حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

باوفاترین نژاد سگ (ژرمن شپرد در رتبه چهارم)

نیازی به توضیح ندارد که سگ‌ها به باوفا بودن شهرت دارند. با این وجود، برخی از نژاد سگ‌ها باوفاتر از باقی نژادها هستند. آیا می دانید باوفاترین نژاد سگ کدام است؟ آیا وفاداری سگ ها ارتباطی با نژاد آن ها دارد یا نوع تربیت و محیطی که سگ ها در آن زندگی می کنند روی میزان وفاداری سگ ها تاثیر می گذارد؟ بسیاری از این سگ‌های وفادار برای سال‌هاست که شغل‌هایی از قبیل سگ نگهبان یا سگ گله را به خود اختصاص داده‌‌اند. از آنجایی که چنین سگ‌هایی زمان زیادی را با انسان‌ها سپری می‌کنند، کاملاً طبیعی است که ارتباط خاصی بین آن‌ها ایجاد شود.

به گفته‌ی یک دامپزشک، معمولاً وفاداری یک نژاد سگ، ارتباط مستقیمی با نوع کاری دارد که برای آن پرورش داده می‌شود. سگ‌هایی که برای شکار کردن، نگهبانی و کارهای عمومی پرورش داده می‌شوند، باوفاتر از نژادهای دیگر هستند.

در حالی که ممکن است نژاد ژرمن شپرد را به عنوان یک سگ پلیس در نظر بگیرید اما وقتی نوبت به انتخاب وفادارترین نژاد سگ در دنیا می‌رسد، کدام نژاد سگ را برای خانواده‌ی خود انتخاب خواهید کرد؟

چرا سگها باوفا هستند؟

آیا تاکنون از خود پرسیده‌اید که چرا سگ‌ها آنقدر باوفا هستند؟ آیا این وفاداری به خاطر وابستگی آن‌ها به غذا و پناهگاهی است که در اختیارشان قرار می‌دهیم؟ آیا واقعاً ما را دوست دارند؟

مطالعات نشان می‌دهند که وفاداری یک سگ نسبت به انسان‌ها کاملاً ژنتیکی است. دانشمندان برای مدت طولانی است که به این نتیجه رسیده‌اند که سگ‌ها رفتار دوستانه‌تری نسبت به گرگ‌ها دارند اما تحقیقات همچنین تایید می‌کنند که سگ‌ها دارای ترکیب ژنی متفاوتی در مقایسه با گرگ‌ها هستند و به همین دلیل است که رفتار دوستانه‌تری را در ارتباط با انسان‌ها از خود نشان می‌دهند.

اما آیا این بدان معنی است که سگ‌ها فقط نسبت به صاحبان خود وفادار هستند؟ یا هر کسی که غذا یا رفتار دوستانه‌ای از خود نشان دهد، می‌تواند از وفاداری سگ‌ها بهره‌ گیرد؟ مطالعه‌ی انجام گرفته در دانشگاه ایموری نشان داد که سگ‌ها نیز دلبسته‌ی برخی از انسان‌ها می‌شوند. در طول این مطالعه، از سگ‌ها در حالی که تکه‌ی کوچکی از لباس صاحب خود را بو می‌کشیدند، اسکن مغزی گرفته شد.

نه‌تنها سگ‌ها، بوی صاحبان خود را تشخیص دادند بلکه ارتباط مثبتی با آن‌ها برقرار نمودند و این رفتار سگ‌ها احتمالاً نشان‌دهنده‌ی یک تمایل ژنتیکی برای ابراز محبت نسبت به صاحبانشان است. دلبستگی، وفاداری و علاقه به شاد و راضی کردن انسان‌ها از جمله ویژگی‌های کلیدی یک نژاد سگ باوفا محسوب می‌شود.

10 نژاد سگ وفادار

در ادامه، نگاهی بر 10 تا از وفادارترین نژاد سگ و ویژگی‌های آن‌ها می‌اندازیم تا به شما در انتخاب نژاد مناسب کمک کند.

نژاد سگ باکسر

باوفاترین نژاد سگ: نژاد سگ باکسر

باکسر، نژادی قوی، تنومند و یکی از 10 سگ موجود در لیست باوفاترین نژاد سگ است. با داشتن آرواره‌ی مربعی شکل و بدن عضلانی 60 تا 70 پوندی، بسیار ترسناک به نظر می‌رسند. در حالی که زمانی برای مبارزه‌ی سگ‌ها پرورش داده می‌شدند اما هوش و وفاداری آن‌ها باعث شد تا برای سگ نگهبان، سگ پلیس یا پیک آموزش داده شوند. اگر به درستی آموزش ببینند، باکسرها نژاد بسیار مهربانی هستند.

نژاد سگ روتوایلر

باوفاترین نژاد سگ: روتوایلر

روتوایلرها در زمان‌های قدیم به عنوان سگ گله پرورش داده می‌شدند؛ یعنی از گاو و گوسفندها مراقبت و محافظت می‌کردند. روتوایلرها نیز مانند باکسرها از جمله سگ‌های مو کوتاه با بدنی تنومند هستند و اگر تاکنون با آن‌ها وقت سپری کرده باشید، حتماً می‌دانید که سگ‌های بزرگ ولی مهربانی هستند.

باشگاه روتوایلر آمریکا بیان می‌کند: روتوایلرها به یک آموزش سخت نیاز دارند اما می‌توانند تبدیل به یکی از وفادارترین سگ‌ها برای خانواده‌ها شوند.

نژاد سگ ماستیف

باوفاترین نژاد سگ: ماستیف

ماستیف‌ها یکی از قدیمی‌ترین و باوفاترین نژادهای سگ‌ محسوب می‌شوند و تاریخچه‌ی طولانی در میان سگ‌های نگهبان دارند. ماستیف‌ها که به عنوان سگ‌های بزرگ ولی مهربان شناخته می‌شوند، بسیار وفادار، دلسوز و در عین حال، محافظ هستند. گفتیم بزرگ و غول‌پیکر؟ یک ماستیف بزرگ می‌تواند 100 پوند باشد در حالی که سگ‌های ماستیف بزرگ‌تر بیش از 200 پوند وزن دارند.

ماستیف‌ها دارای چین و چروک‌های بامزه‌ی پیشانی و گونه‌های آویزانی هستند. از نظر رنگ‌بندی، ماستیف‌ها بسته به اصل و نسبشان می‌توانند خاکستری، حنایی و راه‌راه باشند.

همچنین بخوانید: گرانترین نژاد سگ در جهان کدام است؟

ژرمن شپرد

باوفاترین نژاد سگ: ژرمن شپرد

ژرمن شپردها همانند روتوایلر و باکسرها آلمانی هستند و یک سگ خدماتی بسیار عالی به شمار می‌روند. از پلیس گرفته تا ارتش، ژرمن شپردها به عنوان سگ‌های جستجو و نجات پرورش داده می‌شوند. آن‌ها کنجکاو، باهوش، پرانرژی هستند و در صورت برخورداری از آموزش خوب و سبک زندگی فعال، حیوانات خانگی عالی به شمار می‌روند.

ژرمن شپردها دارای پوشش دولایه‌ای و گوش‌های نوک تیز هستند و رنگشان نیز می‌تواند سفید یا ترکیبی از مشکی، قهوه‌ای و سفید باشد. ژرمن شپردهای ماده می‌توانند به کوچکی 50 پوند باشند در حالی که ژرمن شپردهای نر تا 90 پوند نیز وزن دارند.

گریت پیرنیس

باوفاترین نژاد سگ: گریت پیرنیس

یکی دیگر از نژادهای قدیمی سگ‌ها، گریت پیرنیس هستند که نامگذاری آن‌ها به خاطر رشته‌‌کوه‌هایی با همین نام است که در مرز فرانسه و اسپانیا قرار دارند.

این سگ‌ها بسیار مهربان هستند. آن‌ها مانند جغد شب می‌باشند زیرا .ظیفه‌ی اصلی آن‌ها محافظت از گله در حالی که چوپان در خواب است، می‌باشد. پوشش سفید و کرکی آن‌ها باعث می‌شود تا در آب و هوای سرد، گرم بمانند و چشمان سیاه زغالی رنگشان باعث می‌شود تا به یاد آدم برفی یخ زده بیفتیم. آن‌ها یکی دیگر از نژادهای بزرگ سگ محسوب می‌شوند و وزنی بین 85 تا 100 پوند دارند.

بردر کولی

باوفاترین نژاد سگ: بردر کولی

بردر کولی که یکی از سگ های سایز متوسط است یک سگ پرانرژی است و به عنوان سگ گله شناخته می‌شود و از بچه‌ها، گربه‌ها و انسان‌های بالغ محافظت می‌کنند.

بردر کولی بسیار فعال است و به فعالیت فیزیکی و ذهنی بسیار زیادی نیاز دارد. بردر کولی در رنگ‌های مختلف وجود دارد، از سفید و مشکی گرفته تا آبی. رنگ چشمان آن‌ها به همان اندازه‌ی رنگ موهایشان متنوع است – برخی قهوه‌ای هستند و برخی دیگر آبی. برخی از بردر کولی‌ها هم چشمانی با دو رنگ متفاوت دارند. آن‌ها نیز پوشش دولایه دارند و وزن آن‌ها معمولاً بین 40 تا 45 پوند است.

رتریور لابرادور 

باوفاترین نژاد سگ: رتریور لابرادور 

رتریور لابرادور از شکلاتی گرفته تا زرد و سفید، بسیار خوش اخلاق و مهربان هستند و همیشه، لحظات خوبی را در کنار صاحبانشان سپری می‌کنند.

رتریور لابرادور، سگ‌های وفاداری هستند که از وقت گذراندن با اعضای خانواده بسیار شاد می‌شوند. این نوع سگ‌ها، واکنش خوبی به آموزش مثبت از خود نشان می‌دهند. طول موهایشان متوسط است و گوش‌هایی بامزه و دمی اغلب بلند دارند. وزن یک رتریور لابرادور متوسط بین 55 تا 80 پوند است.

طول عمر انواع نژاد سگ چقدر است؟

چیواوا

باوفاترین نژاد سگ: چیواوا

اگر به دنبال یک نژاد سگ کوچک هستید، چیواوا می‌تواند بهترین گزینه باشد. وزن این نژاد سگ بین 2 تا 6 پوند است اما مانند یک سگ بزرگ حرکت می کند. چیواوا دارای چشمان گرد بزرگ و گوش‌های نوک تیز است و در رنگ‌های متنوعی وجود دارد.

چیواوا در میان نژادهای مختلف برای وفاداری شهرت دارد و گاهی‌اوقات، این بدان معنی است که از اعضای خانواده به دقت مراقبت می‌کنند. آموزش خوب و اجتماعی‌ کردن آن‌ها می‌تواند سگ‌های نژاد چیواوا را تبدیل به یکی از دلسوزترین و مهربان‌ترین اعضای خانواده کند.

آکیتا

باوفاترین نژاد سگ: آکیتا

به عنوان سگ نگهبان خانواده سلطنتی ژاپن، آکیتا یک سگ واقعاً اصیل است. این سگ‌ها بسیار با اعتماد به نفس و باهوش هستند و به یک مربی باتجربه نیاز دارند زیرا به همان اندازه که می‌توانند وفادار باشند، سرسخت هم هستند.

زمانی که صحبت از اندازه‌ی این نژاد سگ می‌شود، آن‌ها را به عنوان سگ‌های نسبتاً بزرگ ایالات متحده می‌شناسند. وزن آکیتا بین 70 تا 130 پوند است و دارای گوش‌های مثلثی و پرمو می‌باشد. با این وجود، در ژاپن، این نژاد از سگ‌ها کوچک‌تر هستند و صورتی سفید رنگ دارند.

نیوفاندلند

باوفاترین نژاد سگ: نیوفاندلند

آیا سگ بزرگ فیلم پیتر پن را به خاطر دارید؟ آن یک نیوفاندلند است. نیوفاندلندها اصالتاً متعلق به نیوفاندلند، کانادا هستند و تاریخچه‌ی طولانی به عنوان سگ‌های نجات و محافظ اعضای خانواده دارند. سگ‌های نیوفاندلند با بچه‌ها بسیار خوش‌رفتار هستند و روح مهربانی دارند و یک نژاد سگ بی خطر برای بچه ها هستند. غبغب‌های برجسته‌ی آن‌ها باعث می‌شود تا آب را کنار دهان به بیرون پرتاب کنند.

اکثر سگ‌های نژاد نیوفاندلند بیش از 100 پوند وزن دارند و موهای بلند آن‌ها معمولاً قهوه‌ای، مشکی، خاکستری یا سفید و سیاه هستند. چشمان دارای پلک سنگین در کنار گوش‌های پرمو و غبغب، چهره‌ی بسیار آرامی را به این نژاد از سگ‌ها می‌دهند.

نحوه مراقبت از یک نژاد سگ باوفا

هنگام جستجو برای یک نژاد سگ باوفا، مطمئن شوید که اندازه، نیازهای آموزشی و در مجموع، خلق و خوی آن سگ را در کنار وفاداریش در نظر می‌گیرید. آوردن یک سگ وفادار به خانه می‌تواند سبک زندگی را تغییر دهد زیرا اکثر نژادهای وفادار، سگ‌های بسیار باهوش هستند و کارهای مختلفی را انجام می‌دهند. از سگ‌های خدماتی گرفته تا سگ‌های نگهبان، این سگ‌ها می‌خواهند کار مهمی انجام دهند.

شاید بهتر باشد که این سوال را نیز از خود بپرسید: آیا یک سگ می‌تواند بیش از اندازه وفادار باشد؟ به عنوان مثال، آن‌ها ممکن است همه جا به دنبالتان بیایند، دچار اضطراب جدایی شوند یا بیش از حد از شما در مقابل اطرافیانتان محافظت کنند.

دامپزشک، کورین ویگفال در اینباره می‌گوید: گاهی‌اوقات، سگ‌ها می‌توانند بیش از اندازه به صاحبانشان وابسته شوند و برای جلوگیری از اضطراب جدایی یا پرخاشگری غیرضروری نسبت به غریبه‌ها و سایر حیوانات، باید مستقل‌تر شوند.

چه یکی از نژادهای سگ باوفای این فهرست را انتخاب کنید یا نژاد دیگری مدنظرتان باشد، هر سگی برای یادگیری رفتار خود و داشتن پیوند قوی با صاحبش به آموزش خوب از دوران کودکی نیاز دارد.

مطالب پیشنهاد شده دیگر در مورد سگ

کدام نژاد سگ عمر بیشتری دارد ؟

گران‌ترین نژاد سگ در جهان

بهترین نژاد سگ برای افراد مسن و سالمند

۸ بهترین نژاد سگ برای افراد افسرده

۱۰ بهترین نژاد سگ برای افراد مبتدی و بدون تجربه

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *