“احراز هویت دو عاملی” یا مرحله ای (two step verification) چیست؟

“احراز هویت دو عاملی” یا مرحله ای (two step verification) چیست؟

امنیت حساب های کاربری که هر یک از ما در شبکه های اجتماعی داریم، بسیار مهم و حیاتی می باشد چرا که ما تمام اطلاعات مهم و اصلی خود در این حساب ها بدون آنکه نسخه بکاپ تهیه کنیم، ذخیره می کنیم. به همین دلیل با جستجو ساده در بستر وب می توانید با گزینه های مختلفی روبرو شوید که یکی از این گزینه ها، استفاده از پسوردهای قوی که شامل چندین کارکتر مختلف می باشد. این گزینه کاربرد بسزایی دارد و اما اگر شخص/اشخاصی تصمیم به هک حساب داشته باشند، می توانند خیلی ساده حساب شما را هک کنند.

از این رو قابلیت ها و ترفندهای متعددی وجود دارند که شما می توانید از آنها برای افزایش امنیت حساب های کاربری خود استفاده کنید. مهم ترین قابلیتی که شما از آنها می توانید به ساده ترین شیوه ممکن استفاده کنید، احراز هویت دو عاملی یا همان احراز هویت دو مرحله ای است که یک ترفند بسیار جالب و کاربردی می باشد که وقتی اگر چنین قابلیتی در یک برنامه ای وجود داشته باشد، بدین معناست که امنیت حساب کاربری خود را از 50 می توانید به سطح 100 برسانید و این طبیعتا بسیار خوشایند خواهد بود.

احراز هویت دو عاملی

با این وجود اگر شما با برنامه ای شروع به کار کردید که این گزینه در آن نهادینه بود حتما این گزینه را فعال نمائید تا امنیت حساب کاربری شما افزایش پیدا کند. اما احراز هویت دو عاملی چگونه کار می کند؟ تصور کنید که شما چندین حساب کاربری دارید که در آنها احراز هویت دو مرحله ای فعال می باشد. از این رو ابتدا شماره یا نام کاربری خود را وارد می کنید و سپس رمز یکبار مصرف بهش ما ارسال خواهد شد. بعد از وارد کردن رمز یکبار مصرف، باید رمز جدیدی را وارد نمائید که از قبل خودتان تعیین کرده اید که در اصلی این رمز همانند امضا یا اثر انگشت شما در این برنامه می باشد.

احراز هویت دو مرحله ای

اینک شما باید رمزی که از قبل در حین فعال سازی احراز هویت دو عاملی یا two step verification برنامه به خصوص را وارد کرده اید را در این قسمت وارد کنید. لیست برنامه هایی که این روزها از این قابلیت استفاده می کنند بسیار زیاد می باشد که از مهم ترین آنها می توان به تلگرام، اینستاگرام، واتساپ، گوگل و… اشاره کرد که طبیعتا پیاده سازی این روش امنیتی تنها برای افزایش امنیت کاربران این دست از برنامه ها می باشد. به همین دلیل در ادامه این گزارش از بخش تکنولوژی نمناک شما را با نحوه فعال سازی احراز هویت دو عاملی در برنامه های مختلف آشنا خواهیم نمود. همراه ما باشید.

احراز هویت دو مرحله ای تلگرام

احراز هویت دو عاملی

تلگرام یکی از شبکه های اجتماعی در میان کاربران دستگاه های مختلف است که دارای قابلیت های متعددی می باشد و شما خیلی ساده و آسان می توانید از این پیام رسان استفاده کنید. اما اگر شما نیز از کاربران تلگرام هستید و تصمیم به افزایش امنیت حساب کاربری خود دارید، می توانید در طی چند مرحله ساده، اقدام به فعال سازی احراز هویت عاملی تلگرام نمائید که ابتدا باید وارد برنامه مذکور شوید و سپس از بخش تنظیمات، گزینه Privacy and security را انتخاب نمائید. هم اکنون از طریق گزینه two step verification می توانید این قابلیت را در برنامه تلگرام فعال کنید.

احراز هویت دو عاملی در اینستاگرام

two step verification

اینستاگرام از معروف ترین شبکه های اجتماعی است که این روزها بصورت جهانی میلیون ها کاربر در حال استفاده از آن می باشند و طبیعتا یکی از ابزارهای کسب درآمد و همچنین سرگرم کننده می باشد که شما می توانید خیلی ساده آنرا استفاده کنید. با این وجود لازم به ذکر است که در طی چند سالی که اینستاگرام حضور فعال دارد، تغییرات زیادی را در خود ایجاد نموده است و یکی از تغییرات نیز در امنیت آن می باشد. از این رو اگر امنیت حساب کاربری اینستاگرام برای شما اهمیت دارد، می توانید خیلی ساده احراز هویت دو مرحله ای اینستاگرام را فعال کنید.

احراز هویت دو مرحله ای گوگل

اگر شما از کاربران حوزه وب باشید حتما حساب جیمیل گوگل را دارید که با استفاده از این حساب می توانید در هزاران برنامه و وب سایت مختلف عضو شوید. با این وجود حساب جیمیل بسیار مهم است و نباید امنیت آنرا به خطر بیندازید. یکی از قابلیت هایی که گوگل برای عموم کاربران خود فراهم کرده است، احراز هویت دو عاملی است که نحوه فعال سازی آن بسیار ساده می باشد. از این رو شما خیلی ساده می توانید اقدام به فعال سازی احراز هویت دو مرحله ای گوگل کنید.

احراز هویت دو عاملی واتساپ

two step verification

واتساپ نیز همانند سایر برنامه هایی که در قسمت بالا توضیح داده شد، از معروف ترین پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی است که شما می توانید از آن استفاده کنید. از مهم ترین قابلیت های شبکه اجتماعی واتساپ می توان به ارسال پیام، تماس تصویری، تماس صوتی و… اشاره کرد که نه تنها در کشور ما بلکه بصورت جهانی معروف می باشد. از این رو شما برای فزای امنیت واتساپ می توانید قابلیت احراز هویت دو عاملی واتساپ را بصورت دستی و در چند مرحله فعال سازی کنید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *