حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

معرفی گربه نژاد پرشین (مشخصات، نگهداری، رژیم غذایی)

گربه پرشین (Persian) که اصالتاً متعلق به بیابان‌ های ایران و پارس است، برای صد ها – اگر نگوییم هزاران – سال محبوب انسان‌ ها بوده است. امروزه، گربه پرشین محبوب‌ ترین نژاد گربه در ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود. اندازه‌ گربه نژاد پرشین از متوسط تا بزرگ است. مشخصات این نژاد از گربه‌ ها، صورت صاف و گرد با موهای بلند و فراوان است. این گربه‌ ها تقریباً در هر رنگ و طرحی که بتوان تصور کرد، وجود دارند از جمله رنگ‌ های یکدست، نقره‌ای، طلایی، دودی و سایه‌ دار، رنگ های خاکستری، ابلق، دو رنگ و رنگ‌ های تیز (هیمالین). در ادامه به معرفی مشخصات و ویژگی های گربه نژاد پرشین می پردازیم.

بررسی اجمالی گربه نژاد پرشین

 • نام‌ های دیگر: ندارد.
 • شخصیت: شیرین، آرام و مهربان.
 • وزن: 7 تا 12 پوند.
 • طول: 14 تا 17 اینچ.
 • طول موها: موها در تمام قسمت‌های بدن بلند و ضخیم با چین و چروک فراوان در اطراف گردن، چروک بین پاهای جلویی و دم پرمو با بافت ظریف.
 • رنگ: یکدست (آبی، مشکی، سفید، قرمز، کرم، شکلاتی و یاسی)، نقره‌ای و طلایی (چینچیلا و سایه‌دار)، دودی، ابلق، دو رنگ و هیمالین (رنگ‌های تیز).
 • رنگ چشم: بسته به رنگ موها متفاوت است اما ممکن است مسی، آبی، سبز، آبی-سبز، فندقی و عجیب و غریب باشد.
 • طول عمر: 15 تا 20 سال.
 • کم‌ حساسیت‌ زا: نه.
 • کشور مبدا: ایران.

همچنین بخوانید: کدام گربه ریزش مو ندارد

مشخصات گربه پرشین

گربه پرشین برای شیرین، مهربان و آرام بودن شناخته می‌شود. اگرچه، گربه‌های پرشین بسیار مهربان هستند اما نیاز به برخورد ملایم دارند؛ بدان معنا که نباید با کودکان خردسالی که به دنبال گربه‌ها می‌افتند و آن‌ها را می‌ گیرند، هم‌ خانه شوند. آن‌ها با کودکان مهربان و محترم کنار می‌آیند اما بیشتر از آن که در فعالیت‌های سنگین شرکت داشته باشند، ترجیح می‌ دهند توسط دیگران نوازش و تحسین شوند. گربه پرشین از بودن در کنار گربه‌ های دیگر و سگ‌ های آرام نیز لذت می‌ برد. گربه‌ های پرشین دوست دارند بهترین نقطه از خانه را از آن خود کنند تا بتوانند مراقب رفت و آمدهای خانه باشند، خواه این نقطه یک صندلی مخمل باشد یا طاقچه‌ی پنجره‌ی پرنور. گربه‌های پرشین علاقمند به خانه هستند. به منظور جلوگیری از گرم شدن بیش از حد یا گره خوردن موهای بلندشان، بهتر است تا این گربه‌ها را داخل خانه نگه دارید. گربه‌های پرشین عاشق خانواده‌های انسانی خود هستند اما تا زمانی که در خانه‌ی امن راحت خود باشند، مهم نیست برای مدت زمان کوتاهی تنها بمانند.

پیشنهاد می کنیم مطلب گربه ها از چه چیزی خوششان می آید را بخوانید.

سطح محبتزیاد
رفتار دوستانهزیاد
دوستی با کودکانمتوسط
دوستی با حیوانات خانگیمتوسط
نیاز به ورزشکم
بازیگوشیمتوسط
سطح انرژیکم
هوشزیاد
تمایل به صدا کردنکم
میزان ریزش مومتوسط

تاریخچه‌ گربه هیمالین

گربه پرشین

اولین تاریخ مکتوب گربه پرشین به دهه‌ی 1500 برمی‌گردد اما برخی از علاقمندان به این نژاد بر این باور هستند که تاریخچه‌ این نژاد از گربه قدیمی‌ تر است. اشکال نوشتاری باستانی یافته شده در این منطقه، گربه‌ های مو بلندی را نشان می‌دهند که احتمالاً اجداد نژاد گربه پرشین بوده‌اند. اولین نمونه از آنچه که ما امروزه به عنوان گربه پرشین می‌شناسیم، در اولین برنامه‌ی نمایش گربه‌ ها که در لندن در سال 1871 برگزار شد، به نمایش گذاشته شده است. ملکه ویکتوریا که عاشق حیوانات بوده است، شیفته‌ ظاهر عجیب این گربه‌ها با موهای بلند شد. او صاحب چندین گربه پرشین بود و به همین دلیل است که این نژاد در میان خانواده‌های سلطنتی و سایر خانواده‌های طبقه‌ی بالای بریتانیا محبوب است. این نژاد در اواخر دهه 1800 و اوایل دهه 1900 به ایالات متحده راه یافت. گربه‌های پرشین همانند انگلستان، در آمریکا نیز محبوب شدند.

انجمن بین‌المللی گربه، گربه‌ی هیمالین که دارای رنگ روشن‌تر با نقاط تیره‌تر در صورت، گوش‌ ها، پاها و دم است را به عنوان یک نژاد مجزا در میان دسته‌ بندی گربه‌های پرشین اعلام کرد. گربه پرشین در سال 1906 به عنوان یکی از نژادهای پایه توسط انجمن علاقمندان به گربه (CFA) شناخته شد. انجمن بین المللی گربه، گربه‌ی هیمالین که دارای رنگ روشن‌تر با نقاط تیره‌تر در صورت، گوش‌ها، پاها و دم است را به عنوان یک نژاد مجزا در میان دسته‌بندی گربه‌های پرشین اعلام کرد. در CFA، گربه‌هایی با رنگ‌های هیمالین با سایر رنگ‌های گربه‌های پرشین قضاوت می‌شوند.

نکات مراقبت و نگهداری از گربه پرشین

موهای بلند و فراوان گربه‌های پرشین نیاز به نظافت بسیار زیادی دارند – شاید نیازمند بیشتر میزان نظافت در میان گربه‌سانان باشند. موهای این گربه‌ها بسیار بلند و پرحجم است تنها برس کشیدن کافی نیست. به منظور جلوگیری از گره خوردن موها، گربه‌های پرشین نیاز به شانه زدن با شانه‌های فلزی دندانه وسیع به صورت روزانه دارند. هنگام شانه زدن، صاحبان گربه پرشین باید مواظب باشند که موها از هم جدا باشند و مطمئن شوند که شانه زدن را تا پایین پوست ادامه دهند.

حمام منظم نیز برای سالم نگه داشتن گربه پرشین مهم است؛ چیزی که می‌تواند از گره خوردن موها هم جلوگیری کند. بعد از حمام، موها را باید با دقت با سشوار موی مخصوص حیوانات خانگی که خنک‌تر از سشوار مخصوص انسان‌هاست، خشک کرد تا پوست حساس گربه نسازد یا منجر به گرمای بیش از حد گربه نشود.

آموزش حمام کردن گربه در مطالب قبلی آموزش داده شده که می توانید ببینید.

صورت گربه‌های پرشین را باید هر روز شست (چشمان بزرگ و گرد آن‌ها مستعد اشک است). ناخن‌هایشان را هم باید هر هفته یا یک هفته در میان کوتاه کرد. و اگر گوش‌هایشان کثیف شد، باید بررسی و تمیز شوند.

در صورتی که موهای گربه به هم گره خورد، از هم جدا کردن آن بسیار دشوار خواهد بود. این کار بسیار خسته‌کننده است و احتمالاً برای گربه گربه خوشایند نخواهد بود. گاهی‌اوقات، گره‌ها را باید کوتاه کرد (توسط دامپزشک یا آرایشگر حرفه‌ای).

به دلیل مشکل در نگهداری، برخی از صاحبان گربه‌های پرشین ترجیح می‌دهند تا گربه‌های خود را یک فرد حرفه‌ای نظافت کند. آرایشگر می‌تواند موهای روی شکم گربه را به منظور برطرف کردن مشکل تشکیل پرز روی معده و زیربغل بتراشد. گزینه‌ی دیگر، تراشیدن موهاست: موهای بدن گربه کوتاه تراشیده می‌شوند و موهای کرکی فقط بر روی سر، پاها و دم باقی می‌ماند.

گربه‌های پرشین نسبتاً آرام هستند؛ اگرچه از بازی کردن با اسباب‌بازی‌ های پردار لذت می‌برند. مشارکت دادن گربه پرشین خود در جلسات بازی برای چند بار در هفته می‌تواند آن را از نظر فیزیکی و ذهنی تحریک کند. خراشیدن یکی دیگر از فعالیت‌های جذاب فیزیکی است که گربه‌ها به طور طبیعی دوست دارند انجام دهند. با تعیین مناطقی از خانه، گربه‌ی خود را به انجام این کار در مکان‌های درست تشویق کنید. مطمئن شوید که هم از خراش‌های افقی (مانند مقوا یا سیسال که روی زمین صاف قرار می‌گیرند) و هم از خراش‌های عمودی (مانند ستون‌های درختان و درختان گربه) استفاده کنید زیرا به این طریق، گربه‌تان می‌تواند خراشیدن را در جاهای مختلف انجام دهد.

مشکلات رایج و بیماری های گربه پرشین

برخی از گربه‌های اصیل بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های خاص نژاد خود هستند. گربه‌های پرشین (و همچنین گربه‌های هیمالین و گربه‌های موکوتاه) ژنتیکی مستعد ابتلا به کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (بیماری قلبی)، مشکلات چشمی مختلف از جمله آتروفی پیشرونده شبکیه (PRA) و تریکیازیس، بیماری کلیه پلی‌ کیستیک (PKD) و مشکلات تنفسی هستند. پرورش‌ دهندگان معتبر گربه‌های پرشین، گربه‌های بالغ خود را قبل از پرورش غربالگری می‌کنند تا از انتقال مشکلات سلامتی ناخواسته به بچه گربه‌ها جلوگیری شود.

درباره بیماری های مشترک انسان و گربه بیشتر بخوانید.

مشخصات ظاهری گربه پرشین

گربه پرشین دارای جثه‌ای متوسط تا بزرگ با پاهای کوتاه و عضلانی، بدنی تنومند، کمری کوتاه و سینه‌ای بزرگ است. گربه پرشین را می‌توان به راحتی از طریق صورت بسیار صاف و گونه‌های برآمده، چشمان گرد بزرگ، پوزه کوتاه، بینی کوتاه، گونه‌های گرد، چانه‌ی محکم، گوش‌های متوسط و چشمان بزرگ و گرد تشخیص داد.

تمام این اجزای صورت، ظاهر بسیار شیرین شبیه به انسان را به گربه پرشین می‌ دهند. موهای گربه پرشین بسیار بلند و پرحجم است. گربه‌ های پرشین در رنگ‌ ها و طرح‌ های مختلف وجود دارند.

رژیم غذایی گربه پرشین

از آنجایی که گربه‌ های پرشین دارای جثه‌ بزرگی هستند، اگر به آن‌ ها اجازه‌ بیش از اندازه غذا خوردن داده شود، ممکن است دچار اضافه وزن شوند. برای تمام گربه‌ها، لاغر ماندن تضمین سلامتی است و باعث می شود که مشکلات و بیماری‌ های مرتبط با چاقی از جمله دیابت و بیماری قلب در گربه به وجود نیایند.

به منظور مدیریت مصرف غذای گربه پرشین، به جای پر کردن ظرف غذای گربه، هر دو وعده‌ی غذایی آن را اندازه‌گیری کنید. بچه گربه‌های جوان باید سه بار در روز غذا بخورند. اگر مطمئن نیستید که به گربه‌تان چقدر باید غذا دهید و چه نوع غذایی را باید انتخاب کنید، در این خصوص با دامپزشک صحبت کنید.

بررسی اجمالی نژاد گربه پرشین

شادترین گربه پرشین وقتی در خانه است نه به چیزی نیاز دارد و نه گوشه‌گیری می‌کند بلکه ترکیبی از محبت، آرامش و مستقل بودن است. این نژاد از گربه‌ها نسبتا آرام و ساکت هستند اما وقتی سر و صدا می‌کنند، صدای شیرین و موسیقیایی دارند. آن‌ها دوست دارند در آغوش شما باشند یا در کنارتان بنشینند. و با خوشحالی وقتی به خانه برمی‌گردید، از شما استقبال می‌کنند.

ویژگی های مثبت گربه پرشین:

 • شخصیت ملایم و شیرین
 • با بزرگسالان مهربان، با کودکان و سایر حیوانات خانگی دارای رفتاری آرام و دوستانه هستند.
 • بدشان نمی‌آید هر چند وقت یکبار در خانه تنها بمانند.

ویژگی های منفی گربه پرشین:

 • از فعالیت‌های پز سر و صدا لذت نمی‌برند.
 • برای مبارزه با لکه‌های اشک، به شستشوی روزانه‌ی صورت نیاز دارند.
 • موهای بلند آن‌ ها نیاز به شانه زدن روزانه و احتمالاً نظافت حرفه‌ای دارند.

مطالب پیشنهاد شده دیگر

معرفی نژاد گربه هیمالین (مشخصات، نگهداری، رژیم غذایی)

۱۰ بزرگترین گربه خانگی جهان با عکس

کدام گربه ریزش مو ندارد (۸ نژاد گربه با کمترین ریزش مو)

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *