با تفاوت های کلیدی مرورگرهای گوگل کروم و موزیلا آشنا شوید

با تفاوت های کلیدی مرورگرهای گوگل کروم و موزیلا آشنا شوید

تفاوت های مرورگر گوگل کروم با موزیلا فایرفاکس

جدای از نقش مهم کامپیوترها و گوشی های هوشمند در زندگی روزمره و مدرن امروزی، ابزاری که از آن برای جستجو در اینترنت استفاده می شود، مرورگرها هستند که واقعا نقش بسیار مهمی در این زمینه دارند که وقتی حرفی از مرورگر زده می شود، ده ها مرورگر هستند که در این زمینه خودنمایی می کنند و بر این ادعا هستند که بهترین گزینه های ممکن روی میز هستند.

اما از محبوب ترین موارد ممکن که از گذشته رقابت زیادی بین آنها حاکم است، می توان به دو مرورگر گوگل کروم و مرورگر موزیلا فایرفاکس اشاره کرد که واقعا نقش موثری را در زندگی هر یک از ما گذاشته اند و بی شک یکی از ابزارهای دخیل در پیشرفت تکنولوژی و سوق یافتن به سمت مدرنیته می باشند و این واقعیتی انکار کردنی نیست!

با این حال شاید برای شما هم همانند خیلی ها این سوال پیش بیاید که کروم را نصب کنیم یا موزیلا را نصب کنیم؟ این سوال بیشتر در زمانی رخ می دهد که شما کامپیوتر یا گوشی جدیدی خریداری کرده اید و برای اولین بار در حال نصب برنامه های اولیه هستید که این سوال در ذهن شما ایجاد خواهد شد. به همین دلیل در ادامه این گزارش از بخش تکنولوزی نمناک شما را با تفاوت های کلیدی و مهم این دو مرورگر آشنا خواهید شد.

جدول مقایسه مرورگر کروم و موزیلا

اول از همه قبل از مقایسه اصلی قصد داریم در جدول ذیل شما را با جزئیات و Detail اصلی این دو مرورگر آشنا سازیم؛

ویژگیموزیلا فایرفاکسگوگل کروم
تاریخ انتشار23 سپتامبر 20022 سپتامبر 2008
وب سایتلینکلینک
Open sourceYesNo
موتور جستجو پیش فرضGoogleGoogle
حالت فول اسکرینSupportedSupported
توسعه داده شده توسطMozillaGoogle
اکستنشنYesYes
آپدیت خودکارYesYes
سرچ از Url BarYesYes
ایجاد کنندهBlake RossJeff Nelson
تعداد زبان ها7979

 

مقایسه طراحی

بطورکلی طراحی ای که بتواند مورد قبول هر یک از ما باشد، مثل این است که بعضی ها غذای X را دوست دارند و برخی دیگر غذای Y! اما در این میان غذاهای دیگری است که وجود دارند و به همین دلیل اهمیتی به غذاهای X و Y ندهید! با این وجود طراحی که در دنیای امروزه نسبت به سال های قبل با ابزارهای بروز و مدرنی که وجود دارند، تغییر و تحول یافته است و طراحان بیشتر سعی بر طراحی محیط کاربری ساده، آسان و در عین حال بسیار کاربردی دارند.

از این رو هم مرورگر موزیلا و هم مرورگر کروم دارای طراحی ساده و در عین حال کاربر پسند هستند و اگر کمی واقع بینانه تر به این موضوع نگاه کنیم، شاید مرورگر کروم از طراحی بهتری متشکل شده باشد و این در حد یک حس انتخاب می باشد که شاید از دیدگاه ما این چنین باشد و شاید از دیدگاه شما مرورگر موزیلا جذاب تر و کاربرپسندتر باشد…!

سرعت اینترنت

وقتی حرف از برتری مرورگر X نسبت به مرورگر Y می شود، شاید یکی از دلایلی که گفته می شود، سرعت اینترنت می باشد و برخی از مرورگرها بر این ادعا هستند که سرعت اینترنت آنها نسبت به مرورگرهای دیگر بیشتر می باشد و این مورد شاید تا میزان زیادی صحت نداشته باشد چرا که ما هر دو مرورگر را در سایت Speedtest.net تست کردیم که نتیجه این دو مرورگر همانند و همسان یکدیگر بود.

کاهنده سرعت کامپیوتر

وقتی که شما از مرورگر استفاده می کنید، به مرور زمان و بر اساس تعداد تب های باز شده و اکستنشن های موجود در مرورگر، می تواند حافظه زیادی را اشغال کند و وقتی که حافظه زیادی اشغال می شود، قطعا سرعت کامپیوتر شما کاهش چشمگیری پیدا خواهد کرد و با اختلالات زیادی روبرو خواهید شد که از مهم ترین آنها عدم پشتیبانی کامپیوتر از مرورگر، هنگ شدید و… است خب طبیعتا برای هر یک از ما جالب نیست.

مرورگر کروم

همان گونه که در تصویر بالا مشخص است، موزیلا از رم بیشتری نسبت به مرورگر کروم استفاده می کند و توصیه ای که برای شما داریم این است که اگر شما در طول روز تب های زیادی باز می کنید و با مرورگر کار می کنید، توصیه می شود از کروم استفاده کنید چرا که ازم رم کمتری استفاده می کند و در حین باز شدن تب های بسیار زیاد می تواند رم کمتری را اشغال کند. با این حساب، موزیلا فایرفاکس نسبت به کروم می تواند رم بیشتری از کامپیوتر را اشغال کند و به همین دلیل یکی از عوامل کاهنده سرعت کامپیوتر خواهد بود.

لود کردن سایت ها

سرعت لود سایت

اما جدای از مرورگر، چیزهای که ما به واسطه مرورگر به دنبال آنها هستیم، وب سایت هایی هستند که می تواند مشکل ما را پاسخ دهند و از این رو ممکن است چندین صفحه را باز کنیم و سرعت لود در میان یک عامل موثر می باشد که توجه زیادی به آن می شود. با این حال موزیلا فایرفاکس بر این ادعا است که سرعت لود آن نسبت به کروم بیشتر است. این ادعا کاملا درست است چرا که موزیلا کمی سریعتر از کروم می تواند وب سایت ها را لود کند و این تنها در میلی ثانیه تعریف می شود..!

اکستنشن های کاربردی

مرورگر کروم و موزیلا

هر دو مرورگر موزیلا و کروم دارای فروشگاه اختصاصی خود که شامل صدها اکستنشن با کاربردهای مختلف هستند که همانند یک ابزار برای انجام بهتر کارها می باشند و می توانند همانند یک ابزار برای افزایش عملکرد و تجربه کاربری بهتر باشند و با استفاده از این ابزارها قطعا سرعت کارهای شما بیشتر خواهند شد که می توانید به سادگی نصب و مدیریت کنید و در زمان دلخواه خود، آنها را حذف کنید.

سیستم عامل های تحت پشتیبان

از پر کاربردترین سیستم عامل های امروزی می توان به ویندوز، اندروید، iOS و mac OS اشاره کرد که در دنیای امروزه حرفی برای گفتن نگذاشته اند. اما طبیعتا هر یک از ما نباید لزومان از این سیستم عامل ها استفاده کنیم. با این وجود این دو مرورگر می توانند از سیستم عامل های مختلف استفاده کنند که در ذیل به تفکیک آورده شده اند؛

موزیلا : ویندوز، OS X، اندروید، GNU/Linux، iOS و Firefox OS

کروم : ویندوز، OS X، اندروید، GNU/Linux و iOS

Rate this post

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *