار زاید نیاز دارد اما حمام کردن قطعاً برای آن‌ها امری ضروری نمی‌باشد.

سگ دارای بیماری‌های پوستی نیازمند مراقبت متفاوت هستند

در صورتی که سگتان دارای پوست و مو کاملاً سالمی است و هیچ‌گونه حساسیت یا بیماری پوستی خاصی ندارد، شما می‌توانید از یک شامپو مخصوص حیوانات خانگی که بدون نسخه قابل تهیه است، استفاده کنید. در صورتی که سگتان دارای حساسیت یا بیماری پوستی خاصی است، دامپزشک قطعاً یک شامپو مناسب را توصیه خواهد کرد یا حتی ممکن است شامپو خاصی را برای سگتان تجویز کند. اگر سگتان را برای حمام کردن حرفه‌ای به آرایشگاه می‌برید، می‌توانید از آرایشگر بخواهید تا سگتان را با شامپو مخصوص به خود حمام کند.

در مجموع، پوست انسان نسبت به پوست سگ‌ها از حساسیت کمتری برخوردار است. بنابراین، بسیاری از شامپوهای ساخته شده برای انسان ممکن است برای سگ‌ها بسیار محرک و نامناسب باشند. حمام کردن برای هر سگی یک نیاز است. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی تعداد دفعات حمام کردن سگتان و نوع شامپو مورد استفاده می‌توانید با دامپزشک صحبت کنید.

مطالب پیشنهاد شده دیگر

چگونه سگ را خوشحال کنیم؟

حافظه سگ ها چقدر است؟

آیا بزاق دهان سگ برای انسان خطرناک است؟

چه نوع سگی برای باغ مناسب است (سگ مناسب نگهبانی باغ)

چرا شیرینی برای سگ مضر است

5/5 - (1 امتیاز)

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *