آموزش 0 تا 100 تست مودم به زبان ساده

آموزش 0 تا 100 تست مودم به زبان ساده

برای تست مودم باید این نکات را رعایت کنید

با استفاده مکرر و دائم از مودم و یا هر وسیله الکترونیکی دیگر ممکن است برخی مشکلات برای آن رخ دهد. به همین دلیل است که توصیه می شود در واقع نیاز وسایل الکتریکی را به برق متصل کنید. یکی از وسایل الکتریکی که این روزها در اکثر خانه های می توان یافت، مودم ها هستند که در طی شرایط مختلف می توانند آسیب ببینند. از این اگر بنابر هر دلیلی تصمیم به بررسی و تست مودم دارید، در ادامه این گزارش از بخش تکنولوژی نمناک قصد داریم شما را با روش های کاربردی و بسیار ساده جهت تست مودم آشنا سازیم. همراه ما باشید.

1. چند سال از عمر مودم شما می گذرد؟

این روزها به سرعت تکنولوژی در حال پیشرفت است و اگر شما از مودم خود به مدت چندین سال استفاده کرده اید و هم اکنون سرعت آن به بیشترین میزان ممکن کاهش پیدا کرده است، می توان احتمال داد که دیگر مودم شما قابلیت پشتیبانی از فناوری روز را ندارد و این در حالی است بدون هر گونه مشکلی در حال کار می باشد. اما صرفا سرعت مطلوبی که انتظار آنرا دارید، در این مودم ها وجود ندارد و برای رفع این مشکل نیز باید روترهای چند آنتنه و بروز را خریداری کنید. اما اگر نیاز مبرم به سرعت بالا ندارید، می توانید از مودم سابق خود را با تفاوت سرعت نسبتا پایین، استفاده کنید.

مودم قدیمی

2. ریستارت کردن مودم

یکی از روش هایی که از آن برای رفع هر گونه مشکل در مودم استفاده می شود، ریستارت کردن مودم می باشد که در اکثر مواقع نتیجه مثبت داشته است. از این رو اگر شما از کاربرانی هستید که خیلی کم مودم را خاموش می کنید، توصیه می شود حداقل یکبار در هفته مودم را ریستارت کنید تا برخی از مشکلات آن اعم از سرعت و… رفع شود. با این وجود اگر احساس خرابی در مودم دارید، می توانید را ریستارت کردن آن، اقدام به تست سریع کنید.

مودم

3. بررسی آپدیت های Firmware مودم

یکی از مهمترین راهکارها برای رفع مشکلات مودم ها و همچنین تست آنها، دانلود و نصب آپدیت های منتشر شده برای فریمور می باشد. این در حالی است که سازندگان مودم ها یا روترها هر چند مدت یکبار آپدیت های جدیدی از فریمور مودم را در اختیار کاربران خود قرار می دهند که کاربران می توانند این آپدیت ها را به راحتی دانلود و نصب کنند. اما هیچ لزوم 100 درصد نیست که حتما باید این کار را انجام دهید. اگر احساس می کنید که مودم نسبت به چند وقت اخیر کاهش سرعت پیدا کرده است، می توانید با نصب فریمور جدید مودم، اقدام به تست سلامت مودم کنید.

آپدیت مودم

همچنین برای دانلود و نصب این آپدیت ها، می بایست وارد محیط کاربری و پنل مودم خود شوید (اگر مودم شما tp link است عبارت 192.168.1.1 را در مرورگر جستجو کنید). سپس با وارد کردن نام کاربری و گذرواژه، که در قسمت پشتی مودم نوشته شده است، می توانید وارد پنل خود شوید. سپس بعد از آنکه وارد پنل شدید، باید گزینه Router-Upgrade یا Upgrade را بگردید و بر روی آن کلیک کنید تا فریمویر جدید را دریافت کنید.

4. تغییر سیم های قدیمی

گاهی اوقات ممکن است که مشکل بخصوصی از جانب شما و یا شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنتتان نباشد و صرفا بافت قدیمی و سیم های قدیمی می باشد که در منطقه شما به کار رفته است. از این رو می توانید با اداره مخابرات منطقه خود تماس بگیرید و درخواست تغییر سیم های قدیمی را بدهید تا سیم های جدید فیبر نوری را جایگزین سیم های قدیمی کنند. همچنین نگاه کلی به سیم های متصل شده به مودم بیندازید چرا که شاید آنها نیز نیاز به تغییر داشته باشند.

کابل لن

5. تست سرعت اینترنت

با یک جستجو ساده در بستر اینترنت می توانید با ابزارهای مختلفی برای تست سرعت اینترنت روبرو شوید و این در حالی است که صرفا انتخاب شما را سخت می کنند. اما این در حالی است که براساس برخی مسائل ممکن است سرویسی که از ISP درخواست کرده اید را با سرعت بسیار پایین ترین دریافت کنید. از این رو توصیه می شود با اپراتور تماس بگیرید و درخواست بررسی مشکل کنید. همچنین یکی از بهترین ابزارهای که شما می توانید با استفاده از آن اقدام به تست سرعت اینترنت کنید، speedtest.net می باشد که نیاز به خرید هیچ اشتراکی ندارد و به‌صورت رایگان می توانید از آن استفاده کنید.

Rate this post

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *