خطای 403 چیست و چگونه این خطا را حل کنیم؟

خطای 403 چیست و چگونه این خطا را حل کنیم؟

ارور 403 چیست؟

ارور 403 که در اصطلاح 403 Forbidden Error شناخته شده است، از روی کلمات این عبارت می توان به ممنوع بودن چیزی اشاره کرد. با این وجود خطای 403 زمانی رخ می دهد که وب سرور IP شما ار در مقابل دسترسی به صفحه یا Url که قصد باز کردن آنرا با مرورگری که در گوشی یا کامپیوتر دارید، ممنوع کرده است و اجازه دسترسی نمی دهد. با این وجود اکثر اوقات کاری از دست شما برای برطرف کردن این مشکل بر نمی آید و اما در مقابل گاهی اوقات شما می توانید با برخی ترفندها این خطار را برطرف کنید.

این مشکل ارور 403 یا خطای 403 خطاب می شود چرا که این یک کد HTTP Status می باشد که وب سرور برای توصیف یا نشان دادن یک نوع خطا استفاده می کند که این خطا را شما به یکی از دو دلیل زیر دریافت می کنید؛

  1. دارنده یا مالک صفحه ای که شما قصد استفاده از آن را دارید، ممکن است به‌صورت اتفاقی مجوز هایی را تنظیم کرده باشد که هر IP نتواند به این صفحه دسترسی پیدا کند که در این صورت یا باید قطع امید کنید و یا در صورت داشتن شماره شخصی یا شرکتی وی، درخواست حل این موضوع را کنید.
  2. دارنده یا مالک صفحه، مجوزهایی را به‌صورت غیر اتفاقی تنظیم کرده باشد که نتوانید به این صفحه دسترسی پیدا کنید. از این رو احتمال دسترسی یافتن شما به این صفحه خیلی کم است.

خطای 403

با این وجود همانند سایر خطاها اعم از خطای 403 و 405 ، طراحان وب سایت می توانند صفحاتی را در این زمینه برای وب سایت خود طراحی کنند و در صورت بروز ارور 403، با صفحه ای روبرو خواهید شد که از قبل از طراحی شده است. اما همان گونه که گفته شد، گاهی اوقات کاری از دست شما برای برطرف کردن این مشکل بر نمی آید چرا که شما به منابع یا پنل سایتی که با ارور 403 روبرو شده اید، دسترسی ندارید و یا حتی ممکن است به دلیل بروز برخی مشکلات در سرور، خطای 403 را دریافت کرده باشید. از این رو این مشکل بین مشکل موقت و همیشگی قرار دارد.

ارور 403 وردپرس و یا ارور 403 گوگل ترنسلیت نیز شامل این موضوع می شوند چرا که در گوگل ممکن است به دلیل یک خطای موقتی و چند ثانیه ای ایجاد شده باشد و در وردپرس هم ممکن است به دلیل مشکلی در سرور یا هاست شما رخ دهد. از این رو در گوگل ترنسلیت باید صبر کنید تا این موضوع برطرف شود و در وردپرس نیز باید هاستینگی که از آن هاست یا سرور خریده اید، ارتباط بگیرید و مشکل را ذکر کنید تا فورا اقدام به رفع آن نمایند.

عناوین مختلف ارور 403

  • 403 Forbidden
  • HTTP 403
  • Forbidden
  • HTTP Error 403 – Forbidden
  • HTTP Error 403.14 – Forbidden
  • Error 403
  • Forbidden:You don’t have permission to access [directory] on this server
  • Error 403 – Forbidden

روش های رفع خطای 403

به‌صورت کلی اگر بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم، عملا کار بخصوصی از دست ما برای رفع ارور 403 بر نمی آید. اما این در حالی است که برخی راهکارها وجود دارند که شما برای رفع آن می توانید استفاده کنید که عبارتند از؛

1. صفحه مدنظر را رفرش کنید

رفرش کردن صفحه همواره یکی از روش هایی می باشد که ارزش انجام دادن دارد و اگر در صفحه ثبت نام و…. نباشید، هیچ آسیبی به صفحه مدنظرتان وارد نخواهد کرد. از این رو اگر در صفحه ثبت نام و… هستید توصیه می شود به هیچ وجه صفحه را رفرش نکنید. با این وجود اگر ارور 403 که برای شما رخ داده است، موقتی باشد، با چند بار رفرش در بازه زمانی چند دقیقه ای می تواند رفع شود. از این رو در قدم اول توصیه می شود که صفحه مدنظرتان را رفرش کنید تا این مشکل را برطرف کنید. برای رفرش هم می توانید از کلید F5 در کامپیوتر و کلیدهای Fn+F5 در لپ تاپ ها استفاده کنید. همچنین از آیکون رفرش بالای مرورگرها نیز می توانید اقدام کنید.

خطای 403

2. آدرس را چک کنید

یکی از دلایلی که ممکن است یک کاربر با خطای 403 روبرو شود، تایپ اشتباه آدرس صفحه می باشد. این مورد زمانی رخ میدهد که شما بدون آنکه صحه مدنظرتان را در گوگل سرچ کنید، به‌صورت دستی تایپ می کنید. زمانی هم که اینگونه می خواهید وارد یک صفحه شوید، به دلیل اشتباه تایپی، قطعا وارد صفحه مدنظر خود نخواهید شد. از این رو توصیه ای که داریم این است که از طریق گوگل و موتور جستجو آن اقدام کنید تا وارد صفحه مدنظر خود شوید.

آدرس صفحه

3. حافظه کش خود را حذف کنید

یکی از دلایل اصلی که ممکن است باعث بروز خطای 403 شود، حافظه کش می باشد که بدون شک جدای این خطا، می تواند منجر به بروز خطاهای دیگر نیز شود. از این رو باید حافظه کش خود را پاک کنید. توجه داشته باشید حذف کش مرورگر هیچ آسیبی به اطلاعات شما نخواهد رساند. همچنین اگر تمایلی به حذف کش مرورگر خود ندارید، می توانید در مرورگر کروم یا موزیلا کامپیوتر، از 3 کلید Ctrl+Shift+N استفاده کنید. با فشردن همزمان این 3 کلید، وارد صفحه Incognito خواهید شد که بدون توجه به حافظه کش، می توانید به جستجو در بستر اینترنت بپردازید.

کش مرورگر

4. بعدا دوباره تلاش کنید

همانگونه که گفته شد، برای مشکل ارور 403 کار بخصوصی از دست شما برنخواهد آمد و روش هایی که گفته شد، صرفا روش های کلی برای رفع مشکل است که می توانند از جانب شما رخ دهند. از این رو اگر با چنین مشکلی روبرو شدید، صبر کنید تا سایت مدنظر این مشکل را برطرف کند تا بتوانید به صفحه ای که نیاز دارید، دسترسی پیدا کنید.

مشکل سایت

5. تماس با پشتیبانی سایت

اما اگر به محتوای درخواستی، نیاز فوری دارید و بعد از گذشت چند دقیقه هنوز با خطای 403 روبرو هستید، می توانید با پشتیبانی سایت تماس بگیرید و این مشکل را بررسی کنید تا درصورت امکان این مشکل را برطرف کنند. با این وجود این اتفاق شاید در حالی رخ داده باشد که پشتیبانی سایت از آن اطلاعی نداشته باشد و با اطلاع رسانی شما، اقدام به رفع آن نمایند.

6. با ارائه دهنده سرویس اینترنت تماس بگیرید

اما خطای 403 صرف بر روی یک دستگاه نمایش داده می شود و اما سایر دوستان شما بدون هر گونه مشکلی می توانند وارد آدرس مدنظر شوند، این بدین معناست که مشکل از سمت دستگاه شما است. از این رو ابتدا وارد مرورگر کروم و یا هر صفحه ای که می خواهید، شوید و بررسی کنید که آیا این مشکل برای هر صفحه ای که می روید این گونه است یا صرفا در یک صفحه این گونه می باشد؟ از این رو اگر مشکل اینترنت داشتید و هیچ صفحه ای برای شما اجرا نشد، نشان دهنده مشکل از اینترنت می باشد که با تماس به اپراتور ارئه دهنده سرویس اینترنت می توانید این مشکل را برطرف کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *