حیوانات خانگی و غیرخانگیسبک زندگی

آیا خوردن گوشت گنجشک حلال است؟

در دین اسلام برخی گوشت های حیوانات مختلف بنا به شروطی امکان مصرف دارند. همان طور که میدانید گوشت گوسفند و گاو و مرغ هم با توجه به ذبح اسلامی حلال بوده و امکان مصرف دارند. اما در مورد برخی حیوانات دیگر اطلاعات کاملی نداریم. مثلا خوردن گوشت گنجشک آیا شرعی است و در صورت استفاده مشکلی ایجاد نمی کند؟! اگر برای شما این سوال پیش آمده است که خوردن گوشت گنجشک حلال است یا حرام در این پست با مینویسم همراه شوید.

گوشت گنجشک حلال است یا حرام؟

طبیعت منابع فراوانی را به انسان برای رفع نیازهای خود هدیه کرده است. به او گزینه هایی برای استفاده درست یا نادرست از این منابع داده شده است. غذا یکی از بزرگترین نیازهای زندگی بشر است و انتخاب و پردازش آن در مناطق، ادیان و فرهنگ های مختلف متفاوت است. مذهب قوی ترین عامل تأثیرگذار بر الگوها و عادات غذایی است.

کلمه حلال از جهات مختلفی در دین اسلام مطرح شده است. در آیاتی از سوره های مختلف مانند بقره به موضوع حیوانات حلال گوشت یا حرام گوشت اشاره شده است. قرآن به خوردن غذای حلال قبل از انجام اعمال خیر دستور می دهد زیرا هم به جسم و هم به روح انرژی می بخشد. مواد غذایی مایع و جامد مانند آب، سبزیجات و میوه ها را حلال توصیف کرده اند. همه این اقلام در اصل حلال است مگر اینکه آلوده به نجاست باشد. گوشت حلال از گاو با تعبیر چهارپایان ذکر شده است. گوشت به ویژه بدون سبزیجات، میوه ها و سایر مواد غذایی انتخاب شده است، زیرا مسلمانان و یهودیان در مورد گوشت و مراحل ذبح احتیاط بیشتری می کنند.

انواع حیوانات به عنوان حیوانات خشکی مانند شتر، گاو، بوفالو و خرگوش دسته بندی شده اند. برخی از پرندگان مانند مرغ، اردک، گنجشک، شترمرغ، کبوتر و بلدرچین مورد بحث قرار می گیرند و همه آنها حلال هستند. درباره حلال گوشت بودن برخی از پرندگان مانند کلاغ و طوطی شک و شبهه وجود دارد. از جانوران دريايي برخي حلال هستند مانند ماهي و برخي مشكوك هستند مانند ستاره دريايي، خرچنگ، صدف، سگ ماهي و كوسه. ذبح اسلامی به عنوان یک نیاز ضروری گوشت حلال حیوانات خشکی ذکر شده است. مراحل ذبح باید بر اساس موازین اسلامی باشد.

در نتیجه گوشت گنجشک در صورتی که به روش اسلامی ذبح شود حلال است و فواید بسیاری برای بدن دارد. در صورتی که شکار گنجشک برای تفریح نباشد مجاز است.

همچنین بخوانید: آیا گوشت مرغ برای نقرس ضرر دارد

خواص گوشت گنجشک:

گوشت گنجشک قرمز است و جزو مواد غذایی با طبع گرم است و از ارزش غذایی و درمانی خوبی برخوردار است. برای افرادی که بلغمی هستند و مزاج سردی دارند مفید است. گفته می شود افرادی که ام اس، پارکینسون، رعشه، سردی تن، درد استخوان و… دارند می توانند از گوشت گنجشک استفاده کنند که برای آن ها مفید است.

گوشت گنجشک فشار خون را بالا می برد، به همین دلیل افرادی که ضعف و افت فشار دارند می توانند از گوشت گنجشک استفاده کنند.

عالمان دینی از گذشته تا به امروز درباره مواد غذایی حلال و حرام صحبت کرده اند و به مردم در این مورد آگاهی داده اند. از قدیم گفته شده که از گوشت گنجشک در درمان ناباروری آقایان و نازایی خانم ها استفاده شود. همچنین مغز سر گنجشک (خصوصا گنجشک نر) برای بهبود نیروی جنسی بسیار قوی است و به مشکلات اسپرم و منی کمک می کند. برای مشکلات تخمدان بانوان نیز استفاده می شود و مفید است.

گوشت گنجشک کم چرب و حاوی ویتامین های گروه B مانند ویتامین B2 و ویتامین B6، اسید پانتوتنیک، کلسیم، فسفر، آهن، روی و مس است. ویتامین های ذکر شده به هضم غذا و فعالیت بیشتر دستگاه گوارش بسیار کمک می کنند. و در صورت مصرف گوشت گنجشک بیماری هایی همچون یبوست بهبود می یابد.

همان طور که بسیار گفته شده است ویتامین های خانواده ب به شادابی و سلامت پوست بسیار کمک می کنند از این رو گوشت گنجشک به سلامت و طراوت پوست کمک می کند.

گوشت گنجشک همچون دیگر گوشت پرندگان دارای آهن بالایی است و همینطور پروتئین بالایی هم دارد. آهن و روی برای تقویت موها مفید است و از ریزش مو جلوگیری میکند.

مطالب مشابه پیشنهاد شده

چرا گنجشک به پنجره نوک میزند

گنجشک ها چه غذایی می‌خورند؟

غذای جوجه کبوتر یک روزه چیست؟

چرا پرنده ها را برق نمیگیرد

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *