هر آنچه که باید در مورد اینترنت نسل پنجم (5G) بدانید

هر آنچه که باید در مورد اینترنت نسل پنجم (5G) بدانید

شاید جدیدا یکی از کلماتی که به بیشترین میزان ممکن نام آنرا شنیده باشید، اینترنت نسل پنجم می باشد که نسل جدید اینترنت است که در آینده ای نه چندان دور قابل استفاده خواهد بود و طبیعتا نسل جدیدتر و ارتقاء یافته اینترنت در جهان است که پیشرفت های چشمگیری را در خود اعمال ساخته است.

اینترنت بطور کلی این روزها برای ما چیزی همانند آذوقه روزانه برای هر یک از ما می باشد که شاید بدون آن زندگی روزمره اتفاقی سخت و کابوس وار باشد. از این رو در ادامه این گزارش از بخش تکنولوژی نمناک قصد داریم شما را با بصورت کامل با اینترنت نسل پنجم یا اینترنت 5G آشنا سازیم تا هر چه بهتر با این فناوری آشنا شوید. همراه ما باشید.

اینترنت نسل پنجم چیست؟

5G با اینترنت نسل پنجم، جدیدترین فناوری همراه می باشد که نسبت نسل های قبلی و قدیمی خود، نقش موثرتر و مهم تری را در زندگی ما خواهد گذاشت. اینترنت نسل پنج نه تنها انسان ها را به یکدیگر متصل می کند، بلکه ماشین ها و اشیاء را نیز به یکدیگر متصل کرده و آنها را کنترل می کند. این سطح از کارایی و فناوری، باعث افزایش تجربیات کاربر می شود که می توانند سطح جدیدی از فناوری را به خوبی درک کنند.

 اینترنت نسل پنجم

در اینترنت نسل پنجم، تمام فاکتورها نسبت به نسل های گذشته دارای تفاوت بسیار زیادی می باشند و از مهم ترین آنها نیز می توان به سرعت و پهنای اینترنت اشاره کرد که در آن چیزی به اسم سرعت لود پائین و کم هیچ معنایی نخواهد داشت و شما می توانید به سادگی تمام و در چند ثانیه فایل های حجیم را دانلود و استفاده نمائید.

مزایای اینترنت نسل پنجم

همان گونه که گفته شد، اینترنت نسل پنجم، نوعی شبکه جدید بر بستر نوآوری روز است که نه تنها پهنای باند تلفن های همراه امروزی را افزایش می دهد، بلکه شبکه های تلفن همراه را نیز به طرز شگفت انگیزی گسترش می دهد و صنایع جدیدی را وارد زندگی روزمره انسانی می کند. در کل اینترنت 5g طیف گسترده ای از خدمات را به یکدیگر متصل می کند که می توان از کوچکترین موارد تا آموزش و پرورش، حمل و نقل و… نام برد.

اما لازم به ذکر است که از اینترنت 5g می توان در حمل و نقل از جمله در اتومبیل های خودران استفاده کرد که این می تواند به راحتی در اقتصاد جهان تا سال 2035 تاثیر موثری بگذارد و این تاثیر دو طرفه است. یعنی اینکه هم تولید و درآمدزایی افزایش خواهد یافت و هم نیازهای روزمره ما کاهش چشمگیری خواهد یافت و همچنین پیش بینی می شود که میزان شغل ها نیز افزایش صعودی تا سال 2035 کسب کند.

اینترنت نسل پنجم

البته هنوز اکثر این برنامه ها هم اکنون در حال بررسی و توسعه هستند و حتی با وجود منتشر نشدن آنها، اگر منتشر شوند برای ما چیزی شناخته شده نخواهد بود چرا که الگوریتم های سخت و پیچیده ای را در خود جای داده اند. از این رو تنها چیزی که می تواند گویای معنای اینترنت نسل پنجم باشد، زمان می باشد که باید صبر کنیم…

جزئیات سرعت اینترنت نسل پنجم

طبق گفته سازمان IMT-2020، حداقلر نرخ سرعت پیش بینی شده اینترنت نسل پنجم در جهان، 20 گیگابایت در هر ثانیه می باشد. مجموعه Qualcomm Technologies که سازنده اولین وای فای نسل پنجم هستند، برای 5 گیگابایت در هر ثانیه طراحی شده اند که واقعا نرخ بسیار شگفت انگیز و صعودی است که با عرضه آن به جهان، اتفاقات بسیار بزرگی رخ خواه داد.

اما اینترنت همراه نسل پنجم چیزی سریع تر از ” سریع” می باشد و شاید نتوان هم اکنون آنرا به خوبی احساس کرد. لازم به ذکر است که به همراه اینترنت نسل پنجم تکنولوژی mmWave نیز افزوده خواهد شد. ویژگی این قابلیت چیست؟! تکنولوژی که در تلفن های همراه بکار می رود، از طریق امواج رادیویی می باشد که در اینترنت نسل پنجم بصورت میلی متری خواهد بود و بطور کلی بین 300 گیگاهرتز و 30 گیگاهرتز تعریف شده است.

 اینترنت نسل پنجم

همچنین بی شک با رونمایی اینترنت نسل پنجم، طیف گسترده ای از اختراعات که می تواند جامعه را هر چه بهتر به مدرنیسم سوق دهد، به همراه آن اتفاق خواهد افتاد که تمامی آنها نیازمند فناوری و تکنولوژی ای به نام اینترنت 5G هستند.

نحوه عملکرد اینترنت نسل 5 چگونه است؟

جدیدترین نسل اینترنت همانند نسخه نسل قبلی خود (4G LTE) بر مبنای OFDM می باشد و بر اساس همان اصول کار خواهد کرد. با این حال رابط هوایی جدید 5g NR یا  (New Radio)، مبنای OFDM را به بهترین شیوه ممکن افزایش می دهد تا به بالاترین میزان مقیاس پذیری برسد. اینترنت نسل پنجم نه تنها خدمات اینترنت را نسبت به نسل قبلی خود افزایش می دهد، بلکه در تمام صنایع اینترنت IoT یا همان اینترنت اشیاء را افزایش می دهد که به همین دلیل این نسل از اینترنت به نام نسل اینترنت اشیاء نیز نامیده می شود.

اینترنت نسل پنجم

از مهم ترین اشیاء که هم اکنون درباره آن حرف زده شد، می توان به اسمارت هوم ها اشاره کرد که همه چیز با هم متصل هستند و شما می توانید با استفاده چند کلیک ساده اقدام به کنترل و مدیریت اشیایی که در خانه شما هستند، کنید. اسمارت هوم و وسایل هوشمندی که قرار است در آن بکار رود، هم اکنون بصورت محدود در بازارهای جهانی عرضه شده اند و مقدار زیادی نیز هم اکنون در دست بررسی می باشند.

هزینه اینترنت نسل 5 چقدر است؟

اینترنت 5G

اینترنت نسل پنجم شاید از نگاه بررسی محققان و تحلیلگران در آینده کمتر از نسل های گذشته خواهد بود اما این در حالی است که هنوز برچسب قیمتی از اینترنت نسل 5g منتشر نشده است و در کل هدف اصلی از این نسل، کاهش هزینه و خدمات بیشتر به عموم کاربران می باشد که عموم کاربران می توانند بصورت نامحدود اقدام به دانلود برنامه های مدنظر خود کنند که در اصل کاربرد اینترنت در جامعه چیزی بسیار بیشتر از جامعه امروزه خواهد شد.

تفاوت های بین اینترنت نسل 4 و 5

تا این قسمت از این گزارش از نمناک با تفاوت های اینترنت نسل پنجم با نسل های قبلی آشنا شده اید که در ادامه به مهم ترین موارد اشاره موردی خواهیم کرد؛

اینترنت 5G

1- اینترنت نسل پنجم یک پلتفرم یکپارچه است و توانایی بیشتری نسبت به 4g دارد.

2- اینترنت نسل پنجم از طیف بهتری نسبت به نسل های قبلی برخوردار است.

3- اینترنت نسل پنجم سریع تر از نسل های قبلی است.

4- اینترنت نسل پنجم ظرفیت بیشتری نسبت به 4G دارد.

5- اینترنت نسل پنجم تاخیر بسیار کمتری نسبت به نسل قبلی دارد.

لیست گوشی های 5g بازار جهانی

دور اول تلفن هایی که مجهز به اینترنت نسل پنجم هستند فقط در برخی از شرکت های بزرگ همانند AT&T، Verizon و… در ایالات متحده آمریکا ارائه شده است که هنوز در سایر نقاط جهان امتحان نشده است. بنابراین اگر می خواهید که تجربه استفاده از نسل پنجم اینترنت را تجربه کنید، باید کمی صبر کنید تا تمام گوشی هایی که توسط شرکت های بزرگ جهان رونمایی می شوند، مجهز به پشتیبانی از نسل پنجم باشد.

 اینترنت 5G

در حال حاضر می توان به گوشی هایی همچون سامسونگ گلکسی S10 5G، وان پلاس 7 پرو 5g، نوت 10+ 5g و… اشاره کرد متاسفانه تمام آنها با سرعت و پوشش گسترده یکسان کار نمی کنند و این کمی گیج کننده است. همچنین بسیاری از شرکت های دیگر از جمله هواوی، اوپو، وان پلاس، ویو، شیائومی، زد تی ای و.. گوشی هایی را در سال 2019 تولید کردند که از نسل پنجم اینترنت پشتیبانی می کنند. همچنین طبق گفته ها و شنیده قرار بر این است که اپل در سپتامبر 2020 میلادی یک آیفون 5G را رونمایی کند و هنوز تائید نشده است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *