بهداشت و سلامتخواص خوراکی ها

خواص گیاه خرگوشک و روغن این گیاه + کاربرد و تمام خواص این گیاه

خرگوشک نام یکی نوعی گل ماهور اروپایی است که گیاهی چند منظوره است و از قسمت های مختلف آن استفاده می شود. این گیاه دارای ارزش غذایی بالایی است و خواص زیادی برای سلامت بدن دارد.

خرگوشک گیاهی است از خانواده گل ماهور اروپایی که دارای گیاهان بزرگ دو ساله و یا چند ساله است و بومی منطقه معتدل شمالی به خصوص اوراسیای شرقی است. در این قسمت اطلاعاتی در مورد این گیاه دارویی و روغن آن را می خوانید و در مورد خواص آن آن توضیحاتی ارائه کرده ایم.

خواص و فواید مصرف گیاه خرگوشک

گیاه ماهور یا خرگوشک گلی خاص است که در مناطق آسیای و اروپایی رشد می کند. این گیاه در ایران بیشتر در مناطق معتدل، کوهپایه ای و مراتع ویژه در آذربایجان منتشر می شود. نمونه خشک شده این گیاه در عطاری ها موجود است. خرگوشک طبعی گرم دارد و گل های آن دارای موسیلاژ زیاد، ترکیبات سولفوره، ترکیبات کلسیم، ویتامین گروه B و دیگر املاح معدنی، فیبر و پروتئین است. عصاره این گیاه یا روغن خرگوشک در دسته گل های میمونی این گیاه قرار دارد. در حال حاضر بیش از 350 نوع مختلف از گل ماهور در جهان وجود دارد. قسمت های مختلف گیاه خرگوشک سال های زیادی است که استفاده می شود و در طب سنتی هم جایگاه خاصی دارد. در ادامه این مطلب با خواص گیاه خرگوشک آشنا می شوید.

چای گیاه خرگوشک

قسمت های مختلف گیاه خرگوشک استفاده می شود. از برگ این گیاه چایی مغذی تهیه می شود که در طب سنتی از آن استفاده می شود. این چای را می توانید از فروشگاه های مواد غذایی یا عطاری ها تهیه کنید. می توانید این چای را خیلی راحت در منزل تهیه کنید. نوشیدن چای گیاه خرگوشک در مواردی مانند تسکین گلو، کوفتگی، سرماخوردگی و برونشیت بسیار مفید است. استفاده از چای خرگوشک برای اسهال و بهبود درد مفاصل هم به کار می رود.

بهبود عفونت های گوش

گیاه خرگوشک خواص ضد التهابی دارد و روغن آن هم بسیار خواص ضد باکتریایی دارد و ضد التهاب است. می توانید که روغن خرگوشک را به عنوان یک روش درمان طبیعی برای بهبود عفونت در گوش استفاده کنید. این روغن را می توانید برای بهبود درد گوش به دلیل عفونت های سینوسی ایجاد شده استفاده کرد.

مفید برای ریه ها

برگ گیاه خرگوشک سال ها است که به دلیل تسکین دهندگی ریه و سرفه استفاده می شود و به دیگران هم توصیه می شود. التهاب و خشکی ریه با این گیاه قابل درمان است. افرادی که دچار سوزش ریه به دلیل در معرض بودن شکایت دارند می توانند از این گیاه استفاده کنند. گل های خشک فواید زیادی برای تحریک خشکی دارند.

ترک سیگار

برگ گیاه خرگوشک از سوی گیاه شناسان برای کمک به افرادی که سیگار می کشند و دنبال ترک سیگار هستند پیشنهاد می شود. برای محافظت کردن از ریه بهتر است که افراد سیگاری چای خرگوشک را بنوشند. می توان همزمان از این گیاه به عنوان گیاهی دودزا برای از بین بردن میل به سیگار استفاده کرد. استنشاق دود خرگوشک به صورت مستقیم روشی برای رسیدن به آرامشی برای ریه ها، باز شدن گرفتگی و کمک به توقف کردن سرفه است.

خواص گیاه خرگوشک و روغن این گیاه

مفید برای مثانه

ریشه گیاه خرگوشک برای بهبود درد کمر و مشکلاتی مانند بی اختیاری ادرار، استرس زیاد، بی اختیاری در بارداری، بی اختیاری در یائسگی و بی اختیاری ادرار در کودک استفاده کرد. از این گیاه می توان برای کمک به بیماران سیستیت بینابینی و هیپرپلازی خوش خیم پروستات نیز بهره برد.

درمان کننده میگرن و سردرد

عصاره این گیاه خاصیت ضد التهابی و ضد درد دارد و به عنوان درمانی مناسب برای بهبود میگرن و سردرد استفاده می شود.

بهبود دهنده اسپاسم ها

گیاه خرگوشک دارای خاصیت ضد اسپاسم است و باعث بهبود دردهای احتمالی ناشی از زخم معده و قاعدگی خواهد شد. خواص ضد التهابی و ضد دردی که این گیاه دارد باعث بهبود شرایط می شود.

روغن خرگوشک برای موها

با روغن خرگوشک می توانید موهای خود را زیبا کنید. روغن با هزینه ای کم باعث بهبود موی شما می شود. از روغن خرگوشک می توانید برای رفع مشکلاتی مانند موخوره، ریزش مو، کدری مو، خشکی مو و شوره سر استفاده نمایید.

بهبود دهنده گوارش و هضم

دیگر خاصیت گیاه خرگوشک مفید بودن برای سیستم گوارش و کمک به هضم غذا است. این گیاه برای درمان اسهال و رفع یبوست استفاده می شود. خرگوشک برای برطرف کردن مشکلات روده استفاده می شود و باعث از بین رفتن سموم بدن می شود. با مصرف چای خرگوشک از خواص گوارشی آن بهره مند خواهید شد.

درمان کننده سل

در اوایل قرن 16 مصرف عصاره گیاه خرگوشک به عنوان یک درمان برای بیماری سل در اروپا مصرف می شد و بسیار نتیجه بخش بود. با توجه به تحقیقات انجام شده در این مورد در قرن 18 مشخص شد که تعدادی از بیماران مبتلا به سل در بیمارستان سنت وینست انگلیس با مصرف این گیاه بهبود پیدا کرده اند. در این مورد پزشکان بر این باور هستند که با مصرف این گیاه در مراحل اولیه بیماری سل می توان کمک زیادی به بهبود و درمان کامل بیماران کرد.

درمان کننده آنفولانزا و سرماخوردگی

عصاره برگ گیاه خرگوشک یا ماهور خواص تحریک کنندگی و ضد باکتریایی دارد، این خواص گیاه باعث شده است تا خرگوشک به عنوان درمان کننده خانگی و طبیعی برای آنفولانزا و سرماخوردگی مورد استفاده قرار بگیرد. طبق گفته های محققان پزشکی،  ساپونین هایی که در این گیاه وجود دارند دارای خاصیت خلط آوری می باشند و باعث می شوند تا میزان مخاط تولید شده در بدن کاهش یابد و احتقان زیر کاهش خواهد یافت.

 بهبود دهنده درد مفاصل و روماتیسم

از زمان های گذشته تا به حال استفاده از برگ خرگوشک به صورت موضعی، روی مفاصل درناک و روماتیسمی استفاده شده است. امروزه استفاده از ریشه گیاه خرگوشک برای درمان کمر درد استفاده می شود. گیاه شناسان عقیده دارند که استفاده از گیاه خرگوشک در این مورد موثر است. ریشه این گیاه به صورت تزریقی و یا در دوزهای کوچک محلول وجود دارد. 7 قطره از تنتور این گیاه و ماساژ ان روی محل مورد نظر باعث از بین رفتن درد خواهد شد.

خاصیت ضد باکتریایی

خرگوشک خاصیت ضد باکتریایی دارد و به همین دلیل برای درمان عفونت استفاده می شود و نتایج خوبی هم در پی داشته است. همان گونه که گفتیم این خاصیت گیاه برای درمان سل استفاده می شود. خواص فوق العاده ورکاسکوزید این گیاه به شکل مناسب عفونت ها را درمان می نماید.

بهبود دهنده مشکلات خواب

یکی از مشکلات جوامع مدرن امروزی بی خوابی است، که هر گروه سنی ممکن است درگیر آن شود. برای رفع بی خوابی می توانید به جای مصرف قرص های مختلف از گیاه خرگوشک استفاده کنید. خرگوشک تحت عنوان یک آرامش بخش طبیعی می تواند باعث آرامش اعصاب شما شود و با بی خوابی هم مقابله می کند. برای درمان بی خوابی و آرامش اعصاب می توانید از این گیاه استفاده کنید.

درمان کننده اختلالات پوستی

علاوه بر چای خرگوشک و برگ های آن می توان از خواص روغن آن بهره برد. با استفاده از روغن این گیاه می توانید از شر مشکلات پوست خلاص شوید. این روغن برای درمان زخم، تاول و بردگی های کوچک استفاده می شود. می توان از چای برگ خرگوشک هم روی زخم و بریدگی های سطحی استفاده کرد، خواص آرامش بخشی این گیاه روی پوست هم تاثیر می گذارد. می توانید از روغن خرگوشک و روغن زیتون برای این کار استفاده کنید.

بهبود بیماری های تنفسی

استفاده کردن از چای خرگوشک برای بهبود و مقابله کردن با بعضی از بیماری های تنفسی مانند سرماخوردگی، سرفه و برونشیت بسیار کمک می کند. این چای باعث بهبود گلو درد هم می شود. خواص ضد باکتریایی این چای التهاب و عفونت ها را رفع می کند. مصرف چای خرگوشک در کودکان سرماخورده هم مفید است و باعث حذف مخاط اضافی در گلو و مجاری بینی می شود. این گیاه برای بهبود بیماری تنفسی آسم هم مفید است. بخور برگ های این گیاه و استنشاق آن و نوشیدن چای این گیاه برای درمان آسم مفید است. می توانید از برگ های خشک شده خرگوشک برای بخور گیاهی بدون عارضه استفاده نمایید.

موارد دیگر استفاده از گیاه خرگوشک

علاوه بر موارد گفته شده از گیاه خرگوشک در مواردی دیگر استفاده می شود که عبارتند از:

  • در گذشته از این گیاه برای سم ماهی، رنگ و ساخت مشعل و شمع استفاده می کرده اند.
  • با جوشاندن این گیاه در آب، رنگ زرد حاصل می شود.
  • استفاده این گیاه با اسید سولفوریک رقیق، رنگ سبز تقریبا دائمی ایجاد می نماید، که با اضافه کردن قلیایی این رنگ قهوه ای خواهد شد.
  • از ترکیبات گل های ماهور برای رنگ کردن موها به رنگ طلایی استفاده می شود.
  • با فرو کردن ساقه این گیاه در موم می توان مشعل ساخت.
  • از این گیاه به عنوان عایقی به منظور گرم نگه داشتن پا و ایجاد حصیری برای شمع بهره می برند.
  • برگ های خرگوشک دارای روتنون هستند که می توان از آن به عنوان حشره کش استفاده کرد.
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *