حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

نعل اسب نماد چیست؟ ۴ معنی نمادین نعل اسب

نعل اسب با یک هدف عملی طراحی شده است، محافظت از سم اسب در هنگام راه رفتن. اما با گذشت زمان،‌ این نماد نعل اسب مفاهیم دیگری پیدا کرد. امروزه نیز نماد نعل اسب در جوامع ما رواج دارد که نشانه خوش شانسی است و به عنوان نشانه ای روی جواهرات، آثار هنری و لباس دیده می‌ شود.

در مطلب نگاهی می‌ اندازیم به این که چگونه نعل اسب به یک نماد بسیار مورد توجه تبدیل شده است نعل اسب نماد چیست.

نماد نعل اسب نشانه چیست

نعل اسب یکی از بهترین نمادها برای شانس و اقبال خوب است و ریشه‌ های آن به باورهای مذهبی و جادویی بازمی‌ گردد. علیرغم تفسیرهای مختلفی که در این مقاله آورده شده است،‌ نماد نعل اسب ثابت است: دفع بدبختی برای کسانی که صاحب آن هستند.

این تصور که نعل اسب نماد خوش شانسی است به گاوچران‌ های غربی بازمی‌ گردد، اما در فرهنگ عامه ایرلند نیز شبدر چهار برگ نمادی از خوش شانسی تلقی می‌شود. اما برخلاف دیگر داستان‌ های طلسم‌ های خوش شانسی، افسانه‌ای که معمولاً با نعل اسب خوش شانس مرتبط می‌ شود درباره بت پرستی نیست، بلکه در واقع یک داستان مسیحی است که به سال 959 پس از میلاد و به داستان یک قدیس به نام دانستان و شیطان بازمی‌ گردد.

افسانه بیان می‌ کند که قدیس دانستان یک آهنگر بود. وقتی او مشغول کار در آهنگری خود بود، شیطان به شکل یک زن زیبا چندین بار با او ملاقات کرد تا او را وسوسه کند.

شیطان در اولین دیدار خود را به شکل زنی زیبا درآورد که قصد داشت دانستان را از آهنگری بیرون آورد. اما آهنگر متوجه شد که آن زن دارای سُم‌ هایی در زیر لباس خود است. او که می‌ دانست این شیطان است، بلافاصله با انبر داغش بینی آن موجود را گرفت.

در ملاقات بعدی، شیطان خود را به شکل مسافری خسته درآورد که از دانستان یک نعل اسب می‌ خواست. این قدیس حکیم یکبار دیگر از نیت شیطان باخبر شد و او را کتک زد. اما شیطان از این ملاقات‌ ها درس نگرفت و یکبار دیگر تلاش کرد تا دانستان را فریب دهد.

این بار نزد دانستان رفت و از او خواست تا اسب خود را دوباره نعل بزند. اما دانستان به جای حیوان، نعل اسبی را به سم شیطان میخکوب کرد که بسیار دردناک بود. دانستان موافقت کرد که نعل اسب داغ را از پای شیطان درآورد به شرط این که شیطان قسم بخورد که هرگز وارد جایی نگردد که نعل اسبی به در میخکوب شده است.

از آن زمان به بعد، مردم بر این باورند که نعل اسب می‌ تواند ارواح شیطانی و حتی خود شیطان را دور نگه دارد و در عوض برای آن‌ ها خوش شانسی به ارمغان آورد. در مورد دانستان نیز، او به مقام اسقف کانتربری دست یافت و به شخصیت مهمی تبدیل شد.

ببر نماد چیست

پر طاووس نماد چیست

علاوه بر داستان قدیس دانستان، نعل اسب به عنوان نماد خوش شانسی در نظر گرفته می‌ شود زیرا برخی معتقد بودند که آهنگری تجارتی است که با خود خوش شانسی به همراه دارد. برخی نیز فکر می‌ کنند که آهن یک فلز جادویی است زیرا نمی‌ سوزد. به همین دلیل است که اعتقاد بر این است که در قرون وسطی، جادوگران از اسب‌ ها به دلیل نعل‌ های آهنیشان می‌ ترسیدند. دلیل دیگر این است که نعل اسب معمولاً 7 میخ دارد که این هم یک عدد شانس است.

نماد نعل اسب نشانه چیست

معنی و نماد نعل اسب

نظریه هایی در مورد نحوه صحیح آویزان کردن نعل اسب بر روی در یا اساساً جلوی خانه یک فرد وجود دارد. واقعاً هیچ روش مشخصی برای آویزان کردن نعل اسب وجود ندارد و با توجه به هدف استفاده از نعل اسب، یعنی طلسم و شانس می‌ تواند عمودی یا وارونه باشد.

در ادامه برخی از معانی و موارد استفاده از نعل اسب را بررسی می‌ کنیم:

به دلیل پیشینه مذهبی، باور عمومی بر این است که نعل اسب به محافظت از افراد در برابر ارواح شیطانی، شیاطین و حتی جادوگران کمک می‌ کند. نعل اسب معمولا بر روی در یا دیوار بیرونی نصب می‌ شود تا چشم زخم، شر و بدی را از خود دور نگه دارید.

اگر نعل اسب مانند حرف U انگلیسی آویزان شده باشد، اعتقاد بر این است که تمام شانس‌ های خوب را برای فرد جذب می‌ کند.

  • سرازیر شدن شانس

اگر نعل اسب به صورت وارونه آویزان شده باشد، به این معنی است که هر کس زیر آن راه برود خوش شانسی به او روی می‌ آورد.

نماد نعل اسب فقط به معنای تحت اللفظی آن در نظر گرفته نمی‌ شود. کلدانیان اروپای باستان معتقدند که نعل اسب به دلیل شکل هلالی آن که شبیه ماه است، نماد خوش شانسی است.

شما را به خواندن متن زیبا در مورد شانس دعوت می کنم.

یک نکته جالب در مورد نعل اسب این است که خوش شانسی فقط نصیب صاحب نعل اسب می‌ شود. دزدیدن، قرض گرفتن یا خرید نعل اسب به اندازه‌ ی پیدا کردن آن خوش شانسی نمی‌آورد. امروزه، یافتن یک نعل اسب واقعی تقریبا غیرممکن است؛ مگر این که شما در مزرعه و نزدیک اسب‌ ها زندگی کنید. به همین دلیل است که هدیه دادن نماد نعل اسب روش عالی برای (پیدا کردن) شانس کسانی است که به انرژی آن اعتقاد دارند.

کاربرد نعل اسب در جواهرآلات و صنعت مد

نعل اسب به دلیل طراحی زیبا و مفهوم جادویی و مذهبی،‌ یک طرح محبوب برای اکسسوری‌ های مختلف است. طرح نعل اسب در ساخت گردنبند، دستبند، گوشواره و آویز زیبا مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این طراحی در سبک‌ های بسیاری، از مینیمالیستی تا دراماتیک بکار گرفته می‌ شود. همچنین، جواهرسازان گاهی اوقات از سنگ‌ های قیمتی مانند سنگ تولد برای تزیین نعل اسب استفاده می‌ کنند.

در زمان‌ های قدیم، برخی اقوام بریتانیایی روی لباس‌ های عروس نعل‌ دوزی می‌ کردند. این سنت تا به امروز نیز ادامه دارد و نقش نعل اسب همچنان بر روی لباس عروسی بکار برده می‌ شود و حتی گاهی اوقات به عنوان هدیه به عروس داده می‌ شود.

اما این کل ماجرا نیست. برندهای معروف نیز از نماد نعل اسب استفاده می‌ کنند تا از آن‌ ها در برابر ورشکستگی محافظت کرده و برایشان ثروت جذب کند. برخی از این برندها عبارتند از Dickies، لوگوی Salvatore Ferragamo’s Gancini و حتی True Religion Apparel.

مطالب پیشنهاد شده دیگر در مورد اسب

گرانترین اسب های دنیا + عکس

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *