حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

معرفی نژاد گربه هیمالین (مشخصات، نگهداری، رژیم غذایی)

در این نوشته مشخصات نژاد گربه هیمالین، نکات نگهداری، رژیم غذایی و مشکلات رایج آن را بررسی می کنیم. هیمالین نژادی است با رفتار دوستانه و ریزش موی زیاد.

گربه هیمالین که با نام هیمی نیز شناخته می‌شود، یک نژاد دورگه از گربه‌های پرشین و سیامی به شمار می‌روند. نتیجه، یک گربه‌ی زیبا با موهای بلند و ابریشمی مانند گربه‌ی پرشین و چشمانی به رنگ آبی روشن مانند گربه‌ سیامی است.

اندازه گربه هیمالین متوسط تا بزرگ دارای سینه‌ای پهن، شکمی گرد و استخوان‌های محکمی است. یک گربه هیمالین سالم باید عضلانی و تنومند باشد اما بیش از اندازه چاق به نظر نرسد.

گربه های هیمالین علیرغم هیکل بزرگ و تنومندی که دارند، به عنوان غول مهربان و آرام دنیای گربه‌سانان شناخته می‌شوند. آن‌ها عاشق توجه و محبت صاحبان خود هستند و شخصیت شیرین و متعادلی دارند. این گربه‌ها بسیار بازیگوش هستند. با این وجود، اگر به دنبال گربه‌ای هستید که نیاز به مراقبت زیادی نداشته باشد، گربه هیمالین با موهای بلند و ابریشمی که نیاز به رسیدگی روزانه دارد، بهترین گزینه برای شما به شمار نمی‌رود. پیشنهاد می کنیم مطلب نژاد گربه با ریزش موی کم را بخوانید.

معرفی اجمالی گربه نژاد هیمالین

  • اندازه گربه هیمالین: متوسط تا بزرگ با سینه‌ی پهن و شکم گرد. وزن گربه‌های هیمالین معمولاً بین 7 تا 12 پوند است اما وزن برخی از گربه‌های نر بیشتر از این هم می‌شود.
  • پوشش و رنگ گربه هیمالین: پوشش زیرین متراکم با پوشش رویی بلند که در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی وجود دارد. برخی از این رنگ‌ها شامل خاکستری، آبی، شکلاتی، یاسی و کرم است.
  • طول عمر گربه هیمالین: 15 سال یا بیشتر.

مشخصات گربه هیمالین

نگهداری گربه نژاد هیمالین
سطح محبتزیاد
رفتار دوستانهزیاد
دوستی با کودکانزیاد
دوستی با حیوانات خانگیزیاد
نیاز به ورزشکم
بازیگوشیمتوسط
انرژیکم
هوشکم تا متوسط
تمایل به صدا کردنکم
میزان ریزش موزیاد

تاریخچه‌ گربه هیمالین

برخلاف بسیاری از نژادهای دیگر، هیمالین‌ها دارای تاریخچه‌ی طولانی نیستند. آن‌ها کمتر از 100 سال است که وجود دارند.

در دهه‌های 1920 و 1930، پرورش‌دهندگان سراسر جهان اقدام به پرورش گربه‌ای با ترکیب خصوصیات گربه‌ی پرشین و سیامی کردند. در سال 1935، دو محقق پزشکی از هاروارد، یک نر پرشین سیاه را با یک ماده‌ی سیامی ترکیب کردند تا خصوصیات ژنتیکی موروثی را بررسی کنند. هدف، ایجاد یک نژاد جدید از گربه نبود. بعد از ایجاد و دورگه‌گیری، این محققان در نهایت اولین گربه هیمالین واقعی به نام دیباتنت را پرورش دادند.

پرورش این نژاد در طول جنگ جهانی دوم کاهش یافت اما بعد از پایان جنگ، یک پرورش‌دهنده‌ی آمریکایی به نام مارگاریتا گوفورث، اولین گربه با بدن گربه پرشین و رنگ گربه سیامی را پرورش داد.

در سال 1957، این نژاد ترکیبی توسط انجمن عاشقان گربه (CFA) و انجمن عاشقان گربه آمریکایی به رسمیت شناخته شد. چند سال بعد، انجمن عاشقان گربه به دلیل شباهت بدنی، گربه‌های هیمالین و پرشین را ترکیب کرد. امروزه، بسیاری از سازمان‌ها، گربه‌های هیمالین و گربه‌های پرشین را دو نژاد متمایز نمی‌دانند.

مراقبت و نگهداری از گربه هیمالین

بچه گربه نژاد هیمالین

اگر نمی‌توانید هر روز بخشی از وقت خود را به نظافت گربه اختصاص دهید، گربه هیمالین گزینه‌ی مناسبی برای شما نخواهد بود. از آنجایی که موهای بلند و ابریشمی دارند که به راحتی گره می‌خورند، گربه‌ی ابریشمی را هر روز باید با یک شانه‌ی بزرگ با دندانه‌های پهن شانه زد. این کار مانع از گره خوردن موهای گربه می‌شود و به از بین بردن هرگونه آلودگی، گرد و غبار موجود در موهای گربه کمک می‌کند.

علاوه بر این، توصیه می‌شود که به منظور تضمین سلامت و پاکیزگی، گربه هیمالین را هر چند ماه یکبار به آرایشگاه ببرید. خبر خوب این است که گربه‌های هیمالین عاشق جلب توجه‌ صاحبان خود هستند، به همین دلیل است که نظافت آن‌ها چندان دشوار نمی‌باشد – یک پیوند عالی هم برای صاحب گربه و هم برای خود گربه هیمالین.

شما می‌توانید برای جلوگیری از آسیب وارد شدن به مبلمان و پاهای خود، ناخن‌های این گربه را مرتباً کوتاه کنید. پنجه‌ی گربه‌ی خود را هر هفته بررسی کنید و در صورت نیاز، ناخن‌هایش را کوتاه کنید تا سالم و بدون آسیب باقی بمانند.

هر هفته، بخشی از زمان خود را صرف معاینه‌ی گوش گربه‌ی خود بکنید. گوش‌های نوک‌تیز گربه هیمالین مستعد جذب گرد و غبار و آلودگی‌ها هستند که می‌توانند منجر به عفونت گوش شوند. اگر آلودگی را در گوش گربه‌ی خود پیدا کردید، از یک گوش پاک‌کن مخصوص حیوانات خانگی و پنبه برای خارج کرد آن استفاده کنید. هرگز از گوش پاک‌کن در گوش گربه استفاده نکنید – این کار می‌تواند به ساختار داخلی گوش گربه آسیب بزند. در صورتی که گوش‌ها خیلی قرمز و متورم هستند، بلافاصله گربه‌ی خود را دامپزشک ببرید.

گربه‌های هیمالین نیاز به ورزش زیادی ندارند اما بسیار بازیگوش هستند و اگر بی‌حوصله شوید، آن‌ها هم بدجنس خواهند شد. شما می‌توانید آن‌ها را به کمک اسباب‌بازی‌های مخصوص گربه‌ها سرگرم نگه دارید یا هر روز زمانی را برای بازی کردن با گربه‌ی خود اختصاص دهید. از آنجایی که گربه‌های هیمالین دارای شخصیت بازیگوشی هستند، چیزی به سادگی یک توپ کاغذی نیز می‌تواند آن‌ها را برای ساعت‌ها سرگرم نگه دارد.

همچنین بخوانید: گربه ها از چه چیزی خوششان می آید

مشکلات رایج و بیماری های گربه هیمالین

اگرچه تنوع ژنتیکی گربه‌های هیمالین از آن‌ها در برابر بسیاری از مشکلات ژنتیکی مربوط به سلامتی محافظت می‌کند، اما این گربه‌ها مستعد بیماری‌های خاصی هستند. همه‌ی گربه‌های هیمالین دچار مشکلات مربوط به سلامتی نمی‌شوند اما لازم است تا در مورد این بیماری‌ها بیشتر بدانید.

برخی از بیماری‌های رایج در میان گربه‌های هیمالین عبارتند از:

  • بیماری پلی کیستیک کلیه: بیماری PKD با ایجاد کیست‌های مختلف در کلیه‌ی گربه‌ها مشخص می‌شود. این بیماری کشنده نیست اما به منظور جلوگیری از ایجاد کیست‌های جدید و کاهش خطر عفونت‌های باکتریایی خطرناک باید بلافاصله درمان شود.
  • مشکلات تنفسی: از آنجایی که گربه‌های هیمالین دارای صورت صافی هستند، بیشتر در معرض بیماری‌های تنفسی خاصی از قبیل دشواری در تنفس و بلع، یا ناتوانی در انجام فعالیت فیزیکی قار می‌گیرند.
  • کرم حلقوی: نظافت موهای بلند و ضخیم گربه هیمالین سخت است؛ به همین دلیل است که بیشتر در معرض عفونت کرم حلقوی قرار می‌گیرند. مطمئن شوید که پوست گربه‌ی خود را در طول شانه زدن از نظر قرمزی و پوسته پوسته شدن به دقت بررسی کنید و در صورت مشکوک بودن به عفونت کرم حلقوی، بلافاصله به دامپزشک خود مراجعه نمایید.

مطمئن شوید که با دامپزشک خود در مورد بهترین روش‌های کاهش خطر ابتلا‌ی گربه هیمالین خود به این بیماری‌ها صحبت کنید. دامپزشک می‌تواند روش‌هایی برای محافظت از گربه‌ی خود و همچنین، برنامه‌های درمانی موثری ارائه دهد.

رژیم غذایی گربه هیمالین

نیازهای غذایی گربه‌ی شما به سن و سطح فعالیتش مرتبط است. بنابراین، مهم است که در مورد برنامه‌ی غذایی گربه‌ی خود با دامپزشک صحبت کنید. از آنجایی که گربه‌های هیمالین مستعد ریزش مو هستند و موهای ابریشمی و بلند آن‌ها می‌ریزند، شاید از دامپزشک خود برنامه‌ی غذایی که منجر به کاهش ریزش مو در آن ها می‌شود را درخواست دهید.

چاقی گربه‌های هیمالین یک مشکل رایج دیگر در میان تمام نژادهاست. بنابراین، مراقب باشید که در طول وعده‌های غذایی یا میان‌وعده‌ها بیش از اندازه به گربه‌ی خود غذا ندهید. در صورتی که گربه‌تان در حال چاق شدن است، دامپزشک می‌تواند رژیم غذایی مخصوصی را در اختیارتان قرار دهد.

نژادهای گربه‌ مشابه هیمالین

گربه‌های هیمالین، حیوانات خانگی بسیار شیرین، بازیگوش و مهربانی هستند که می‌توانند تقریباً با هر نوع خانه‌ای سازگار شوند. آن‌ها نیاز کمی به ورزش دارند اما نیاز آن‌ها به نظافت بسیار زیاد است – اگر یک گربه‌ی هیمالین در خانه دارید، باید هر روز موهای بلند و ابریشمی او را شانه بزنید.

مثل همیشه، حتماً قبل از آوردن یک گربه به خانه تحقیق کنید که آیا گربه هیمالین برای برنامه و سبک زندگی خانواده شما مناسب است یا خیر.

اگر به نژادهای مشابه گربه هیمالین علاقه دارید، نژادهای زیر را نیز بررسی کنید:

  • گربه پرشین
  • گربه سیامی
  • مین کون

مطالب پیشنهاد شده دیگر

عکس گربه نژاد اسکاتیش

معرفی گربه نژاد پرشین (مشخصات، نگهداری، رژیم غذایی)

۱۰ بزرگترین گربه خانگی جهان با عکس

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *