حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

بهترین سگ های سایز متوسط (معرفی سگ های با اندازه متوسط)

بعضی افراد سگ های عظیم الجثه را دوست دارند و برخی دیگر ترجیح می دهند از نژاد سگ خانگی پا کوتا انتخاب کنند. اما اگر فکر می‌کنید که یکی از این نژادهای سگ های سایز متوسط برای شما و خانواده‌تان مناسب هستند، با ما در این مقاله همراه باشید تا مناسب‌ترین نژاد سگ با اندازه متوسط را با توجه به سبک زندگی خود پیدا کنید.

سگ های سایز متوسط

یکی از بهترین نکات در مورد سگ‌ها (البته، علاوه بر بامزه  و باهوش بودن)، این واقعیت است که در انواع و سایزهای متفاوتی وجود دارند. از نژادهای بسیار کوچک گرفته تا نژادهای بسیار بزرگ، سگ‌ها در هر سایزی که دوست دارید، وجود دارند. در این میان، سگ های سایز متوسط قرار دارند که برای بسیاری از افراد، بهترین گزینه به حساب می‌آیند.

منظور از سگ های سایز متوسط، سگ‌هایی هستند که بین 20 تا 60 پوند وزن دارند و قد آن‌ها کمتر از 27 اینچ است. در ادامه، اطلاعاتی در رابطه با این سگ های سایز متوسط ارائه می‌شود تا بتوانید سگ موردنظرتان را به ساده‌ترین شکل ممکن انتخاب کنید.

1- نوا اسکوشیا تولینگ رتریور

سگ های نژاد اندازه متوسطیکی از نژادهای سگ متوسط سگ های رتریور هستند. این سگ های سایز متوسط دارای موهای قرمز رنگ هستند و بسیار شبیه به گلدن رتریور می‌باشند؛ البته، کوچک‌تر هستند و محبوبیت کمتری دارند. به گفته‌ی نیکول الیس، مربی سگ و کارشناس سبک زندگی با حیوانات خانگی، تولینگ‌ها بسیار باهوش و پرانرژی هستند.

این سگ‌ها برای صدای پارس بلندشان شهرت دارند که شبیه به فریاد است. آن‌ها برای ابراز هیجان و اشتیاق خود، پارس می‌کنند. نوا اسکوشیا تولینگ رتریور برای کسانی مناسب است که سبک زندگی فعالی دارند زیرا عاشق ورزش‌های مختلف از جمله شنا و چابکی است.

2- سگ تازی ویپت

سگ های سایز متوسط ویپت‌ها شبیه به گری هوند هستند اما اندازه‌ی کوچک‌تری دارند. قد این نژاد از سگ های سایز متوسط بین 18 تا 22 اینچ تا شانه است. به گفته‌ی جیمی ریچاردسون، رئیس ستاد پزشکی دامپزشکی Small Door، سگ‌های تازی ویپت بسیار سریع هستند و فعالیت‌های سرعتی و شدید روزانه را دوست دارند، از جمله دنبال کردن فریزبی. با وجود این فعالیت‌های زیاد، آن‌ها دوست دارند که با صاحبان خود کنار بیایند.

سگ‌های تازی ویپت بسیار دوست‌داشتنی و مهربان هستند، نیاز به نگهداری زیادی ندارند و به ندرت پارس می‌کنند. ویپت‌ها از نژاد سگ‌های بریندل هستند و دوست دارند در حیاط‌های بزرگ بدوند. با این وجود، این سگ‌ها در آپارتمان نیز شاد هستند (تا زمانی که به اندازه‌ی کافی ورزش کنند).

3- بول داگ‌ها

سگ با اندازه متوسطبه گفته‌ی الکس ویلن، موسس Cooper’s Treats، اگر عاشق چین و چروک‌های بامزه هستید و با لجبازی‌های سگ‌ها مشکلی ندارید، بول داگ‌ها بهترین نژاد برای شما هستند. از آنجایی که بول داگ‌ها بسیار چاق هستند، معمولاً نسبت به وزنشان کوچک به نظر می‌رسند. انواع بسیار متنوعی از بول داگ‌ها وجود دارند، از جمله فرانسوی، انگلیسی و آمریکایی. اما از نظر شخصیتی بسیار شبیه به یکدیگر هستند. آن‌ها نیاز به ورزش زیادی ندارند. به همین دلیل است که اگر به دنبال یک سگ مناسب آپارتمانی می‌گردید یا معمولاً برنامه‌ی روزانه‌ی شلوغی دارید، بول داگ‌ها بسیار مناسب هستند.

4- شپرد استرالیایی 

سگ هایی با اندازه متوسطعلیرغم، شپردهای استرالیایی در واقع از غرب آمریکا و اصالتاً سگ گله هستند. به گفته‌ی سارا ووتن، دامپزشک در Pumpkin Pet Insurance، شپردها برای خانواده‌ها یا افراد مجردی که سبک زندگی بسیار فعال و همچنین محل زندگی بسیار بزرگی دارند، مناسب هستند. این سگ های سایز متوسط، نژاد کاری هستند و در طول روز به حداقل یک ساعت ورزش نیاز دارند. اگر ورزش کنند، به آسانی می‌توان به آن‌ها آموزش داد و همراهان خوبی هستند.

دکتر ووتن در مورد این سگ‌ها هشدار می‌دهد که اگر به اندازه‌ی کافی ورزش نکنند، می‌توانند خرابکاری کنند و عادت‌های بدی داشته باشند. بنابراین، اگر یک شپرد استرالیایی می‌خواهید، مطمئن شوید که وقت کافی برای فعال بودن در طول روز داشته باشید. یکی از ویژگی‌های دیگری که سگ‌های شپرد استرالیایی دارند و به عنوان یک اشکال در نظر گرفته می‌شود، نیاز به نظافت منظم و زیاد است.

5- سگ گله‌ی استرالیایی

سگ های سایز متوسط این سگ سایز متوسط از استرالیا است. به گفته‌ی دکتر نلسون، سگ‌های گله استرالیایی بسیار پرانرژی هستند و نیاز به برنامه‌ی ورزشی منظم دارند. این سگ های سایز متوسط برای زندگی در محیط‌های داخل و سبک زندگی آرام مناسب نیستند.

دکتر نلسون اضافه می‌کند که این سگ‌ها در واقع سگ گله هستند. به همین دلیل است که رفتار چندان مناسبی با بچه‌های کوچک ندارند زیرا ان‌ها را مانند گوسفند گله می‌بینند. در نتیجه، سگ گله استرالیایی، گزینه‌ی مناسبی برای خانواده‌ها نیست. اما اگر توله سگی می‌خواهید که عاشق بازی کردن و در عین حال بسیار سالم باشند، سگ گله‌ی استرالیایی بهترین گزینه خواهد بود زیرا بیشتر از 15 سال عمر می‌کند.

6- سگ بردر کولی

نژاد سگ متوسطسگ بردر کولی که کاملاً قهوه‌ای است، حدود 40 تا 60 پوند وزن دارد. به گفته‌ی الیس، بردر کولی اساساً یک سگ کاری است و دوست دارد در طبیعت باشد. این سگ‌ها بهترین گزینه برای افراد یا خانواده‌های فعال به شمار می‌روند. موهای آن‌ها نیاز به برس زدن دارند اما ریزش چندان زیادی ندارند. از آنجایی که سگ گله هستند (مانند سگ گله استرالیایی)، نگه داشتن آن‌ها برای خانواده‌های دارای کودکان خردسال توصیه نمی‌شود.

7- سگ کوکر اسپانیل

سگ هایی با اندازه متوسطدر دهه‌ی 1950، سگ کوکر اسپانیل به عنوان بهترین گزینه برای سگ خانواده در نظر گرفته می‌شد. به گفته‌ی دکتر ووتن، کوکرها سایز کوچکی دارند و وزن آن‌ها، 30 پوند است. آن‌ها به نظافت زیاد نیاز دارند. سگ‌های کوکر اسپانیل رفتار دوستانه‌ای دارند، با کودکان خوب هستند و در طول روز به 30 دقیقه ورزش نیاز دارند. اگر به دنبال سگی هستید که از خانه‌ی شما دفاع کند، کوکر اسپانیل گزینه‌ی مناسبی نیست. در عوض، آن‌ها جز بهترین نژادهای سگ‌های نگهبان برای حفاظت به شمار می‌روند.

8- سالوکی یا پرشین هوند

سگ های سایز متوسط سالوکی‌ها یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ به شمار می‌روند که مربوط به 7000 سال قبل از میلاد می‌شوند. به گفته‌ی دکتر نلسون، دید فوق‌العاده‌ای دارند و بدن لاغرشان موجب سرعت بالا شده است. آن‌ها عادت به شکار کردن داشتند. بنابراین، جای تعجبی ندارد که بسیار ورزشکار و عاشق فعالیت بیرون از خانه هستند.

سگ های سایز متوسط سالوکی، هوش بالایی دارند و تا وقتی که رفتار خوبی با آن‌ها شود، سگ‌های خوشحالی هستند. یک نکته‌ی بامزه‌ی دیگر در مورد این سگ‌ها این است که موهای ابریشمی آن‌ها نیاز به برس زدن هفتگی دارد اما به عنوان سگ‌های بسیار تمیز شناخته می‌شوند زیرا هر چند وقت یکبار به حمام نیاز پیدا می‌کنند.

9- سگ سیلکن ویندهاند

سگ با اندازه متوسطسگ‌های سیلکن ویندهاند از نژاد تازی هستند اما نسبت به سایر سگ‌های تازی از جمله سالوکی، کوچک‌تر می‌باشند. به گفته‌ی الیس، آن‌ها حیوانات خانگی فوق‌العاده‌ای برای افرادی به شمار می‌روند که برای اولین بار تصمیم به نگهداری از یک حیوان خانگی گرفته‌اند. ظاهر منحصر به فردی دارند و نیازی چندان زیادی به ورزش کردن ندارند. سگ‌های سیلکن ویندهاند بسیار شیرین و بامزه هستند. در صورتی که زندگی پرمشغله‌ای دارید، می‌توانید این سگ‌ها را در خانه تنها بگذارید.

10- سگ بریتانی اسپانیل

نژاد سگ متوسطسگ‌های بریتانی اسپانیل که کاملاً قهوه‌ای رنگ هستند، حدود 30 تا 4 پوند وزن دارند. به همین دلیل است که یک سگ سایز متوسط عالی به شمار می‌روند؛ نه زیادی بزرگ هستند و نه زیادی کوچک. به گفته‌ی ویلن، این سگ‌ها باهوش و بسیار وفادار هستند اما نیاز به ورزش و وقت گذراندن با صاحبشان دارند. سگ‌ها بریتانی از نژاد سگ‌های فرانسوی هستند که به شکارچیان در شکار پرندگان کمک می‌کردند. به همین دلیل است که تصویر آن‌ها را می‌توان در نقاشی‌های فرانسوی متعلق به بیش از 100 سال پیش دید.

11- پمبروک ولش کورگی

سگ های سایز متوسط

پمبروک ولش کورگی یکی از انواع سگ های سایز متوسط به مشار می‌رود که بدن کوچکی دارد زیرا پاکوتاه است. رنگ آنکاملاً قهوه ای است و وزنی حدود 25 تا 30 پوند دارد که البته به اندازه‌ی والدینش بستگی دارد. به گفته‌ی ساکورا دیوس، تکنسین دامپزشکی، این سگ‌ها اگرچه کوچک هستند اما پاهای بسیار قوی دارند و به همین دلیل است که چابکی آن‌ها خیره‌کننده است.

سگ‌های پمبروک ولش کورگی به خاطر رفتار دوستانه، بازیگوشی و گاهی‌اوقات هم لجبازی شهرت دارند. این سگ‌ها از جمله نژادهای وابسته‌ای هستند که نوازش شدن را دوست دارند.

12- بیگل‌ها

نژاد سگ متوسطبیگل‌ها از جمله نژادهای عالی و شناخته شده‌ی سگ های سایز متوسط به شمار می‌روند. آن‌ها حیوانات خانگی عالی هستند که برای سبک زندگی افراد تنها نیز مناسب می‌باشند. به گفته‌ی دکتر ووتن، بیگل‌ها عاشق بچه‌های کوچک هستند، به آسانی آموزش می‌بینند، ریزش مو کمی دارند و سگ‌های سالمی هستند. علاوه بر این که یکی از نژادهای سایز متوسط به حساب می‌آیند، بیگل‌ها از خانواده‌ی سگ‌های مو کوتاه نیز هستند.

13- سگ آبی پرتغالی

سگ هایی با اندازه متوسطسگ آبی پرتغالی اساساً نژادی بود که به ماهیگیران کمک می‌کرد. دلیل نامگذاری آن نیز همین موضوع است. همانطور که از نامش مشخص است، سگ آبی پرتغالی عاشق وقت گذراندن در آب است. این سگ‌ها به شدت باهوش هستند، آموزش آن‌ها بسیار ساده است و دوست دارند صاحبان خود را شاد و راضی کنند. موهای فر این سگ‌ها، ریزش چندان زیادی ندارد و سگ‌های خوبی برای خانواده‌ها به شمار می‌روند. با این وجود، نیاز به ورزش زیاد دارند.

14- سگ نژاد ویشلا

سگ های سایز متوسط سگ‌های نژاد ویشلا که بین 45 تا 60 پوند وزن دارد، برای موهای قهوه‌ای رنگشان شهرت دارند. این سگ‌ها اساساً برای شکار آموزش داده می‌شدند. به همین دلیل است که از بودن با انسان‌ها لذت می‌برند. به گفته‌ی دیلن، آن‌ها همراهان وفادار و خوبی برای انسان‌ها هستند اما از این که برای مدت زمان طولانی تنها بمانند، خوششان نمی‌آید.

15- سگ گله شتلند

سگ های با اندازه متوسطسگ گله شتلند یکی از انواع سگ های سایز متوسط است که شخصیت بسیار شیرینی دارد. به گفته‌ی دکتر ووتن، سگ‌های گله شتلند دارای رفتار بسیار دوستانه و خوبی با اعضای خانواده یا افراد مجرد هستند. برخی از آنها کمی مضطرب هستند. این نژاد از سگ‌ها به 30 دقیقه ورزش روزانه نیاز دارند و می‌توانند هم در خانه‌های ویلایی و هم در آپارتمان‌ها زندگی کنند. به این نکته توجه کنید که سگ‌های شتلند دو بار در سال ریزش مو شدیدی را تجربه می‌کنند. به همین دلیل است که به نظامت و برس زدن منظم نیاز دارند.

16- سگ‌های ترکیب دودل سایز متوسط

سگ اندازه متوسطهر چیزی که با پودل ترکیب شود، به یک سگ دودل سایز متوسط فوق‌العاده تبدیل خواهد شد. به گفته‌ی دکتر ووتن، این سگ‌ها بسیار سالم هستند و رابطه‌ی خوبی با اعضای خانواده و بچه‌های کوچک دارند. به سطح مشخصی از ورزش نیاز دارند و میزان ریزش مو آن‌ها به این موضوع بستگی دارد که ترکیب چه نژادی هستند. تمام سگ‌های دودل هایپوآلرژنیک نیستند و برخی از آن‌ها ریزش مو را تجربه می‌کنند. با این وجود، هیچ سگی صد در صد هایپوآلرژنیک نیست.

17- پودل‌ها

سگ متوسطبله، پودل‌ها خود از جمله سگ های سایز متوسط به شمار می‌روند. پودل‌های استاندارد معمولاً در دسته‌بندی نژاد سگ های  سایز متوسط قرار می‌گیرند. به گفته‌ی دکتر نلسون، این سگ‌ها بسیار باهوش هستند، شناگرهای فوق‌العاده‌ای می‌باشند و آموزش دادن به آن‌ها ساده است.

این سگ‌ها نیاز به برس زدن منظم دارند. به عبارت دیگر، باید هر روز موهای آن‌ها را برس بزنید و ماهانه کوتاه کنید. با این وجود، یکی از نکات خوی سگ‌های پودل، نداشتن ریزش مو است. دکتر نلسون اضافه می‌کند، پودل‌های سایزهای مختلف به کمی ورزش نیاز دارند. شنا کردن و دویدن از جمله فعالیت‌های مورد علاقه‌ی پودل‌ها محسوب می‌شود.

18- بول تریر 

نژادهای سگ متوسطبه گفته‌ی دکتر ریچاردسون، بول تریرها برای لجبازی و شیطنت شهرت دارد. اما اگر به خوبی آموزش ببینند و به اندازه‌ی کافی ورزش کنند، همراهان فوق‌العاده‌ای خواهند بود. سگ‌های بول تریر بسیار وفادار، دوست‌داشتنی و عاشق صاحبانشان هستند. این نژاد از سگ‌ها بسیار بازیگوش است. بنابراین، نیاز به سبک زندگی فعالی دارند.

19- سگ نژاد سافت کوتد ویتن تریر

سگ‌های سافت کوتد ویتن تریر اساساً از اسکاتلند هستند و به عنوان سگ‌های کاری نگهداری می‌شدند. به گفته‌ی دکتر ووتن، این سگ‌ها عاشق انسان‌ها هستند و انرژی نسبتاً بالایی دارند؛ روزانه 45 تا 1 ساعت ورزش و بازی برای سگ‌های سافت کوتد ویتن تریر توصیه می‌شود. آن‌ها سگ‌های سالمی هستند و ریزش مو بسیار کمی دارند. با این وجود، به برس زدن منظم نیاز دارند.

20- اسپرینگر اسپانیل انگلیسی

سگ های با اندازه متوسطاسپرینگر اسپانیل انگلیسی یکی دیگر از سگ های سایز متوسط به شمار می‌رود که در واقع سگ کاری است. به گفته‌ی دکتر ریچاردسون، اسپرینگر اسپانیل‌ها دارای رفتار دوستانه‌ای هستند، آموزش آن‌ها راحت است، فعالیت کردن را دوست دارند و عاشق وقت گذراندن با صاحبانشان هستند. آن‌ها دوست دارند صاحبان خود را شاد کنند و بسیار دلسوز هستند. در صورتی که برای مدت زمان طولانی تنها بمانند، بداخلاق می‌شوند. این سگ‌ها برای خانواده‌های دارای فرزند کوچک مناسب هستند.

21- باست هوند

نژادهای سگ متوسطچه کسی این سگ‌های بامزه را دوست ندارد؟ این سگ‌ها بیشتر برای استقامت ساخته شده‌اند تا سرعت، اما بینی بسیار قوی آن‌ها می‌تواند سرعت پایین را جبران کند. به گفته‌ی دکتر نلسون، سگ‌های باست هوند برای شکار خرگوش و آهو استفاده می‌شدند و به اندازه‌ی سایر سگ های سایز متوسط پرانرژی نیستند. با این وجود، دکتر نلسون، میزان متوسط ورزش را برای جلوگیری از افزایش وزن این سگ‌ها توصیه می کند.

موهای کوتاه و ضخیم آن‌ها نیاز به برس زدن دارند و نظافت نیز باید به صورت مرتب انجام گیرد چراکه گوش‌های سنگینشان مستعد عفونت‌های گوش هستند. رسیدگی به مشکلات پوست و مو این نژاد در اولویت قرار دارد.

22- مینیاتور پینشر

سگ های سایز متوسطبه گفته‌ی دکتر نلسون، این سگ‌های باهوش، ورزشکار و با اعتماد به نفس در ابتدا برای گرفتن موش صحرایی آموزش می‌دیدند. اجداد این نژاد از سگ، یعنی پینشر آلمانی، عاشق دویدن و فعالیت‌های مربوط به چابکی هستند. در حالی که نیاز به نظافت و مراقبت چندان زیادی ندارند اما گزینه‌ی خوبی برای صاحبانی که برای اولین بار قصد نگهداری از یک سگ را دارند، محسوب نمی‌شوند.

آن‌ها بسیار پرانرژی هستند و اگر به خوبی آموزش داده نشوند، از نبوغ خود برای کارهای شیطنت‌آمیز و خرابکاری استفاده خواهند کرد. صاحبان این نژاد از سگ های سایز متوسط باید مطمئن شوند که سگ‌هایشان به اندازه‌ی کافی ورزش می‌کنند و از نظر ذهنی مشغول نگه داشته می‌شوند.

23- مات

سگ های نژاد اندازه متوسطبه گفته‌ی ویلن، اگر به دنبال سگ های سایز متوسط هستید، من قطعاً توصیه می‌کنم که به پناهگاه‌های محل زندگی خود سر بزنید. داوطلبان می‌توانند به شما در یافتن هر اندازه از سگی که موردنظرتان است، کمک کنند. از آنجایی که احتمالاً به دنبال یک سگ بالغ هستید، می‌توانید سگی با سایز موردنظرتان را در این پناهگاه‌ها پیدا کنید.

مطالب پیشنهاد شده دیگر

گران‌ترین نژاد سگ در جهان

هر چند وقت یکبار باید سگ را شست

کدام نژاد سگ عمر بیشتری دارد ؟

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *