بهداشت و سلامتبیماری ها

آزمایش ایدز | این افراد حتما باید آزمایش اید HIV (تست اچ آی وی) بدهند

افرادی که باید حتما آزمایش ایدز بدهند

آزمایش ایدز برای چه کسانی لازم است؟ بیشتر افراد می دانند که بیماری ایدز بسییار خطرناک است و از روش های مختلفی وارد بدن می شود. پس باید بدانید که چه افرادی بهتر است آزمایش ایدز را انجام دهند.

سی دی سی توصیه می کند که تمام افراد بزرگسال در آمریکا حداقل سالی یک بار تست اچ آی وی بدهند. بدون در نر گرفتن عوامل خطر ابتلا به اچ آی وی و تکرار آمزایش ها در صورتی که خطر مدام ابتلا به ایدز وجود داشته باشد.

با دانستن جواب آزمایش ایدز می توانید بفهمید که نیاز به درمان دارید یا خیر. آمایش ایدز می تواند با مشاوره همراه باشد که شامل صحبت های یک مشاور آموزش دیده قبل و پس از آزمایش می باشد.

قبل از انجام آزمایش نیاز به مشاوره ندارید ولی میت واند راه خوبی برای آموزش دادن به خودتان در مورد اچ آی وی و ریسک ابتلا به این بیماری باشد.

می توانید در مورد HIV سوالاتی بپرسید، در مورد ریسک ابتلا به اچ آی وی صحبت کنید و هر گونه نگرانی یا ترس در مورد آزمایش احتمالی که ممکن است داشته باشید را افزایش دهید.

دلیل انجام آزمایش ایدز

شاید برای شما سوالاتی درم

در این بخش مهم از سلامت نمناک برخی سوالات در مورد آزمایش اچ آی وی در نظر گرفته شده است:

1. آیا دلیلی دارید که فکر کنید ممکن است آلوده باشید؟

آیا تا به حال رابطه جنسی بدون محافظ (رابطه جنسی بدون کاندوم و یا …)داشتید – – دهانی، واژینال، یا مقعدی؟

آیا تا به حال با کسی رابطه داشته اید که معتاد به مواد مخدر است یا ویروس اچ آی وی داشته است؟

آیا تا به حال یک بیماری مقاربتی مثل تب خال، کالمیدیا، سوزاک، تریکومونیاز یا هپاتیت داشته اید؟

آیا تا به حال یک بارداری برنامه ریزی نشده داشته اید؟

آیا تا به حال به مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اید، اجباری یا با داشتن رابطه در زمانی که نمی خواهید ؟

آیا تا به حال چیزی را فراموش کرده اید که بعد از نوشیدن الکلd اتفاقی افتاده است؟

آیا تا به حال سوزن های مشترک یا تجهیزات دیگری را برای تزریق مواد مخدر یا سوراخ کردن پوست به اشتراک گذاشته اید؟

آیا تا به حال خون دریافت کرده اید؟ (خطر در ایالات متحده بسیار کم است، اما می تواند در کشورهای دیگر متفاوت باشد)

آیا زمانی که متولد شدید، مادرت اچ آی وی داشته است؟

اگر پاسخ بله را به همه سوالات بالا پاسخ دهید، ممکن است در خطر ابتلا به اچ آی وی باشید و باید در نظر بگیرید که اولین آزمایش ایدز را انجام داده یا آزمایش اچ آی وی را تکرار کنید.

2. آیا نیاز دارید که از پدر یا مادر اجازه آزمایش را داشته باشید؟

در برخی مکان ها، ممکن است افراد خردسال بدون اجازه والدین یا قیم مورد آزمایش قرار نگیرند. آیا می توانید از والدین خود اجازه بگیرید که به شما اجازه بدهند؟

3. آیا به این دلیل مورد آزمایش قرار می گیرید که باردار هستید؟

اگر در دوران بارداری در مورد اچ آی وی مثبت تست بدهید، پزشک می تواند به شما دارو بدهد تا از عفونت نوزاد جلوگیری شود.

4. با نتایج چه کار خواهید کرد؟

اگر نتیجه تست مثبت باشد، فکر می کنید زندگی تان تغییر خواهد کرد؟ اگر منفی را تست کنید، شما چه کار دیگری انجام خواهید داد؟ آیا زمانی که نتایج خود را یافتید، از دوستان یا خانواده خود پشتیبانی خواهید کرد؟

5. آیا کسی می تواند نتایج آزمایش را پیدا کند؟

این بستگی به این دارد که آیا این آزمایش ناشناس یا محرمانه است. اگر به طور ناشناس تست شده اید، نام تان ثبت نشده است و هیچ کس نمی تواند به نتایج تست شما دسترسی داشته باشد. تست محرمانه به این معنی است که نام شما و نتایج تست به هم متصل هستند، و به صورت عمومی ثبت نمی شوند، بلکه ممکن است به بخش های بهداشتی گزارش داده شوند یا بخشی از سابقه پزشکی شما شوند. در برخی مناطق، وضعیت اچ آی وی می تواند بدون اجازه شما به همسر داده شود. از آنجا که قوانین از کشوری به کشور فرق دارد، باید از سایت تست بپرسید که اگر تست محرمانه را انتخاب کنید، می تواند به نتایج تست شما دسترسی داشته باشند یا خیر.

هر فردی بین سنین 13 تا 64 سال باید حداقل یک بار برای اچ آی وی آزمایش دهد اگر تست مشکوک بود باید دوباره مورد آزمایش قرار بگیرید. برخی افراد در معرض ریسک بالاتر باید بیشتر مورد آزمایش قرار گیرند.

اگر باردار هستید، با پزشک تان در مورد آزمایش اچ آی وی و راه های دیگر برای محافظت از خو و کودک در برابر اچ آی وی صحبت کنید.

هر کسی که مورد حمله جنسی قرار گرفته باشد یا در معرض خطر بالای اچ آی وی قرار داشته باشد باید با پزشک صحبت کند و آزمایش آنتی ژن اچ آی وی را که می تواند منجر به تشخیص عفونت زودتر از آزمایش آنتی بادی شود، در نظر بگیرد. PEP ممکن است بعد از قرار گرفتن در معرض اچ آی وی در 3 روز پس از قرار گرفتن در معرض اچ آی وی، از ابتلا به اچ آی وی جلوگیری کنند.

آزمایش ایدز

سوالات مهم در رابطه با آمایش ایدز ( HIV )

چگونه تست و آزمایش ایدز کمک می کند؟

تنها راه برای دانستن این که آیا ویروس اچ آی وی دارید، این است که تست داده شود.دانستن وضعیت اچ آی وی به شما اطلاعات قدرتمندی می دهد که کمک می کند برای حفظ شما و شریک زندگی خود قدم بردارید.

اگر تست مثبت باشد، می توانید دارو مصرف تا اچ آی وی را درمان کنید و چندین سال سالم بمانید و شانس انتقال اچ آی وی به شریک جنسی تان را به میزان زیادی کاهش دهید.

اگر تست منفی باشد، امروزه ابزارهای پیش گیری زیادی در دسترس است تا از اچ آی وی پیش گیری کنید.

اگر باردار هستید، باید برای اچ آی وی تست شوید تا اگر ویروس اچ آی وی مثبت باشد درمان را شروع کنید. اگر یک زن مبتلا به اچ آی وی در دوران بارداری اش درمان شود، خطر انتقال ویروس “اچ آی وی” به فرزندش می تواند بسیار پایین باشد.

اگر فکر نمی کنید در معرض خطر بالایی هستید باید تست اچ آی وی دهید؟

برخی از افرادی که اچ آی وی مثبت دارند از بیماری خود آگاه نیستند. به همین دلیل است که سی دی سی توصیه می کند افراد بین سنین 13 تا 64 ساله حداقل یک بار به عنوان بخشی از مراقبت های بهداشتی روتین تست شوند و اینکه افراد با عوامل خطر خاص باید بیشتر مورد آزمایش قرار گیرند.

حتی اگر رابطه جنسی سالمی دارید باید بفهمید که آیا شما یا شریک تان اچ آی وی دارید.

آزمایش ایدز

اگر باردار هستید، باید تست اچ آی وی دهید؟

تمام زنان باردار باید آزمایش اچ آی وی بدهند تا اگر نیاز به درمان باشد رونددمانی اچ آی ویرا طی کنند. اگر یک زن در دوران بارداری خود درمان شود، خطر انتقال ویروس ایدز بهفرزندش پایین می آید و فرزندش بدون ایدز متولد می شود. آزمایش زنان بارداری برای ابتلا به اچ آی وی، درمان افرادی که آلوده شده اند و درمان نوزادان آنها با درمان ضد ویروسی پس از زایمان باعث کاهش خطر در تعداد کودکانی شده است.

این درمان برای پیشگیری از انتقال اچ آی وی به کودکان در آغاز و دوران حاملگی موثر می باشد. اگر خانم های باردار در دران حاملگی خود درمان شوندف خطر انتقال اچ آی وی به نوزاد می تواند از 1 درصد کمتر شود. با این حال هنوز هم فواید سلامتی زیادی برای شروع درمان پیشگیرانه حتی در طول کار یا مدت کوتاهی بعد از تولد نوزاد وجود دارد.

سوالاتی در مورد نحوه انجام آزمایش ایدز

– بهترین زمان برای آزمایش hiv چند ماه بعد از رابطه جنسی میباشد؟

یک ماه

چه موقع میتوان گفت که فرد بعد از آزمایش و جواب منفی قطعا سالم است؟

سه ماه

– چه عواملی باعث می شود تست آنتی بادی به اشتباه مثبت شود؟

علل پاسخ مثبت كاذب در تست ELISA براي عفونت HIV عبارتند از : ١) برخی بيماري هاي خود ایمنی ٢) پیوند کلیه ٣) مثبت بودن تست RPR ٤) اشتباه در نگهداری و آماده کردن نمونه ها یا کیت ها در آزمایشگاه ٥) برخي عفونت هاي ويروسی (مانند EBV و HTLV) ٧) زندگی در مناطق حاره ای ٨) برخی عفونت های انگلی (شیستوزومیازیس و تریپانوزومیازیس) علل با شواهد علمی کمتر: ٧) ميلوم مولتيپل و برخی سرطانهای دیگر ٩) سابقه انتقال خون ١٠) واكسيناسيون ضد آنفلوآنزا، هاری و یا هپاتیت ب ١١) بارداری ١٢) هپاتیت ب ١٣) مالاریا

امکان سرایت ایدز از طریق آب چشم یا اشک چشم یا زلالیه میباشد؟ به عنوان مثال با دست اشک یا چشم یک فرد مبتلا به ایدز را پاک بکنیم و با همان انگشتی که به اشک یا آب چشم مبتلا آلوده بوده به طور ناگهانی به چشم خود بمالیم؟

فقط خون، منی یا ترشحات واژن فرد مبتلا حاوی ویروس و انتقال دهنده هستند و اشک، عرق، بزاق، ادرار، استفراغ و مدفوع راه سرایت اچ آی وی نیستند.

سریعترین و مطمئن ترین آزمایش تشخیص اچ آی وی چیست؟ آیا باید حتما ٣ ماه صبر کرد؟

پس از سه هفته می توانید آزمایش ترکیبی نسل چهارم بدهید که در اکثر افراد نتیجه قابل اطمینانی می دهد ولی اگر اطمینان بیشتری می خواهید باید سه ماه صبر کنید.

این که میگن اسهال ناشی از ایدز، علائمش و منظورشان چه جور حالاتی در شکل و غلظت و تعداد دفعات مدفوع است؟

اسهال در زمان عفونت اولیه اچ آی وی یا در دوره ایدز پدید آید که علل مختلفی دارد از عفونتهای میکروبی تا رشد بی رویه باکتری های روده و آسیب مستقیم خود ویروس. به همین دلیل علائم و نشانه های آن هم متنوع خواهد بود.

استفاده از دو کاندوم باعث جلوگیری از ابتلا به ایدز میشود؟

خیر. استفاده از دو کاندوم به دلیل سایش بیشتر امکان پارگی و سرایت بیماریهای آمیزشی را بیشتر می کند.

آیا هپاتیت b و c مثل آزمایش ایدز دوره پنجره داره؟ واکسن هپاتیت b معمولا تا چند سال ایمنی بدن را تامین میکنه؟

دوره کمون هپاتیت بی، متوسط 120 روز و هپاتیت سی، متوسط 45 روز است. دوره لازم برای تشخیص آزمایشگاهی بین 30 تا 60 روز است. واکسن هپاتیت بی حدود 15 تا 20 سال مصونیت کافی می دهد و پس از آن باید بررسی شود اگر مقدار پادتن در خون کم است واکسن یادآور زده شود.

آزمایش ایدز

عارضه های بیماری ایدز

اگر فردی مبتلا باشد و خودش هم نداند حتی از چه طریقی و کی گرفته اقدام به اهدا خون کند: 1- آیا در انتقال خون مشخص نمی شود که مبتلاست؟ 2- اگر مبتلا باشد در تست های سازمان به او اعلام می شود؟ 3- چرا گفتید سازمان انتقال خون کافی نیست؟

در انتقال خون سلامت خون را با تست پی سی آر می سنجند که روی نمونه ای مرکب از صد واحد خون اهدایی (از صد نفر) آزمایش می شود. تازه خود پی سی آر جواب مثبت کاذب یا منفی کاذب ممکن است داشته باشد به همین دلیل جوابی که از اهدای خون می گیرید برای اطمینان از سلامت شما کافی نیست و باید تست الایزا بدهید. پس بهتر است از ابتدا به مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری بروید و دیگران را در معرض خطر قرار ندهید. (به خصوص اگر کمتر از دو هفته از رفتار پرخطرتان می گذرد).

گلودرد hiv به چه شکلی است؟ چون من بعد از 3 ماه از رابطه ای که داشتم دچار گلو درد شدم ولی فقط سمت راست گلوم حالتی مثل زخم و سوزش دارد و دو ماه طول کشید و هنوز هم خوب نشدم

گلودردش مشابه یک آنفلوانزا یا یک منونوکلئوز است و تنها با آزمایش اچ آی وی می شود آنرا افتراق داد.

برای اینکه بفهمیم ایدز داریم یانه , دادن همان آزمایش خون معمولی کافیست؟

خیر باید آزمایش خاص پادتن اچ آی وی بدهید. بهتر است برای مشاوره و آزمایش به مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری بروید.

در چه مراکزی میتوان آزمایش رپید انجام داد؟

مراکز گذری کاهش آسیب، مرکز مشاوره بیماریهای رفتاری و برخی آزمایشگاه های خصوصی.

ایدز چگونه تشخیص داده میشود؟

برای تشخیص ابتلا به اچ آی وی یا ایدز باید آزمایشی انجام شود که یا پادتن های ضد ویروس را در خون نشان دهد یا ذرات ویروس را آزمایش و مشاوره ایدز در مراکز مشاوره بیماریهای رفتاری رایگان است.

بعد از چند روز از رابطه جنسی میتوان آزمایش ایدز داد تا کاملا جواب آن درست باشد؟

پاسخ دستگاه ایمنی بدن در افراد مختلف متفاوت است و این دوره بین 2 تا 16 هفته طول می‌کشد. بنابراین آزمایش اچ‌آی‌وی حداقل دوبار به فاصله سه ماه توصیه می شود.

اگر بخواهیم متوجه ابتلا یا عدم ابتلا به این بیماری بشویم باید به کجا مراجعه کنیم؟

به مراکز VCT و یا مراکز بهداشت شهرستان خود مراجعه فرمایید.

این دوره پنجره واقعا ابهام امیز شده بعضی میگن 3ماه عده ای میگن 6 ماه سازمان انتقال خون گفته 12 ماه این موضوع باعث یه نوع وسواس فکری شده خواهش میکنم یه حرف قطعی بزنید.

دوره پنجره یا نهان ویروس ایدز معمولا ۳ ماه می باشد البته آزمایشات پیشرفته تری اخیرا وجود دارند که در مدت کوتاه تری نیز نتیجه را مشخص می کنند.

به این پست امتیاز بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *