حقایق پنهان و شگفت انگیز “ویکی پدیا” که نمی دانید

حقایق پنهان و شگفت انگیز “ویکی پدیا” که نمی دانید

ناگفته هایی درباره ویکی پدیا

 

هر مطلبی را که در وگل جستجو می کنید به طور حتم لینکی از ویکی پدیا را در صفحه اول و یا دوم نتایج خواهید دید.دنیایی از اطلاعات درباره هرمطلبی می تواند خیلی از مسایل را برای شما توضیح داده و راهنمایی کند.

در این گزارش می خواهیم به رسم احترام به ویکی پدیا (این منبع لایزال تحقیقات مدرسه و حتی دانشگاهی) شما را با 15 حقیقت جالب در رابطه با آن آشنا کنیم.

 

1- ویکی پدیا هم اکنون بیش از 59 میلیون کاربر عضو دارد که مطالب و یا ویرایش های آن ها توسط تنها 4000 مدیر بررسی می شود، بنابراین اگر می بینید در ثبت مطالب شما تاخیر وجود دارد، چندان ناراحت نشوید.

 

2- ویکی پدیا هم اکنون با 285 زبان زنده دنیا درحال فعالیت است و بالطبع این به معنی 285 ساب دامنه جداگانه است. جالب است بدانید اوضاع دامنه های این وب سایت از بسیاری از وب سایت های بومی بهتر است به عنوان مثال ساب دامنه fa.wikipedia.org رتبه نهم الکسا در ایران را از آن خود کرده است. البته دامنه اصلی ویکی پدیا هم اکنون در جای گاه هفتم دنیا قرار دارد.

 

3- ویکی پدیای فارسی در حال حاضر میزبان بیش از 470 هزار مقاله است.

 

4- ویکی پدیا از سال 2007 همیشه جزو یکی از 10 وب سایت برتر دنیا بوده است، و از نظر تعداد بازدیدکنندگان ویکی پدیا انگلیسی بیش از نیمی را از آن خود کرده است.

 

5- در حال حاضر این وب سایت 141 میلیون صفحه دارد که بیش از 37 میلیون از آن ها مربوط به مقالات است.

 

6- پر ویرایش ترین مطلب ویکی پدیا مربوط به رییس جمهوری سابق آمریکا یعنی جورج بوش است، این مطلب تاکنون 45,862 بار تصحیح شده است، در رتبه بعدی مطلبی پیرامون WWE است که تاکنون 42,836 بار مورد ویرایش قرار گرفته است.

 

 

موسس ویکی پدیا

 

 

7- ویکی پدیا یک کنفرانس سالانه به نام ویکی مانیا دارد، این کنفرانس سال گذشته در مکزیکو سیتی برگزار شد و 800 شرکت کننده داشت، امسال نیز این کنفرانس در ماه ژوئن و در روستایی به نام Esino Lario که در ایتالیا و در نزدیکی مرز سویس است برگزار می شود، این دهکده تنها 772 نفر جمعیت دارد.

 

 

ترفند های ویکی پدیا

 

نحوه ثبت مطلب در ویکی پدیا 

 

 8- در سال 2007، Sanger که یکی از پایه گذاران ویکی پدیا بود از این وب سایت جدا شد و دانشنامه خود به نام Citizendium را راه اندازی کرد، مطالب این دانشنامه توسط کارشناسان واقعی ایجاد می شود. این وب سایت هم اکنون 17000 مقاله تخصصی دارد که تنها 0.0034 درصد از ویکی پدیای اصلی است.

 

9- در سال 2013 یک سیارک توسط منجمان اوکراینی به نام “274301 Wikipedia” به ثبت رسید، نام این سیارک توسط دیگر منجمان قابل تغییر نیست و اسم ویکی پدیا برای همیشه روی آن ماند.

 

10- در سال 2003 بنیادی به نام ویکی مدیا تاسیس شد، این بنیاد پروژه های دسته جمعی ویکی پدیا، ویکی واژه، ویکی گفتاورد، ویکی نوشته، ویکی کتاب، ویکی انبار، ویکی خبر، ویکی گونه، ویکی دانشگاه و ویکی سفر به همراه فراویکی را اداره می کند. ویژگی وب سایت های تحت نظر ویکی مدیا آزاد بودن آن هاست به این ترتیب تمامی کاربران اجازه تولید و یا ویرایش محتوا را دارند.

 

11- ویکی هاست سرویس دهنده میزبانی وب برای سایت های دانشنامه ای یا به اصطلاح ویکی است که از سال 2004 فعالیت خود را آغاز کرده است.

 

12- ویکی پدیا دو زیر مجموعه جالب به نام های Wookieepedia و Memory Alpha دارد که اولی مختص به سری فیلم های جنگ ستارگان و دومی به سری فیلم های استار ترک است.

 

13- 50 درصد از بازدیدکنندگان ویکی پدیا از طریق گوگل به این وب سایت هدایت شده اند.

 

14- مجله تایمز در سالا 2006 جیمی ولز پایه گذار ویکی پدیا را در لیست 100 فرد تاثیرگذار سال قرار داد.

 

15- ویکی پدیا تاکنون موفق به دریافت هشت جایزه شده که بیش ترین مبلغ آن یک میلیون دلار و دریافت شده در همایش دکرت صفاجو بوده است.

Rate this post

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *